Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Jaki ZUS?

wiwan / 2015-02-13 20:26
Doprawdy ? Jakaś podstawa prawna - dla ułatwienia- z ustawy o promocji zatrudnienia i instrumentach rynku pracy ?

Re: Zakładanie firmy - gabinet masażu.

wiwan / 2015-02-13 20:33
Napisałem to przecież wczoraj wieczorem w tym wątku.

Na karcie jest możliwy jeśli jest elementem usług fryzjerskich lub kosmetycznych. A więc masażu sięgającego od czubka głowy do ramion zasadniczo. Po peelingu, maseczkach albo farbowaniu włosów albo np. naświetlaniach specjalnymi lampami cery trądzikowej. Takie klimaty...

Re: Spor sadowy z Zusem.

wiwan / 2015-02-16 15:36
Nie wiem. To pytanie na dział prawny, w zakresie KPA.

http://www.money.pl/forum/katalog,5,0,0,40,0,prawo.html

Tak na intuicję- lepiej podnieść od razu wszelkie zastrzeżenia. Czyli szansa na odrzucenie apelacji ze względów formalnych, a nie dopiero do jej oddalenia, ze względów merytorycznych.

Re: czy otrzymam emeryturę?

wiwan / 2015-02-16 15:44
Jakąkolwiek - tak. Ale bez gwarancji jej wysokości minimalnej, tj. gwarancji, że w razie gdy zostanie wyliczona w kwocie niższej- to zostanie do tej wysokości e. minimalnej podwyższona. Bo tę gwarancję daje minimalny staż ubezpieczeniowy. Obecnie wynosi on dla kobiet 21 lat.

No chyba, że poza 17 latami pracy ( a więc w większości okresem składkowym + nieskładkowymi okresami chorobowymi) ma Pani inne okresy składkowe lub nieskładkowe (np. studia wyższe)

Pani wiek emerytalny to 60 lat, więc już dawno mogła Pani na emeryturę powszechną przejść.

Re: PIT, zaświadczenie o studiowaniu

wiwan / 2015-02-16 17:07
Nie. Niby po co ? Status studenta jest tu bez znaczenia.

Re: Darowizna w rodzinie

wiwan / 2015-02-16 17:15
Wg. tej skali:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/

- dla II grupy podatkowej, kwota wolna w niej to 7 276 zł

Wychodzi, że 16 305 zł.

Re: Czy mogę skorzystać z ulgi na dzieci?

wiwan / 2015-02-16 17:23
Ograniczenie, to nie pozbawienie praw. Powinniście się w tej sytuacji dogadać w celu podziału ulgi pomiędzy siebie. Proporcja 1/30 ulgi miesięcznej za każdy dzień, w jakim to Pan sprawuje opiekę (dzień 'widzenia') co prawda nie ma tu zastosowania wprost z ustawy, ale byłaby obiektywną, która w konfliktowej sytuacji może byłaby do przyjęcia.

Re: Za ile miesięcy mogę się rozliczyć?

wiwan / 2015-02-16 21:54
Rozumiem, że w ogóle chodzi o ulgę prorodzinną. W zakresie dochodów dziecka ma znaczenie ich suma za rok podatkowy, nie ma znaczenia to, w jakich miesiącach były one uzyskiwane.

Znaczenie ma tu miesiąc zakończenia szkoły- czerwiec właśnie- dlatego, że dziecko nie podjęło potem nauki w nowym roku szkolnym/ akademickim czyli od września/października- co dałoby matce prawo do skorzystania z ulgi w całorocznym wymiarze.

Re: razem czy osobno pit 28

wiwan / 2015-02-17 23:05
Osobno. Bycie ryczałtowcem w DG wyklucza preferencję rozliczenia wspólnego dochodów opodatkowanych wg. skali z małżonkiem co wynika z art. 6, ust. 8 Ustawy o PIT.

Re: Umowa zlecenie - koszty uzyskania przychodu

wiwan / 2015-02-17 23:20
Zryczałtowany KUP zleceniobiorcy w wysokości 20% wykazany w PIT 11 przez zleceniodawcę może być zastąpiony w rozliczeniu rocznym kosztami rzeczywistymi (jeśli są wyższe). O ILE podatnik potrafi :

- udokumentować ich poniesienie,
- wykazać ich związek z zleceniem- czyli musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu, jakim owo zlecenie w ciągu roku podatkowego było.

Wynika to z art. 22, ust. 10 ustawy o PIT.

Zatem nie co 'jeszcze' ale co ewentualnie 'zamiast'.

