Forum Forum prawnePracy

Komu należy sie odprawa i w jakiej wysokości???

Komu należy sie odprawa i w jakiej wysokości???

ozcel / 213.25.109.* / 2008-08-20 10:27
Jak to jest z odprawą? Komu należy się komu nie???
Wyświetlaj:
abce / 80.240.177.* / 2011-07-20 09:39
pracodawca zatrudnia 180 pracowników .Zwalnia 35 pracowników indywidualnie bez odpraw .Czy łamie ustawe 2003
wimbledon@ / 2011-02-04 10:08
Pracuję w ogólnopolskiej sieci pizzerii w której zatrudnionych jest kilkaset osób.
Jeden z naszych oddziałów ma być zamknięty z powodu nierentowności.
W oddziale tym zatrudnionych jest 10 osób.
Czy należy się tym zwalnianym pracownikom odprawa??
Nie wiem jak traktować taką sytuację.
Powinno się patrzeć na liczbę pracowników konkretnej placówki czy całości firmy by przepisy o zwolnieniach grupowych miały zastosowanie
szklarek / 2011-02-04 12:39
Decydujące jest to, "kto" jest wykazany jako pracodawca w UMOWACH o pracę. Jeśli jest to - tu wymyślam- PIZZA HUT POLSKA, ul. Ketchupowa 3, Warszawa- sprawa jasna- pracodawca zatrudnia więcej niż 20 os. Jeśli w umowie o pracę jako pracodawca jest - wymyślam - PIZZA HUT oddział 345, Kutno, Serowa 3 i żadna inna placówka w mieście mu nie podlega- jest to mały pracodawca.
Pracodawcę i pracownika oznacza/wskazuje umowa o pracę.- art. 3 i art. 29 par. 1 KP:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy
Morgoth / 83.20.138.* / 2011-01-30 19:13
witam ...mam takie pytanie...moj zaklad od tego roku stal sie spółką ...dostalismy informacje o zmianach które nastąpią....w ciagu 2 miesiecy z 7 dniowym wypowiedzeniem mozemy odejsc z zakladu...czy odprawa sie nam nalezy?...na forum zebrania nasz prawnik sie wypowiedzial ze tak..teraz pracodawca mówi ze nie wprowadzil nas w błąd ..prosze o porade moze ktos ma ten sam problem
szklarek / 2011-01-31 13:03
Jeżeli spełniony będzie warunek minimum 20 zatrudnionych osób oraz to, że w efekcie zmian w firmie otrzyma Pani wypowiedzenie zmieniające ( warunki pracy i płacy, tj. stanowisko, obowiązki, wynagrodzenie) to tak, należy się odprawa.
Będzie to nieprzyjęcie przez pracownika ww wypowiedzenia.
Więcej tu ( w środku tekstu podobna sytuacja i wyrok sądu ):

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html
Joanna1984 / 2010-09-09 13:17
Dzień dobry.Mam pytanie czy należy mi sie odprawa miesięczna jeśli byłam zatrudniona w firmie której jest więcej niż 20 pracowników.Przepracowałam w tej firmie 9 miesięcy i pracodawca wypowiedzial mi umowe o prace z zachowaniem 2 tygodniowego okresu wypowiedzenia.Dodam również,że umowa była na czas określony.Proszę o pomoc gdyż pracodawca stwierdził że mi nie należy się odprawa.
fibi / 89.234.197.* / 2010-12-18 22:03
czy należy mi się odprawa jeżeli sam zwalniam się z pracy
Joanna1984 / 2010-09-09 13:19
Zapomniałam dodać że rozwiązanie umowy nastąpiło z winy pracodawcy a nie mojej.
H Szatkowski / 2010-09-09 20:29
Należy, jeśli rzeczywiście jest przynajmniej 20 pracowników ETATOWYCH.
http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html
ustawa:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;13;marca,dziennik,ustaw,2003,090,844.html
zylka123 / 2010-09-24 11:53
witam.mam pytanie czy nalezy mi sie odprawa ,pracowalem na kopalni ,umowe mialem na 12 mies. pelny etat ,po 8mies.pracy dostalem decyzje o pszejsciu na emeryture .8 dni nie stawilem sie w pracy,dostalem dyscyplinarne zwolnienie.czy nalezy mi sie odprawa i inne pszywileje górnicze pszed świąteczne.
szklarek / 2010-09-27 12:36
W świetle KP ani odprawa pracownicza ani nawet emerytalna nie należy się. Należy się ekwiwalent za niewykorzystany i zaległy urlop.
Podstawowym przywilejem górniczym jest prawo do wcześniejszej emerytury- i to już zostało zrealizowane- ma Pan decyzję ZUS. Dłuższe urlopy- załatwi to ekwiwalent.
xxxmennne / 82.146.224.* / 2010-09-09 06:51
Odprawa - kiedy Ci się należy
Dziś wyjaśniam, kiedy możesz ją dostać.

