Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: wcześniejsza emerytura jakie dokumenty do ZUS

wiwan / 2011-11-28 11:00
pisemne zaświadczenie zakładu pracy (pracodawcy),
świadectwo pracy lub legitymacja ubezpieczeniowa zawierająca odpowiednie wpisy (datę rozpoczęcia i zakończenia pracy, rodzaj wykonywanej pracy i jej wymiar, pieczątkę zakładu pracy oraz podpis i pieczątkę służbową pracodawcy lub upoważnionego pracownika),
wydane przez ZUS potwierdzenie, Zaświadczenie, o którym mowa wyżej, powinno być wystawione przez pracodawcę lub prawnego następcę pracodawcy, a w przypadku braku następcy prawnego przez jednostkę przechowującą dokumentację zlikwidowanego lub przekształconego zakładu pracy, np. organ założycielski, firmę przechowalniczą lub archiwum.

Za potwierdzenia okresów zatrudnienia mogą służyć także dowody pośrednie, takie jak:

legitymacja służbowa,
umowy o pracę,
wpisy w dowodach osobistych,
pisma kierowane przez zakłady pracy do pracownika w czasie trwania zatrudnienia (np. o powołaniu, mianowaniu, angażowaniu, zwolnieniu, wyróżnianiu, udzieleniu urlopu), jeżeli na ich podstawie można ustalić okres zatrudnienia.

W razie braku możliwości udowodnienia okresu zatrudnienia pisemnymi dowodami, w niektórych przypadkach dopuszcza się przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków.Zeznania świadków mogą jednak dotyczyć tylko okresów zatrudnienia przypadających przed dniem 15 listopada 1991 r.

Jeśli e. wcześniejsza ma być z tyt. zatrudnienia w war. szczególnych- tego świadkowie potwierdzić nie mogą. Tu już restrykcyjnie:

"Zgodnie z § 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. nr 8, poz. 43 z późn. zm.) okresy pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze stwierdza zakład pracy - na podstawie posiadanej dokumentacji - w świadectwie wykonywania pracy w szczególnych warunkach, wystawionym według wzoru stanowiącego załącznik do przepisów wydanych na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia lub w świadectwie pracy.

W wymienionych dokumentach pracodawca powinien podać okres wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, jej rodzaj i nazwę stanowiska pracy - ze wskazaniem odpowiedniego wykazu, pozycji rozporządzenia jak również zarządzenia resortowego. Nazwa stanowiska pracy w szczególnych warunkach, na jakim był zatrudniony pracownik wykazana w świadectwie musi odpowiadać nazwie wymienionej w wykazie aktu resortowego, nie może być niepełna ani podobna"

Re: Dwie umowy o pracę ?

wiwan / 2011-11-25 18:57
W konstelacji etat + zlecenie :
z etatu wszystkie składki są obowiązkowe, ze zlecenia wszystkie oprócz chorobowej, jeśli wynagrodzenie z etatu jest niższe niż płaca minimalna. W innym przypadku- są one dobrowolne jak s. chorobowa. S. zdrowotna obowiązkowa zawsze.

Pomijam sytuację, gdy chodzi o osobę do 26 r. życia uczącą się,

Re: Zawieszenie działalności a ZUS.

wiwan / 2011-11-25 18:51
Zawieszenie DG ( CIEDG-1 )czy to w gminie, czy poprzez internet jest równoznaczne z wyrejestrowaniem prowadzącego DG z ubezpieczeń jako ubezpieczonego i jako płatnika.
ZUS dostaje takie info, dokonuje wyrejestrowania, przysyła taką informację.

Oczywiście osobę współpracującą i pracowników- jeśli byli- należy wyrejestrować już osobiście w Zakładzie ( druk ZUS ZWUA )

Re: wzrost składki rentowej

wiwan / 2011-11-25 12:09
Na nas "spadnie" taka sama ich część.
Obecnie składka ta to 6% podstawy, z czego 4,5% ponosi pracodawca. Czyli ubezpieczony ponosi 1/4 jej wymiaru. Jest zamiar podniesienia jej o 2 punkty po stronie pracodawcy, czyli do 6,5 %. Wtedy udział ubezpieczonego spadnie do 3/16.

Re: Problem z ZUS

wiwan / 2011-11-25 12:03
Pana sytuacja jest o tyle dobra, że jak rozumiem do ubezpieczeń z tyt. zatrudnienia był Pan zgłoszony, deklaracje miesięczne wysyłane. A o tyle skomplikowana, że feralne okresy przypadły częściowo przed, a częściowo po reformie systemu od 1.01.1999r.

