Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: ubezpieczeniowe przepisy unijne

wiwan / 2011-05-25 11:49
Ubezpieczenie w NFZ jest skuteczne tylko w przypadku wyjazdów turystycznych i edukacyjnych, poświadczane jest kartą EKUZ.
Podejmując pracę podlega się ubezpieczeniu zdrowotnemu z jej tytułu zgodnie z ustawodawstwem tego kraju, i w tym kraju. Poza tym przecież ubezpieczenie w kraju ustaje w sytuacji długotrwałego wyjazdu do pracy, bo raczej nie jest się na etacie w kraju.

Poza tym oczywiście ubezpieczenia komercyjne.

Re: kiedy emerytowi przysługują dodatki

wiwan / 2011-05-24 12:26
Jest ich kilka:
Wklejam z ZUS portalu:
dodatek pielęgnacyjny - dla osób, które zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji albo ukończyły wiek 75 lat. Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS stwierdzającego całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji. Dla osób, które ukończyły 75 lat dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest przez organ rentowy z urzędu,

dodatek kombatancki - przysługuje kombatantom i innym osobom uprawnionym w myśl przepisów ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2002r. Nr 42, poz.371 z późn. zm.). Dodatek kombatancki przysługuje na podstawie zaświadczenia Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych stwierdzającego określone w wymienionej ustawie okresy działalności kombatanckiej lub represji,

dodatek za tajne nauczanie - przyznawany jest tym osobom, które w czasie okupacji prowadziły tajne nauczanie, lub przed dniem 1 września 1939 r. nauczały w języku polskim w szkołach polskich na terenie III Rzeszy Niemieckiej oraz byłego Wolnego Miasta Gdańska. Dodatek ten przysługuje na podstawie ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003r. Nr 118, poz. 1112 z późn. zm.). Osobie uprawnionej jednocześnie do dodatku kombatanckiego i dodatku za tajne nauczanie przysługuje tylko jeden dodatek kombatancki,

świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy górników - przyznawane jest na podstawie ustawy z dnia 2 września 1994 r. o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych (Dz. U. z 2001r. Nr 60, poz.622 z późn. zm.

świadczenie pieniężne dla osób deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR - przyznawane jest na podstawie ustawy z dnia 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR

dodatek kompensacyjny - przysługuje kombatantom oraz innym osobom uprawnionym na podstawie ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego

ryczałt energetyczny w wysokości 50% taryfowych opłat za korzystanie z energii elektrycznej, gazowej i cieplnej na cele domowe przysługuje kombatantom oraz innym osobom uprawnionym na podstawie ustawy z dnia 24 stycznia 1991r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego

ekwiwalent pieniężny z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla byłych pracowników kopalni całkowicie likwidowanej, przysługuje na podstawie przepisów ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-2006

ekwiwalent pieniężny dla byłych pracowników kolejowych - przysługuje na podstawie ustawy z dnia 8 września 2000r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe"

Re: Wysokość świadczeń emerytalnych na rok 2011

wiwan / 2011-05-24 12:21
Najwyższej prawo nie ustanawia. Najniższa emerytura gwarantowana wynosi od marca 728,18 zł brutto. Od czerwca będzie najprawdopodobniej zmieniona.
Emerytura gwarantowana nie dotyczy emerytów z art. 24 a, 27 a i 28 ustawy emerytalnej tj. tych, którym z urzędu zamieniono rentę z tyt. niezdolności do pracy na emeryturę, a nie mieli okresu składkowego i nieskładkowego wynoszącego co
najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn oraz emerytów z roczników starszych niż 1949 i nie uzyskali ww okresów.

