Forum Forum prawneCywilne

Komornik a odszkodowanie z powodu smierci

Komornik a odszkodowanie z powodu smierci

falkonik / 2013-01-25 10:17
Mam pytanie czy komornik moze zabrać odszkodowanie z tytulu śmierci mojego teścia jeżeli opłacam polisę prywatnie? bede wdzieczny za odpowiedz
Wyświetlaj:
bolek23 / 2013-01-25 11:44
a ja mam pytanie czy komornik moze zajac odprawe ktora mama jako ze odchodzi na emeryture ma dostac? prosze o odpowiedz, pozdrawiam
wiwan / 2013-01-25 11:29
Ma tu zastosowanie art. 831, par.1, pkt. 5 KPC:

" nie podlegają egzekucji świadczenia z ubezpieczeń osobowych oraz odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych, w granicach określonych w drodze rozporządzenia przez Ministrów Finansów i Sprawiedliwości"

Rozporządzenie :

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministrow;finansow;oraz;sprawiedliwosci,dziennik,ustaw,1986,026,128.html

Zatem z zastrzeżeniem art. 832 i art. 833 §5 kpc, świadczenia pieniężne z ubezpieczeń osobowych i odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych nie podlegają egzekucji sądowej w trzech czwartych częściach tych świadczeń i odszkodowań. Ograniczenia te nie mają zastosowania w razie egzekucji mającej na celu zaspokojenie roszczeń alimentacyjnych oraz składki należnej zakładowi ubezpieczeń z tytułu ubezpieczeń osobowych i majątkowych.

Najnowsze wpisy