Forum

Komentarze użytkownika "Pilsener"

Komentarze użytkownika: Pilsener

Taa, tną stopy

Pilsener / 2008-11-06 23:21 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Stopę to sobie ciął gość w filmie "Piła" wczoraj. Takie cięcia stóp guzik dają, a żebranie o ich cięcie jest niekiedy żenujące - gdyby gospodarkę sprowadzić do zasady "czym się strułeś, tym się lecz" toby wszyscy jeździli maybachami. Trzeba spojrzeć na fundamenty gospodarki i tam szukać recept - ale stopę można uciąć łatwo i szybko - tak jak ten w filmie "Piła" to zrobił, albo raczej ciąć gałąź, na której się siedzi. Bez powrotu do ideałów wolnego rynku i liberalizmu gospodarczego nie ma co marzyć o wyrwaniu UE z gospodarczego marazmu - inwestorzy uciekają, gospodarka stoi, a socjalizm rośnie w siłę.
Pilsener / 2008-11-06 21:39 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Jaki kapitalizm? Wenezuela zajmuje 148 miejsce w rankingu wolności gospodarczej (polska 83) a w swoim regionie przedostatnie, polska nie jest jeszcze krajem kapitalistycznym a co dopiero Wenezuela? Dojście Chaveza do władzy wiele nie zmieniło - zachodnie koncerny bogaciły się na podobnej zasadzie, co w krajach tego typu - drogą nadużyć i korupcji, podobnie w polsce bogacą się na współpracy z politykami czy państwowymi zakładami. Można temu położyć kres albo liberalizując gospodarkę, albo idąc w stronę komuny - Chavez wybrał komunę a ja mam nadzieję, że polska wybierze kapitalizm.

Żadna WIĘKSZA powiadasz? A Chiny? - jakoś nie widzę, żeby te fabryki zachodnich koncernów były państwowe. Chiny zajmują 126 miejsce w rankingu wolności gospodarczej i są sklasyfikowane w tej samej grupie krajów, co polska - "Mostly unfree" - czyli taka komuna z elementami wolnego rynku.

Słowenia i Czechy, kler - zgadzam się.
Pilsener / 2008-11-06 21:21 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Niestety - może jakiś bunt? Zamiast dokończyć reformę emerytalną, która miała szansę być jedyną udaną reformą w tym kraju, kolejne rządy tylko kombinują, jak zrobić "skok na składki" - specjalnie nie ma ustaw liberalizujących rynek OFE (co mogłoby zmniejszyć prowizję) czy gwarantujących np. mniejszy udział akcji na kilka lat przed emeryturą, zgodny z zasadami sztuki inwestycyjnej (im krótsza inwestycja, tym mniej akcji) po to, żeby rząd miał pretekst, że OFE to niewypał i zostanie przejęty przez ZUS, bo tylko ZUS gwarantuje wysokie i godziwe emerytury.
Pilsener / 2008-11-06 21:12 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Udział akcji waha się od 30% do 70% aktywów. Przy ustalaniu udziału akcji i dłużnych papierów wartościowych w aktywach netto funduszu brane są pod uwagę w szczególności czynniki makroekonomiczne warunkujące sytuację na rynkach akcji oraz perspektywy kształtowania się rentowności dłużnych papierów wartościowych. Szeroka rozpiętość udziału akcji w portfelu daje zarządzającemu dużą możliwość dopasowania składu portfela do bieżącej sytuacji na rynku - ze względu na to zakwalifikowałem ten fundusz jako zmiennej alokacji.
Pilsener / 2008-11-06 15:58 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Mugabe pogonił białasów-kułaków i od razu z eksportera żywności Zimbabwe stało się importerem - podobnie będzie z Wenezuelą i złotem. Kraj, który dzięki swoim bogactwom miał szansę stać się USA Ameryki Południowej pogrąży się w niebycie.
Pilsener / 2008-11-06 15:54 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Że już nie wspominając o rtęci :) Ale przecież socjaliści to najbardziej ekologiczni ludzie - cofną nas do epoki łuków i strzał.

Socjalizm w natarciu

Pilsener / 2008-11-06 15:50 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Pomimo tego, że ŻADNA większa gospodarka oparta na "społecznej" własności środków produkcji nie osiągneła gospodarczego sukcesu, ludzie lgną do socjalizmu jak muchy do g...a Im biedniejszy i bardziej zacofany naród, tym większe poparcie dla socjalizmu, im więcej socjalizmu tym więcej biedy i problemów - i koło się zamyka, a partyjni aparatczycy zacierają ręce.

