Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: rena rodzinna

wiwan / 2013-11-27 13:34
Limity dorabiania do renty NIE obejmują kwoty samej renty. Czyli chodzi o DODATKOWE dochody, które podlegają składkom społecznym (etat, zlecenie) ale umowa o dzieło już nie.

Limit, którego przekroczenie powoduje zmniejszenie renty, to 70% przeciętnego wynagrodzenia. Od 1 grudnia 2013 do 28 lutego 2014 będzie to 2556,20 zł brutto/mc.

Re: zatrudnienie na TAXI

wiwan / 2013-11-27 13:29
Pozostanie na karcie byłoby możliwe, gdyby to był 'zmiennik'- ustawa o podatku ryczałtowym tego nie definiuje, ale zdaje się chodzi o drugiego taksówkarza jeżdżącego tym samym autem, a więc z drugą licencją na to samo auto.

Podwyżka karty podatkowej z tego tytułu (nowa decyzja nie może być wyższa niż 50% stawki obecnej.

Co do ZUS- zatrudnienie pracownika powoduje dużo więcej papierologii, bo oprócz comiesięcznego wyliczania składek od wypłaconego mu wynagrodzenia i ich odprowadzania do ZUS, potrzeba jest też comiesięczna deklaracja DRA, wykazująca te składki. termin opłat i deklaracji za pracownika to 15 dzień miesiąca kolejnego.

Dochodzą do tego komplikacje z jego chorobowym- przesyłanie ZLA do ZUS, obliczanie składek społecznych wtedy tylko od części wynagrodzenia.

W zakresie US- wystawianie mu co roku PIT 11, i comiesięczne wyliczanie i odprowadzanie zaliczki PIT do US.

Re: Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

wiwan / 2013-11-27 13:00
Tak jak napisałem- w nowych wykazach tylko te dwa opisy pasują do pracy ojca.

Jest to pozycja 4 i 12 zał. 1 do Ustawy o e. pomostowych:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;19;grudnia,dziennik,ustaw,2008,237,1656.html

Zwracam uwagę, że tak jak w przypadku wcześniejszych wykazów musi to być praca wykonywana stale, w pełnym wymiarze godzin obowiązującym na tym stanowisku- co wynika z art. 3, ust. 4 ustawy.

Odmowa pracodawcy w zakresie świadectwa pracy w war. szczególnych na obecnym stanowisku może więc wynikać z tego, że ojciec wykonuje też inne prace, tj. nie każdą lub nie całą dniówkę ową suwnicę obsługuje.

Co do prac do 2008 r. wykaz B, dział 3- jaka konkretnie pozycja- bo część z wymienionych prac, co prawda inaczej opisana ma swój odpowiednik w nowych wykazach 'pomostowych'- a co za tym idzie- ojciec nawet nie pracując w war. szczególnych po 2008 r. (z powodu np. ww 'niestałej i nie w pełnym wymiarze pracy) nabyłby prawo do e. pomostowej w wieku 60 lat na podstawie art. 49 ustawy o e. pomostowych.

Re: rena rodzinna

wiwan / 2013-11-27 12:40
Zatem mama spełni 2 warunek ( art. 70, ust. 2 ustawy emerytalnej ) bo uzyska 50 lat w mniej niż 5 lat ( około 3 ) od zaprzestania wychowywania dziecka uprawnionego do renty rodzinnej- czyli Ciebie. Zaprzestała, gdy stałeś się pełnoletni.

Jej prawo będzie dożywotnie. Oczywiście, jeśli jej 50-te urodziny przypadną wcześniej niż koniec Twojej szkoły- może złożyć wniosek wcześniej ( do 30 przed urodzinami ) i przez jakiś czas będziecie mieli rentę dzieloną jak już to miało kiedyś miejsce.

Re: Składki ZUS i podatki. Co grozi, jak nie zapłacisz?

wiwan / 2013-11-26 20:40
Jak, przez co/kogo przekierowany ?

