Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

wiwan / 2010-09-13 21:06
Udziały w sp. cywilnej to jednak nie mieszkanie.Różne interpretacje krążą w internecie. Np. taka:
#Istotę spółki cywilnej regulują przepisy Kodeksu cywilnego ( art. 860-875 K.c. ). Spółka cywilna w rozumieniu art. 860 kodeksu cywilnego stanowi stosunek obligacyjny oparty na umowie, w której wspólnicy zobowiązują się do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, przez działanie w sposób oznaczony, a w szczególności przez wniesienie wkładów. W czasie trwania spółki cywilnej jej majątek jest odrębny od majątku osobistego każdego ze wspólników i ma charakter współwłasności łącznej. Majątek ten stanowią rzeczy objęte umową (wniesione wkłady) lub nabyte na rzecz spółki w późniejszym okresie. Każdy wspólnik jest zatem współwłaścicielem majątku jako całości, jak też każdej rzeczy i praw tworzących tę całość. Współwłasność łączna oznacza niepodzielność majątku i tego konsekwencją jest jego nienaruszalność. To oznacza, że wspólnik nie może rozporządzić ani udziałem w tym majątku, ani udziałem w poszczególnych jego składnikach ( art. 863 § 1 kodeksu cywilnego ), np.w drodze darowizny. Ustanie zasady niepodzielności oraz nieoznaczenia wysokości wkładów, następuje w odniesieniu do konkretnego wspólnika dopiero z chwilą jego wystąpienia ze spółki, a w stosunku do wszystkich wspólników z chwilą rozwiązania spółki.

Z powyższego wynika, iż do momentu rozwiązania spółki nie może żaden ze wspólników rozporządzić swoim udziałem stanowiącym majątek spółki poprzez darowiznę na rzecz...#
Kodeks:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-cywilny
wiwan / 2010-09-13 20:39
Moim zdaniem niestety nie- właśnie fakt, że ojciec nie spełnił 10 lat temu warunków do otrzymania renty z tytułu niezdolności do pracy (nazywasz ją 'chorobową') po wypadku wyklucza możliwość pobierania po nim renty rodzinnej. Tym bardziej, że przez 3 lata pobierania renty socjalnej nie zwiększył się jego okres składkowy co ewentualnie uprawniłoby go otrzymywania renty z tyt. niezdolności do pracy. Zgodnie z ustawą "Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy".

Re: Renta rodzinna po ojcu - kontynuacja w przypadku niepełnosprawności?

wiwan / 2010-09-13 20:01
1.Została wstrzymana, gdyż przedłużenie jej pobierania ponad 25 lat jest możliwe tylko do końca roku akademickiego, jeśli w jego czasie miały miejsce 25 urodziny i był on jednocześnie ostatnim rokiem studiów.
Jak rozumiem w Pani przypadku ten ostatni rok studiów zacznie się dopiero 1 października i będzie jednosemestrowy, a rok akademicki 2009/2010 był rokiem przedostatnim.
Podstawą ewentualnego odwołania do ZUS byłby jedynie zapis z regulaminu Pani uczelni, że w niej rok akademicki ma inny niż standardowo przebieg, czyli np. od lutego do lutego- z czego wynikałoby, że spełniłaby Pani ustawowy warunek skończenia 25 lat na ostatnim roku.
Ale nie sądzę by tak było. Ja nie znam takiej uczelni.
2.Bezterminowa renta rodzinna należałaby się, gdyby była orzeczona Całkowita Niezdolność do Pracy. Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności będzie miało wpływ na kwestie Pani zatrudnienia w pzryszłości, gdyż pracodawca musi zapewnić odpowiednie warunki pracy uwzględniające potrzeby wynikające z niepełnosprawności. Warunki takie powinny być potwierdzone pozytywną opinią Państwowej Inspekcji Pracy.

Re: emerytura

wiwan / 2010-09-13 19:39
Tak, będzie Pani mogła. Pewnie, że gdyby na wcześniejszej emeryturze Pani pracowała, to przeliczenie to zauważalnie emeryturę by zwiększyło, ale i bez tego dodatkowego stażu jej wysokość się zmieni gdyż emerytura wcześniejsza była obliczona na starych zasadach czyli z kwoty bazowej i stażu ubezpieczeniowego. Nowa natomiast ze zwaloryzowanego kapitału początkowego i zwaloryzowanych indywidualnych składek zewidencjonowanych na koncie indywidualnym w ZUS.

