Forum Forum emerytalneInne

Komu przysługuje renta rodzinna

Komu przysługuje renta rodzinna

Money.pl / 2008-08-27 20:18
Komentarze do wiadomości: Komu przysługuje renta rodzinna.
Wyświetlaj:
natka500 / 89.73.188.* / 2013-05-25 20:01
witam
pobieram rente rodzinną i mam 23 lata niedługo skonczę nauke i mam pytanie czy jest możliwosć przepisania renty na swoje dzieci ????
wiwan / 2013-05-27 10:25
Swoje0 czyli dzieci rencistki rodzinnej ?
NIE, ustawa emerytalna tego nie przewiduje.

Co więcej nawet w przypadku Pani śmierci owa renta nie przejdzie automatycznie na nie- tj. nie ma renty rodzinnej po zmarłym renciście rodzinnym- sytuację rozpatruje się tak, jakby tej renty nie pobierał- tj. rozpatruje się jego okresy ubezpieczenia społecznego.
magda24 / 2013-05-15 19:35
Witam, w poprzednim roku 2012 otrzymywałam rentę rodziną wraz z siostrą (po 50%). Ja pracuje i moje dochody przekroczyły próg możliwy do dorobienia do renty rodzinnej. Teoretycznie muszę oddać całą kwotę jaką otrzymałam w poprzednim roku. Mam 24 lata i uczę się. Mieszkam z mamą i siostrą. Fizycznie tworzę z nimi wspólne gospodarstwo rodzinne. Czy prawnie też mogę z nimi tworzyć gospodarstwo domowe i moje dochody mogę się rozłożyć na nas wszystkie? Czy w przypadku gdy będę musiała oddać cała kwotę z poprzedniego roku moja siostra będzie mogła starać się o wyrównanie (czyli 100% renty rodzinnej)?
wiwan / 2013-05-16 11:18
No chyba bardzo teoretycznie, bo Twoja renta powinna była być zmniejszona/ zawieszona od kolejnego miesiąca po zgłoszeniu w ZUS podjęcia zatrudnienia z wynagrodzeniem przekraczającym pierwszy/drugi próg dochodowy ograniczający r. rodzinną.

Do rzeczy- zawieszanie/zmniejszanie dotyczy konkretnego rencisty i dotyczy tylko jego dochodów.
Nie będzie podstaw prawnych do wyrównania siostrze jej renty z powodu zwrotu Twojej renty. Powinnaś była z podjęciem pracy z dochodem przekraczającym próg 70% przeciętnego wynagrodzenia zgłosić "wniosek o wyłączenie (siebie) z kręgu uprawnionych do tej r. rodzinnej.
Spowodowałoby to, że siostra jako jedyna uprawniona pobierałaby 85% świadczenia hipotetycznego zamiast 1/2 z 90% świadczenia hipotetycznego zmarłego/zmarłej- czyli "przejęłaby" niemal w całości Twoją rentę.
toja652 / 82.115.66.* / 2013-05-15 16:03
5 czerwca kończę 25 lat wiec tracę możliwość otrzymywania renty. Legitymację rencisty mam ważną do 31 czerwca. Czy dostane pełną rentę za czerwiec czy tylko 1/6 bo urodziny mam 5 dnia tego miesiąca?
rose88 / 95.174.33.* / 2013-04-08 12:06
dzień dobry
mam pytanie czy ilość posiadanego gruntu wpływa na otrzymywanie renty rodzinnej w KRUS-ie?
Razem z Bratem posiadamy 2,06 ha gruntu (zgodnie z postanowieniem sądowym po 3/40 tej powierzchni). Decyzja ta jest z 2011 roku.
Niestety ale zapomniałam zgłosić to w KRUS-ie czy z tego tytułu grożą mi jakieś sankcje? Czy będę musiała wrócić rentę za ten okres?
Nadmieniam że brat w tym roku kończy 18 lat, a ja mam 24 i nadal studiuję.
proszę o pomoc
wiwan / 2013-04-09 13:22
Nie, powierzchnia nie, liczy się sam fakt bycia współwłaścicielem.

Jeśli owe 2,06 stanowi gospodarstwo rolne w rozumieniu Ustawy o podatku rolnym tj. są to grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza- to renta rodzinna jest zawieszana w całej swej części uzupełniającej BEZ względu na wielkość udziału.

Część składkowa jest wypłacana. Należy to zgłosić i będzie decyzja zwrotu nienależnie pobranego świadczenia.

