Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Amortyzacja aparat fotograficzny

wiwan / 2012-11-05 14:51
Rozumiem, że cena aparatu wyższa niż 3 500 zł.

"istnieją spory, czy aparaty fotograficzne powinny być klasyfikowane w grupie 6 czy 8 i tym samym amortyzowane odpowiednio według 10- lub 20-proc. stawki amortyzacyjnej.

– Poglądem przeważającym wydaje się ten stanowiący o zastosowaniu 10-proc. stawki amortyzacyjnej. Nie ma natomiast większych wątpliwości, że stawkę taką można podwyższyć dwukrotnie, jako że urządzenie takie jest poddane szybkiemu postępowi technicznemu "

za Gazetą Prawną

Re: Jaka wysokośc składki zus dla początkującego przedsiębiorcy

wiwan / 2012-11-05 14:18
Wybór jest bardzo ograniczony, bo ustawa o systemie ub. społecznych oraz ustawa o świadczeniach zdrowotnych ustanawia DOLNY limit podstawy wymiaru składek.

Tylko w przypadku "początkujących" przedsiębiorców jest możliwe (przy dodatkowych warunkach) stosowanie ww limitu podstawy ub. społecznych obniżonego o ok. 4/5. przez pierwsze 24 miesiące działalności- co oczywiście skutkuje niższymi składkami ale i świadczeniami.
Dodatkowo pozbawia prawa do zasiłku dla bezrobotnych w razie likwidacji/zawieszenia DG).

Obecne stawki:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/wskazniki/ubezpieczenia/

Re: dla kogo wcześniejsza emerytura

wiwan / 2012-11-05 14:13
Jeśli ma Pani na myśli "tę całą zmianę" ogłoszoną w 2012 r. mającą zastosowanie od 1.01.2013 r. to NICZEGO ona w warunkach uzyskania emerytury wcześniejszej NIE zmieniła.

Nadal pozostaje (wygasające powoli) prawo do :

-emerytury z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
-emerytury z tytułu wykonywania działalności twórczej lub artystycznej,
-emerytury kolejowej,
-emerytury górniczej,
-emerytury w obniżonym wieku z tytułu pracy górniczej,
-emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek,
-emerytury dla pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki,
- emerytury z karty nauczyciela.

Re: Jak policzyc dochod z działalności?

wiwan / 2012-11-05 14:07
To zależy na potrzeby czego ten dochód ma Pan wykazać- stypendium, świadczeń rodzinnych, ustalenia zmniejszenia świadczenia ZUS ?

Re: alimenty a podatki

wiwan / 2012-11-05 14:00
Akurat od 2009 r. nastąpiły małe zmiany w tym zwolnieniu. Co nie zmienia faktu, że nadal ważne jest to, jaka jest kwota alimentów, co oznacza "nam" w pytaniu, jaki jest wiek dziecka lub ewentualne pobieranie przez nie zasiłku/dodatku pielęgnacyjnego oraz tryb uzyskania alimentów

Gdyż zgodnie z art.21, ust. 1, pkt. 127 Ustawy o PIT zwolnione są jedynie alimenty a) na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia, oraz dzieci bez
względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek
(dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
b) na rzecz innych osób niż wymienione w lit. a, otrzymane na podstawie
wyroku sądu lub ugody sądowej, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie
700 zł;

Re: mieszkanie otrzymane w spadku,a podatek

wiwan / 2012-10-31 10:57
Tak, nawet więcej niż jedna:

Ta dotyczy tzw. ulgi mieszkaniowej:

http://dom.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/mieszkanie;w;spadku;kiedy;nie;placi;sie;podatku,16,0,976912.html

Ta dotyczy ogólnego zwolnienia dla grupy tzw. zerowej:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/

Re: Kredyt studencki a dochód

wiwan / 2012-10-31 10:45
1. tak, to pytanie na dział finansowy, a nie podatkowy.
2. odpowiedź kryje akt wykonawczy do USTAWY
z dnia 17 lipca 1998 r.
o pożyczkach i kredytach studenckich jakim jest Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 18 maja 2010 r. w sprawie szczegółowych zasad, trybu i kryteriów udzielania , spłacania oraz umarzania kredytów i pożyczek studenckich ( tu treść, ale była od tego czasu nowelizowana:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;nauki;i;szkolnictwa,dziennik,ustaw,2010,087,560.html

3. Zasadniczą informacją jest to, że NIE ma kryterium dochodowego uprawniającego do złożenia wniosku. Pojawia się ono dopiero, gdy kredytobiorca potencjalny chce skorzystać z pierwszeństwa w jego przyznaniu. Oczywiście w praktyce w związku z ograniczonymi środkami- ci z 'pierwszeństwem" wyczerpują co roku całą pulę.

Owo kryterium dla pierwszeństwa wynika z par.3, ust. 4 ww rozporządzenia.

Z par. 5, wynika jakie i czyje są to dochody.

ust. 5 odsyła do ustawy o świadczeniach rodzinnych, ta z kolei do ustawy o PIT.

Reasumując dochód ze zbycia nieruchomości przez rodziców w roku poprzednim WLICZA się, chyba że

'kobieta' spełnia warunki z par. 5, ust. 3 Rozporządzenia ALBO oboje jej rodzice płacą na nią alimenty na skutek wyroku sądu lub ugody sądowej.

Re: Urlop macierzyński i wychowaczy - jakie prawa ma pracownik

wiwan / 2012-10-30 19:25
1.Rezygnacja z części u. wychowawczego i urodzenie potem- rzeczywiście skutkować będzie urlopem macierzyńskim i prawo do kolejnego wychowawczego. Niezależnie, czy w międzyczasie nastąpi niezdolność do pracy z powodu choroby/ciąży.
2. Urodzenie w czasie wychowawczego w Pani przypadku da prawo do pobierania zasiłku macierzyńskiego przez cały kodeksowy czas, z tym, że Pani nieobecność w pracy będzie miała status u. macierzyńskiego dopiero od 1 dnia po końcu obecnego u. wychowawczego.