Re: Sklep z dopalaczami. Co o tym myślicie??

wiwan / 2010-09-13 19:13

Czego ogólnie potrzebuję, aby wszystko było zgodne z prawem?


O to chodzi, że teraz intensywnie pracuje się nad jak najszybszym i najefektywniejszym utrudnieniem bądź wręcz zdelegalizowaniem handlu dopalaczami. Trwają zmasowane kontrole skarbowe, PIH-owe itp. w sklepach już funkcjonujących i prace legislacyjne nad tym, by MZ mogło drogą rozporządzenia, a więc w trybie wręcz awaryjnym, w 2 tygodnie zawieszać legalność obrotu środkami zawierającymi kolejne substancje czynne.
Z tych powodów chociażby bym nie polecał tego biznesu, można zamrozić niezłe pieniądze w towarze, który z dnia na dzień może stać się, przynajmniej czasowo, nielegalny.
wiwan / 2010-09-13 13:33
1. Darowizna ta z definicji weszłaby tylko do Twojego majątku odrębnego, a nie wspólnego z żoną. By weszła do wspólnego- musiałoby to być jasno w akcie darowizny napisane.
2. Jako syn darczyńców stanowisz tzw. 'zerową' grupę podatkową w rozumieniu podatku od spadków i darowizn- nie będziesz płacił z tego tytułu podatku.
3. Forma darowizny jedynie notarialna, a więc koszty notarialne.
4. Jest możliwa darowizna ze #służebnością# na rzecz rodziców- darczyńców, czyli w akcie jest zapisane, że rodzice mają prawo w nieruchomości pozostać, korzystać np. z jednego pokoju, łazienki itd. Może też być darowizna z dożywociem- to coś więcej niż służebność bo dodatkowo jest zapisany obowiązek również żywienia, utrzymywani itp.
5. Zawsze potem istnieje możliwość przepisania na żonę dowolnego udziału w tej nieruchomości.
6. Rodzeństwo mogłoby się domagać spłaty, w przypadku gdy śmierć rodziców nastąpiła by wcześniej niż w 10 lat po tej darowiźnie i to co im przypadło w skutek dziedziczenia stanowiło mniejsza część majątku rodziców, niż jaka przypadłaby im, gdyby tej darowizny nie było. Po 10 latach przystępujesz do spadku 'na czysto', wcześniejsza darowizna się nie liczy.
wiwan / 2010-09-13 13:10
Nie obowiązuje. Wszelkie kwestie podatku dochodowego od zbycia nieruchomości i sposobów jego uniknięcia dotyczą nieruchomości sprzedawanych wcześniej niż "5 lat' od ich nabycia. Cudzysłow, bo w praktyce obejmuje to lat sześć ( liczy się 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło nabycie).
Tak, czy inaczej jest już dawno po tym okresie. Jedyne koszty to notarialne.

Re: Kara za spóźnie pit 11

wiwan / 2010-09-13 13:05
Generalnie- wszelkie kary są proporcjonalne do tego, na ile to spóźnienie przekłada się na uszczuplenie odprowadzonego podatku.
Poza tym tekst z netu:
##Termin na wystawienie PIT-11 jest terminem ustawowym, określonym w art. 39 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kwestia odpowiedzialności płatnika za niewystawienie PIT-11 jest kontrowersyjna. Przepisy podatkowe oraz o odpowiedzialności karnej skarbowej nie określają jasno, czy informacja ta jest informacją podatkową czy deklaracją podatkową, dla których mają zastosowanie przepisy o odpowiedzialności karnej skarbowej.

Jeśli jednak uznać PIT-11 za informację podatkową, to niedotrzymanie terminu może skutkować nałożeniem przez organ podatkowy na płatnika kary grzywny do 180 stawek dziennych, na podstawie art. 80 par. 2 ustawy z 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy. Stawka dzienna nie może być niższa od 1/30 części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej 400-krotności. Wysokość minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2010 r. wynosi 1317 zł (stawka dzienna wynosi zatem od 43,9 zł do 17 560 zł).

Ponadto jeśli uznać formularz PIT-11 za deklarację podatkową, to niezłożenie jej w terminie może pociągać za sobą zastosowanie art. 79 par. 2 k.k.s. Przepis ten określa, że niezłożenie w terminie deklaracji przez płatnika jest wykroczeniem##
Akty:
Ordynacja Podatkowa;
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2005,008,60.html
Kodeks karny skarbowy (art.: 79,80)
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2007,111,765.html
wiwan / 2010-09-13 12:40
Tak. Za miesiące, które nastąpiły po miesiącu w którym nastąpiło skreślenie z listy uczniów, a przed rozpoczęciem nowej szkoły. Chyba, że nie byłaś skreślona i było przewidywane powtarzanie całego roku nauki w starej szkole, a w międzyczasie udało Ci się przyjąć do nowej.
Co więcej- jeśli skreślenie nastąpiło miałaś obowiązek zawiadomić o tym ZUS.

Re: Kredyty zaciągnięte przez rodziców. Musimy spąłcić??

wiwan / 2010-09-13 12:20
Jeśli mama Pani do śmierci nie upora się z tym kredytem, Pani jako spadkobierca będzie musiała go spłacić, chyba że odrzuci Pani spadek w ciągu maksimum 6 miesięcy. Będzie to miało oczywiście sens wtedy, gdy wartość spadku będzie nie większa niż zadłużenie mamy w dniu śmierci.
Nie bardzo rozumiem z tym spadkiem i darowizną po śmierci ojca. Jeśli nie było testamentu, a mieszkanie było wspólne rodziców tzn. zostało nabyte w czasie ich wspólności majątkowej, to drogą dziedziczenia ustawowego nabyła Pani jego 1/4, i po sprzedaży tyle się Pani pieniędzy należało. Darowizna od mamy mogła dotyczyć kwoty ponad tą 1/4.
Dla spadku po mamie miła będzie ona znaczenie wtedy, gdy oprócz Pani będzie jeszcze iny spadkobierca, a śmierć mamy nastąpi wcześniej niż 10 lat od darowizny. Generalnie wtedy darowiznę zaliczy się już na poczet spadku.
wiwan / 2010-09-13 12:04
W jego świadectwie pracy. Pracodawca miał wręcz obowiązek wpisać w nie prawdziwą przyczynę ustania stosunku pracy.Zakres treści świadectwa pracy jest określony ustawowo- wynika z przepisów Kodeksu pracy (art. 97 § 2) oraz rozporządzenia MPiPS z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. Nr 60, poz. 282 ze zm).
Kodeks:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy

Re: PUP a studia

wiwan / 2010-09-13 11:57
Przede wszystkim: po co ten PUP ?

Pod drugie PUP nie musi niczego sprawdzać- własnoręczny podpisem stwierdzasz w urzędzie– będąc uprzedzoną o odpowiedzialności karnej z art. 233 § 1 K.k. – oświadczam m.in.: „nie pobieram nauki w szkole w systemie dziennym, zobowiązuję się do bezzwłocznego informowania o wszelkich zmianach danych zawartych w karcie rejestracyjnej podanych przeze mnie oraz do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia, w przypadku niespełnienia warunków wymienionych w ustawie” itd.
Fałszywe oświadczenie jest zagrożone karą do lat 3.
I to powinno wystarczyć.
Poza tym PUP choćby z ZUS może otrzymać zapytanie/info- gdyż będą zdublowane składki zdrowotne.

Re: Darowizna

wiwan / 2010-09-13 11:42
Kodeks Cywilny przewiduje odwołanie darowizny w dwu przypadkach;
1.nastąpienia niedostatku darczyńcy tzn. nagłego pogorszenia stanu majątkowego jeszcze przed jej wykonaniem, ale już po podpisaniu. Np. na skutek pożaru.
2. rażącej niewdzięczności obdarowanego wobec darczyńcy. Przy czym w orzecznictwie rozumie się przez to ciężkie naruszenie obowiązków rodzinnych, pobicie, zniewaga, kradzież czy nawet nieudzielenie pomocy w chorobie albo uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego. Z tego tytułu uprawnienia do odwołania darowizny posiada darczyńca lub spadkobiercy darczyńcy po jego śmierci. .
Zaniedbywanie nieruchomości raczej tego pojęcia nie wyczerpuje. Byłyby większe szanse, gdyby mama np. nadal w nieruchomości zamieszkiwała np. na podstawie służebności- wtedy te demolki byłyby skierowane również przeciw niej.
Podstawa art. 888-902 Kodeksu Cywilnego;

