Forum

Komentarze użytkownika "Pilsener"

Komentarze użytkownika: Pilsener

Nic nowego

Pilsener / 2008-10-24 08:28 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
To jest polska właśnie - ale bądźmy spokojni, nikt nie będzie nas zmuszał np. do wypełniania oświadczenia (zgodnie z rozp. ministra zdrowia) gdy kupujemy klej biurowy. Dopiero wtedy paragrafy nas dopadną, gdy odmówimy "przysługi" bieżącej opcji politycznej - skoro Kluskę wywlekli o świcie to co może zwykły, drobny spekulant-ryczałtowiec? W tym kraju człowiek jest niczym w starciu z wrogim mu systemem.
Pilsener / 2008-10-23 20:19 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Jak na 2-3 lata to ja bym teraz jeszcze nie kupował - po bessie nie ma automatycznie hossy, czeka nas kilka lat marazmu - ja bym te 2-3 lata wykorzystał na wybranie tych spółek do portfela, które najlepiej będą sobie radziły w czasie kryzysu - nie ma się co śpieszyć - też zacząłem kupować już na styczniowych dołach, ale śladowe ilości - nie śpieszy się, kupowanie jest proste, ze sprzedażą bywa różnie :)
Pilsener / 2008-10-23 12:55 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
To proste - kupuj tanio, sprzedawaj drogo - gdy indeksy są wysoko akcje trzymasz, jak spadają - dokupujesz. Policz sobie, ile będziesz do przodu kupując za 5 lat wstecz w lokalnych dołkach zamiast wg stałego schematu - dlatego właśnie nie lubię tych planów systematycznego oszczędzania - bessa czy hossa, ładują w akcje stały %. Poczytać możesz - różnicg kursów, vademeców itp. nie brak.

Propaganda

Pilsener / 2008-10-23 12:20 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Obywatele to depozytowy plankton, problemy są, bo banki nie chcą SOBIE pożyczać kaski i depozyty wycofują klienci instytucjonalni - np. dla takiego Templentona co założył lokatę w AIG na 10 milionów złotych te gwarancje są nic nie warte.
Pilsener / 2008-10-23 11:42 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
A co za różnica z jakiej partii jest premier Sikorski? I prezydent Pitera? Kaczyński, Olejniczak, Tusk - to wszystko są polskie nazwiska, dopóki będą rządzić polacy zawsze będzie bieda, co za różnica, z jakiej są partii?

To nic

Pilsener / 2008-10-23 11:37 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
W porównaniu z tym, co chce zrobić aktualny rząd polski - ukraść polakom te pieniądze, zamienić OFE w ZUS bis - emeryturka będzie głodowa i wypłacana wg klucza partyjnego, a jak umrzesz albo nie wykorzystasz kapitału to rząd położy na tym łapę - jakim prawem? Niedługo w polsce rząd będzie konfiskował majątek zmarłym, bo w polsce złodziejstwo i niesprawiedliwość nie zna granic.

I będą dalej

Pilsener / 2008-10-23 11:27 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Brałem kredyt na 20 lat - rata w CHF - 560 zł, złotówki - 980, raty malejące - każda rata w złotówkach jest niższa o około 10 zł od poprzedniej, natomiast rata w CHF ciągle rośnie. Żeby kredyt w CHF był opłacalny, złotówka musi się osłabiać rocznie względem CHF nie więcej, niż wynosi różnica oprocentowania (w dużym uproszczeniu) - w ciągu roku, a tu wciągu dnia mamy 5% osłabienia.

Stopy w CHF nie są już takie niskie a złotówka się osłabia, sytuację ratuje jeszcze duża różnica oprocentowania, a co, gdy ta się za rok-dwa zmniejszy? Ja wtedy będę płacił ratę 650 zł a "frankowcy" ponad 800, gdy kurs przekroczy 3 zł.

A co będzie za 5 lat? 10 lat? Złotówka będzie osłabiać, bo różnica pomiędzy polską a Szwajcarią jest istotna - rata w CHF będzie rosła.
Pilsener / 2008-10-23 11:18 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Myślisz, że będzie niższy? Ten kraj to nie Szwajcaria, a nawet nie Irlandia. Czasy rekordowo mocnej złotówki odchodzą do przeszłości i już nie wrócą.

