Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki?

wiwan / 2011-05-19 21:45
1. zatrudnienie bezrobotnego z jakimkolwiek wynagrodzeniem pozbawia go statusu bezrobotnego i tym samym ubezpieczenia zdrowotnego opłacanego przez PUP.
U. dzieło byłaby finansowo i formalnościowo najkorzystniejsza w sensie wypłaty netto i kosztów Pani, ale nie da mu ubezpieczenia zdrowotnego, ani społecznego.
Zlecenie- da mu wszystkie ubezpieczenia, nawet chorobowe ( dobrowolne ).
2. rolnik- na zleceniu zacznie podlegać obowiązkowo ZUS, przestanie podlegać KRUS. Przy dziele- nic to w jego ubezpieczeniu nie zmieni.

Re: Urlop wypoczynkowy po powrocie do kraju po zakończeniu kontraktu a wysokość emerytury - Rp7

wiwan / 2011-05-20 10:44
Ja osobiście wychodzę z założenia, że jeśli świadczenie może być wyższe choćby o 1 zł miesięcznie tylko na skutek pogrzebania w papierach i odwołania- to warto, bo są to MOJE pieniądze. Oczywiście gdyby wymagało to procesowania się przez rok- pewnie, że nie.

Zwracam uwagę, że wzmiankowany przeze mnie art. 15 ustawy emerytalnej daje w swoim ust.6 możliwość ubezpieczonemu wnioskowania ( oczywiście gdy daje to korzystniejszy dla niego wynik ) o wzięcie do wyliczenia podstawy emerytury zamiast z tych 10 lat z ostatnich 20 ( ust. 1 ) DOWOLNE, nieciągłe nawet 20 lat z CAŁEGO okresu ubezpieczenia.

Może więc zajść sytuacja, że w tej opcji, z uwzględnieniem roku 1982- zawalczyć warto.

Tu ustawa;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html

Powodzenia.

Re: jaka kara dla oszustow ZUSU?

wiwan / 2011-05-20 11:05
Zwrot pobranego świadczenia wraz z odsetkami nawet za 10 lat wstecz.( art. 84 ustawy o systemie ub. spoełcznych). Jeśli oszustwo wpłynęło również na samo prawo do świadczenia, anie tylko na jego wypłatę- oczywiście pozbawienie prawa do świadczenia.

Natomiast z kodeksu karnego- konsekwencje związane z wyłudzeniem- tj. wg art. 286- ( do 8 lat pozbawienia wolności ), art. 272- fałszerstwo dokumentu ( do 3 lat )

Re: ubezpieczenie a osoba niepracująca

wiwan / 2011-05-20 11:10
Tak. Status bezrobotnego oznacza zgłoszenie go do ubezpieczenia zdrowotnego przez PUP w ZUS-ie. To, czy bezrobotny ma prawo do zasiłku czy nie - nie ma wpływu na to ubezpieczenie.

Natomiast ubezpieczenie społeczne ( emerytalne, rentowe ) jest tylko w okresie pobierania zasiłku, pobierania stypendium na stażu, szkoleniu.

Re: podatek od najmu, pilne !

wiwan / 2011-05-20 11:26
Nie ma wymogu zgłaszania, podbijania umowy najmu w US. Wynajmujący mieszkanie ma obowiązek opodatkowywać uzyskiwany z niego przychód/ dochód.
Obowiązek informacyjny wobec US ma tylko przy wyborze 1 z 2 form opodatkowania oraz przy zgłoszeniu, że to on, a nie małżonka będzie opodatkowywał dochód z najmu lokalu, który jest we współwłasności małżeńskiej.

Dopiero w razie ewentualnej kontroli US co do prawidłowości obliczonego podatku, powinien wykazać dokumentami kosztów i przychodów- a więc znów raczej nie umową, a przelewami, pokwitowaniami i fakturami.

Zgłoszenia te nie dotyczą samego faktu wynajmowania, ale kwestii podatkowych.