Po prostu trzeba odpowiednio wypełnić deklarację rozliczeniową ze wskazaniem jakiego miesiąca/miesięcy/ roku dotyczy. Będzie z niej wynikać, że to składka/składki + odsetki. I opłacić właściwie wyliczając odsetki.

Jeśli byłą sytuacja opłacenia składek w wysokości zaniżonej- jest to korekta deklaracji już złożonych. Jeśli płatnik dokonuje jej przed interwencją/wezwaniem/kontrolą z ZUS- tj. sam z siebie- dołącz wyjaśnienie korekty i jest uprawniony do stosowania niższej (75% odsetek) stawki odsetek.

Re: Ponowne przeliczenie emerytury po 60-tce.

wiwan / 2013-11-26 19:18
Właśnie odwrotnie. Z prostego powodu- emerytura na starych zasadach jest w znacznej mierze oderwana od rzeczywistych składek ( a wcześniej zarobków ) poprzez możliwość wskazania do obliczenia jej wysokości wybranych najlepszych lat ze swej historii ubezpieczeniowej oraz nieuwzględnianie przy tym spodziewanej długości życia na emeryturze.

Ta na nowych zasadach- z KP + zewidencjonowanych rzeczywistych składek po 1998 r. oraz uzależniona od spodziewanej długości życia. Im kto młodszy/później wchodzący w ubezpieczenia ma mniejszy udział KP w tym wyliczeniu, a więc mniejszą możliwość wyboru lat najlepszych- KP to przecież hipotetyczna emerytura na starych zasadach wyliczona na dzień 31.12.1998 r.

Re: rena rodzinna

wiwan / 2013-11-26 19:09
Za mało danych podałeś.
Mama w wieku 50 lat uzyska prawo do r. rodzinnej po mężu ( jak rozumiem ojciec był jej mężem ) jeśli uzyska ten wiek nie później niż 5 lat (z dokładnością co do 1 dnia) od:
- śmierci męża lub
- zaprzestania wychowywania Ciebie uprawnionego do renty rodzinnej po ojcu.

Warunek pierwszy jest zrozumiały, drugi może oznaczać różne daty :
Twoje 18 urodziny, jeśli w tym dniu byłeś już uprawniony do renty lub dzień, w którym się ożeniłeś- jeśli w tym dniu byłeś do renty uprawniony i ożeniłeś się przed swoją '18' lub dzień utraty przez Ciebie renty na skutek np. porzucenia szkoły- jeśli nastąpiło to przed Twoimi 18 urodzinami (ew. ślubem) i do dnia 18 urodzin renty nie odzyskałeś.

Inaczej to wygląda w sytuacji, gdy mama ma orzeczoną niezdolność do pracy.

Re: Pomoc dla ubogich. Dostaną 700 komputerów z dostępem do internetu

wiwan / 2013-11-26 12:37
1. skąd taka cena ? Program obejmuje 1100 sztuka komputerów, szkolenia i podłączenie kilkudziesięciu placówek do internetu.

2. poza określeniem 'stacjonarne z dostępem' nie padło ani słowo o specyfikacji technicznej komputerów

Re: Pismo z ZUS-u

wiwan / 2013-11-26 11:48
Nie wiem, ale podejrzewam, że prawdopodobnie orzeczenie zostało przez lekarza wydane, ale sprawa została :
- losowo wybrana do kontroli przez ten departament, lub
- są jakieś zastrzeżenia wobec tego konkretnego orzecznika, stąd kontrole jego orzeczeń, lub
- w Pana oddziale ZUS wydaje się podejrzanie dużo pozytywnych decyzji rentowych, co wyszło w centrali ZUS w statystkach- stąd kontrola celowa -orzecznictwa/decyzji.

Na 98% powód nie leży po Pana stronie, tj. nie ma zastrzeżeń np. co do autentyczności/ prawdziwości przedstawionej własnej dokumentacji medycznej.

I dlatego, by nie dopuścić do sytuacji, że kontrola da efekt podważający orzeczenie, a w międzyczasie renta jest przyznana- taka informacja dla Pana + to, że ZUS musi przestrzegać terminów z ustawy i KPA.

