Forum

Komentarze użytkownika "Pilsener"

Komentarze użytkownika: Pilsener

Pilsener / 2008-07-16 21:00 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Chyba, że inwestor lubi wysokie rydzyko :) Mamy już specjalistę od ratowania stoczni i gry na giełdzie.

Inwestor się znajdzie - jak mu rząd da zwolnienia z podatków na 50 lat + pomoc publiczną i preferencje w przetargach. Zamiast jednej stoczni-trupa będziemy pracować na trupa i lekarza, który zarabia na zwłokach.

Re: Skrzypek: Mamy najniższą inflację w regionie

Pilsener / 2008-07-16 20:52 / Sofciarski Cyklinator Parkietów

Stosunkowo niska inflacja to efekt właściwych działań Rady Polityki Pieniężnej
- polegających na wyrzuceniu z koszyka produktów, które drożeją najbardziej, aby mydlić ludziom oczy? Wyrzucenie z koszyka nieruchomości, majstrowanie przy inflacji bazowej - kogo chcecie na to nabrać?

Prezes zapomniał dodać, że to on był zawsze przeciwnikiem podwyższania stóp, a teraz nagle politykę RPP chwali?

100% podatków!

Pilsener / 2008-07-16 20:46 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Proponuję system prosty i skuteczny: podatki w wysokości 100%. Ma to same zalety: ściągalność jest prosta i nie trzeba rozliczać żadnych ulg czy progów, nie ma w obiegu pieniędzy, ludzie są wolni od trosk materialnych. Za te 100% podatków państwo daje obywatelom wszystko, czego oni pragną - sprawiedliwie i wg potrzeb, politrucy zadbają o społeczną sprawiedliwość i ogólny dobrobyt.

Są na świecie nawet kraje, w których podobny system funkcjonuje i na których polska powinna się wzorować. Są to może kraje niezbyt bogate gdzie ludzie umierają z głodu albo uciekają do Chin, ale nie od razu Rzym zbudowano - i jak wiadomo ogólna bieda nie jest z winy systemu, lecz spekulantów, układu, lumpen-liberałów...
Pilsener / 2008-07-16 20:38 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Ceny paliw jak UK, ale samochody jak w Zimbabwe. Podatki drogowe jak w Niemczech, ale drogi jak w Nepalu - ale ok. Nakłady na służbę zdrowia podobne do USA, ale dostępność usług zdrowotnych jak w Bangladeszu - jest super, jest super, wiec o co Ci chodzi?

Niech spróbują

Pilsener / 2008-07-15 12:41 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Jak rząd dwukrotnie podniesie akcyzę na LPG to ja w proteście spalę przed ratuszem polską flagę. Okażmy pogardę dla tego kraju, który tak bardzo gardzi swoimi obywatelami, zmusza ich do emigracji, nienawidzi, gnoi i gnębi na każdym kroku.

Re: Zamiast obniżki, będzie podwyżka akcyzy

Pilsener / 2008-07-15 12:37 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Politycy nigdy nie zmniejszą podatków, bo to nie leży w ich interesie - ba! Potrafią nawet przekonać ludzi do tego, że są okradani dla ich własnego dobra w wolnych wyborach. Co druga złotówka w polsce podlega redystrybucji przez rząd - ile w ten sposób dochodu przepada? Politycy potrzebują masy uwłaszczeniowej a za resztę środków kupują głosy u wybranych grup społecznych zgodnie z zasadą "zabrać wszystkim, a dać nielicznym" - taki system nazywa się "sprawiedliwością społeczną".

Ciągle słyszymy "dla tych to, dla tamtych tamto" - a kiedy do k.. nędzy ktoś w tym kraju zrobi coś DLA WSZYSTKICH? Hiszpanie chociaż za pieniądze UE potrafili w kilka lat wybudować kilka tysięcy autostrad, polacy nawet za cudze pieniądze nie umieją.

Słusznie

Pilsener / 2008-07-12 12:23 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Nawet jak kiedyś paliłem, to nie cierpiałem dymu - wszystko śmierdzi, ciuchy, włosy. Musi mieć człowiek dwa komplety ciuchów - jeden na spotkania z palaczami lub wyjścia a drugi normalny. Jak pójdę gdzieś, gdzie się pali zawsze na drugi dzień źle się czuję. Ciężko wyjść na 5 minut na fajkę? W dodatku można łatwo zapoznać nowych ludzi :) Nie rozumiem też ludzi, co palą w domach albo samochodach - czy oni zdają sobie sprawę z tego, jak to śmierdzi? Palić to ja jeszcze rozumiem, ale oddychać dymem? "Zamknij okno, bo dym ucieka" - kiedyś miałem takich dwóch z US. Siedzieli przy zamkniętym oknie (bo przeciągi, przewieje itp.) ale fajka za fajką to już nie szkodzi. Jak rzuciłem palenie i przestałem odwiedzać miejsca dla palaczy to czuję się jak nowo narodzony. Zero kaca, bólów głowy, oczy nie bolą, płuca nie skrzypią - sama radość!
Pilsener / 2008-07-11 15:27 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Na razie podaż hamuje, ciekawe co będzie na fixingu. Wszystko niestety zmierza w stronę realizacji najczarniejszego scenariusza: bessa zeżre całą hossę, może nawet i z nawiązką.
Pilsener / 2008-07-11 15:20 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Tak jak mówiłem niedawno - skończyło się na dwóch dniach wzrostów. Dzisiejsza sesja jest do bani - ciężko w niej znaleźc coś pozytywnego - chyba tylko to, że obroty to mizeria - Ci co mieli kupić, narobili w majty, cały popyt kompletnie wyparował.

