Forum Polityka, aktualnościKraj

Komorowski: Każdy ma prawo do własnego rozumienia historii

Komorowski: Każdy ma prawo do własnego rozumienia historii

Wyświetlaj:
szaren / 213.108.114.* / 2010-07-15 22:34
Mam taką mała dygresję , widze historię Polski nieemocjonalnie. Moze dlatego żem nietutejszy.
Ale czasami nachodzą mnie rózne refleksje jak widze rózne uroczystosci oficjalnie (poprawnie politycznie) obchodzone przez mniej i bardziej znanych i waznych oficjeli.
Jako nietutejszy, dostrzegłem ze dzisiejsza Litwa ma bardzo niewiele z Litwą tamtego czasu. To znaczy z Litwą Jagiełły i Witolda (byli braćmi). Tamtejsza Litwa to przede wszystkim dzisiejsza Białoruś, mam na mysli nie tyle terytorium, chociaz i to jest wazne ale ludność czy dziedzictwo. Dzisiejsi Litwini maja prawie tyle samo wspólnego z dawniejszymi, co prusacy z (Prusami) autochtoniczna ludnoscią (która Krzyżacy skutecznie wytępili. Albo jeszcze lepsze porównanie , współczesna Litwa ma tyle wspólnego z Litwa Witolda, co dzisiejszy Egipt z Egiptem czasu faraonów.
Nigdzie nie doczytałem, ale przedstawiciel nacji głównego sojusznika tamtych czasó czyli dzisiejszej białorusi chyba na oficjałki zaproszony nie został.
Ale to tylko taka mała dygresja , tyczaca tzw poprawności politycznej. przypominam ze dla poprawności polityczneh historia ma znaczenie drugorzedne.
Natomiast takie momenty dziejów jak zmagania dwóch kierunków cywilizacyjnych, nalezy pamietać, i wyciągac z tego naukę.
Popilia / 89.161.7.* / 2010-07-15 19:25
Mapa wyborczych głosów pokrywa się dokładnie z zaborem niemieckim, wiec co nasz kochany rząd platfusów naprawdę czuje w sercu, składając wieńce na polu bitewnym, żal czy dumę ?
sfera2 / 2010-07-15 19:12 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Bardzo układna wypowiedź prezydenta elekta i Buzka, może tylko świadczyć o kurtuazji wobec przybyłych gości, ponieważ zwycięstwo nad zakonem krzyżackim oznaczało zwycięstwo nad pierwszą sektą wyznaniowa, opartą o glejt papieski, zawalający do szerzenia wiary za pomocą siłowego nawracania. Tak naprawdę było to pierwsze zatrzymaniem ekspansji Niemców na wschód. Bez tego zwycięstwa, europa wschodnia mógł wyglądać całkiem inaczej.
Jak widać po wpisie, to nie którzy całkowicie nie zrozumieli zdarzeń z przed 600 lat.
bolesław1 / 78.88.207.* / 2010-07-15 18:02
I to jest sedno mentalności i polityki platformy - ustawianie i interpretacja faktów tak by zawsze pasowały platformie ,a szczególnie tuskowi i jego kolesiom . Widać to teraz wyrażnie w odniesieniu do katastrofy smoleńskiej .

Najnowsze wpisy