Forum

Komentarze użytkownika "Pilsener"

Komentarze użytkownika: Pilsener

Pilsener / 2008-01-21 00:14 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
1. Skąd roczna stopa zwrotu, jak fundusz istnieje od kwietnia 07?
2. I skąd 17%?

Nie wiem skąd czerpiecie te dane...

Re: Co Myślicie o Skandi?

Pilsener / 2008-01-20 03:02 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Mają dość wysokie prowizje niestety - ja płacę ponad 40 zł miesięcznie. Kapitału mam więcej o 15%, co jak na prawie 7 lat nie jest rewelacyjnym wynikiem... Jedyny plus, że jestem cały czas ubezpieczony, konwersje są (z tego co pamiętam) za darmo no i zmniejszają opłaty za zarządzanie. Odkładam sobie pomalutku tam na emeryturę drobne kwoty.

Re: ja w poniedziałek obstawiam wzrosty

Pilsener / 2008-01-19 12:59 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Zaczniemy pewno na minusie (DJ blisko zapaści a S&P 500 przełamało istotny opór) - potem niestety inwestorzy mogą się zniechęcić niezbyt aktywnym w czasie ostatnich dwóch dni popytem i wyczekiwać, co stawia zamknięcie na plusie pod znakiem zapytania - na GPW rządzi psychologia. W poniedziałek giełda w USA jest klozet, więc inwestorzy tym bardziej będą czekać. Obstawiam małe obroty i sesję koło zera lub niewielki spadek. Ważny będzie koniec tygodnia.

Re: Teraz można zrobić lepszy interes niz na giełdzie.

Pilsener / 2008-01-19 12:53 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
To tak jak mój ziomal - jak nie skorzysta z promocji, to straci. Potem jego stara to sprzedaje wszystko na allegro, bo zagraca :)
Pilsener / 2008-01-19 00:12 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Nawet w reklamach piwka to widać "wiesz, kupiłem taki obraz" :)

Jednym z większych kolekcjonerów sztuki jest prałat Jankowski - ma talent do interesów, podobno pierwsze większe pieniądze zarobił na kolekcjonowaniu i obrocie białą bronią.

Cały czas myślę, jak rozwiązać problem wyceny jednostek uczestnictwa w takim funduszu :)

Re: Fundusze straciły miliardy na GPW w sierpniu

Pilsener / 2008-01-19 00:05 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Próbowałem złapać lipcowo/sierpniowy dołek - nie udało się, sprzedałem co prawda na październikowym odbiciu, ale z niewielką stratą - więc żal (a z drugiej dobrze, że sprzedałem na górce ). Zostawiłem w portfelu cirka ebałt 20% akcji (dobrze że mało, ale źle że aż 20%) - spadły na łeb, więc znowu żal, że nie sprzedałem wtedy wszystkich. Teraz spadło, więc znowu dokupiłem akcji po środowej sesji. Będzie znowu żal?

Myślę, że 1 VII tego roku zrobimy małe podsumowanko liczone rok do roku - policytujemy się na straty :)

Planuje wtedy opublikować na swojej stronie strukturę i historię swojego autentycznego portfela fundów rynku polskiego i nałożyć na to oczywiście WIG - początkujący nauczą się, jak się roztrwania majątek :)

Re: moja opinia

Pilsener / 2008-01-18 23:51 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Po wczorajszej fatalnej sesji w USA powinniśmy być dzisiaj na minusie - a nie jesteśmy, co moim zdaniem jest wymowne - tak duży spadek zostanie wykorzystany do kupna akcji z myślą o zyskach długoterminowych i krótkoterminowych - jedynie średnioterminowo perspektywy nie są zachęcające. Sam kupiłem parę akcji pod koniec środowej sesji.

Dane ze spółek będą dobre a ich ceny atrakcyjne - nie zostanie to bez wpływu na popyt. Może być i tak, że po odbiciu będziemy mieli dłuższy trend boczny, jednak prawdopodobne są mniejsze lub większe spadki w średnim terminie - najbardziej boję się powolnych spadków trwających aż do końca roku - gdyż co robić w takiej sytuacji? Na razie jest bardzo dobrze - bo moim zdaniem duże spadki bardzo wyklarowały sytuację na GPW - nadęte kursy zostały przecenione raz i dobrze i na GPW nie sprzedajemy już marzeń.

