Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Holandia - odliczenie zapłaconego podatku w PIT-36

wiwan / 2017-03-23 20:00
Oczywiście, nie zawadzi mieć kontrwyliczenia.
Natomiast najmniejszego sensu nie ma sugerowanie się tym, jaka kwota wychodzi z rozliczenia rocznego przy uwzględnianiu tylko części dochodu.
To trochę tak, jak wciąż z pytaniami, dlaczego jeśli osobno rozliczy się PIT 11 od pracodawcy A, wyjdzie podatek a, osobno PIT 11 od zleceniodawcy B, wyjdzie podatek b podczas gdy rozliczenie łączne obu PIT-ów 11 daje podatek, który 'nijak' nie zgadza się z a+b, a-b, b-a...

Re: Holandia - odliczenie zapłaconego podatku w PIT-36

wiwan / 2017-03-23 13:25
Przecież napisałem jak. Wzór na proporcję mam podać ? :-)

Masz artykuł, ogólny, obie metody omawia.

http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/podwojne;opodatkowanie;czyli;praca;za;granica;a;fiskus,201,0,134345.html

Re: Holandia - odliczenie zapłaconego podatku w PIT-36

wiwan / 2017-03-23 12:47
Nie jest to kwota stała, ani widełkowo zryczałtowana. Jest indywidualna dla każdego podatnika.

Odliczalna część podatku holenderskiego jest tytułowo PROPORCJONALNA do udziału dochodu holenderskiego w SUMIE dochodu holenderskiego i polskiego owego podatnika.

Re: Użyczenie lokalu na prowadzenie DG - konsekwencje podatkowe ?

wiwan / 2017-03-23 12:18
Zakupić na pewno, to może przecież każdy. Ale na VAT się nie znam, więc nie wiem kiedy w ewidencji VAT zaksięgować, czy nie dopiero po uzyskaniu wpisu. Ale ten będzie wskazywał datę uzyskania statusu na dzień następujący po dniu złożenia wniosku.
Gorzej z pierwszymi fakturami przychodowymi krajowymi, bo ich odbiorcy tak jak niemiecka firma będą mieli wątpliwości jak księgować po swojej stronie, czy w ogóle FV przyjąć.

Re: Holandia - odliczenie zapłaconego podatku w PIT-36

wiwan / 2017-03-23 12:06
Ja dużo krócej.

Dlaczego ?

Bo z Niderlandami mamy umowę wg. której stosujemy tę rzadszą metodę unikania podwójnego opodatkowania- proporcjonalnego odliczenia.
Bo unikanie nie zawsze oznacza wykluczenie.
Bo tak w tym konkretnym przypadku wypadł stosunek przychodów holenderskich do przychodów łącznych polskich i holenderskich.

Co do konkretów- może rozliczenie nie uwzględnia odliczenia 30% diet lub ulgi abolicyjnej ?

Re: Limit VAT-u

wiwan / 2017-03-23 11:28
BĘDĄ się wliczać.

I nie chodzi o jakieś uznanie/zakwalifikowanie przez fiskus wynajmu mieszkania 'normalnego' do DG poprzez jakieś podobieństwa, ale o dość jasną regulację z art. 113, ust. 2, pkt. 2, ppkt. a) Ustawy o VAT.

Wynika z niego, że sprzedaż z najmu 'normalnego' mimo, że korzysta ze zwolnienia przedmiotowego z art. 43, ust. 1, pkt. 36 Ustawy, wlicza się jednak do limitu 200 tys. gdyż jest "transakcją związaną z nieruchomościami niemającą charakteru pomocniczego".

Jeśli łączna zatem Pana sprzedaż osiągnie limit, pojawi się kwestia utraty zwolnienia VAT, mimo że nadal najem 'normalny' będzie korzystał ze swego zwolnienia, ale najem 'gospodarczy' - już nie.

