Zbieg prawa do obu tych rent NIE zależy od wieku, tj. uprawniony nie traci jednej z nich na skutek osiągnięcia jakiegoś wieku albo nie uzyska prawa do obu, jeśli zawnioskuje po uzyskaniu jakiegoś wieku.
Bez znaczenia dla zbiegu jest też kwestia pobierania nauki/studiowania.
Kolejne badania orzecznika ZUS sprowadzają się więc do stwierdzenia czy nadal niezdolność jest całkowita, a nie częściowa, i czy zamiast okresowej nie stała się już trwałą.
Nie sądzę, by po kilku takich badaniach kolejne podważyło dotychczasowe ustalenie, KIEDY owa całkowita niezdolność do pracy powstała/ KIEDY nastąpiło naruszenie sprawności organizmu, które niezdolność spowodowało.
A dla osoby w wieku ponad 25 to ww terminy (poza całkowitą niezdolnością) są kluczowe, dla posiadania uprawnień do obu rent.
Reasumując, skoro dotąd miałeś prawo do obu świadczeń, kolejne badanie musiałoby stwierdzić, że niezdolność z całkowitej zelżała do częściowej abyś utracił rentę. I wtedy utracisz OBIE.
Jeśli takiego orzeczenia nie będzie, decyzja rentowa znów będzie pozytywna, znów ze zbiegiem praw, kolejne studia ZUS-u nie będą interesować.
------------
Kwestia zarobkowania jest osobną, bo nie tyle może pozbawić prawa do renty, co zmniejszyć kwotę wypłaty lub całkowicie ją wstrzymać, a po zmniejszeniu zarobkowania- znów kwotę przywrócić bez procedury wniosku o rentę/badania lekarskiego/.
Kluczowe są tu progi 70% i 130% przeciętnego wynagrodzenia- obecnie (zmienia się to co 3 miesiące) są to kwoty odpowiednio 3047,50 zł i 5659,70 zł brutto/mc owego dorabiania do rent.
# przekroczenie progu 70% powoduje:
- zmniejszenie kwoty r. rodzinnej
- całkowite zawieszenie wypłaty r. socjalnej
Na potrzeby r. rodzinnej wchodzą tu tylko przychody oskładkowane społecznie, na potrzeby r. socjalnej również np. najem, umowa o dzieło itp.
## przekroczenie progu 130% powoduje całkowite zawieszenie wypłaty r. rodzinnej.