Forum

Komentarze użytkownika "Pilsener"

Komentarze użytkownika: Pilsener

Pilsener / 2008-01-23 08:29 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Pisałem już o tym jakiś czas temu na forum - potrzeba czasu, by rynek wyeliminował fundusze drogie i źle zarządzane.

Re: MAM 3 FUNDUSZ E STABILNEGO WZROSTU-CO DALEJ?

Pilsener / 2008-01-23 08:28 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Zostawić. Wszystkie te fundusze radzą sobie lepiej niż średnia w ich segmencie, nie widzę podstaw do paniki - popatrz, ile ludzie potracili na akcyjnych i zrównoważonych. Przy pogłębieniu spadków sugeruję stopniowo dokonać konwersji na bardziej agresywne fundusze (tak, aby mieć większy % akcji w portfelu), zwłaszcza, jeśli zależy nam na długoterminowej inwestycji.

Re: Kupic fundusze tak czy nie?

Pilsener / 2008-01-23 08:15 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Kupować ostrożnie i powoli - a jakie? Sama musisz określić, jakie są dla Ciebie odpowiednie w zależności od tego, co jest dla Ciebie ważne. Na pewno warto podzielić kasę pomiędzy kilka funduszy - poczytaj o funduszach, zobacz jakie mają portfele, jaki profil inwestycyjny, jak się zachowują gdy giełda rośnie i odwrotnie.

Re: jak odrobic 20000 zł ?

Pilsener / 2008-01-22 21:57 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Ciężko będzie - nastaw się na 4-5 lat, albo dłużej. Podziel kasę na pakiety - staraj się "łapać dołki" - czyli im niżej spadnie, tym więcej akcyjnych dokupuj - ale zrób to tak, aby nie skończyła się kasa, gdy spadki jeszcze trwają - wyznacz realne dno i załóż, że gdy tam spadnie masz mieć 100% w akcjach. Gdy widać górkę - sprzedawaj - ale też nie wszystko na raz, dobrze jest mieć plan, żeby nie kierować się emocjami albo analami.

Wybieraj fundy akcyjne z dużym potencjałem wzrostu. Jest spore ryzyko, ale przy obecnej skali wyprzedania rynku w skali 4-5 lat nie powinieneś na tym dużo stracić - bo ile jeszcze może spaść? Nastaw się na to, że być może nigdy nie uda Ci się odrobić strat. Życie.

Re: expander,xelion-proszę o radę

Pilsener / 2008-01-22 21:49 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Millenium - czym prędzej sprzedać. Fundusze te mają najgorsze wyniki ze wszystkich bardziej liczących się na rynku. Podzielić kaskę pomiędzy różne fundy. Unikać zrównoważonych - lepiej kupić oddzielnie fundy akcji i obligacji/pieniężne - zaoszczędzimy na prowizji i zyskamy większe pole manewru. Przeanalizować wyniki funduszy samemu, nie kierować się reklamą.
Pilsener / 2008-01-22 01:15 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Teraz zakładam, że max 60% - w moim modelu mam mieć maksymalne zaangażowanie w akcje przy takim spadku (plus minus parę procent).

A optymizm, bo ciągle te podszepty "życie na kredyt, spekulacje, deficyt - jak to w końcu ***ie" - cieszę się, że w końcu to trykneło, przynajmniej coś się wyjaśniło a na GPW zaczniemy handlować realnymi wartościami, a nie marzeniami.

Byłbym pesymistą, gdyby Endriu właśnie upłynniał rezerwy NBP :)

Re: Krew polała się na parkietach całego świata

Pilsener / 2008-01-21 22:29 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Dno to ja widzę w swojej butelce. Jeśli myślisz, że gorzej już być nie może - na pewno będzie. Wig 20 może zjechać nawet i do 1500 - wtedy tylko dom sprzedać i akcje kupić.

To chyba pierwszy taki giełdowy kociokwik wywołany bez jakiejś większej przyczyny. Ta "Recesja w USA" to burza w szklance wody - pogadamy jak im PKB zacznie spadać przez pół roku z rzędu. Zawsze podczas hossy liczą się tylko dobre informacje, a podczas bessy złe.

Jutro u jankesów będą spadki - bo gonią żółciutkich, więc i u nas czerwień, następny pakiet akcji sposobić przy 2500?
Pilsener / 2008-01-21 21:59 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Dlatego ja sprzedaję gdy rośnie, a kupuje gdy spada - jednak w dobie chciwości tak nie wypada - wtedy wzrosty witają mnie ze sporym akcji pliku, a spadki nie z ręką w nocniku :)

Re: WIG20 spadł na dno, ale światełko jeszcze widać

Pilsener / 2008-01-21 21:56 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Niestety zbyt szybko wiguś przełamał pierwszą linię obrony. Czas się wycofać na linię wakacyjnego dołka 06, a jednocześnie jest to z tego co pamiętam szczyt hossy z 01. Już ryję tam w pośpiechu bunkry i umocnienia - panikujących leszczy powstrzymają zasieki, a większych inwestorów miny przeciwpochopne i rowy przeciwpodażowe.

Re: MILLENNIUM

Pilsener / 2008-01-21 15:36 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Fundusze millenium też są w ogonie - akcji i zrównoważony ciągle na dole tabeli. Podobno ich zarządzający wierzą w misie - nabywcy tychże muszą być jeszcze silniejszej wiary :)

Re: GPW: Między paniką a spadkami

Pilsener / 2008-01-21 15:19 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Ważne, że 2850 się broni - nie bronią bez powodu, będą zakupy pod koniec tygodnia.
Pilsener / 2008-01-21 13:25 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
1500 jak padnie to stawiam kratę. Akurat tyle będą warte akcje, pod warunkiem, że akcyza na piwo nie wzrośnie :)
Pilsener / 2008-01-21 13:23 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Ja bym wyznaczył na 2500 następny realny opór - ale moim zdaniem 2850 się jakiś czas obroni. Dziś miał być niewielki spadek przy niewielkich obrotach - ale żółtki musiały wtrącić swoje 3 grosze.
Kolejny udany odpór + brak złych wiadomości z USA + dobre wyniki spółek i ich atrakcyjne ceny muszą się w końcu przełożyć na jakiś choć tyci wzrost. Na razie każdy się boi zrobić pierwszy krok. Brak impulsu.

Re: Giełdy w Azji na czerwono

Pilsener / 2008-01-21 11:49 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Czerwony to ulubiony kolor tych mao-dedongów.
Pilsener / 2008-01-21 00:17 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Człowieku, wyluzuj, jak ma fundusz przynieść zysk, jak giełda poszła w dół o 30%? Nie chcesz strat, to trzeba było wrzucić kasę na lokatę. Millenium stracił 20% a DWS 19%, więc się ciesz, że straciłeś tylko 15%.

Najnowsze wpisy