Re: ulga na dziecko - pytanie

wiwan / 2015-02-17 23:32
Dochód rodzica/rodziców pozwalający skorzystać z ulgi na jedno dziecko, czy dochód pełnoletniego dziecka pozwalający skorzystać z ulgi na nie przez rodzica ?

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2015-02-18 14:30
To, że dziecko było nienarodzone nie powinno być przeszkodą. Bo z ustawy nie wynika takie wyłączenie dla 'nasciturusa' jak się prawnie taki podmiot prawa nazywa- nie wynika.

No i jest już orzecznictwo sądów w tym zakresie- głównie przytacza się uchwałę Pełnego Składu Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z dnia 30 listopada 1987 r., sygn. akt. III PZP 36/87 , choć dotyczyła ona prawa do odszkodowania dla dziecka z tyt. śmierci jego ojca na skutek wypadku przy pracy, która nastąpiła przed jego urodzeniem.

W razie decyzji odmownej z tego powodu- odwołanie do sądu pracy/ub. społecznych. Potrzebne do wniosku będzie ustalenie ojcostwa. No i renta dopiero od urodzenia dziecka.
---------
Natomiast za mało wiemy o warunkach 'po stronie' zmarłego. Co to znaczy 'smieciowa' ?
Jeśli ma Pani na myśli zlecenie, to czy przypadło ono na czas, gdy zmarły był uczniem/studentem ? Dzieło ?

Czy śmierć nastąpiła w jej czasie, czy po zakończeniu. Jeśli tak- to jaki okres upłynął od zakończenia do śmierci ?

Re: Apelacja jak to zrozumiec pilne..

wiwan / 2015-02-18 14:52
To pytanie bardziej na forum prawne, bo z dziedziny pogranicza KPA i KC.
Sytuacja wskazuje raczej na zamieszanie w Zakładzie polegające na tym, że odwołanie 'jednocześnie'- zostało nieuznane przez Zakład, a więc odbył się proces i ...zostało uznane i Zakład sam w swoim zakresie dokonał nowego przeliczenia. Tylko 'fizycznie' zrobiły to pewnie dwie osobne komórki w tym molochu, bez komunikacji ze sobą.

Oczywistym jest to, że jeśli opcja zasądzona przez sąd jest korzystniejsza finansowo, to musi być wykonana, o ile apelacja Zakładu okaże się nieskuteczna. A jeśli skuteczna, to zostanie Pan z tym nowym 'dobrowolnym' naliczeniem Zakładu.

Co do odpowiedzi na apelację- chyba to wydanie decyzji w 'międzyczasie' może być jedynie argumentem na omylność Zakładu, a więc nie wprost sugerować, że i argumenty apelacji takowymi mogą być. Ale to taka argumentacja 'obok'. Argumentacją merytoryczną byłoby odniesienie się do konkretnych zarzutów, jakie apelację argumentują. Inna rzecz, że w ogóle Pana odpowiedź jest fakultatywna i czy z nią, czy bez niej postępowanie w II instancji się odbędzie.

Moim zdaniem brak odwołania z Pana strony co do tej nowe decyzji naliczeniowej absolutnie nie oznacza wycofania pozwu i dożywotniej jej akceptacji, a jedynie to, że w razie uznania apelacji pozostanie Pan przy świadczeniu w wysokości z tego nowego naliczenia, a nie naliczenia pierwotnego.

Re: Doliczanie składek...

wiwan / 2015-02-18 15:18
Stan składek nie może ulec na skutek waloryzacji obniżeniu, co wynika wprost z art. 25a, ust. 4 ustawy emerytalnej.

Więc ma Pani jakieś przekłamanie w informacji.
Albo mówimy o tym, że składki za 2014 jeszcze nie przeszły waloryzacji rocznej ( 1 czerwca 2015 ).

Dla mnie to też skomplikowane, proszę zajrzeć :

http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=3416

Inflacja ma wpływ na waloryzację, czyli przyrost składek już na koncie, nie wpływa na saldo składek fizycznie odprowadzonych.

Na pewno nie kalkuluje się składać wniosku w czerwcu .

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2015-02-18 15:22
Bardzo enigmatyczny opis.

Jaki kwartał urodzin ?
Lata pracy to suma okresów składkowych (gros) i nieskładkowych - chorobowe, u. wychowawczy przed 1999 r.
Czy poza nimi nie ma pani innych okresów nieskładkowych (studia) ?
Czy nadal Pani pracuje ?

Jak rozumiem specjalnych okoliczności pracy pozwalających myśleć o emeryturze wcześniejszej lub pomostowej nie ma.

Najnowsze wpisy