Co więcej umowa zgodnie z KC może być ustna.
Reasumując- nie macie wiedzy o tym, czy właściciel opodatkował najem za rok 2010, i US tej informacji Wam nie udzieli, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by tak dla sportu US poinformować, że pan X czerpie przychody z najmu w okresie takim, w wysokości takiej.

W walce o zwrot kaucji- można spróbować użyć tego jako "szantażu". Inaczej- tylko w postępowaniu cywilnym ( sąd ).

Re: ubezpieczenie przy umowie zlecenie

wiwan / 2011-05-20 11:35
U. zdrowotne od umowy zlecenia jest obowiązkowe, poza przypadkiem gdy zleceniobiorca pobiera naukę/ studiuje i ma mniej niż 26 lat.
Zleceniodawca jest jego płatnikiem, on składkę oblicza i do ZUS odprowadza.

U. chorobowe jest od zlecenia dobrowolne, chęć podlegania zgłaszamy zleceniodawcy w oświadczeniu. I tak jak zdrowotne wtedy jest ono naliczane, odprowadzane.
Wynosi 2,45% wynagrodzenia brutto, w całości pochodzi z pieniędzy zleceniobiorcy. Prawo do niego nabywa się po 90 dniach opłacania składki, wypłata chorobowego następuje jednak dopiero od 34 dnia choroby w roku kalendarzowym.

Re: trzecia umowa na czas nieokreslony?

wiwan / 2011-05-20 11:39
Nie. Nie jest.
Więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/umowa;na;czas;okreslony;a;ustawa;antykryzysowa,249,0,751353.html

Re: umowa zlecenie, a ubezpieczenie

wiwan / 2011-05-20 11:43
Tak. Umowy zlecenia są objęte obowiązkowym u. zdrowotnym, składka będzie przez zleceniodawcę odprowadzana, a świadczenia w ramach NFZ- bezpłatne.

Wyjątek stanowi zleceniobiorca uczący się, studiujący do 26 roku życia- ale taki ma u. zdrowotne "od" rodziców lub z uczelni.

Re: ZUS wypłaca emerytury z OFE

wiwan / 2011-05-23 11:04
Mylisz dwie kwestie- wprowadzone już przesunięcie znacznej części składki emerytalnej dotąd lokowanej w OFE, ponownie do ZUS, tyle, że na subkonto z techniczną kwestią wypłaty świadczenia już przyznanego, obliczonego.
Nie chodzi tu już o inwestowanie, ale o to, która z instytucji taniej obsłuży wypłacanie Ci przez np. 17 lat comiesięcznej emerytury zgromadzonej w Twoim OFE. Czy to OFE, czy ZUS.
Zwłaszcza w kontekście tego, że ZUS i tak- swoją, FUS-ową emeryturę i tak będzie Ci wypłacał.
Jak rozumiem, OFE płaciłyby ZUS-owi za tę obsługę.

Re: jak odwołać się od decyzji zakładu ubezpieczeń

wiwan / 2011-05-23 11:10
Zgododnie z pouczeniem, jakie zawarte jest na decyzji odmownej- w ciągu miesiąca, do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych za pośrednictwem tej samej jednostki ZUS, która decyzję wydała.
Forma pisemna, lub ustnie na miejscu do protokołu.
Najlepiej odnosząc się do konkretnej przyczyny odmowy przyznania świadczenia z decyzji- podważając ją, wykazując błędność.
Np. piszą, że zabrakło 2 miesięcy składkowych do wymaganego minimum, podczas gdy z dostarczonych dokumentów to nie wynika, urzędnik pomylił się w tym zliczaniu.