Mamy początek roku, wielu inwestorów chciałoby przemodelować swoje portfele spółek - kiedy znajdą lepszą okazję jak nie teraz?

Podsumować można to tak: najgorzej mają inwestujący w średnim terminie - ze względu na koniunkturalny dołek zalecałbym im ostrożność. I tyle :)

Re: To już twarde dno ?

Pilsener / 2008-01-18 21:08 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Potencjał spadkowy to około 60%, wyczerpaliśmy go w połowie (co i tak stanowi imponujący wynik, zwłaszcza w tak krótkim czasie).

Sugestia jest taka, że jak straciłeś powiedzmy 33%, to odrobisz:
a) jeśli wzrośnie o 50%, co w przeciągu najbliższych 3 lat jest bardzo mało prawdopodobne, 5-ciu zresztą też, a może i 10 lat GPW czekać na nowe rekordy
b) jeśli wzrośnie o 33%, pod warunkiem, że zwiększysz udział akcji w portfelu

Strategia "kup i trzymaj" jest jedną z najgorszych - kupisz na górce i sobie poczekasz 5 lat, 10 lat albo i więcej, by odrobić straty - a gdzie zyski? Strategia jest nie wiem czemu polecana przez wszystkich prawie - kupić i trzymać, bo się wyjdzie na swoje z czasem. Niektórzy ponad 12 lat czekali, by odrobić straty z 94.

Re: Jakie nowe ciekawe pomysły na inwestycje ????

Pilsener / 2008-01-18 15:45 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Dzieła sztuki, Afryka

Re: Czy warto teraz kupić Investors na giełdzie?

Pilsener / 2008-01-18 15:42 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Oczywiście - zwłaszcza, jeśli zależy nam na długim terminie inwestycji. Jednak nie kupujmy wszystkiego od razu - może spaść jeszcze i będzie kolejna okazja, aby zbić cenę w dół, dlatego nie przesadzajmy z zakupami w tym momencie - umiar jest wysoce wskazany.

Re: Mbank Agresywny, co z nim?

Pilsener / 2008-01-18 15:36 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Wycena jest z opóźnieniem... czytajmy prospekty emisyjne, gdzie jest dokładnie napisane w jaki sposób dokonywana jest wycena.

Re: PKO strategicznej alokacji jedna wielka pomyłka!!

Pilsener / 2008-01-18 15:34 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
A może tak jakieś uzasadnienie? Fundusz aktywnej alokacji funduszy PKO działa niecały rok, jego wynik za pierwsze pół roku jest dobry, więc w czym problem?

Re: W jakie fundusze warto inwestowac?

Pilsener / 2008-01-17 23:58 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
W dobre. Takie, które mają dobre wyniki i pobierają małe prowizje. Takie, którymi zarządzają koledzy z forum :) Już my pokierujemy zyski gdzie trzeba :)

Najpierw plan inwestycyjny. Potem realizacja - np. zdecydowaliśmy się na 20% akcji - wybieramy 3 dobre fundy akcji, kierując się stopą zwrotu, wskaźnikiem Sharpe'a, odchyleniem standardowym, profilem inwestycyjnym, preferencjami seksualnymi zarządzających...

Re: zle czy dobre ulokowanie pieniedzy???

Pilsener / 2008-01-17 23:48 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Wymyśliłem takie powiedzenie: "Jak nie wiesz co robić, to nie inwestuj w akcje". Pozabijam tych naganiaczy na akcje...
Wyjścia masz trzy:
- sprzedać i zacząć od nowa - tym razem rozważniej
- czekać na odbicie i wtedy sprzedać - ale jest ryzyko, że strata się powiększy
- nie sprzedawać - ale odrabianie strat może zająć nawet 5 lat - niektóre spółki nie odrobiły strat z 94 do dziś. Masz jednak spore szanse, że za dwa lub trzy lata strata się zmniejszy
Gdy złapie nas spadek z akcjami nie ma dobrych rozwiązań.
Pilsener / 2008-01-17 23:41 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Faktycznie, jest to dobra alternatywa zwłaszcza dla osób, które nie mają dostępu do wysoko oprocentowanych kont i lokat - tym bardziej, że obligacje ostatnio trochę dostały w kość. A jak z płynnością? Pewnie trzeba czekać parę dni na umorzenie? I dziwi mnie, że niektóre nie pobierają opłaty za zarządzanie - czy to jakaś pułapka? Nigdy nie spekulowałem na pieniężnych ;)

Najnowsze wpisy