Oczywiście powyższe, gdy jest tożsamość podatnika VAT w obu rodzajach wynajmu.

Re: Użyczenie lokalu na prowadzenie DG - konsekwencje podatkowe ?

wiwan / 2017-03-22 18:33
Nie, to teściowa użycza lokal, jest użyczającą, a Ty biorącym w rozumieniu art. 710 i dalszych KC.

W zakresie PIT Twoje przysporzenie o wartości takiej, jaką miałby rynkowy najem tego lokalu korzysta ze zwolnienia z art. 21, ust. 1, pkt. 125 Ustawy o PIT, bo w stosunku do teściowej należysz do I grupy podatkowej w rozumieniu Ustawy o podatku od spadków i darowizn, na którą powołuje się ww zapis ustawy o PIT.

W opisanej sytuacji nie widzę kwestii PCC czy VAT, oczywiście też w samym podatku od spadków i darowizn, bo on użyczenia nie dotyczy.

Co do umowy- tak, trzeba mieć 'papierowy' dokument na tytuł prawny do lokalu. Formalnie należało go mieć już wtedy, gdy adres ww lokalu był podawany w CEIDG.

Re: Pit 36 pytanie

wiwan / 2017-03-22 10:09
Nie jest moim zdaniem.

"Zasada (miejsca) położenia źródła" się kłania.
To, że dochód uzyskany za czynności wykonane zdalnie nie oznacza, że przestaje on być zagranicznym.
Owszem miejsce wykonywania ma też znaczenie, dla opodatkowania "tam" tj. gdy rzeczywiście wyjeżdżamy za granicę i nasz pobyt przekracza granicę 183 dni, w zależności od umowy z tym krajem - w ciągu roku podatkowego albo w ciągu kolejnych 12 mc.

Proponuję jednak telefon do KIP.

Re: Odszkodowanie i zwrot nadpłaty w PIT36

wiwan / 2017-03-22 09:48
Prawnicy i 'profilaktycznie' - brawo. Każdy płatnik, nie tylko pracodawca ma zdefiniowane obowiązki. Wypłacając jakiekolwiek świadczenie musi stosować ustawę o PIT i przepisy wykonawcze (rozporządzenia). Nie ma tu dowolności, a więc i robienia czegoś 'profilaktycznie'. Bo dane świadczenie jest przychodem, który albo PIT w ogóle nie podlega albo jest z niego zwolnionym, albo podlega.
Jeśli podlega to w całości lub w jakimś limicie, wg. określonej stawki.
W związku z tym też albo podlega zaliczce w trakcie roku, albo dopiero w rozliczeniu rocznym wchodzi do opodatkowania, albo odprowadza się podatek zryczałtowany. Albo się go wykazuje w danym formularzu, albo nie itd.

Owszem- jeśli jest przychód nietypowy, dyskusyjny- to płatnik ma wystąpić do US o wiążącą interpretację i się do niej zastosować. Nie może swoich wątpliwości przerzucać na podatnika, żeby to on się z fiskusem 'naciągał' albo zapłacił zawyżony podatek. Co innego po prostu błąd płatnika.

Do rzeczy.

Jest więc tylko PIT 11 i owe zaświadczenie, a w PIT 11 wykazany przychód/dochód/zaliczki jedynie w wierszu 1 w cz. E oraz składki w poz. 70 i 72.

Z art. 21, ust. 1 pkt. 3 wynika, że :

- odprawa (jak rozumiem z ustawy o zw. grupowych tj. Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników albo za skrócenie okresu wypowiedzenia- czyli z Kodeksu Pracy

NIE jest zwolniona z PIT, podlega opodatkowaniu i zaliczce.

- odszkodowanie z PGP - podlega zwolnieniu, nie powinno być uwzględnione w PIT 11 ani odprowadzona zaliczka. Wynika to moim zdaniem literalnie z ww zapisu ustawy :

"Wolne od podatku dochodowego są [...] otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z [...] lub przepisów postanowień układów zbiorowych pracy, innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów lub statutów, o których mowa w art. 9 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy

Mimo tego błędu nie ma kwestii korygowania samego PIT 11.