Re: Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

wiwan / 2013-11-26 10:49
1. e. wcześniejsza. A co to za rodzaj pracy do 2008 r.- zdecydowana większość prac w warunkach szczególnych lub szkodliwym charakterze wymaga uzyskania wieku 60 lat, więc pytanie wydaje się przedwczesne.
Zresztą i tak nie spełnił warunku posiadania ogólnego stażu ubezpieczeniowego 25 lat na dzień 1.01.1999 r.- zatem e. wcześniejsza z tyt. pracy w war.... (z art. 184 ustawy emerytalnej) nie jest możliwa.

2. e. pomostowa- tu już zdecydowanie uzyskanie wieku 60 lat jest wymagane. Precyzyjnie- ustawa mówi o pracy po 31.12.2008 w war. szczególnych lub szczególnym charakterze z nowego wykazu. Praca po tym dniu NIE jest wymagana, jeśli przed tym dniem ubezpieczony przepracował cały wymagany okres w pracy wymienione w nowym wykazie. Więc ponawia się pytanie o rodzaj pracy do 2008 r.

W nowych wykazach- 'pomostowych' rodzaj obecnej pracy ojca może być uznany, jeśli jest kwalifikowany jako:

-Prace bezpośrednio przy zalewaniu form odlewniczych, transportowaniu naczyń odlewniczych
z płynnym, rozgrzanym materiałem (żeliwo, staliwo, metale nieżelazne i
ich stopy).
-Prace przy obsłudze dźwignic bezpośrednio przy wytapianiu surówki, stopów żelaza
lub metali nieżelaznych

bo tylko takie "pasujące" Ustawa o e. pomostowych zawiera.
wiwan / 2013-11-25 22:26
Masz to przecież w artykule przewodnim do wątku. Z urzędu zatarcie w 2019 r. Na Twój wniosek- najwcześniej w przyszłym,tj. 5 lat po odbyciu kary.

Re: Jak odzyskać swoje pieniądze z OFE

wiwan / 2013-11-25 22:16
Nikt Pani w obecnym stanie prawnym nie pomoże, bo Ustawa o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych takiej możliwości NIE daje, bez przejścia ubezpieczonego na emeryturę. Jak już to napisano- może odzyskać je rodzina + osoba uposażona- 'dziedzicząc' te środki z kolei po Pani.

Ta sama ustawa zmuszała Panią do przystąpienia do OFE po śmierci męża.

Re: Pytanie do pracownika PKO BP lub kogoś kto się zna.

wiwan / 2013-11-25 21:15
Nie, nie jestem pracownikiem, ale z prawa bankowego (art. 105a) wynika, że "ślad", o którym Pan/Pani pisze poza tym, że przez cały czas, kiedy jest się klientem to, w zależności dla jakich celów pozostaje jeszcze przez 5 lub 12 lat PO końcu roku obrotowego, w którym klient rozstał się z bankiem.

Stąd moja odpowiedź, dotycząca definicji "nowych środków" w regulaminie/karcie konkretnej oferty/promocji- jest ona zdecydowanie węższa, i opiewa np. na 'środki ponad średnie saldo rachunku z ostatnich 6 miesięcy' albo 'środki ponad stan salda z 1 listopada 2013, wpłacone po 15 listopada'.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-11-25 15:15
AKTUALIZACJA. No i umowa z Ukrainą jest, wchodzi w życie 1.01.2014.

Adres publikacyjny- Dziennik Ustaw 2013, poz. 1373 i 1374.

Re: Pytanie do pracownika PKO BP lub kogoś kto się zna.

wiwan / 2013-11-25 15:11
To, co bank uważa za 'nowe środki' na potrzeby jakiegoś produktu- jak rozumiem np. atrakcyjne oprocentowanie lokaty dotyczy tylko lokaty z 'nowych środków'- wynika z regulaminu, karty informacyjnej produktu. Czyli np. tej lokaty. Zatem definicji należy szukać na WWW Banku w dokumencie dotyczącym tego konkretnego produktu.

Nie jest to uregulowanie zewnętrzne, tj. ustawowe.

Najnowsze wpisy