Forum

Komentarze użytkownika "Pilsener"

Komentarze użytkownika: Pilsener

Niestety

Pilsener / 2008-10-10 16:12 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Zakładałem, że spadniemy do 1900, ale żeby już dziś? Najgorsze w tym jest to, że w dobie paniki jakiekolwiek racjonalne przesłanki się nie liczą i praktycznie nie da się określić dolnej granicy spadków - teraz nawet na ludzi, którzy zakładają spadek do 750 patrzy się inaczej. Po roku czasu kryzys wręcz nabiera tempa i żywi się paniką, którą sam wytwarza, praktyka tuszowania wyników finansowych powoduje, że inwestorzy z krzykiem "Pamiętamy Enron!" wyprztykują się z akcji nawet bardzo dobrych spółek, no bo a nóż widelec spółka wcale nie jest taka różowa jak ją malują? Pytanie, gdzie trafi kapitał z tak masowej wyprzedaży akcji? I na ile kryzys finansowy uderzy w inne branże?
Pilsener / 2008-10-10 15:53 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Zapomniałem dodać z przodu 1 :) Trochę już żyję, ale takiej sieki po takich wcześniejszych spadkach to jeszcze nie widziałem. Dobrze, że odłożyłem zakupy na czas bliżej nieokreślony, niech kurczę spada, ale w sposób cywilizowany! Takie spadki są po prostu niehumanitarne :) Teraz faktycznie realne są prognozy najczarniejszych z czarnych, które zakładały spadek do 1600 - czyli powrót do punktu wyjścia.
Pilsener / 2008-10-10 13:02 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Ja planuje sporo dokupić, jak wyraźnie przebije 1900 - ale tylko do portfela długoterminowego. Jeśli chodzi o zakupy akcji, by zarobić na odbiciach to były takie dobicia podczas tej bessy, że hoho... To chyba będzie pierwsza bessa bez jakiegoś odbicia +20%. Zakładam, że za minimum 2 lata W20 będzie ponad 2 tysiące - ale jak będzie naprawdę tego nikt nie wie - jedno jest pewne, na pewno lepiej kupić teraz, niż przy 3900 :)
Pilsener / 2008-10-10 12:21 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Jest tylko jeden pozytywny akcent tej sytuacji - coś się dzieje... Ciekawe, co z tego wyniknie, dawno nie pamiętam takiej sieki.

Kto tu panikuje?

Pilsener / 2008-10-10 10:20 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Kto panikuje, no kto? Jaka zapaść? Otworzyło się na -6% - każdy wiedział, że tak będzie. I co? Jak na razie rośnie, podobnie jak wcześniej GPW pokazuje siłę, -4,8% na W20. Skończy na -2%.

Ciekawe

Pilsener / 2008-10-10 09:14 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Ciekawe, czy 4-ty raz GPW pokaże siłę? Stawiam na niewielkie spadki W20 (do 2%) - nie ma sensu teraz handlować, zgodzicie się? Jest piątek, imprezy to początek - Buffet, dawaj łiskacza, wypijemy zdrówko jankesów, akcje i kontrakty nie zając, nie uciekną ;)

Bzdury

Pilsener / 2008-10-10 09:08 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Ograniczenie do 50 - czy tir, czy osobówka, dzień czy noc, śnieg czy deszcz, szrot czy porsze - dla każdego identyczne. Kierowcy coraz bardziej się dzielą na dwie grupy:
1. Posiadający CB
2. Przestrzegający wszystkich, nawet najbardziej absurdalnych przepisów
Przez to policja dostaje mniej z mandatów i biedacy w moim mieście muszą czaić się z radarami po krzakach, żeby wyrobić normę. Co to ma wspólnego z bezpieczeństwem? Tak jak 1000 nowych fotoradarów? NIC. Upolują jadącego 60 na dwupasmówce? Mandaty drogowe to forma podatku - gdy jest za wysoki, to ludzie się bronią.