Re: co z górniczymi emeryturami

wiwan / 2011-05-23 11:21
Jeśli te 25 lat w całości będzie pracą górniczą, pod ziemią,pełnoetatową - to tak. Będzie to emerytura wcześniejsza górnicza z art. 50 e ustawy emerytalnej- czyli bez względu na wiek ubezpieczonego.
Warunkiem będzie :
złożenie wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa. Czyli rezygnacja z OFE

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-05-23 11:30
Jeżeli od ukończenia 16 roku kontynuowałeś naukę- to do r.r. jesteście uprawnieni z ojcem obaj, równorzędnie i świadczenie z mocy prawa jest dzielone PO RÓWNO. Tyle, że obie "wypłaty" dostaje ojciec, Twoją- jako opiekun prawny.
Dopiero wraz z 18 urodzinami będziesz mógł złożyć sam wniosek o wypłatę swojej części na swoje konto w banku. Teraz, nawet jeśli konto już masz i tak taki wniosek musiałby złożyć...ojciec.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-05-23 11:46
1. Obecnie tylko Wy, o ile kontynuujecie edukację. Ojciec- będzie gdy 50 lat ukończy nie później niż 5 lat od śmierci matki ( co do dnia ) lub wcześniej, gdy pojawi się u niego orzeczona niezdolność do pracy.
2. 90% ( łącznie ) renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, jaka przysługiwałaby matce, gdyby złożyła o nią wniosek w dniu swojej śmierci.
3. Przy kilku uprawnionych do r.r. zawieszenie czy zmniejszenie wypłaty jednemu z nich nie wpływa na wysokość świadczenia wypłacanego drugiemu.
4. Każdego z uprawnionych traktuje się oddzielnie, nie sumuje się ich dochodów na potrzeby ustalenia, czy przekroczyli wzmiankowany limit.
5. Ewentualne bezrobocie ojca w przyszłości nie ma znaczenia dla jego prawa do r.r.

Ode mnie- dotyczy 3 i 4 i limitów dochodu. Jeśli jeden z uprawnionych do r.r. osiąga dochody powodujące przekroczenie tych limitów- może wystąpić z wnioskiem do ZUS, o wyłączenie go z kręgu uprawnionych- wtedy jego dochody nie będą miały znaczenia, a drugi uprawniony stanie się jedynym uprawnionym. Co prawda r.r. zamiast 90% wyniesie 85%, ale to na ogół i tak więcej, niż 45% wypłacane w pełni dla jednego, i okrojona ( z tytułu dochodów ) druga część.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-05-23 12:16
Na 90% nie- z takiego powodu, że fakt pobierania r. socjalnej przez zmarłą nie stanowi automatycznego powodu uprawnienia rodziny do r.r. po niej.
Zmarła musiałaby na dzień śmierci spełnić wymagane minimum okresów składkowych i nieskładkowych i mak. 18 miesięcy momentu śmierci od ostatniego podlegania ubezpieczeniu społecznemu, tak jak każdy inny zmarły.
Najprawdopodobniej zmarła w ogóle nie pracowała- nie ma więc takich okresów, czas pobierania r.s. nie jest okresem nawet nieskładkowym.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-05-23 18:35
Takiej prostej zależności nie ma. To zależy od tego ile lat ma ojciec.
1. Jeśli w chwili śmierci mamy miał już 50 lat lub był niezdolny ( miał orzeczenie ) do pracy- to jego prawo do r.r. jest dożywotnie.
2. Jeśli nie miał 50 lat i nie był niezdolny- prawo do renty miał jako wychowujący dziecko do renty uprawnione. Wtedy rzeczywiście wraz z Twoją 18-tką ojciec utraci prawo do r.r.- Ty będziesz jedynym uprawnionym.
3. Ojciec może odzyskać prawo do r.r. jeśli jego 50-tka wypadnie nie później niż 5 lat ( co do dnia ) od śmierci mamy lub Twojej 18-tki

Jak widzisz przez najbliższe lata sytuacja tego czy Ty, czy ojciec, czy obaj może zmienić się kilkukrotnie. Również dlatego- że skończysz edukację lub osiągniesz 25 lat.
Zawsze jest jednak tak, że gdy uprawnione są dwie osoby- renta dzielona jest po równo, a w sumie mają one 90% hipotetycznego świadczenia zmarłego. Gdy uprawniona jest jedna osoba- renta wynosi 85% kwoty ww świadczenia. Czyli gdy np. ojciec utraci prawo do r.r. sam będziesz otzrymywał nieco mniej, niż otrzymywaliście razem.

Najnowsze wpisy