Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: DG, VAT 0% i odliczenie VAT przy zakupach

wiwan / 2016-10-28 11:18
Uściślijmy - byłyby to faktury w trybie art.28b ustawy o VAT, czyli stawka 'np' - nie podlega, odwrotne obciążenie, a nie 0%.

Tak, jest możliwa taka 'strata VAT' czyli zupełny brak podatku należnego i nadal występującego podatku naliczonego do zwrotu.

Zwrot albo pieniężny albo przeniesienie na kolejny, ale tylko jeden okres rozliczeniowy na podstawie art. 86, ust. 19 ustawy o VAT.

Re: Pismo o braku złożenia zeznania podatkowego

wiwan / 2016-10-28 11:29
Był zwrot PIT za 2014 na konto, to macie dowód tego zwrotu w postaci potwierdzenia przelewu.
Jeśli na piśmie z US jest wskazana konkretna osoba prowadząca sprawę- proponowałby zacząć od kontaktu z nią i zadanie tego pytania- co robić* i dosłać skan/potwierdzenie przelewu z US.

*tj. czy rzeczywiście powtórka PIT 37 jest konieczna, skoro macie dowód 'pośredni' na złożenie zeznania, a więc bajzel w US.

Jeśli tak, wypełnić raz jeszcze na podstawie posiadanej niepoświadczonej kopii, a potwierdzenie przelewu jako dowód w sprawie dołączyć wraz z pismem przewodnim (wskazującym na nr, datę pisma naczelnika - czyli powód złożenia zeznania za 2014 dopiero w listopadzie 2016 oraz jego ...niezasadność) na wypadek chęci ukarania przez US podatnika za to 'niezłożenie' formularza.

Re: Pismo o braku złożenia zeznania podatkowego

wiwan / 2016-10-28 21:36
Bez przesady, że od wszystkiego. No więc PIT 37 jeszcze raz. Co do ewentualnej kary za wykroczenie KS:

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pit-2014-co-grozi-za-niezlozenie-zeznania,169,0,1779369.html

jeśli jesteście na 100% pewni, że ów zwrot PIT z US był, czyli że PIT 37 był złożony- należałoby jej (mandat) nie przyjąć.

Śmiem twierdzić, że półtora roku po zwrocie nadpłaty PIT urząd zwracający musi mieć jeszcze listy wg. których tych zwrotów dokonywał i do których ma potwierdzenia odbioru z poczty.

Re: Skąd PiS weźmie pieniądze na obniżenie wieku emerytalnego?

wiwan / 2016-10-30 20:52
A co ma zasiłek dla bezrobotnych jako świadczenie z zupełnie innego ubezpieczenia niż emerytalne do kwestii emerytur ?

Re: Stosunki gospodarcze Rosja-Turcja. Będzie wojna gazowa?

wiwan / 2016-10-30 20:55
Już ?
Artykuł pochodzi sprzed 11 miesięcy.

Re: Obliczenie emerytury

wiwan / 2016-10-31 11:20
Z art. 25 i 25 a ustawy emerytalnej wynika, że w Pani przypadku ostatnia roczna waloryzacja powinna była być za 2012 r. a więc wskaźnikiem 104,68%

Wskaźnik 104,54 to waloryzacja za rok 2013.

Natomiast ostatnia kwartalna która powinna była Panią objąć- za III kw. 2014 r.

Re: doliczone 2 mce na zasiłku bezrobotnych i przez to obnizenie kapitału...

wiwan / 2016-11-01 21:06
Za mało szczegółów...

Matka złożyła wniosek o przeliczenie emerytury wcześniejszej czy o nowe świadczenie tj. e. powszechną mając wcześniej prawo do e. wcześniejszej ?

Re: doliczone 2 mce na zasiłku bezrobotnych i przez to obnizenie kapitału - dlaczego?

wiwan / 2016-11-02 07:55
Czy owe 811 zł już fizycznie pobierała, czyli pierwotna decyzja emerytalna została wydana i się uprawomocniła ? Czy też wszystko jeszcze się dzieje, 811 to było wyliczenie 'na gębę', a oficjalna decyzja (pierwsza i jedyna) opiewa na 796 netto ?

Re: doliczone 2 mce na zasiłku bezrobotnych i przez to obnizenie kapitału - dlaczego?

wiwan / 2016-11-02 11:13
No to sytuacja co najmniej dziwaczna, albo nie znasz wszystkich szczegółów.

Okres zasiłku dla bezrobotnych jest okresem składkowym, składki zostały odprowadzone, tyle że z budżetu, a nie zostały potrącone z samego zasiłku. W zależności czy był on po 98 r. czy przed 99 r. okres ten wejdzie albo do kapitału początkowego, albo do okresów już indywidualnie zewidencjonowanych.