Co ci Utrata pracy nikogo nie cieszy, chyba że masz już inny pomysł na życie i sama chciałaś zmieniać firmę. Zwykle jednak otrzymane od pracodawcy wypowiedzenie jest szokiem. W głowie kołacze się myśl: „Z czego teraz będę żyła?”. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy nie należy ci się odprawa, która zapewni zastrzyk gotówki do czasu znalezienia innej pracy. Kiedy masz prawo ją otrzymać? Co zrobić, gdy szef nie chce wypłacić pieniędzy? Dziś odpowiadamy na te pytania.

Odprawa dla pracownika
To, czy rozstając się z firmą, będziesz miała prawo do odprawy pieniężnej, zależy od sposobu rozwiązania z tobą umowy o pracę. Musisz bowiem pamiętać, że to świadczenie przysługuje tylko wtedy, kiedy firma rozwiązuje umowę nie z twojej „winy”. Przyczyna musi leżeć po stronie zakładu pracy. Jeżeli natomiast to ty swoim postępowaniem spowodowałaś, że pracodawca zdecydował się na zwolnienie ciebie (bo np. nie wywiązywałaś się ze swoich obowiązków), nie masz co liczyć na pieniądze z odprawy.

Firma musi wypłacić odprawę, gdy:

•umowa o pracę jest rozwiązywana na podstawie tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych lub
•firma zwolni cię z powodów przez ciebie niezawinionych (np. likwidowane jest twoje stanowisko pracy).

Zwolnienia grupowe
Na odprawę przy zwolnieniach grupowych mogą liczyć tylko pracownicy zwalniani z firm zatrudniających ponad 20 osób. Nie ma przy tym znaczenia wymiar czasu pracy (cały etat czy 1/4) ani rodzaj umowy o pracę. Przy takich zwolnieniach odprawa przysługuje nie tylko osobom zatrudnionym na czas nieokreślony, ale też tym, które pracują na czas określony.

Warto wiedzieć.
Pracodawca, który zatrudnia mniej niż 20 pracowników, nie ma obowiązku wypłaty odprawy. Może to zrobić, jeśli np. zobowiązał się do tego w regulaminie lub układzie zbiorowym pracy.

O zwolnieniach grupowych mówimy w sytuacji, kiedy pracodawca w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwalnia co najmniej:

•10 pracowników, gdy zatrudnia mniej niż 100 osób,
•10 procent załogi, gdy w firmie pracuje co najmniej 100 osób, ale mniej niż 300,
•30 pracowników, gdy zakład zatrudnia co najmniej 300 osób.
Uwaga!
Pracodawca nie musi wypowiedzieć ci umowy – może rozstać się z tobą na zasadzie porozumienia stron. Ważne, aby taka propozycja wyszła od niego.

