Forum Polityka, aktualnościKraj

Kompania Węglowa wciąż protestuje. Pełnomocnik rządu jedzie na Śląsk

Kompania Węglowa wciąż protestuje. Pełnomocnik rządu jedzie na Śląsk

Wyświetlaj:
Kamil_emigrant / 84.203.11.* / 2015-01-10 10:17
LUDZIE !
Proszę, pójdźcie po rozum do głowy...
Nie chodzi już o samych górników, ale o stan polskiej gospodarki. Popatrzcie na szerszą perspektywę tej sytuacji. Polskie górnictwo jest celowo niszczone. Przykładem jest choćby kopalnia Bogdanka. Kolejny przykład to Kopalnia Silesia w Czechowicach-Dziedzicach - dla Polski nie opłacalna, sprzedana za bezcen - w rękach Słowaków przynosi zyski. Jest to implementacja takiej samej strategii jak przypadku hutnictwa czy też przemysłu stoczniowego. Teraz górnictwo. Co jutro? Przemysł chemiczny? Może rolnictwo? Za kolejne 25 lat "wolności" w Polsce nie będzie nic. Będzie za to tania siła robocza dla UE.

ps. Sam pochodzę z Brzeszcz. Jest to ponad dwudziestotysięczna gmina gdzie często dwa pokolenia górników utrzymują całe rodziny.
Chciałbym nadmienić, że jedno miejsce pracy w górnictwie tworzy około 3-4 miejsc pracy w sektorach powiązanych lub usługach (prace załadunkowe, ochrona, transport, sklepy, przedszkola, szkoły, służba zdrowia). W związku z tym, mam małą zagadkę ekonomiczną dla wszystkich pseudo-ekonomistów na tym portalu - jaki sposób przekwalifikować zawodowo obszar 50 km kw. oraz 20000+ ludności po zamknięciu kopalni, która utrzymuje w stabilności finansowej 150 tyś. powiat? Dla ułatwienia podam, że w promieniu 20 km kw. nie ma innego pracodawcy zatrudniającego więcej niż 1000 osób.
JA 6969 / 212.160.130.* / 2015-01-10 11:46
1. do twojej zagadki jak rozumiem twoja kopalnia zatrudnia 100% ludności okolicznej? P... piszesz i tyle. Policz ilu ludzi pracuje choćby w sklepach, usługach. Kpalnia ta jest największym pracodawcom w okolicy ale nic ponadto. Także mieszkam w małej miejscowości (pon 5000 ludzi) i mamy tylko jeden zakład zatrudniający coś z 300 osób. Jakby upadł to nie byłoby ciekawie ale nie pisz że wszyscy mieszkańcy pracowali w kopalni.
2. A jeżeli piszesz że kopalnia "utrzymuje w stabilności finansowej 150 tyś. powiat" to coś chyba z tobą nie tak. Bo jak rozumiem (ponownie) w okolicy nie ma nic innego. P... pustynia z kopalnią na środku
Antygórnik / 87.205.66.* / 2015-01-10 11:44
Co za bzdury!!! Górnik tworzy dodatkowe miejsca pracy? I może jeszcze z jego urobku są one finansowane? A jak nie będzie pracował już pod ziemią to przedszkolanka straci pracę? A kto dokłada do straty, którą generuje ten górnik? A kto przejmował się tysiącami ludzi, którzy pracowali w Łodzi w przemyśle włókienniczym? Albo w innych setorach, w których były masowa zwolnienia? Jak tak bardzo Wam obibikom zależy, to weźcie sobie te kopalnie za złotówkę i zarządzajcie nimi. I przestańcie fedrować kopalnie innych Polaków. Ja wycjechałem za pracą 150 km od domu, ale wy musicie mieć pracę na miejscu? Piranie przebrzydłe.
Waniek / 2015-01-10 10:22 / Bywalec forum
Ale ludzie tutaj doskonale o tym wiedzą. Rozejrzyj się po wpisach dokładniej.