ALE jeśli jesteście owymi wspołposiadaczami na zasadzie dziedziczenia czy to po zmarłym, po którym macie r. rodzinną, czy po kimś zupełnie innym to trwa okres karencji 12 miesięcy bez zawieszania renty.

Czyli w Waszym przypadku zwrot dotyczyłby okresu krótszego.

Niezależnie od powyższego mieliście obowiązek zawiadomienia.

Podstawa- art. 28 USTAWY
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników
Patrycja413 / 31.62.94.* / 2013-04-02 11:38
Dzien dobry, mam pytanie odnosnie renty rodzinnej po zmarłej matce. Czy przysługuje mi renta, jesli jestem na stazu i moj dochod wynosi 956 zl, studiuje zaocznie, mam 21 lat, mama byla ubezpieczona w KRUS-ie.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
zofia801 / 79.190.158.* / 2013-04-08 08:52
Dzień dobry bardzo.Proszę o podpowiedż.CZy? jeżeli zostanie przyznana renta po prawie 1,5 r.na rozprawach sądowych,otrzymam wrównanie od momentu złożenia wniosku
wiwan / 2013-04-08 11:00
To zależy od sentencji wyroku. Jeśli zostanie uznane, że już przy składaniu wniosku dostarczyła Pani dokumenty wystarczające do uzyskania prawa do swojej r. rodzinnej- to tak powinno być co do zasady. Jeśli jednak sąd uzna, że dopiero w trakcie odwołań czy dopiero procesu pojawiła się jakaś okoliczność/dokument- może zasądzić wypłatę świadczenia od tego momentu.

Chodzi o art. 129 ust. 1 Ustawy emerytalnej w myśl którego „świadczenia wypłaca się poczynając od dnia powstania prawa do tych świadczeń, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek lub wydano decyzję z urzędu”.

W kwestii odsetek- też sporo zależy od tego, czy o nie Pani wnioskowała w trakcie procesu.


Może się pojawić jeszcze kwestia (przepraszam, że niepokoję) sytuacji związanej z tym, że przecież w międzyczasie Pani zarobkowała, a jak wiadomo renty podlegają zmniejszeniu lub zawieszeniu z tyt. uzyskiwania przychodów- progi 70% i 130% przeciętnego wynagrodzenia.

Co w sytuacji gdy jakiś Pani przekroczyła w okresie za który renta zostanie wstecznie przyznana. Renta powinna być zmniejszona, z drugiej strony można uznać, że to ZUS Panią zmusił do zarobkowania, bo mając rentę by tego Pani nie czyniła....

Ale miejmy nadzieję, że to obawa na zapas.
Zofia801 / 79.190.158.* / 2013-04-08 12:56
Bardzo dziękuję.NIESTETY mojwe marne zarobki nie przekraczają 70% przeciętnego wynagrodzenia. Dokumenty tak naprawdę były złożone na samym począdku, ale to ZUS niekórych okresów nie uznałinadal stoi przy swoim.To ja muszę coś wtym temacie udowadniać że nie ma racji.
wiwan / 2013-04-02 11:52
W zakresie zawieszania r. rodzinnej z powodu uzyskiwania dochodów
USTAWA
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników odsyła wprost (art. 34) do Ustawy emerytalnej- ZUS-owej.

Twoja renta nie zostanie więc zawieszona- kwota stypendium stażowego ( jak rozumiem z PUP - a więc 953,10 zł ) jest niższa od limitu 70% przeciętnego wynagrodzenia, który obecnie (marzec- maj) wynosi 2583,30 zł brutto.

Ale obowiązek informacyjny wobec KRUS o uzyskiwaniu stypendium jest.
Zofia801 / 79.190.158.* / 2013-04-19 11:32
Mam pytanie-czy pobierając zasiłek przed -emerytalny lub emeryturę ,przysługuje renta rodzinna uprawnionej osobie?
wiwan / 2013-04-19 12:02
Chodzi o to, czy można pobierać dwa świadczenia jednocześnie przy zbiegu prawa do obu ?

NIE, nie można łączyć emerytury i renty rodzinnej, ani świadczenia przedemerytalnego z rentą rodzinną.

Wynika to z art. 95, ust.1 (pierwsza kombinacja) oraz ust. 3 (druga kombinacja) Ustawy emerytalnej.