Re: emeryt a etat

wiwan / 2011-05-24 12:14
Jeśli będzie Pan wcześniejszym emerytem- do 65 roku życia będzie Pan miał obowiązek informowania ZUS o dochodzie, corocznego jego z ZUS rozliczenia, gdyż w przypadku przekroczenia limitów przychodu ( 70% i 130% przeciętnego wynagrodzenia ) wypłata emerytury będzie odpowiednia zmniejszona lub zawieszona na podstawie art. 103 i 104 ustawy emerytalnej

Re: w jakim wieku kobiety przejdą na emeryturę

wiwan / 2011-05-24 12:10
60 lat- wiek powszechny dla wszystkich roczników.

Re: emerytura według nowych zasad-jak obliczyć

wiwan / 2011-05-24 12:08
Oczywiście do tego dochodzi emerytura z OFE>

Re: emerytura według nowych zasad-jak obliczyć

wiwan / 2011-05-24 12:07
Wiesz, bo co roku ZUS w raporcie o odprowadzonych składkach podaje hipotetyczną emeryturę.

Sposób obliczania zależy od rocznika emeryta. Rozumiem, że jest Pan z rocznika 1949 lub wyższego i że był Pan w ubezpieczeniu przed 1999 r.
Zatem jest to emerytura kapitałowa wynikająca z podziału sumy środków zewidencjonowanej składki emerytalnej i zwaloryzwoanej corocznie oraz kapitału początkowego przez prognozowaną liczbę miesięcy Pana dalszego życia po przejściu na emeryturę.
Kapitał początkowy- dość skomplikowany wzór na wyliczenie hipotetycznej sumy składek na dzień 31.12.1998 r- bo do tego czasu były one odprowadzane przez większość płatników w formie odpersonalizowanej- ZUS dostawał od zakładu jeden gigantyczny przelew za marzec. Stąd te kilkadziesiąt lat trwające szopki z ustalaniem okresów składkowych, stosunku wynagrodzenia do średniej krajowej itd.
Sposób obliczania kapitału początkowego

art. 174 ustawy emerytalnej:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html

Re: wysokosc emerytury w roku biezacym

wiwan / 2011-05-24 11:44
Nieprawda.
728, 18 to MINIMALNA emerytura w miesiącach marzec- maj 2011, a nie w roku 2011. Nie dotyczy wszystkich emerytów.
Poza tym pytanie było o najwyższą.
Nie ma stawki najwyższej wprost. Wiele zależy od wynagrodzeń w czasie pracy.

Re: wiek emerytalny kobiet-coraz wyższy?

wiwan / 2011-05-24 11:37
Ostatnie zmiany dotyczą podziału składki emerytalnej między OFE a ZUS. I tyle jest konkretów. innych projektów ( na etapie oficjalnego projektu nowelizacji ustawy ) nie ma.
Więc od lat nic się nie zmieniło, powszechny wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat i dotyczy zarówno ubezpieczonych z roczników do 1948 jak i od 1949.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-05-23 18:56
Rozumiem, że planowo jest to ostatni rok studiów- studia są 5cioletnie, nie jest to medycyna.

Wypowiedział się w tej kwestii kilkakrotnie SN- nie jest uregulowane ustawowo pojęcie początku i końca roku studiów- stąd decyduje zapis regulaminu uczelni- na ogół powiela on kalendarz zajęć na uczelni- czyli 1października- 30 września.
Trzeba więc do ww regulaminu sięgnąć.
Oczywiście przyjmuję, że na tym roku również skończyła Pani lub skończy 25 lat.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-05-23 18:35
Takiej prostej zależności nie ma. To zależy od tego ile lat ma ojciec.
1. Jeśli w chwili śmierci mamy miał już 50 lat lub był niezdolny ( miał orzeczenie ) do pracy- to jego prawo do r.r. jest dożywotnie.
2. Jeśli nie miał 50 lat i nie był niezdolny- prawo do renty miał jako wychowujący dziecko do renty uprawnione. Wtedy rzeczywiście wraz z Twoją 18-tką ojciec utraci prawo do r.r.- Ty będziesz jedynym uprawnionym.
3. Ojciec może odzyskać prawo do r.r. jeśli jego 50-tka wypadnie nie później niż 5 lat ( co do dnia ) od śmierci mamy lub Twojej 18-tki