Jestem z wielkopolski i pracy się nie boję pracuję po 10-12 godzin dziennie nie dlatego że muszę ale chcę. (Zarobiłem tyle że nie muszę się martwić o emeryturę).
Kamil_emigrant / 84.203.11.* / 2015-01-10 10:53
Pytanie czy zarobiłbyś tyle na śląsku lub w małopolsce, w mieście do 100 tyś. ?
Waniek / 2015-01-10 11:02 / Bywalec forum
W polsce od wielu lat mam sam kłopoty z zarobkami. Sam mieszkam w takim mieście około 100 tyś. I wiem jak jest ciężko.


Nie jestem oderwany od rzeczywistości i sam prowadzę firmę międzynarodową działająca na 16 rynkach Unii Stanów Zjednoczonych Australii Japonii i ostatnio w Chinach. I widzę jedno rząd próbuje opylić co się da i odciąć możliwości obciążenia budżetu za długi obywateli!!! Ale na dłuższą metę to się zemści na rządzie prędzej czy później tylko że obecnej ekipy nie będzie już przy korycie.
P.J.J. / 84.148.204.* / 2015-01-10 09:50
Najlepiej dac odprawy i dalej zadluzac panstwo , a potem niech sobie gornicy sami radza, a najlepiej jakby wyjechali za granice i rzad PO-PSL bedzie mialo problem z glowy. Dopoki rzad nie stworzy przepisow podobnych jak w Niemczech o zasilkach i pomocy spolecznej oraz panstwa dla ludzi pozbawionych pracy to nigdy rzad nie bedzie zmuszony do pracy nad zabezpieczeniem interesu panstwa i obywateli. Powinny wejsc takie przepisy zeby wreszcie ten rzad zmusic do pracy i dzialania na korzysc panstwa Polskiego , a nie na korzysc nie wiadomo czyich INTERESOW.
Waniek / 2015-01-10 10:02 / Bywalec forum
Niestety ale nie ma tak dobrze po prostu nas na to nie stać - pustki w kasie i strach przed obcięciem dotacji z budżetu unii europejskiej jak nie obniżymy deficytu finansów działają.
Waniek / 2015-01-10 09:37 / Bywalec forum
Jak górnicy nie chcą przejść do innych kopalń nie dyskutować tylko zamknąć i na zieloną trawkę!!!
josef.zawila@t-online.de / 84.135.106.* / 2015-01-10 11:08
Pan TUSK swietnie sie bawila przy stole na SLasku i pokazywal, ze wogole nie ma sprawy byc albo nie byc. Nie dziwie sie tym ludziom, ktorzy nigdy nie zrozumieja, ze im zabieraja zrodlo dochodu, bo trudno porownywac gospodarke W.Brytanii do Polski. Tam byly zamykane kopalnie.
W przypadku Slaska ludzie wyjda znowu na ulice i
rzad bedzie musial sie mocno zastanowic nad rozwiazaniem.
Lacze pozdrowienia
Josef Zawila
Waniek / 2015-01-10 11:20 / Bywalec forum
Ja bym chciał aby górnicy przestali wychodzić na ulicę przestali słuchać podpowiadaczy związkowych przestali słuchać rządu doprowadzili do przejęcia kopalń i sami odpowiadali za swoją przyszłość bez pomocy państwa tylko że większości ludziom na śląsku to nie na rączkę!!!
Waniek / 2015-01-10 11:17 / Bywalec forum
Pani bieńkowska również!!! (celowo z małej litery)

Ależ ja nie jestem przeciw górnikom tylko mam dość wpływu państwa na kopalnie!!! Które należało by zamknąć i zabrać się za ich budowę od podstaw ale tak aby nie obciążały podatników. Tylko że państwo polskie nie jest zainteresowane budową silnego górnictwa i energetyki a jest zainteresowane jedynie kasą dla kolesi.
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy