Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Lubuskie: Wojewoda apeluje, by nie wypalać traw

wiwan / 2011-03-11 21:15

Do każdej wsi w regionie trafią plakaty i ulotki na ten temat.

A powinny patrole policji i straży pożarnej z bloczkami mandatowymi.
Jak długo będzie się u nas prosić o przestrzegania prawa, zamiast go egzekwować ?
wiwan / 2011-03-14 11:52
MOPS nie ma z tym nic wspólnego- i wszystko wskazuje na to, że nie macie prawa do r.r. po ojcu. Skoro przed śmiercią nie otrzymywał świadczenia z ZUS i jak rozumiem nie pracował- to tym bardziej warunku otrzymania renty z tytułu niezdolności do pracy w momencie śmierci nie spełnił, a tym samym Wy nie jesteście uprawnieni. Chodzi o art. 65 w powiązaniu z a art. 58 ustawy emerytalnej. Sprowadza się do do tego, że zmarły w momencie śmierci musiałby mieć minimum 5 letni okres składkowy i nieskładkowy, ale przypadający w ciągu ostatnich 10 lat życia.
Warunek ten ( 5/10 lat ) nie musi być spełniony jeśli zmarły uzyskał 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych ( art. 57 ).

23 lata pracy to nie tylko okresy składkowe. Chorobowe jest już nieskładkowe. Ale studia i służba wojskowa- składkowe. Nieskładkowe nie mogą być zaliczone w wymiarze większym niż 1/3 składkowych.

Reasumując- jeśli nie zaszły nowe fakty ubezpieczeniowe przed śmiercią ojca- dodatkowa praca albo odnalezienie brakujących dokumentów poświadczających brakujące dotąd okresy- szansę na r.r. nie ma.

ustawa;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2004,039,353.html

Re: Greenpeace: ponownie rozważyć rozwój energetyki jądrowej w Polsce

wiwan / 2011-03-14 21:59

Nie ma czegoś takiego jak bezpieczna elektrownia atomowa. Szczególnie dziś, w czasach nieprzewidywalnych anomalii pogodowych i zagrożenia terrorystycznego.

Tyle, że dotyczy to również elektrowni węglowych, gazowych, olejowych, hut, zakładów azotowych itd. więc ważmy argumenty.

Re: Wrocław: Galeria sztuki współczesnej w Muzeum Narodowym

wiwan / 2011-03-14 22:07

Powracano do niego w kolejnych dziesięcioleciach, jednak dopiero kilka lat temu udało się uzyskać pieniądze na realizację tego przedsięwzięcia.

A co z bardzo świeżym pomysłem ( tj. zeszłorocznym ) o utworzeniu po prostu oddziału MN poświęconego sztuce współczesnej w Pawilonie 4 Kopuł przy Hali Stulecia ? Na Strychu go wyklucza ?

Re: Napieralski będzie polemizował z premierem

wiwan / 2011-03-14 22:11

Przekonywał m.in., że rząd przeprowadza głębokie reformy, a jednym z grzechów jego ekipy jest to, że nie potrafi przebić się z nimi do opinii publicznej.

Może jakby były one bardziej konkretne i bliższe obywatelom w sensie kwestii, które regulują to przebijałyby się same do opinii publicznej. Nawet przez tę posmoleńską mgłę oskarżeń i histerii.

Re: Fiasko rozmów w ramach sporu zbiorowego i okupacja siedziby KHW

wiwan / 2011-03-14 22:49

Nie zgadzają się na proponowane przez zarząd KHW powiązanie części premii z wydajnością pracy

Oczywiście. Byłby to przecież zamach na przyrodzone górnikowi uprawnienie ;-)

Z punktu widzenia ludzi pracujących w warunkach bardziej rynkowych wiele tych postulatów jak i już posiadanych uprawnień jest wzięta z kosmosu. A zważywszy nadal państwowy charakter spółki- wręcz bulwersujących dla podatników.
wiwan / 2011-03-15 12:13
Podjęcie pracy nie wpływa na pozbawienie prawa do r. rodzinnej. Natomiast przy przekroczeniu limitu przychodu z tej pracy- wypłata świadczenia ulega zmniejszeniu lub zawieszeniu.
W KRUS jest pod tym względem analogicznie jak w ZUS, Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników odsyła wprost w tym zakresie w swoim artykule 29 i 34 do ustawy ZUS-owej.
Ten próg przychodów to 70% lub 130 % przeciętnego
wynagrodzenia (ogłaszanego przez GUS/ ZUS na każdy kwartał ). Obecnie jest to 2406,80 zł; i 4469,70 zł.

Chodzi o przychody podlegające obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu. czyli dotyczą etatu, ale nie dotyczą np. umowy zlecenie studenta do 26 roku życia. stypendium nie podlega składkom, więc się do limitu nie wlicza.

Ustawa KRUS:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;z,dziennik,ustaw,2008,050,291.html

koszty uzyskania przychodu

wiwan / 2011-03-15 12:23
Takie jak w roku poprzednim:

http://www.money.pl/podatki/pit_2010/oblicz/koszty/

Tak, jeśli posiadasz imienne bilety na ten dojazd i suma faktycznie poniesionych kosztów jest wyższa od tej ww zryczałtowanej.
Podstawa- art.22 ust. 2 i 11 ustawy o PIT

rozliczenie PIT

wiwan / 2011-03-15 12:29
Nie. Do zeznania nie dołącza się żadnych dokumentów, tylko inne załączniki. Dokumenty przechowuje się w domu/ firmie na wypadek wezwania/kontroli US przez 5 lat od końca roku w którym dokonuje się rozliczenia. Czyli za rok 2010 można wyrzucić pijąc szampana w Sylwestra 2016 ;-)

podatek od darowizny

wiwan / 2011-03-15 12:40
Rozumiem, że kwota będzie wyższa niż 9637 zł.
Żeby całkowicie podatku uniknąć musisz :
1. być w stosunku do darczyńcy jego małżonkiem, zstępnym, wstępnym, rodzeństwem, pasierbem lub ojczymem.
2. otrzymać pieniądze przelewem na konto, rachunek w SKOK-u lub przekazem pocztowym
3. zawiadomić w ciągu maksimum 6 miesięcy swój US o tej darowiźnie na odpowiednim formularzu i okazać się potwierdzeniem ww przelewu/ przekazu.

Formularz SD-Z2:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/

podatek od sprzedaży mieszkania

wiwan / 2011-03-15 13:37
Rozumiem, że nabycie mieszkania drogą spadku miało miejsce w 2008 r.
Co do zasady dochód z tego zbycia podlega 19% podatkowi, gdyż zbycie nastąpiło wcześniej niż 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło nabycie.

Jest zwolnienie przedmiotowe z tego podatku na mocy art. 21 ust.1 pkt 126 ustawy o PIT obowiązującego dla nieruchomości nabytych w latach 2007-2008 i w tamtym brzmieniu. jest to tzw. ulga meldunkowa. Jeśli do dnia sprzedaży była Pani w tym mieszkaniu zameldowana przez łącznie min. 12 miesięcy- z podatku będzie Pani zwolniona.

Zatem do 30 kwietnia ( a w tym roku nawet 2 maja ) składa Pani oświadczenie do US o tym, że z ulgi Pani korzysta. Albo oblicza 19% podatku od dochodu, uwzględniając koszty nabycia i zbycia i tak wyliczony podatek wykazuje Pani w swoim zeznaniu rocznym. Z tym, że zamiast PIT-37 wypełnia Pani PIT 36. Podatek wpisuje w poz. 193. I tak wyliczony wraz z dochodowym z etatu płaci najpóźniej 2 maja.

Re: Prezydent ułaskawił 52 osoby; dwie w tzw. trybie nadzwyczajnym

wiwan / 2011-03-15 21:58


Prezydent Bronisław Komorowski ułaskawił 52 osoby

Mam poczucie, że to zdecydowanie za dużo. Zresztą tak jak i za jego poprzednika. Instytucja ułaskawienia powinna być naprawdę wyjątkowo stosowaną. Obecna jej powszechność chwieje powagą wymiaru sprawiedliwości w Polsce i jest demoralizująca.

Re: Błaszczak do Gronkiewicz-Waltz ws. gaszenia zniczy przed Pałacem

wiwan / 2011-03-15 22:06

W liście Błaszczak poprosił prezydent stolicy o wyjaśnienie powodów opisanych zdarzeń

Przecież to oczywiste- pozostawianie tych kwiatów i zniczy w miejscu publicznym bez zgody zarządzającego. Czy poseł wolałby, aby służby te wypisywały za to mandaty ?

Re: Nadzór górniczy promuje "modę na bezpieczeństwo"

wiwan / 2011-03-15 22:11

"Jako urząd i organ kontrolny mamy ściśle przypisane kompetencje

Niestety są jak widać za wąskie, skoro Urząd musi uciekać się do metod promujących. Skuteczniejsze byłoby kontrolowanie. Na dole, rzeczywiście niezapowiedziane, również przez urzędników nieujawnionych.

Re: PJN wzywa rząd do debaty o polityce prorodzinnej

wiwan / 2011-03-15 22:14

nowe instrumenty podatkowe uwzględniające liczbę dzieci w rodzinie;

Niby po co. Czy dotychczasowa ulga prorodzinna nie jest wydajnym instrumentem prorodzinnym ?

Najnowsze wpisy