Forum

Komentarze użytkownika "Pilsener"

Komentarze użytkownika: Pilsener

Teraz to mogą ciąć

Pilsener / 2008-12-10 23:37 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Bo już prawie wszystko przewaliłem do obligacji :)

Są w podobnej do nas sytuacji

Pilsener / 2008-12-10 23:35 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Monarchię w Grecji zniesiono niby w 74 roku, ale od tego czasu niewiele się zmieniło (to tak jak u nas obalono komunizm, a wprowadzono "demokrację") - nawet po wejściu do UE (tak jak u nas). Co prawda są jakieś tam śladowe postępy w reformowaniu sektora publicznego, ale efektów i reform brak (wypisz wymaluj polska).

Grecja zajmuje nawet podobną pozycję w rankingu wolności gospodarczej:
http://www.heritage.org/Index/countries.cfm - choć jest już w grupie "średniej", a my ciągle w "mostly unfree".

Ktoś poniżej wspomniał, że dobiły ich igrzyska - zgadza się, organizacja takich imprez to kosztowny biznes, nie należy przekładać chorobliwych ambicji nad interes obywateli (znów czuć mocno polską).

Wynika z tego, że niestety Grecja jest zbyt podobna do polski, żeby wyjść na prostą. Jedyna różnica to taka, że (poza nielicznymi jednostkami) u nas ludzie siedzą cicho. Brak południowego temperamentu, i być może winka.

Czas na obligacje

Pilsener / 2008-12-10 23:24 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Prognozowałem, że RPP zacznie cykl obniżek stóp w I kwartale - takie same były oczekiwania rynku, tymczasem zostaliśmy (pozytywnie?) zaskoczeni, więc na dalszy istotny wzrost oprocentowania lokat nie ma za bardzo już co liczyć - za to ustabilizowanie sytuacji sprzyja obligacjom to raz, dwa - popyt na nie jest duży i sądzę, że będzie większy, gdyż gdy sytuacja gospodarcza ulega poprawia w górę najpierw idą obligacje korporacyjne - jest to ważne, gdyż wtedy właśnie trudno się z nimi rozstać, a musimy kupować akcje :)

Co ciekawe, niektóre fundy obligacji "wystrzeliły" w górę jak akcje w czasie hossy - Allianz ponad 11% w ciągu miesiąca! A maksymalna różnica wyniosła prawie 20%. I jak tu nie lubić obligacji? Dziś dokonałem znów paru konwersji i mój portfel bezpieczny przedstawia się tak: 30% lokaty, 70% obligacje.

Co sądzicie o wchodzeniu teraz w obligacje? I jakie byście polecali?
Pilsener / 2008-12-10 23:14 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Jak coś pokręciłem to sorry, jestem "zmęczony" ;)

Re: SCH1 .... :(

Pilsener / 2008-12-10 23:13 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
A kto siedzi teraz w surowcach? Trzeba było siedzieć na lokatach, a teraz przewalać do obligacji i częściowo akcje - surowce bym kupował, gdy światowa gospodarka się ustabilizuje - teraz nie wiadomo, ropa może spaść nawet poniżej 20$. Nie wiem czy pamiętacie, jak kiedyś odradzałem surowce i nieruchomości - wiadomo było, że spadną, więc nie lepiej już nawet najskromniejszą lokatę?

Surowce są o tyle dobre, ze rzadko lecą w dół na początku bessy - masz czas sprzedać - a nawet inwestorzy rzucają się na nie chcąc "przedłużyć" hossę - mieliśmy tego doskonały przykład na rynku ropy - różni od 7 litości eksperci prognozowali ropę za 250$ widząc podręcznikową "byczą bufonadę" na rynku ropy.

Teraz to ja polecam zdecydowanie obligacje - potem więcej akcji, potem stopy w górę więc więcej lokat, hossa, mniej akcji, potem kryzys, sprzedajemy akcje ładujemy w lokaty, potem stopy w dół i znowu obligacje i tak w kółko :)

Re: Dlaczego Arka akcji Fio jest taka beznadziejna?

Pilsener / 2008-12-10 23:05 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
A to niby czemu beznadziejna? Jeden z lepszych funduszy - świetnie sobie radził podczas hossy, a podczas bessy stracił więcej niż średnia - ale bez przesady - zresztą tego należało oczekiwać, gdyż jak coś dużo rośnie, zazwyczaj potem dużo spada. Żeby poczuć, co to jest zły fundusz polecam np. BPH Dynamicznych. I funduszu akcji nie można oceniać w perspektywie dnia czy nawet miesiąca - choćby ze względu na różnice w wycenie.