Pod rządami starej ustawy (ustawy z dnia 25 listopada 1986 r. o organizacji i finansowaniu ubezpieczeń społecznych ) w ogóle okresem ubezpieczenia był okres ubezpieczenia podleganiu i nie wypowiada się ona o uzupełnianiu składek.
Nowa -USTAWA
z dnia 13 października 1998 r.
o systemie ubezpieczeń społecznych- już się wypowiada w dedykowanym art. 40, ale był on znowelizowany w 2002 roku.

Generalnie wygląda to tak, że:

1. możliwość dochodzenia składek przez ZUS od tego pracodawcy się przedawniła. Przedawnienie zmieniało się z 5 na 10 lat. No chyba, że jednak ZUS podejmował egzekucje i inne działania, które bieg przedawnienia zawiesiły.
Pana składki są zewidencjonowane.
2. płatnikiem zawsze był pracodawca, ZUS nie dochodzi składek od pracownika poza udowodnioną sytuacją współpracy ubezpieczonego z płatnikiem w celu ZUS-u naciągnięcia.
3. bez względu na to przedawnienie- okres sprzed 1999 r. normalnie się Panu zalicza do uprawnień emerytalnych jako lata składkowe, wynagrodzenie Pana jest znane. Okres po 1998- składki podlegają uzupełnieniu przez ZUS bądź jednak z egzekucji na pracodawcy, bądź ze środków budżetowych. Tu ratuje Pana to, że były one ewidencjonowane.
Ale jeśli jest Pan członkiem OFE- tu ma Pan wymierną stratę w postaci opóźnienia.
4. ZUS zawsze miał obowiązek egzekwować spłatę od płatnika. W nowej ustawie dodatkowo miał obowiązek o opóźnieniu w składkach już 3 miesięcznym informować ubezpieczonego tym fakcie- co dawało mu już na tamtym etapie wnioskować o składek bieżące uzupełnienie. Jak mówiłem- w nowelizacji z 2002 roku- obowiązek ten znikł.

Natomiast od bodaj 2005 ZUS przysyła informację o stanie konta, ale nie wynika z niej wprost, że coś nie zostało opłacone.

Ewidentnie w Pana przypadku ZUS tego obowiązku( informacyjnego) nie dokonał w stosunku do składek za rok 1999.

Proszę zajrzeć do art. 40 Ustawy w brzmieniu sprzed 2003 r.

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;13;pazdziernika,dziennik,ustaw,1998,137,887.html

Re: matka jako opiekunka a emerytura

wiwan / 2011-11-25 11:24
Nie ma limitu ani wieku niani, ani czasu trwania samej umowy.
Jedyny limit czasowy to wiek konkretnego dziecka- do końca roku szkolnego, w którym kończy on 3 rok życia. Czyli jak rozumiem do 31 sierpnia.
W wyjątkowych wypadkach- do ukończenia 4 roku życia- dotyczy kłopotów/niemożności zapewnienia przedszkola.

Podstawa-Ustawa o opiece nad dziećmi do lat trzech - art.2 i art.50:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;4;lutego,dziennik,ustaw,2011,045,235.html.

Re: w ilu miejscach mozna byc zatrudnionym?

wiwan / 2011-11-25 11:05
To zależy od...statusu tych prac:
generalnie- etaty bez względu na liczbę będą w pełni oskładkowane, dzieła w ogóle ( poza jedną konkretną sytuacją, zlecenia-- tu duża liczba opcji w zależności od innych tytułów do ubezpieczenia i największa możliwość dobrowolności.

Re: Dwie umowy o pracę ?

wiwan / 2011-11-25 11:02
Oczywiście, że tak. Dochód ze zlecenia podlega normalnemu podatkowi PIT wg. skali. Zleceniodawca jest płatnikiem zaliczki, po roku podatkowym wystawia PIT 11. Zleceniodawca w rozliczeniu rocznym wykazuje oba dochody w PIT 37 ew. 36., te ze zlecenia w innym wierszu - "działalność wykonywana osobiście". I opodatkowuje łącznie z tymi z etatu.

Re: matka jako opiekunka a emerytura

wiwan / 2011-11-24 19:47
Tak właśnie. Dla babci i rodziców to najlepsze wyjście.

