Forum Forum emerytalneInne

Komu przysługuje renta rodzinna

Komu przysługuje renta rodzinna

Money.pl / 2008-08-27 20:18
Komentarze do wiadomości: Komu przysługuje renta rodzinna.
Wyświetlaj:
wdowa 22843 / 79.185.36.* / 2013-02-21 20:54
Witam!renta rodzinna przyznana od grudnia ubieglego roku,lecz wyplacona w styczniu z wyrównaniem.Nie dostałam PIT-u za ten grudzień czyli to bedą przychody do tego roku?
wiwan / 2013-02-22 00:20
Kwestie PIT dotyczą roku kalendarzowego, w którym miały miejsce dochody, a więc fizyczna wypłata lub 'postawienie do dyspozycji' środków finansowych.

W Pani przypadku na potrzeby PIT będą to dochody z 2013 roku (do rozliczenia do końca kwietnia 2014 r.)

PIT 40A/11A Zakład ma wystawić do końca lutego 2014 r.
Anna60 / 37.30.138.* / 2013-02-21 17:34
Dzień dobry.Mój mąż pracował w więziennictwie(był pracownikiem mundurowym-strażnikiem)Zmarł w 1992 roku.Czy po tylu latach mogę się ubiegać o emeryturę lub rentę po mężu?Jeżeli tak to jakie warunki musiałabym spełnić?Jakie dokumenty są potrzebne?Mam 60 lat,w tej chwili pobieram swoją niską emeryturę z ZUS.Będę wdzięczna za pomoc.Anna.
Barbara565 / 178.36.75.* / 2013-02-20 15:01
23-08-2012 mineło 5 lat od śmierci męża w grudniu skończyłam 50 lat czy mam prawo do renty.przed smiercia mój mąż był zarejestrowany jako bezrobotny w czasie choroby zus odmówił renty która miał przyznaną
wiwan / 2013-02-21 10:24
Pomijając kwestie związane z warunkami spełnionymi czy nie przez Pani męża- to Pani nie spełniła warunku uprawniającego do renty rodzinnej po nim- tj. ukończyła 50 lat później niż 5 lat po jego śmierci.
Inaczej sytuacja może wyglądać jeśli były/są dzieci, które są/były do renty rodzinnej uprawnione ALBO występuje kwestia Pani orzeczonej niezdolności do pracy.
amelkakrk3 / 2012-12-29 20:08
Witam :) mam pytanie odnośnie renty rodzinnej, uczęszczam do szkoły policealnej ( I rok) ale niestety nie nie odpowiada mi ta szkoła i kierunek. Czy jeżeli wypisze się z niej w styczniu 2013 i wyślę do ZUS-u oryginał potwierdzający wypisanie sie ze szkoły to czy jak w lutym zapiszę sie do innej szkoły to ZUS wznowi mi ręte ? to samo sie dotyczy Mops-u. Bardzo proszę kogoś o poradę.!
wiwan / 2012-12-30 21:15
TAK. Wznowi. Ważne jest pobieranie, kontynuowanie nauki. Nie ma wymogu by była to ta sama szkoła od jej planowego początku do zakończenia.
Nieco inaczej przy zmianie szkół latem i kwestii prawa do renty za wakacje. Tu już nie każda zmiana szkoły pozwala na pobieranie renty za miesiące pomiędzy zakończeniem jednej szkoły a rozpoczęciem drugiej.
amelkakrk3 / 2012-12-30 22:20
I napewno bez obaw mogę sie teraz wypisac z tej szkoły? a w lutym przesłac do Zusu nowe zaświadczenie o ze podjełam naukę w innej szkole policealnej? Bo boję się ze mi juz wstrzymają tą rente i nie wznowią. A czy to samo sie dotyczy Mopsu ?
wiwan / 2012-12-31 10:34
NIE byłoby podstawy prawnej niewznowienia wypłaty renty rodzinnej z ZUS.

MOPS- o co chodzi? Pobierasz jakieś świadczenie? Jakie- z ustawy o pomocy społecznej, czy ze świadczeń rodzinnych ?
amelkakrk3 / 2012-12-31 14:58
MOPS a dokładnie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, pobieram od "nich" świadczenie na kontynuowanie nauki.
wiwan / 2013-01-02 12:28
Czyli z ustawy o pomocy społecznej.

Przewiduje ona wstrzymanie "pomocy pieniężnej" w przypadkach skazania wyrokiem, uzasadnionego podejrzenia o jej marnowaniu (wywiad środowiskowy stwierdza np. że przepijasz itp.)

W związku ze zmianą szkoły dokonuje się tego, jeśli zmiana szkoły następuje po raz TRZECI na tym samym poziomie kształcenia- czyli np. średnia na średnią BEZ uzasadnienia.