Jak widzisz przez najbliższe lata sytuacja tego czy Ty, czy ojciec, czy obaj może zmienić się kilkukrotnie. Również dlatego- że skończysz edukację lub osiągniesz 25 lat.
Zawsze jest jednak tak, że gdy uprawnione są dwie osoby- renta dzielona jest po równo, a w sumie mają one 90% hipotetycznego świadczenia zmarłego. Gdy uprawniona jest jedna osoba- renta wynosi 85% kwoty ww świadczenia. Czyli gdy np. ojciec utraci prawo do r.r. sam będziesz otzrymywał nieco mniej, niż otrzymywaliście razem.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-05-23 12:16
Na 90% nie- z takiego powodu, że fakt pobierania r. socjalnej przez zmarłą nie stanowi automatycznego powodu uprawnienia rodziny do r.r. po niej.
Zmarła musiałaby na dzień śmierci spełnić wymagane minimum okresów składkowych i nieskładkowych i mak. 18 miesięcy momentu śmierci od ostatniego podlegania ubezpieczeniu społecznemu, tak jak każdy inny zmarły.
Najprawdopodobniej zmarła w ogóle nie pracowała- nie ma więc takich okresów, czas pobierania r.s. nie jest okresem nawet nieskładkowym.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-05-23 11:46
1. Obecnie tylko Wy, o ile kontynuujecie edukację. Ojciec- będzie gdy 50 lat ukończy nie później niż 5 lat od śmierci matki ( co do dnia ) lub wcześniej, gdy pojawi się u niego orzeczona niezdolność do pracy.
2. 90% ( łącznie ) renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, jaka przysługiwałaby matce, gdyby złożyła o nią wniosek w dniu swojej śmierci.
3. Przy kilku uprawnionych do r.r. zawieszenie czy zmniejszenie wypłaty jednemu z nich nie wpływa na wysokość świadczenia wypłacanego drugiemu.
4. Każdego z uprawnionych traktuje się oddzielnie, nie sumuje się ich dochodów na potrzeby ustalenia, czy przekroczyli wzmiankowany limit.
5. Ewentualne bezrobocie ojca w przyszłości nie ma znaczenia dla jego prawa do r.r.

Ode mnie- dotyczy 3 i 4 i limitów dochodu. Jeśli jeden z uprawnionych do r.r. osiąga dochody powodujące przekroczenie tych limitów- może wystąpić z wnioskiem do ZUS, o wyłączenie go z kręgu uprawnionych- wtedy jego dochody nie będą miały znaczenia, a drugi uprawniony stanie się jedynym uprawnionym. Co prawda r.r. zamiast 90% wyniesie 85%, ale to na ogół i tak więcej, niż 45% wypłacane w pełni dla jednego, i okrojona ( z tytułu dochodów ) druga część.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-05-23 11:30
Jeżeli od ukończenia 16 roku kontynuowałeś naukę- to do r.r. jesteście uprawnieni z ojcem obaj, równorzędnie i świadczenie z mocy prawa jest dzielone PO RÓWNO. Tyle, że obie "wypłaty" dostaje ojciec, Twoją- jako opiekun prawny.
Dopiero wraz z 18 urodzinami będziesz mógł złożyć sam wniosek o wypłatę swojej części na swoje konto w banku. Teraz, nawet jeśli konto już masz i tak taki wniosek musiałby złożyć...ojciec.

Re: co z górniczymi emeryturami

wiwan / 2011-05-23 11:21
Jeśli te 25 lat w całości będzie pracą górniczą, pod ziemią,pełnoetatową - to tak. Będzie to emerytura wcześniejsza górnicza z art. 50 e ustawy emerytalnej- czyli bez względu na wiek ubezpieczonego.
Warunkiem będzie :
złożenie wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa. Czyli rezygnacja z OFE

Najnowsze wpisy