I w ogóle kto trzyma fundusz hossy w czasie bessy? Jak już to trzeba było jaki fundusz aktywnej alokacji albo chociaż jakiś bezpiecznych akcji - np. Allianz.
Pilsener / 2008-12-09 10:59 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Dlatego KAŻDY SAM powinien decydować o tym:
- komu płacić składki na emeryturę
- kiedy przechodzić na emeryturę
To powinny być elementarne, obywatelskie prawa.
Inaczej nigdy nie będzie demokracji, tylko kolesiostwo. A emerytura powinna zależeć TYLKO I WYŁĄCZNIE od zapłaconych składek.
Pilsener / 2008-12-09 10:55 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Nie chodzi o to, kto ma iść a kto nie - samo uzurpowanie sobie prawa do decydowania o tym, kto, kiedy i jaką ma dostawać emeryturę to skrzyżowanie komunizmu z faszyzmem, a nie demokracja.

PKP należy jak najszybciej zlikwidować.

Pilsener / 2008-12-09 10:53 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Utrzymywanie tego skansenu głębokiej komuny, inkubatora partyjnych kadr oraz sanatorium dla związkowców i politruków nie leży w interesie ani kraju, ani pasażerów.

Jako obywatel i podatnik stanowczo sprzeciwiam się istnieniu tej instytucji. Zlikwidujcie PKP i uwolnijcie rynek. Mówię DOŚĆ! Nie chcę pracować na kolejarzy i jeździć ciuchcią jak w XVIII wieku tylko dlatego, żeby jakiś partyjny komisarz zarobił.
Pilsener / 2008-12-09 08:34 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Więzieniem? Za co? Za naiwność? 500 zł grzywny i umorzenie ze względu na niską szkodliwość społeczną. Może najlepiej wszystkich wsadzimy do paki? Nie ma w polsce ludzi żyjących zgodnie z prawem, bo w tym kraju się nie da tak żyć.

Do czasu

Pilsener / 2008-12-09 08:28 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
W moim regionie od 3 miesięcy bezrobocie już rośnie - a co robi rząd polski? To co zawsze - nakłada nowe podatki i regulacje, dzięki czemu zatrudnianie ludzi w polsce stanie się jeszcze mniej opłacalne.

Re: "Polska" - Zamiast mieszkań zbudują drogi

Pilsener / 2008-12-09 08:25 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
"rząd ma zamiar znacząco przyspieszyć inwestycje drogowe" - czyli zatrudnić kolejnych wiceministrów i urzędników, którzy mają się tym zająć - i na tym rozwiązywanie jakichkolwiek w polsce problemów się kończy. W polsce jak buduje się 10 km autostrad rocznie, to każde dodatkowe 5 km da wzrost o 50%.

Re: Polacy nie chcą związkowych protestów

Pilsener / 2008-12-09 08:20 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
"35 procent - uważa, że rola związków zawodowych w Polsce powinna być większa niż obecnie" - i tu jest pies pogrzebany. A najlepiej, żeby w ogóle powstał jeden związek, do którego wszyscy prawie należą - można go nazwać PZPR, Solidarność - to jeden pies.

Ludzie w polsce dzielą się prosto - połowa w wieku produkcyjnym nie pracuje, a drugą połowę można znów podzielić na pół: pracownicy sektora prywatnego oraz sektora publicznego. Tylko około 25% polaków w wieku produkcyjnym pracuje w sektorze prywatnym, dlatego poparcie dla solidarności i komunizmu jest wysokie a dla demokratycznych reform - znikome, dlatego polska była, jest i będzie krajem biednym.
Pilsener / 2008-12-08 11:24 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
1. Nie zabierzesz prawa jazdy komuś, kto go nie ma i drwi sobie z tego
2. Pozostałe punkty to bzdura - polska jest już i tak liderem łamania praw człowieka w UE bez tego.
3. Nie można problemu sprowadzać do sankcji karnych, które obciążają podatników i są nieskuteczne - podstawą każdego demokratycznego państwa prawa powinna być ODPOWIEDZIALNOŚĆ CYWILNA - a ta w polsce jest zerowa, politycy wręcz zachwycają się modelem społeczeństwa, w którym wszyscy płacą po równo za leczenie ofiar, a nie sprawcy.
Pilsener / 2008-12-08 11:18 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Tylko że w państwie lumpen-liberalnym muszą słono płacić za szkody, które powodują - ale przecież polska jest państwem solidarnym, dlatego wszyscy podatnicy płacą za wypadki, które powodują pijacy - chcąc czy nie, solidaryzujesz się z pijakami za kółkiem.

Najnowsze wpisy