Prawo do odprawy przysługuje wszystkim zwalnianym w ramach zwolnień grupowych.
Wysokość świadczenia zależy od twojego stażu pracy w tym zakładzie, który dokonuje zwolnień. Odprawa przysługuje w wysokości:

•jednomiesięcznego wynagrodzenia, gdy pracowałaś tam krócej niż 2 lata,
•dwumiesięcznej pensji, jeśli byłaś zatrudniona co najmniej 2 lata, ale nie dłużej niż 8 lat,
•trzymiesięcznych zarobków, jeżeli twój staż pracy w tym zakładzie był dłuższy niż 8 lat.

Ważne!
Uwzględnia się wszystkie okresy pracy w danej firmie. A zatem, nawet jeśli byłaś tam zatrudniona przed dziesięcioma laty, ten okres też będzie doliczony do Twojej odprawy.

Gdy pracowałaś w niepełnym wymiarze czasu (np. na pół etatu), twoja odprawa będzie wyliczona na tych samych zasadach, co innym pracownikom (pod uwagę brany jest taki sam czas zatrudnienia, jak osobom na pełnych etatach, i twoje zarobki).

Warto wiedzieć. Wysokość odprawy nie może przekraczać 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania umowy (dziś wynosi ono 1126 zł brutto, a zatem maksymalna odprawa to 16 890 zł minus podatek).

Zwolnienia indywidualne.
Bywa, że choć firma zwalnia tylko jednego pracownika, także musi wypłacić odprawę. Ma to miejsce wówczas, gdy przyczyna rozwiązania umowy o pracę leży po stronie pracodawcy (np. likwidacja stanowiska), a zakład zatrudnia ponad 20 osób. I w tym wypadku stosowana jest tzw. ustawa o zwolnieniach grupowych.
emiliana / 31.11.188.* / 2012-01-05 16:40
wlasnie mnie tak zwolnili z art.55.1 bo nie maja dla mnie innego stanowiska pracy co w zwiazku z tym? czy nalezy mi sie jakas odprawa?
agula77 / 89.171.124.* / 2009-07-27 17:02
pracuje ponad 7 lat w firmie umowa na stale, zwalniaja nas pomalu aby nie bylo to zwolnienie grupowe, firma dąży do upadku, czy należy mi się w takiej sytuacji odprawa??
bor / 83.11.211.* / 2008-12-07 12:54
dostalem wypowiedzenie z powodu redukcji pracownikow,pracowalem w firmie prywatnej niecały rok bez 2 tygodni i czy mi sie nalezy odprawa
przewodnick / 2008-08-21 19:05 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Zbyt obszerny temat. Proszę opisać konkretny przypadek.
michchal / 80.52.194.* / 2008-08-25 12:25
Inny przykład, pracuję w prywatnej 15 osobowej firmie na umowę na stałe. Zostaję zwolniony bo szefowi się nie podoba moja praca, albo stanowisko wydaje mu się zbędne. Mam odprawę, czy nie?
juradzespychowa / 80.52.194.* / 2008-08-25 15:21
Tez jestem w podobnej sytuacji, moglby ktos odpowiedziec? Serdecznie dziekuje.
ozcel / 213.25.109.* / 2008-08-22 10:32
Pracuję sześć lat w tej samej firmi i postanowiłem zmienic prace. Zachowuję okres wypowiedzenia i chciałbym wiedzieć czy jak sam się zwalniam należy mi sie odprawa?
ozcel / 213.25.109.* / 2008-08-22 10:32
Pracuję sześć lat w tej samej firmi i postanowiłem zmienic prace. Zachowuję okres wypowiedzenia i chciałbym wiedzieć czy jak sam się zwalniam należy mi sie odprawa?
fibi / 89.234.197.* / 2010-12-18 22:01
czy należy mi się odprawa jeżeli sam zwalniam się z pracy
szklarek / 2010-12-20 12:41
Jak w artykule przewodnim napisano- przyczyna ma być po stronie pracodawcy- zatem NIE.

Najnowsze wpisy