Forum

Komentarze użytkownika "Pilsener"

Komentarze użytkownika: Pilsener

Pilsener / 2008-06-09 15:55 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Prawda jest taka, że polskich funduszy jeszcze rynek nie zweryfikował. Musimy na to poczekać jeszcze jakieś 20-30 lat. Bo co to za fundusz, który tworzy bank, który inwestuje we wszystko co się da, o chwytliwej nazwie, zarządzany przez byłych analityków oceniających zdolność kredytą Kowalskiego - i nie zapominajmy jeszcze o tym, że fundusz taki pobiera kilka razy większą prowizję niż jego zachodni odpowiednik.
Pilsener / 2008-06-09 11:30 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Miśki wciąż na uwadze:
Jeszcze większe spadki mogą dotknąć segment małych i średnich spółek, gdzie brak płynności może być źródłem wręcz panicznych zachowań

Agresywnie?

Pilsener / 2008-06-09 10:35 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
To znaczy chcesz często robić konwersje? 10 tysięcy to bo ja wiem czy warto dywersyfikować geograficznie? Ja bym proponował 60% w polskie obligacje/lokaty, 20% w fundy stosujące timing a pozostałe 20% w akcyjne - ale nie jakieś misie, tylko fundy sprawdzone i prowadzące bezpieczną politykę inwestycyjną. Jeśli giełda jeszcze poleci w dół to dokupisz akcyjnych kosztem obligacyjnych (im niżej giełda, tym mniejsze ryzyko straty w średnim terminie), jeśli będzie stagnacja to analizuj dane makro i możesz na jesieni trochę zwiększyć % akcji, ale to jeszcze zależy!
Pilsener / 2008-06-09 10:27 / Sofciarski Cyklinator Parkietów

Jakiś czas temu
- trafili idealnie w trend i na początku nie mieli konkurencji - największa zaleta takich funduszy to jednocześnie ich największa wada, przecież nie trzeba było być geniuszem żeby zauważyć, że najbardziej dostaną po tyłku fundy małych spółek, potem małych i średnich, średnich itd. Kto normalny inwestuje tak ryzykownie będąc na górce? przecież straty za ostatni rok nie odrobi ani w 5 lat, nawet w 10 będzie ciężko - a co to za inwestycja co po 10-ciu latach wychodzi się na zero?

Szansa na to, że będzie sobie radził dobrze jest duża, ale co to znaczy dobrze? Wystarczy, jak będzie 5% lepszy od BPH dynamicznych? Weźcie 3 reprezentantywne fundy konkurencji i porównajcie jak się zachowują w czasie spadków, wzrostów czy stagnacji - zresztą tak ryzykownego fundu chyba na rynku nie ma. Piszą wyraźnie:
... w papiery wartościowe o podwyższonym poziomie ryzyka.

Fundusz ten na pewno będzie liderem każdych spadków. A czy jego wzrosty to zrównoważą? Wątpie. Może i maluchy nadają się do spekulacji, ale długoterminowej inwestycji bym na pewno na nich nie oparł.

Minus 38% to o ile musi wzrosnąć, żeby wyjść na zero? Niech zgadnę +61,3%? Spodziewacie się takich wzrostów? :) Hossa się już skończyła, trzeba sobie to uświadomić. Idzie kilka lat chudych - wysokie stopy, inflacja, wolniejszy wzrost gospodarczy etc.

Dosyć socjalistów

Pilsener / 2008-06-09 08:23 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Jak długo w polsce jeszcze będą rządzić socjaliści? Pogonić PIS'y, LID'y, PO'rąbanych polityków na Madagaskar. Już chyba 5-te wybory, w których nie miałem na kogo głosować. Na kogo mam k.. głosować w tym przeklętym kraju? W ciągu ostatnich 5-ciu lat nakłady na NFZ wzosły o 70%. I co?? I g..o - ale trzeba polaczków doić dalej, zwiększać masę uwłaszczeniową, bo stanowisk potrzeba! Trzeba obficie podlać gospodarkę socjalizmem, bo Irlandia tuż tuż, buahahaha

Re: Polska zasypana śmieciami z importu

Pilsener / 2008-06-09 08:17 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Ale najważniejsze, żeby foliowych reklamóweczek w marketach zakazać, wyplenić GMO, znacjonalizować gospodarkę odpadami i po katolicku nie handlować w niedzielę w marketach.
Pilsener / 2008-06-08 00:01 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Ja przed tymi "fotoradarami" często pruje 140+. Bo wiem, że nie stoją tam z suszarkami. 70-80% tych "fotoradarów" to zwykłe atrapy, poza tym myślicie, że można w polsce zamontować fotoradar w Wólce Małej nie pilnując go? Montaż na słupie jest skomplikowany i czasochłonny, o wiele lepiej postawić fotoradar na nóżkach tam, gdzie jest czasowe lub niedorzeczne ograniczenie prędkości. W jeden dzień łatwo dobijesz do tysiąca mandatów.

Re: prośba o radę: DWS Top 25 Małych Spółek, DWS Top 50 MiS Spółek Plus

Pilsener / 2008-06-07 23:56 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Odpowiem jak zawsze: zobacz, jak sobie radzą te fundusze na tle konkurencji. Jak źle, to sprzedaj, jak dobrze- trzymaj.