Kalendarium dalszych spadków

Pilsener / 2008-11-06 14:07 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
1. 1466 - II Pokój Toruński, koniec 13-letnich spadków
- chwila oddechu, i jedziem dalej:
2. 1453 - upadek Konstantynopola, ważnej bariery długoterminowej, chroniącej zachód przed inwazją podaży ze wschodu
3. 1410 - Grunwald - kwiat pobożnych obszarników i spekulantów-wyzyskiwaczy pokonany, społeczeństwo wiwatuje, ale rynki reagują jednoznacznie
4. 1348 - epidemia "czarnej śmierci", papiery "Dark Black" roznoszą recesję i panikę po całej Europie, analitycy wieszczą koniec świata
5. 1291 - upadek Aksonu, na bruk idą tysiące krzyżowców
6. 1231 - powstaje Święta Inwestyzycja, której celem jest zwalczanie negatywnych komentarzy i rekomendacji z rynku - więzienia zapełniają się analitykami, wśród nich jest Kasia Siwek
7. 1075 - „Dictatus papae”, ideologiczny spór o inwestyturę
8. 955 - nad rzeką Lech Węgry ostatecznie bankrutują pod naporem uciekającego z Niemiec kapitału
9. ? Puście wodze fantazji :) Przy okazji poduczymy się historii :)
Pilsener / 2008-11-06 13:42 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Jesień średniowiecza to już była - postawcie na starożytność ;)

Już się zważyły

Pilsener / 2008-11-06 13:33 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Odbicie zwane przeze mnie "mini-hossą" nie miało podstaw fundamentalnych i musiało się zakończyć po osiągnięciu pi razy drzwi średniej tego typu "beknięć" - czyli około +30% - ale to wszystko przewidzieć dało się łatwo, pytanie, co dalej? Co dalej? To jest istotne - czy grozi przebicie dna i kontynuacja spadków? Czy szybki spadek i pukanie w to dno? Czy trend boczny w okolicach 1600-1700? Czy ponowny zjazd w okolice 1500 wygeneruje silniejszy sygnał kupna dla graczy długoterminowych?

Festiwal populizmu

Pilsener / 2008-11-06 12:33 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Tak naprawdę wybory w USA to festiwal populizmu - w polsce jest podobnie, jednak w przeciwieństwie do polski USA jest wolnym, demokratycznym państwem prawa i politycy nie mają większych szans (i całe szczęście) na realizację swoich pomysłów - bo gdyby zostały zrealizowane to godziłyby w stabilność państwa. Tylko w polsce pierwszy lepszy hołysz bez paranteli zmienia prawo na lewo i prawo, dzieli ludzi na równych i równiejszych, mnoży stołki i buble prawne bez ograniczeń - i jeszcze uważa, że ma za mało władzy! Politycy umieją tylko mówić - dlatego nie należy im dawać realnej władzy, bo mogłoby się to skończyć katastrofą.

Niestety tu jest polska

Pilsener / 2008-11-06 11:55 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Można głosować tylko na socjalistów i katolików - albo jednych i drugich, którzy łączą socjalistyczne regulacje i biedę z kościelnym zakłamaniem i zaściankowością w zdwojonej mierze - jaki jest tego efekt każdy widzi, "wielka i wspaniała polska demokracja". Oczywiście jeden katolicki-socjalista zarzuca drugiemu katolickiemu-socjaliście liberalizm i brak wartości chrześcijańskich, nie zamierzam nawet zbliżać się do urny w polsce, na polaków nie warto głosować.
Pilsener / 2008-11-06 10:20 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
No jeden Ci wczoraj odpadł, bo ja część akcji upłynniłem i jutro idę z narzeczoną na grzane piwo :)
Pilsener / 2008-11-06 10:19 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Ja bardzo poważnie interesuje się branżą spożywczą - co z tego wyjdzie, to się okaże - za wcześnie na inwestycje, w kręgu moich zainteresować jest też IT, może dojdą inne branże, zobaczymy. Inwestycja w prywatne szpitale też wydaje się niegłupim pomysłem - pod warunkiem, że w polsce dojdzie do urynkowienia i decentralizacji składek.

Realizacja zysków nabierze dziś impetu

Pilsener / 2008-11-06 09:17 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Skąd to wiem? Bo wczoraj pchnąłem ładny pakiet akcji w niebyt. Byłby ładniejszy, gdybym się nie bał i nadział akcjami jak Obama frazesami - ale na poważne zakupy przyjdzie jeszcze czas, ale nawet tak mizerny zysk cieszy w dobie kryzysu.

Ile dziś będziemy na minusie? Jakie scenariusze obstawiamy? Podwójne dno, powolny spadek czy trend boczny w okolicach 1600-1700?

Najnowsze wpisy