Re: Jak ułożyć portfel w czasie kryzysu

Pilsener / 2008-10-23 08:42 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Chcesz sam zarządzać portfelem? Jeśli tak, to proponuje teraz 40% akcje dużych spółek rynków rozwiniętych, 20% rynków wschodzących a pozostałe 40% lokaty - jeśli giełdy spadają zwiększasz udział akcji do 80%, gdy jest górka - zmniejszasz, gdy stopy maleją kupujesz obligacje, gdy rosną - lokaty. Jeśli nie chce Ci się to ładuj śmiało wszystko w coś, co dynamicznie zarządza portfelem w zależności od sytuacji. Nie znam się na Skandii, więc trudno mi powiedzieć, co oni tam mają.
Pilsener / 2008-10-23 08:32 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Nieruchości były dobre przed wejściem do UE - wycisnąłem ponad 150% w ciągu 5 lat, a można było dwa razy tyle, jak się było odważniejszym, nie brakowało też okazji - w moim regionie tyle było ugorów, a nagle przyjechała warszawka i się zabijała - ceny gruntów ornych poszły w górę niekiedy o 1000%. Kupujesz jakiś ugor, dajesz rolnikowi w dzierżawę za darmo - pod warunkiem, że zadeklaruje, że uprawia tą ziemię, a Ty zgarniasz dopłaty - biznes jak złoto. Z działkami pod budowę było podobnie - ktoś dostał cynk z ratusza i kupił bagna nad rzeką po 2,76 za metr - sprzedał pod budowę daczowiska za 120 zł za metr - to jest biznes. Niestety obawiam się, że te czasy już nie powrócą.... W obecnych czasach nieruchomości? Eee... kiedy ceny mają spadać, deweloperzy liczą straty a budowlanka zacznie dopiero liczyć? Kiedy na lokatach masz 8-9% rocznie, a jaka szansa, że nieruchomości skoczą o 40% rocznie? Eee... Marzenia...

Re: Dolar po 4.00 PLN

Pilsener / 2008-10-23 08:23 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Równie dobrze można napisać, że po 10 - to samo myślę.
Pilsener / 2008-10-23 08:19 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Co racja, to racja - należy porównać kredyty w popularnych walutach kontra złotówki. Ja mam w złotówkach choć wiedziałem, że raty będą rosły - ale wiedziałem też, że złotówka musi zacząć się w końcu osłabiać, Szwajcaria jest trochę bardziej rozwiniętym krajem i CHF w końcu odbije od dna, co może być bolesne - zwłaszcza, że zadłużenie wzrasta, a nie tylko kapitał - po roku spłacania może się okazać, że jesteś bardziej zadłużony niż na początku. Nie wierzę, że CHF spadnie jeszcze kiedyś poniżej 2,20 - te czasy już nie powrócą.
Pilsener / 2008-10-22 23:19 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Choćby pojemność spłuczki, która ma wynosić 8 litrów - a jak ktoś wali duże klocki to co ma zrobić? A jak sobie zamontuje 10 litrów, to mnie wsadzą, jako niebezpiecznego wywrotowca :)
Pilsener / 2008-10-22 23:15 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Dokładnie to mam na myśli urynkowienie i decentralizację - na początek. Później finansowanie ZOZ'ów bez pośrednictwa skarbu państwa: składka -> firma ubezpieczeniowa -> ZOZ, zniesienie obowiązku płacenia składki. Kto nie ma ubezpieczenia będzie mógł skorzystać z lecznic i szpitali dla biedaków, finansowanych choćby 1% - ludzi dobrej woli nie brakuje. Ważne, że każdego normalnego i pracującego będzie stać na prywatną i dobrą opiekę medyczną. Problemy oczywiście są, były i będą - ale wszystko jest do rozwiązania - np. bankructwo firmy ubezpieczeniowej - łatwo temu zaradzić, ubezpieczając składkę, na co może iść jakiś % jej wartości. Wszystko da się zrobić cacy przy odrobinie dobrej woli - są sprawdzone na świecie rozwiązania, nie trzeba wymyślać nowych.
Pilsener / 2008-10-22 23:07 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Niestety, albo jak zmienili to władowali się z akcjami prosto w korektę :) Trzeba czasu, żeby rynek zweryfikował umiejętności zarządzających.

Najnowsze wpisy