Należy po prostu wybrać jedno z nich.
Zofia 801 / 79.190.158.* / 2013-04-19 14:03
Bardzo dziękuję za informację.
Zofia 801 / 79.190.158.* / 2013-04-19 14:00
Bardzo dziękuję za informację.
Kamil668 / 178.56.146.* / 2013-03-24 12:06
witam mam takie pytanie czy mama(44lata w kwietniu) ma prawo przejąc rentę rodzinną w czasie gdy córka skończy naukę wieku 25 lat a mama w tym czasie będzie maiła 49 lat. czy jest jakiś okres zawieszenia tej renty i ponownego odnowienia gdy mama osiągnie wiek 50 lat.
wiwan / 2013-03-25 10:36
Jeśli nie ma kwestii niezdolności do pracy orzeczonej dla matki, to w wieku 49 lat matka ma prawo do r. rodzinnej tylko jeśli wychowuje dziecko uprawnione do r.rodzinnej. Czyli jeśli oprócz ww córki będzie jeszcze młodsza siostra/brat pobierająca rentę i młodsza niż 18 lat.

Jeśli nie- matka uzyska prawo do r. rodzinnej dopiero w wieku 50 lat, o ile wiek ten osiągnie nie później niż 5 lat od śmierci męża ( w Waszym przypadku będzie to więcej niż 5 lat ) albo od zaprzestania wychowywania dziecka uprawnionego do r. rodzinnej- czyli od uzyskania przez nie 18 lat lub zakończenia nauki lub wstąpienia w związek małżeński- w zależności co nastąpi najwcześniej.

Jeśli w tej sytuacji jest tylko ta córka i matka ww warunki wiekowe nie zostaną spełnione przez matkę- nie uzyska prawa do r. rodzinnej.
wdowa 22843 / 79.185.30.* / 2013-03-20 20:37
Dziękuję za opdpowiedz.
Tak też mi wyszło w/g moich obliczen.
W poniedzialek bede to wyjasniac.Napisze co wyszło.
Pozdrawiam.
wdowa22843 / 79.185.34.* / 2013-03-19 22:19
Witam.
do czego doliczna jest kwota 71 zl z roku 2012 przy tegorocznej waloryzacji,bo chyba u mnie wogóle nie wzieto pod uwage.
Przed waloryzacja otrzymywałam
brutto 1274.31 netto 1075.62
a teraz po waloryzacji
brutto 1288,37 a netto 1086.42
czy to jest prawidłowa waloryzacja?
wiwan / 2013-03-20 09:27
Waloryzacja 2013 jest wg. wskaźnika 104% tj. świadczenie od marca wzrasta o 4% względem tego pobieranego w okresie marzec 2012- luty 2013. Brutto.
Waloryzacja 2012 jako odmienna kwotowa wyniosła 71 zł brutto- o tyle świadczenie w marcu wzrosło względem świadczenia pobieranego w okresie marzec 2011- luty 2012.

Czyli obecnie w stosunku do renty z 2011 r.:

r. 2013 = 1.04 x ( r. 2011 + 71 ).

Jeśli wraz z tegoroczną waloryzacją nie zmieniła się liczba uprawnionych do r. rodzinnej ani nie ma kwestii zawieszania części Pani renty z powodu uzyskiwania innych przychodów to jest to po prostu błąd, który należy wyjaśnić. Powinna Pani otrzymać 1325,28 zł brutto.
nella172 / 84.250.175.* / 2013-03-17 17:42
Witam.
Mam pytanie odnośnie rozliczenia z fiskusem.Otóż otrzymuję rentę rodziną w Polsce ja i mój syn.Rentę przyznano 2009 roku.W 2012 roku urodziłam dziecko teraz nie wiem czy w 2013 roku powinnam się rozliczyć z obu dzieci?
Jestem w związku małżeńskim od 2012 maja czy powinnam się rozliczać w tym roku z mężem?
Mąż pracuje za granicą ma stałą prace i tam się rozlicza i też nie wiem jak ja mam się rozliczyć z mężem.
Dodam ,że ja też przebywam za granicą i otrzymuje zasiłek wychowawczy z tego też nie wiem czy powinnam się jakoś rozliczać?
wiwan / 2013-03-18 09:52
Myli zdaje się Pani kwestię rozliczenia renty z ZUS-em w celu ustalenia, na ile renta powinna być zmniejszona z powodu uzyskiwania przychodów wyższych niż 70% przeciętnego wynagrodzenia z rozliczeniem rocznym z US.

1. kwestie podatkowe profesjonalnie rozstrzygnie 'belladonna' na tym subforum:

http://www.money.pl/forum/grupa,58,0,0,40,0,pit.html

bo znaczenie ma rezydencja podatkowa i to, jaki to konkretnie kraj.