Żeby poprawić bezpieczeństwo należy egzekwować ODPOWIEDZIALNOŚĆ - sprawca wypadku musi płacić za: leczenie ofiar, naprawę samochodów, usuwanie skutków, przyjazd odpowiednich służb, zablokowanie drogi... Czy ktoś za to płaci? Tylko za blaszkę z OC i finito - a zadośćuczynienie dla ofiar? Renta dla kalek? Dopóki nie będzie odpowiedzialności to sobie możecie i milion fotoradarów postawić, a ja i tak będę zap... - bo to podatnicy a nie ja płacą za dzwony, które powoduję.
Pilsener / 2008-10-10 09:00 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
A widziałeś kiedyś inwalidę, wysiadającego z samochodu w miejscu dla inwalidów? Bo ja nie - przez 15 lat w sklepie spotkałem JEDNEGO inwalidę. W moim mieście papier umożliwiający parkowanie w miejscach dla inwalidów kosztuje około 500 złotych.
Pilsener / 2008-10-10 08:56 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Zapominasz o tym, że banki miały obowiązek, aby 30% nowo udzielanych kredytów to były subprime
Pilsener / 2008-10-10 08:53 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Nie ma kryzysu tylko dlatego, że póki co polscy socjaliści trzymają łapy z daleka od KNF, RPP i systemu bankowego - ale wszystko do czasu. Lis w kurniku już jest (albo skrzypek na dachu, jak kto woli) - przyjdzie czas na następnych.
Pilsener / 2008-10-10 08:49 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
W polsce liberałów-polityków nie było, nie ma i nie będzie, wśród ludzi stanowią oni bardzo nieliczną grupę, można powiedzieć, że w polsce liberałowie są jak rycerze jedi po upadku republiki :)
Pilsener / 2008-10-10 08:45 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Trudno w to uwierzyć naprawdę... a teraz nagonka na bankierów, kto za to odpowie?
Pilsener / 2008-10-10 08:41 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Powrót do waluty złotej? I może jeszcze do merkantylizmu? Owszem, waluta złota miała swoje zalety - ale tak samo banki byłyby niewypłacalne, gdyby wszyscy zgłosili się po sztaby, więc też opierała się na większym lub mniejszym zaufaniu. Jej największa wada to zbyt silne skorelowanie podaży gotówki z zasobami kruszcu, dławiące rozwój gospodarki. Podaż zależy nie tylko od wartości obrotu, ale też od szybkości obiegu, no i dochodzi problem posiadania odpowiednich rezerw złota, co w czasach, gdy giełdy surowców opanowali spekulanci a zasoby kruszców są ograniczone nie wydaje się być rozsądne.

"Nadkreacja" pieniądza nie powstała w wyniku jego dodrukowania, lecz zwiększenia dostępności (tani dolar) i szybkości obiegu (niskie stopy). Dzięki niskim stopom z jednego $ bank mógł udzielić już nie 10-ciu kredytów, a 20-stu, przez co powstała jak to nazywasz "nadkreacja", bo wykreowane przez banki aktywa nie miały realnego, wolnorynkowego pokrycia.

Re: Winiecki: To państwo odpowiada za obecny kryzys

Pilsener / 2008-10-10 08:27 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
"Fannie i Freddie, zostały utworzone jako spółki sponsorowane przez państwo" - otóż to, brawo Panie Winiecki. Mówiłem, że od początku winny jest rząd ulegający socjalistyczno/populistycznym, politycznym naciskom, tani dolar, rekordowo niskie stopy - jeszcze z rok czy dwa a w USA udzielaliby kredytów nawet małpom, byle tylko wypchnąć aktywa. Socjalizm jest świetny, bo rozwiązuje jeden problem tu i teraz, zamiast coś bulgać o makroekonomii - niestety powoduje to efekt uboczny w postaci (co najmniej) dwóch nowych problemów w przyszłości - i w końcu socjalizm wali się pod naporem problemów, które sam stworzył. Socjalizm jest dobry jeszcze z jednego powodu - nie dopuszcza do wzrostów, więc nie ma spadków. Obrazuje to, że stety lub niestety interwenjonizm państwowy ma się nieźle nawet w państwach z czołówki rankingu wolności gospodarczej.

Odwrócenie trendu?

Pilsener / 2008-10-10 08:14 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Lepiej odwrócić swoje myślenie - najpierw może by tak w dno popukać? Trzeba długo pukać w dno, zanim ktoś uwierzy, że ono istnieje - następnie jeszcze dłużej czekać na trend wzrostowy. Planuję teraz zakupy dopiero, jak W20 zjedzie w okolice 1900 - jak nie zjedzie to, gdy w dno uwierze.

Najnowsze wpisy