Re: Staż pracy a prowadzenie indywidualnego gospodarstwa rolnego

wiwan / 2012-10-30 18:23
Podstawą zaliczenia w tym przypadku może być zaświadczenie z UG, ale nie o posiadaniu gruntów rolnych, ale o prowadzenia gospodarstwa rolnego właśnie- jak słusznie Pani zauważyła- to nie są kwestie tożsame.

Zgodnie wyrokiem NSA w Warszawie z 5 października 2001 r. sygn. akt II SA 613/00 - przez prowadzenie gospodarstwa rolnego należy rozumieć samodzielną lub przy pomocy innych osób (osób bliskich, pracowników najemnych) faktyczną pracę w gospodarstwie rolnym wykonywaną na własny rachunek w charakterze właściciela bądź posiadacza w rozumieniu art. 336 kodeksu cywilnego.

Z obecnego zaświadczenia nie wynika ani fakt pracy w gospodarstwie, ani nawet to, czy owe grunty stanowią gospodarstwo rolne.

Należy moim zdaniem je zakwestionować.

Gmina powinna sprawdzić lub ostatecznie skorzystać z zeznań świadków, jeśli sama dokumentów nie posiada- co raczej w przypadku tak świeżym (6 lat) nie ma miejsca.
Warunkiem jest przecież choćby zamieszkiwanie w takim gospodarstwie.

NIE ma niestety obowiązującego wzoru zaświadczenia- ww ustawa NIE ma żadnego aktu wykonawczego- rozporządzenia określającego np. wzór lub zawartość.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2012-10-30 17:33
NIE, nie ciążą. Chroni go właśnie to dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza. To oznacza, że syn odpowiada za długi ojca tylko do kwoty jaką uzyskał w spadku (czy to w gotówce, czy w ruchomościach, czy nieruchomościach). Skro jak Pani pisze po ojcu nie uzyskał NIC- ani środków pieniężnych, ani mieszkania, samochodu, ani udziału w mieszkaniu, działce itd. itp. to każdy wierzyciel zmarłego ( w tym ZUS ) nie ma z czego długu ściągnąć.

Wszelkie ewentualne środki syna sprzed przyjęcia spadku, czy nabyte po przyjęciu spadku są też bezpieczne.

Re: wydłużony urlop macierzyński

wiwan / 2012-10-30 13:13
Zapowiedzi jest wiele.

Jedyny KONKRET jaki mamy w tej kwestii, to nowelizacja KP, która wprowadziła dodatkowy urlop macierzyński z art. 182'1 od roku 2010.

W 2013 r. jego wymiar w stosunku do roku 2012 się nie zmieni. Dopiero w roku 2014 osiągnie wymiar docelowy do 6/do 8 tygodni w zależności od tego, czy urodzenie było pojedyncze, czy mnogie.

Re: Karta podatkowa

wiwan / 2012-10-30 12:34
Taksówka musi mieć i oczywiście używać kasy fiskalnej, nawet w czasie zwolnienia z VAT.

A ewentualne zajęcie komornicze może dotyczyć przecież dochodów spoza DG jak i z majątku ( w tym nieruchomości ).

Re: OFE zostałam wylosowana

wiwan / 2012-10-30 10:50
Możliwe z dwu powodów.
1. pytanie nie dotyczy realnej sytuacji- jest wymyślone. Coraz więcej takich niestety.
2. ZUS przegapił tę konkretną ubezpieczoną, był tu na forum takim autentyczny przypadek mający finał już pewnie w sądzie. Zakłada argumentował, że w żadnym przepisie nie jest napisane, że ubezpieczony ma mieć wylosowane OFE w NJABLIŻSZYM losowaniu :

http://www.money.pl/forum/brak-umowy-z-ofe-t2782867.html

Re: Jak obliczać urlopy?

wiwan / 2012-10-29 21:36
Oba urlopu ( z obu umów ) są co do zasady niezależne.
Chyba, że zgodnie z art. 171 KP strony pisemnie postanowią o udzieleniu niewykorzystanego urlopu z umowy pierwszej w czasie umowy drugiej.

W przeciwnym razie- z umowy pierwszej mógł pojawić się ekwiwalent za urlop.

Do rzeczy. Nie wiem skąd owe 0,02 dnia.
Z pierwszej umowy urlop należny to 13 dni (1/1 etatu), z drugiej umowy- po 7 dni za rok 2012 i 2013.

Owe ww 13 dni być może należało obniżyć zgodnie z art. 155'1, par. 2 KP- jeśli pracownik ów miał w roku obecnym przed 1.04 innego pracodawcę i wykorzystał u niego urlop w wymiarze wyższym niż urlop proporcjonalny.
wiwan / 2012-10-29 20:12
One niestety już na nim ciążą, a nie dopiero od pełnoletności.
No chyba, że się przedawniły tzn. że jest za późno na ich dochodzenie przez ZUS.

Niestety nie wie Pani pewnie z jakich konkretnie lat są to zaległości, i czy ZUS próbował już ( i kiedy ) ich dochodzić od zmarłego- bo wszystko to wpływa na liczenie terminu przedawnienia.

Różnica w przypadku nieletniego dłużnika jest taka, że to Pani jako prawny opiekun będzie ewentualnie te sprawy załatwiać tj. spłacać w jego imieniu z jego majątku, jaki po zmarłym odziedziczył lub też wnioskować do ZUS o umorzenie.

Najnowsze wpisy