Na pewno w zakresie rozliczenia polskiego- nie może Pani rozliczyć się wspólnie z mężem, bo związek małżeński nie trwał przez cały rok podatkowy.
Jeśli pyta Pani o ulgę prorodzinną, to za drugie dziecko należna jest ona proporcjonalnie za liczbę miesięcy jego życia w 2012 r. Np. urodzone 13 marca- ulga za pełne 8 miesięcy, czyli 8/12 x 1112,04 zł.
Zasiłek wychowawczy z MOPS/GOPS jest z PIT zwolniony, nie wykazuje się go w rozliczeniu rocznym.
gosia4811 / 79.184.118.* / 2013-03-10 19:50
witam jeszcze raz bardzo prosze o pomoc - od stycznia do lipca nasza renta byla podzielona na 3 osoby od lipca do pazdziernika na dwie osoby od pazdziernika dostaje ja sama ale w rozliczeniu rocznym za 2012 i tak wyszlo 556 zl do oddania ZUS-owi czy zostalam dobrze rozliczona? czy kwota wyplacanej renty nie ma tu znaczenia? pozdrawiam
wiwan / 2013-03-11 10:55
witam
1. 'jeszcze raz', ale pod innym nickiem, więc wiem tylko tyle ile w tym wpisie.
2. kwota wskazuje na kwestię podatkową wynikającą ze skali podatkowej, a nie na zwrot świadczenia nienależnego.
3. zatem:
- jeśli owe 556 wynika z PIT 37 to oznacza, że jest do niedopłata podatku, a oprócz renty miała Pani inne dochody (zlecenie/etat) i nie poinformowała pracodawcy/zleceniodawcy o fakcie pobierania renty, czyli należność na rzecz US
- czy też wynika z rozliczenia renty i uzyskiwanych dochodów z 2012, którym zdarzyło się Pani przekroczyć 70% przeciętnego wynagrodzenia-
- bo raczej kwota ta nie wynika z PIT 40a/11a
wdowa 22843 / 79.185.37.* / 2013-03-05 20:06
Biore rente rodzinna,dostałam w tym miesiacu 11 zł wiecej,czy to nie za malo jak na waloryzacje?
wiwan / 2013-03-05 20:24
Jeśli jest Pani jedyną uprawnioną to rzeczywiście za mało.
Waloryzacja wyniosła 4%. Co przy rencie minimalnej oznacza podwyżkę 31,97 brutto, czyli 25,81 netto.

Możliwe powody- wcześniejsza nadpłata renty lub większa liczba uprawnionych do niej lub zajęcie komornicze renty.

Warto po prostu zapytać w Zakładzie. Jeśli okaże się błędem rachunkowym- dochodzić wyrównania.
Patrycja9199 / 5.184.241.* / 2013-02-27 19:34
Ja mam pytani;moj brat otrzymuje rente,poniewaz uczy sie a ja nie i jej nie dostaje.Jesli zaczne chodzic do szkoly a mam 21 lat czy otrzymam ta rente??i czy bedzie ona dzielona z rentą brata
wiwan / 2013-02-28 10:41
TAK- podejmując naukę spełnisz warunek uzyskania prawa do r. rodzinnej (zakładam, że zmarły był ojcem Was obojga lub jedno z Was było przysposobione).
Potrzebny będzie wniosek o r. rodzinną. W przypadku dwu uprawnionych jej kwota nieznacznie wzrośnie ( o 1/17 ) i będzie dzielona na dwie równe części Wam przysługujące.

Dla samej już wypłaty ważne będzie, czy nie uzyskujesz zbyt wysokich innych przychodów, które podlegają ub. społecznym (np. etat). Od marca pierwszy taki próg przychodu to 2583,30 zł/mc brutto
ilo / 95.41.70.* / 2013-02-26 19:00
Witam, rentę rodzinną mam do końca września tego roku i tak też kończę szkołę studia magisterskie. A 25 lat będę kończyć dopiero 28 grudnia czy w związku z tym mogę po skończeniu szkoły zapisać się jeszcze do innej i czy wtedy będę pobierać rentę aż do grudnia?
Czy kolejna szkoła to muszą być studia czy może to być jakieś studium policealne czy coś takiego??
wiwan / 2013-02-26 20:30
TAK, dalsza edukacja pozwoli na pobieranie renty rodzinnej do grudnia włącznie bez względu na rodzaj szkoły i tryb nauki/studiów.
ALE rodzaj kolejnej szkoły będzie miał wpływ na prawo do renty rodzinnej za okres od zakończenia studiów do rozpoczęcia nowego roku szkolnego/studiów, gdybyś jednak studia zakończyła- obroniła się wcześniej tj. np. w czerwcu.
Mianowicie- renta przysługiwałaby za ten okres 'pomiędzy' tylko w przypadku, gdy kolejna szkoła byłaby równorzędna lub wyższa względem ukończonej. Innymi słowy nie przysługiwałaby, gdyby kolejną szkołą były studia licencjackie czy szkoła policealna.
ilo / 95.41.188.* / 2013-02-27 09:37
Bardzo dziękuję, wszystko już wiem, obronę będę miała najwcześniej w połowie lipca, a najprawdopodobniej będę się bronić we wrześniu gdyż na wakacje planuję wyjazd, w związku z tym rentę będę sobie normalnie brać do września, i już we wrześniu powinnam złożyć zaświadczenie że zapisałam się do szkoły policealnej? I wtedy jeszcze te trzy miesiące będą mi wypłacać?
wiwan / 2013-02-27 10:21
Zaświadczenie o zapisaniu dostarczyć jak najwcześniej- przecież będzie w przypadku szkoły policealnej, czy kolejnych studiów magisterskich dostępne już zdaje się w lipcu.
Potem donosi się zaświadczenie o podjęciu/rozpoczęciu nauki/studiów.