Natomiast może pomyśleć o sądowym zniesieniu waszej współwłasności w drodze jej sprzedaży. Ale wtedy połowa jej wartości przypadnie bratu, będzie jedynie pomniejszona o koszty tych zniszczeń, czyli prowadzi to i tak do zmarnowania 1/2 darowizny.
http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-cywilny

Re: Jakubiak: otrzymałam decyzję o zawieszeniu, bez uzasadnienia

wiwan / 2010-09-09 13:01

W środę Jakubiak zapowiedziała, że w czwartek będzie chciała się spotkać z prezesem PiS w sprawie swojego zawieszenia. Jakubiak podkreślała, że nie zna uzasadnienia tej decyzji; zapowiedziała też, że odwoła się od niej

A po co spotykać ? Nie bardzo, jak widać, jest z kim...a uzasadnienia można domagać się na piśmie, w takiej formie je również otrzymać, a potem odwoływać. Też pytanie - po co ?
wiwan / 2010-09-09 12:32
Niby proste pytanie, ale dotyczy aż trzech różnych dziedzin :-)
1.Na pewno darowizna będzie tańsza, zwłaszcza dla Pani ojca- to oczywiste. Ale i w sensie całej rodziny- przy kupnie byłby 2% podatek PCC, którego przy darowiźnie nie ma, dodatkowo przy darowiźnie są niższe koszty notarialne. W związku z tym, że obdarowany należy do I grupy podatkowej w rozumieniu spadków i darowizn- nie będzie też podatku dochodowego od darowizny. Oczywiście niezbędna jest forma notarialna darowizny. Zwracam uwagę na fakt, że pod tej darowiźnie jedynym właścicielem działki, a potem również budynku będzie Pani ojciec, mimo, że ma żonę i wspólność małżeńską. Ma to konsekwencje w przyszłości dla jego spadkobierców. Jeśli wszyscy budujący się chcą być współwłaścicielami, trzeba dokonać łańcuszka kolejnych darowizn udziału w działce. Może też być tak, że brat ojca zaznaczy, że darowizna jest dla niego wraz żoną, ale wtedy żona poniesie podatek od darowizn od połowy wartości działki, gdyż ona w stosunku do darczyńcy należy do II grupy podatkowej. Podobnie jest z Pani małżeństwem i przyszłą darowizną od ojca. Bezpodatkowo więc trzeba by, aby ojciec podarował np. 1/4 udziału żonie i 2/4 Pani, następnie Pani 1/2 ze swoich 2/4- swojemu mężowi. To jednak kolejne koszty notarialne.
1.5. Kwestia tego, że obdarowany powinien mieć wykształcenie rolnicze. Obrót ziemią rolną reguluje ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego- niespełnienie któregoś warunku przez obdarowanego, czy kupującego daje Agencji Nieruchomości Rolnych prawo pierwokupu i może okazać się, że działka Wam nie przypadnie.
Ustawa tutaj:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;11;kwietnia,dziennik,ustaw,2003,064,592.html

choć zdaje się, że późniejsza jej nowelizacja określiła duży limit powierzchni działki, więc nie dotyczyłoby to Pani ojca.
Poza tym, ten pierwokup w praktyce rzadko występował, ale przedłuża to proces- akt notarialny jest warunkowy, notariusz wysyła go, by Agencja się ustosunkowała, czy jest zainteresowana.

2. Odrolnienie- konieczne, bo nie można na ziemi rolnej budować. Chyba nie ma znaczenia czy dokona go brat ojca przed darowizną, czy ojciec po- ma to jedynie wpływ na koszty notarialne darowizny- działka odrolniona jest zdecydowanie bardziej wartościowa- więc i taksa notarialna wyższa ( oraz ewentualny podatek żony ojca).
Ważną kwestią jest tu plan zagospodarowania gminy.
Oczywiście odrolnienie przed darowizną zdejmuje Wam z głowy problem Agencji/ kwalifikacji ojca.
Więcej o odrolnieniu:
http://dom.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/jak;kupowac;dzialke;rolna,212,0,241108.html

3. Po kwestie jaka jest procedura budowlana odsyłam do subforum:
http://www.money.pl/forum/grupa,46,0,0,40,0,budowlane.html
oraz do artykułu (3 strona):
http://dom.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/o;czym;trzeba;pamietac;przy;kupnie;i;budowie;domu,135,2,257159.html

Najnowsze wpisy