Należy rozliczyć się na PIT 37, ale przy przenoszeniu kwot Przychodu i Dochodu z PIT 11 pomniejszyć je o wartość odszkodowania. I dalej normalnie rozliczyć, z ewentualnymi ulgami.
Oczywiście rozbieżność kwot w PIT 37 i PIT 11 spowoduje wezwanie US do wyjaśnień, potrzebne będzie wtedy owo zaświadczenie od pracodawcy.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2017-03-22 08:49
Skoro nie miał ani zasiłku dla bezrobotnych, ani stypendium stażowego/szkoleniowego z PUP, to nie miał w tym czasie ub. społecznego.
Zasiłku macierzyńskiego jak rozumiem na urlopie rodzicielskim też nie. Czyli w tym czasie nie był 'chronionym' przed ub. społ. rolników.

Co do KASY- nic ustnie. Skoro wskazuje Pani konkretny udział męża w gospodarstwie to oznacza, że ma przynajmniej sądowe 'stwierdzenie nabycia spadku' albo notarialne 'postanowienie o nabyciu spadku'.

A może już nawet krok dalej- dział spadku.

Jak najbardziej więc już jest posiadaczem gospodarstwa w rozumieniu KC i jeśli dz. rolnicza jest prowadzona - podlega z mocy ustawy ub. KRUS.

Ma on (Pani nie jest rolnikiem 'głównym') złożyć formularz zgłoszenia KRUS- UD-2 + UD 2z.

I tu też, jeśli KASA widzi przeciwwskania - musi wydać DECYZJĘ odmowną, wskazując powód. I decyzja taka podlega procedurze odwoławczej.

Re: Maleje liczba Polaków mobilnych zawodowo. Firmy będą miały coraz większy problem

wiwan / 2017-03-22 08:09
I tu obaj mamy rację. Ustalanie płacy minimalnej, zwłaszcza sztywnej, np. bez zróżnicowania regionalnego, która jest wyższa od rynkowej też pogrąża.

Re: Zarobki Polaków. Magister inżynier zarabia o ponad 1000 zł więcej niż zwykły magister

wiwan / 2017-03-21 20:51
No więc skoro 'miałeś' statystykę to sam piszesz brednie. Próba badania wyniosła tu PONAD 115 tysięcy !

Re: Działalność gospodarcza a KRUS. Czy da się zaoszczędzić na składkach?

wiwan / 2017-03-21 13:00
Zapominasz chyba o kwestii wysokości składek. Stosunek kwoty świadczeń do ponoszonych składek jest zdecydowanie bardziej korzystny w KRUS.

Re: Prośba o wyjaśnienie - korzystania przez twórców z praw autorskich i 50% kosztów uzyskanych przychodów

wiwan / 2017-03-21 11:36
Proszę bardzo. Może też warto Pani umowę aneksować w celu wprowadzenia wyraźnych zapisów, o tym - o czym pisałem w zeszłym tygodniu. Czyli, że owe projekty stanowią dzieło w rozumieniu...., że przeniesienie praw majątkowych następuje itd., że wyraża Pani zgodę na wykorzystanie itp. 'zaklęcia', jakie standardowo pojawiają się w umowach o dzieło.

Niech i zleceniodawca będzie wprost 'kryty' jako płatnik Pani PIT.

Oczywiście, o ile odzwierciedla to stan rzeczywisty.

Re: Wewnątrzwspólnotowa transakcja przed pojawieniem się w rejestrze

wiwan / 2017-03-21 11:25
W kwestii potwierdzenia miałem na myśli UPO z e-deklaracji albo pieczątkę na papierowej kopii formularza.

Zaświadczenie, zdaje się 21 zł.

Najnowsze wpisy