Jak u jankesów nawali będziemy mieli okazje poznać siłę oporu na 2500 :) Nie sądziłem, że już dziś możemy znowu testować okolice 2500.

Źle to wróży na przyszły tydzień, bardzo źle. Prawie na pewno nie będzie dużych zakupów akcji, chyba, że będą jakieś niezwykle pozytywne dane makro.

Re: Dywersyfikacja portfela?

Pilsener / 2008-07-11 13:48 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Najlepsze są fundusze zamknięte - nie wszystkie są dostępne tylko dla dużych graczy. Jednak należy się liczyć z tym, że kupowanie np. certyfikatów Investor FIZ jest niezbyt wygodne.

Są też fundusze zagraniczne dostępne dla drobnych ciułaczy - w mbanku (bez prowizji) masz np. WIOF. Można też kupować bezpośrednio - ale oczywiście w dolarach lub euro, więc wskazane jest posiadanie kont walutowych. Dochodzi ryzyko kursowe no i wszystkie strony są po angielsku ;) Można pośrednio: Skandia, Aegon, Expander, Open-Finance - jednak dochodzi prowizja dla doradców.

Re: Kredyty we frankach pozostaną atrakcyjne

Pilsener / 2008-07-11 13:38 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
W pewnym uproszczeniu można przyjąć, że kredyt w walucie obcej przestaje być opłacalny, kiedy roczna deprecjacja złotówki przekroczy różnicę w oprocentowaniu. Jeśli w tej chwilę wezmę kredyt w CHF na 20 lat, to złotówka musiałaby się osłabiać w tempie ponad 4% rocznie, żeby mi zagrozić.

Re: Polacy kupują auta za gotówkę

Pilsener / 2008-07-11 08:15 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Kupić nowy samochód żeby nim jeździć po polsce to jak kupić garnitur od Armaniego i iść w nim pić wino pod sklepem.
Pilsener / 2008-07-10 15:50 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Podobno zakładanie się przynosi szczęście :)

Poza tym ten akurat temat potraktowałem humorystycznie jako czcze spekulacje i koncert życzeń :)

W sumie scenariusz krótkiej jazdy do 2800 w przyszłym tygodniu nie jest też zupełnie bez szans - zobaczymy, co zrobią inwestorzy w piątek (to już jutro). W dodatku 2800 to żadne odbicie - przynamniej dla mnie - żeby można było mówić o odbiciu indeks musi wybić się z wcześniejszej konsolidacji, czyli przekroczyć okolice 3000. Powrót do trendu bocznego 2750-3000 też nie jest przekreślony.

Najgorszy (lecz mało realny) sceniariusz to testowanie 2500 w przyszłym tygodniu i jego przełamanie, ale i na to trzeba być przygotowanym - może powtórzyć się wcześniejsza sytuacja - inwestorzy w dwa dni kupili trochę akcji, kiedy jednak nie będzie odbicia niechybnie je sprzedadzą znów strącając indeksy niżej.

Sam jestem ciekaw, co przyniesie przyszły tydzień.

Re: mój nos jak zwykle mnie nie zawiódł

Pilsener / 2008-07-10 15:26 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Mówiłem, że ostrożnie z surowcami i nieruchomościami. Teraz nadszedł czas spijania śmietanki, a nie gorączkowych prób załapania się na końcówkę hossy.

Re: Arka BZWBK - jak długo jeszcze?

Pilsener / 2008-07-10 15:25 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Styczeń a styczeń - w styczniu były zbyt duże różnice. Jak kupiłeś w samym dołku, to nie powinieneś być w plecy więcej niż 15%.

Inna sprawa, że ten fund stracił około 30% za ostatnie pół roku (gorsze były tylko niektóre misie), co nie stawia go w korzystnym świetle. Fundusze akcji polskich prowadzące bezpieczną grę (np. Allianz) potraciły około 20-25%.

Tym gorzej dla tego funduszu, że nasza giełda spadała mocniej niż pozostałe giełdy w regionie - mimo to fundusz jakie ma wyniki widać.

Trzeba by porównać wyniki tego funduszu z podobnymi - ale jak takie znaleźć? Każdy prowadzi własną politykę. Ja bym radził olać ten fundusz i ponieważ czasy niepewne to uciec do jakiegoś bezpieczniejszego - może aktywna alokacja, może ochrona kapitału, może fundusze akcji prowadzące bezpieczniejszą grę.

Najnowsze wpisy