Re: Skarbiec- Subfundusz Nowa Europa

Pilsener / 2008-06-06 15:12 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Zwracaj uwagę na prowizje, jakie pobierają. Nowe fundy radzą sobie zazwyczaj lepiej niż stare, ale zdarzają się też tragiczne niewypały. Inwestycje w gospodarki rozwijające się są jak najbardziej wskazane.

Re: Straciłem ponad 50k. Proszę o poradę jak zminimalizowac dalsze straty...

Pilsener / 2008-06-06 15:07 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Też jestem w plecy, ale takie już życie inwestora - od lipcowej górki mam w plery jakieś 5% (oczywiście mowa tylko i wyłącznie o polskim portfelu) - akurat mnie mniej niż straty (bo na takie rzeczy człowiek powinien być przygotowany) drażni mnie marazm, od pół roku giełda ani drgnie, a zostawiłem parę akcji. Teraz wiem, że źle zrobiłem, ale kto nie ryzykuje, ten nie ma. Straty wydatnie zmniejszyło mi przewalenie czego się dało do bezpiecznych (lokaty podskoczyły a i obligacje nieźle sobie radzą) i niezły zarobek na akcjach kupionych dokładnie w styczniowym dole (niezły czyli maks 20%, ale w takim okresie to niezwykle cieszy).
Teraz borykam się z problemem, czy zwiększyć % akcji w portfelu - i bardziej istotne tu jest pytanie nie "czy dalej spadnie" (bo może zjechać i każdy o tym wie), tylko czy będzie rosło. Bo stagnacja oznacza jakby nie było zero zarobku (nie licząc prowizji i opłat), co przy galopującej inflacji nie wygląda zbyt różowo.

Re: Ameryka zaskoczyła mocnym wzrostem

Pilsener / 2008-06-06 12:28 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
W polsce też zaczynają się problemy ze spłata zobowiązań. W tym roku statystyczna rodzina realnie straci 300-500 zł dochodu netto. Płace co prawda rosną, ale co z tego? Wolałbym zarabiać tyle, co przed podwyżką, ale w 2002 roku (kiedy zaczynałem pracę) - nie patrzyłem wtedy nawet na ceny, a teraz? Dobijają stale rosnące raty kredytów oraz rosnące nieustannie od 89 roku podatki.

Nabijanie kabzy

Pilsener / 2008-06-06 12:06 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Chodzi o nabijanie kabzy - gdyby chodziło o bezpieczeństwo, to np. fotoradary byłyby oznakowane i widoczne z daleka. Poza tym TYLKO kwestia odpowiedzialności może mnie skłonić do bezpiecznej jazdy, a nie mandaty. Myślicie, że jadąc zgodnie z przepisami nikogo nie potrąciłem? Ale po co mam dbać o bezpieczeństwo pieszych, skoro to inni kierowcy płacą za ich leczenie? Dopóki sprawcy nie będą odpowiadać za wypadki, które powodują dopóty nie będzie bezpiecznie na drogach. A spróbuj wyegezkować na drodze cywilnej odszkodowanie w tym kraju! Średnio 830 dni sprawy, następnie musisz znaleźć majątek sprawcy i wskazać go komornikowi. Komornik oczywiście pobierze opłatę z góry, a nalezności nie ściągnie, bo sprawca jest w ciąży, bezdomny, bezrobotny, za młody, za stary, emeryt, rencista, inwalida, chory albo łysy czy kulawy.
Pilsener / 2008-06-05 15:52 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Gdybyś mógł zatrudniać kogo chcesz to byłby kapitalizm-kanibalizm, nie chcemy w polsce kapitalistów i innych spekulantów. Niech spadają ze swoim wyzyskiem.

Re: Niedozwolone pytania podczas rekrutacji

Pilsener / 2008-06-05 15:50 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Bo polska to chory kraj - każda regulacja rozwiązuje jeden problem, a tworzy natychmiast trzy inne. Najpierw pogoniliśmy z polski pracodawców, bo to wredni spekulanci - powstał problem wykorzystywania pracowników, no to trzeba znowu wprowadzić stosowane regulacje - powstał kolejny problem, bo kto normalny zatrudni młodą kobietę albo starucha, co go nie można zwolnić? O wszystkim w tym kraju MUSI decydować narodowo-centralny-katolicki urząd. Ja Wam mówię, że polska będzie biednym krajem ZAWSZE.

Re: Paliwo zdrożeje - rząd podnosi akcyzę

Pilsener / 2008-06-05 15:36 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
PO partią liberalną? Kto tak twierdzi, ten nie ma zielonego pojęcia o polityce albo nie zna znaczenia słowa "liberalizm". PO to typowa partia socjalistyczno-konserwatywna, podobnie jak PIS czy LID. Robię dokładnie to samo co inni socjaliści - zastępują "ich kolesi" swoimi (nazywa się to odpolitycznianiem) i nakładają nowe podatki, aby powiększyć masę uwłaszczeniową.

Najnowsze wpisy