Tylko okres z zasiłkiem, w czasie którego bezrobotny był jednocześnie niezdolny do pracy tj. dostarczył do RUP/PUP L-4/ZLA jest okresem nieskładkowym.

Tak, czy inaczej doliczenie tych 2 miesięcy powinno skutkować podwyższeniem emerytury, no chyba że z dokumentów wyszła sprzeczność tj. te 2 mc zasiłku pokrywają się np. z okresem normalnej pracy wykazanym w świadectwie pracy (błędnie wystawione) i oczywiście z wynagrodzeniem wyższym. Ale to powinno rodzić wezwanie z ZUS do wyjaśnień.

Jaka jest sentencja tej drugiej nowszej decyzji emerytalnej (tekst, przytoczony art., ustęp ustawy) ?

Re: KREDYT STUDENCKI

wiwan / 2016-11-02 19:56
Kluczowa jest odpowiedź na pytanie, czy konto do automatycznego spłacania kredytu ma opcję debetu czy nie. Trzeba by więc umowę konta sprawdzić.

Re: Jaki PIT dla działalności gospodarczej?

wiwan / 2016-11-02 20:27
W artykule zabrakło info, że załącznik PIT B dotyczy również formularza PIT-36

Re: doliczone 2 mce na zasiłku bezrobotnych i przez to obnizenie kapitału - dlaczego?

wiwan / 2016-11-03 08:39
Ok. Też jestem ciekaw.
Bo zasiłek z tego okresu stanowi w mamy przypadku 2 dodatkowe mc składkowe, które podwyższają kapitał początkowy, oczywiście nieznacznie, ale przecież corocznie od 1999 r podlegał też waloryzacji.

Re: Odszkodowanie z ZUS za wypadek przy pracy(utrata paliczka IV palca u prawej ręki)

wiwan / 2016-11-03 08:46
Złodziej musi mieć osobisty interes. Zakład jako taki interesu nie ma. Do rzeczy:

- nie był to więc wypadek przy/w pracy, lub

- wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, lub

- Pan będąc w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku, lub PO PROSTU:

- uszczerbek na zdrowiu nie był stały ani długotrwały.

Re: DG, VAT 0% i odliczenie VAT przy zakupach

wiwan / 2016-11-03 09:22
Tak. W miesiącach albo kwartałach, bo przecież są dwie opcje okresów rozliczeniowych VAT.

Nie wiem tylko, czy w tej sytuacji obowiązuje fiskusa termin 60 czy 180 dniowy od złożenia deklaracji.

Re: Podatek, a praca w UK

wiwan / 2016-11-03 10:05
"Wychodzi na to" po prostu z polskiej ustawy o PIT i umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jaką mamy z UK.
Docelowo- po powrocie będzie Pan przecież polskim rezydentem podatkowym (jak 98% podatników-nas) uzyskującym przychody z zagranicy, ale z tyt. pracy wykonywanej z RP, na rzecz zagranicznego pracodawcy, który nie ma w RP oddziału/zakładu.

Co do zasady więc w trakcie roku będzie musiał Pan obliczać zaliczki PIT od dochodu, po uprzednim przeliczeniu przychodu na PLN (jest zasada jak).

Do tego jak wyliczać zaliczki ważnie jest ustalenie KUP, a to zależy od tego jak ową pracę należy zakwalifikować wg. ustawy o PIT- czy będzie to etat, zlecenie czy dzieło, oraz czy będzie kwestia podwyższonych tzw. autorskich KUP.

Natomiast dziwi mnie owa deklaracja co do ubezpieczeń.

W Pana sytuacji, już po powrocie jak najbardziej będzie Pan podlegał również polskim ubezpieczeniom, no chyba że owa praca będzie dziełem w rozumieniu KC, lub zleceniem, a będzie miał Pan też polskie inne tytuły do ubezpieczeń, które uczynią zlecenie 'brytyjskie' tytułem dobrowolnym do ub. społecznych (ale wtedy i tak pozostanie kwestia ub. zdrowotnego polskiego).

Co do zasady firma brytyjska będzie miała obowiązki wobec ZUS tj. zgłoszenie do ubezpieczeń siebie jako płatnika, Pana jako ubezpieczonego, comiesięcznych deklaracji ubezpieczeniowych i zapłaty składek.

Przepisy dają jednaj możliwość scedowania tych obowiązków drogą pisemnej umowy na Pana właśnie. Sporo roboty nie tylko na wstępie ale i co miesiąc.

Najnowsze wpisy