Re: od czego zależy wysokość emerytury

wiwan / 2011-11-24 11:58
W Twoim przypadku i wg. OBECNEGO stanu prawnego będzie ona zależeć od:

- sumy zewidencjonowanych składek na Twoim indywidualnym koncie i subkoncie w ZUS ( tj. odprowadzonych i corocznie zwaloryzowanych ) i prognozowanego dalszego trwania Twojego życia po przejściu na emeryturę ( wg. danych GUS )
- uzyskanego kapitału przez Twój OFE
- uzyskanego kapitału z III filaru ubezpieczeniowego (IKE, IKZE) o ile do takiego przystąpisz.

Re: które OFE wybrać

wiwan / 2011-11-24 11:48
Warto czytać forum, bo to stały temat:

http://www.money.pl/forum/jak-wybrac-ofe-t2792024.html

http://www.money.pl/forum/ostroznie-wybierzcie-ofe-t1128540.html

http://www.money.pl/emerytury/poradniki/artykul/knf;jak;dobrze;wybrac;ofe,147,0,293779.html


itd,itd.

Re: matka jako opiekunka a emerytura

wiwan / 2011-11-24 11:44
1.Wcześniejszy emeryt może dorabiać do emerytury, ale do czasu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego podlega limitom tego dorabiania, których przekroczenie powoduje obniżenie lub zawieszenie wypłaty świadczenia.

Tu to wyłożone i aktualne:

http://www.money.pl/forum/dorabianie-do-emerytury-t3000271.html

2.Możliwe są 3 formy.
a)Zatrudnienie na umowę o pracę- wtedy gdy rodzic dziecka prowadzi DG w jakiejś formie i ma tego typu działalność wpisaną w ewidencji DG- więc raczej stricte teoretyczna.
b)Zlecenie- płatnikiem składek będzie rodzic- zleceniodawca, składki będą obowiązkowe poza chorobową. Sumaryczny koszt dla rodzica wyższy niż kwota brutto z umowy, bo część składek współfinansuje.
c)Umowa uaktywniająca- najnowszy wynalazek zbliżony do zlecenia, ale państwo sponsoruje w nim składki takiej "aktywnej" niani jeśli jej wynagrodzenie z umowy jest nie większe niż płaca minimalna ( 1386 zł w 2011 r, 1500 zł w 2012 r.).
Rodzic jest wtedy tylko zgłaszającym do ubezpieczeń w ZUS.
Jeśli wynagrodzenie wyższe- od nadwyżki składki są naliczane jak przy zleceniu i rodzic staje się też płatnikiem.

Re: Problem z ZUS

wiwan / 2011-11-23 20:11
Dość niejasno Pan napisał.

Czy chodzi o to, że z pisma ZUS wynika, że zaległość w opłacaniu składek za Pana przez pracodawcę jest starsza niż 10 lat, w związku tym przedawniła się możliwość dochodzenia ich zapłaty od pracodawcy przez Zakład ?

Re: Emerytury 2012.

wiwan / 2011-11-23 19:55
Trochę dziwi mnie ta histeria.
Już dziś, czy wczoraj gdzieś to tu napisałem:
1. rząd zmian nie wprowadzi, bo wszystkie zmiany systemu emerytalnego dokonuje się ustawą/nowelą ustawy. Więc jeśli już -to Sejm.
2. znamy jedynie zapowiedzi i opis projektu ustawy okołobudżetowej autorstwa rządu. Jej tekstu nie znamy, bo jako jeszcze nieprzesłana do Sejmu nie jest publikowana na stronie KPRM.
3. obecny stan prawny jest więc taki, że nic specjalnie nowego nie zmienia się od 2012 r. poza tym, co wynika z przepisów już dawno obowiązujących i z tegorocznych nowel.

4. Na 100% więc od 2012 r. startuje nowa forma III filara- IKZE. Rok 2012 będzie też przedostatnim rokiem, w którym emerytura pracownicza ubezpieczonych ( kobiet ) z roczników po 1948 może wystąpić o mieszany sposób wyliczenia ich emerytury.

Tu konkretnie 35 % emerytury obliczonej na zasadach dotychczasowych oraz
65 % emerytury obliczonej na nowych zasadach.
Rok 2012 będzie też jedynym rokiem w którym można będzie przenieść środki z IKE do IKZE oraz pierwszym rokiem zakazu akwizycji przez OFE.

Re: Fundusze celowe

wiwan / 2011-11-23 13:19
Jak link, jeśli w Polsce jest 2479 gmin ????

Na stronie WWW każdej gminy jest link/ikonka "BIP", a tam umieszczone wszystkie jawne dokumenty dotyczące gminy, akty prawa lokalnego, oświadzcenai majątkowe itd.

BIP= biuletyn informacji publicznej

Najnowsze wpisy