Renta będzie wypłacana do grudnia włącznie, oczywiście o ile nadal będziesz spełniać warunki dochodowe nie powodujące całkowitego jej zawieszenia- czyli nie będziesz uzyskiwać przychodu podlegającego u. społecznym, który od marca wyniesie więcej niż 4797,40 zł brutto/mc.
mat444 / 88.156.35.* / 2013-09-25 20:12
Witam,
Mam pytanie, bo ukończyłem właśnie studia magisterskie (obroniłem się) i chcę iść na do szkoły policealnej aż ukończę 25lat (obecnie mam 24). Czy dostanę rentę?
wiwan / 2013-10-08 13:03
Tak. Kolejna szkoła nie musi być 'wyższą' w stosunku do poprzedniej.
Liczy się pobieranie nauki/ studiowanie. Jeśli "właśnie" oznacza wrzesień lub sierpień nie będzie też problemu z brakiem renty za jakiś miesiąc, o ile oczywiście dochowasz terminu dostarczenia zaświadczenia ze szkoły.
ilo / 46.169.11.* / 2013-03-01 12:13
Serdeczne dzięki
samotna wdowa / 83.14.91.* / 2013-02-26 15:09
BARDZO DZIĘKUJĘ I POZDRAWIAM
samotna wdowa / 83.14.91.* / 2013-02-22 17:12
Witam. Mój mąż zmarł w 2006 roku.przyznana została renta rodzinna dla trójki dzieci.Dwoje już pokończyły edukację i wiek a najmłodsza córka kończy 25 lat i edukację w lipcu tego roku. Wiem że prawo do renty po mężu mam Ja bo dwa lata po jego śmierci ukończyłam 50 lat, pracuję na pół etatu i moje pobory to 560zł do ręki. Jakie są procedury? Czy jest to możliwe żeby córka od kwietnia zrzekła się tej renty na mnie , ponieważ w kwietniu wychodzi za mąż i renta będzie jej odebrana? proszę o pomoc, dziękuję.
wiwan / 2013-02-22 21:28
Zamążpójście córki nic w jej prawie do r. rodzinnej nie zmienia. Podlega ona ograniczeniu wiekowemu powiązanemu z kontynuowaniem edukacji.
Renta więc nie zostanie jej w kwietniu odebrana.
Niezależnie od prawa córki Pani mogła już wcześniej wystąpić z wnioskiem o rentę, a w czasie gdy będziecie z córką jednocześnie uprawnione renta będzie dzielona na dwie części, ale w sumie nieco ( o 1/17 ) wyższa niż obecnie pobierana przez córkę jako jedyną uprawnioną.

Pani wynagrodzenie netto wskazuje na ok. 700 brutto, więc poniżej obecnej płacy minimalnej. Więc jest jednak wyższe niż 560 zł. Powinno być rzędu 624 zł.
Co nie zmienia faktu, że wynagrodzenie brutto jest i tak niższe, niż próg dochodu powodujący zmniejszenie wypłaty renty. Czyli Pani część renty nie zostanie zmniejszona, podobnie, gdy córka zakończy edukację lub 25 lat, a Pani uzyska całą rentę- też zmniejszenia nie będzie. Renta wtedy ponownie zmniejszy się o 1/18.

Oczywiście córka może wcześniej złożyć wniosek o wykluczenie jej z kręgu uprawnionych, ale po co 'darować' ZUSowi ową 1/18 za kilka miesięcy ?

ps. W związku z waloryzacją od marca renta córki wzrośnie o 4%.

Najnowsze wpisy