Po prostu powstaje podejrzenie, że nie chodzi o kształcenie, ale o przeciąganie uzyskiwania świadczeń.

Jest to zapisane w art. 89, ust. 8, pkt. 2

Ustawy o pomocy społecznej.
Jeśli masz 'indywidualny program usamodzielniania' to raczej nie wynika z niego zakaz zmiany tej szkoły- co też wstrzymałoby pomoc.

Uwaga ! Jeśli nowa szkoła oprócz bezpłatnej nauki zapewnia również bezpłatne utrzymanie (jak rozumiem stołówkę i bursę) to pomoc pieniężna będzie wstrzymana. Ale takich szkół to już jak na lekarstwo chyba :-)
wdowa22843 / 79.185.10.* / 2012-12-27 20:40
BARDZO DZIEKUJE:)
wdowa 22843 / 79.185.10.* / 2012-12-27 14:44
witam!myslałam,ze rozwiałam wszystkie watplwosci...moja ksiegowa( pracuje) stwierdziła,ze powinnam dac jej kserokopie przyznania renty na stałe.( w celu zmniejszenia miesiecznej kwoty wolnej od podatku)
Nie chce zeby wiedziała ile mam renty.Jak powinnam zgłosic,ze pobieram rente i jakie druki wypełnic,czy moge tylko dac zaswiadczenie z ZUS ze pobieram rente nie okreslajac ile? czy musze kserowac decyzje z kwotami?
wiwan / 2012-12-27 15:13
Nie ma podstaw żądać żadnej kopii. Skoro samo złożenie PIT 2 odbywa się zgodnie z ustawą o PIT jako dobrowolne oświadczenie, tym bardziej jego odwołanie/informacja o zmianie odbywa się na zasadzie OŚWIADCZENIA, czyli bez dokumentowania ani samego faktu uzyskania renty, jak i tym bardziej jej kwoty.

Nie ma wzoru odwołania PIT 2, nie da się też tego uczynić na samym PIT 2. Czyli jednozdaniowe pismo wystarczy- " w związku uzyskaniem świadczenia ZUS/renty rodzinnej z ZUS proszę o zaprzestanie uwzględniania miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek przy obliczaniu zaliczek PIT. Podpis.
Boogie88 / 62.29.248.* / 2013-02-18 08:40
w takim razie widzę, że u mnie podobny problem. Tyle, że ja przesłałam pracodawcy zaświadczenie w wakacje o pobieraniu renty,a mimo to uwględniali mi tą kwotę wolną od podatku i trzeci rok z rzędu będę oddawać Państwu 500 zł! co w takiej sytuacji? Kto tu zawinił? Czy warto i czy mogę ubiegać się do kogoś o 'umożenie' tej kwoty? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź
ewa915 / 82.59.107.* / 2012-12-20 22:51
właśnie otrzymałam spadek po mamie 1.7ha ziemi czy koliduje to z otrzymywaniem renty po mamie? Spadek przeprowadziliśmy teraz a rentę pobieram od września tego roku. Co powinnam zrobić żeby nie stracić renty? Powinnam zrzec się ziemi a może oddać w dzierżawę?jeśli tak to czy mogę bratu?
wiwan / 2012-12-21 11:52
To zależy od okoliczności:
- skąd jest r. rodzinna- z KRUS, czy z ZUS
wdowa 22843 / 79.185.34.* / 2012-12-19 17:40
Bardzo dziękuje za odpowiedz.
Zycze spokojnych Swiat oraz samych radosnych dni Nowym Roku!
wiwan / 2012-12-19 19:57
Spokojnych i ...jak najdłuższych
oraz wiele zdrowia w Nowym
:-)
wdowa22843 / 79.185.16.* / 2012-12-18 15:48
Bardzo dziekuje za odpowiedz.Naszły mnie jeszcze takie rozmyslania.Zastanawiam sie jak to było,gdy dzieci były niepełnoletnie-renta była rozliczana w sposób dla samotnej matki.Wtedy chyba nc nie zgłaszałam pracodawcy.A teraz po zgłoszeniu pracodawcy wypłata netto wzrosnie czy raczej zmaleje:)
wiwan / 2012-12-19 11:10
Wynagrodzenie netto wzrośnie o 46,33 zł co już napisałem.

Nie zgłaszała Pani, bo nie było takiego obowiązku, a renta dzieci nie wpływała na Pani- jako podatnika- kwotę wolną od podatku.
Dla pracodawcy jako płatnika renta rodzinna dziecka pracownika czy wspólne z nim rozliczenie pracownika nie gra roli.

To zresztą pytanie na to forum:

http://www.money.pl/forum/grupa,58,0,0,40,0,pit.html
wdowa22843 / 79.185.36.* / 2012-12-16 19:25
Witam!Własnie dostałam 1/2 renty rodzinnej na stałe po zmarłym mężu(skonczyłam 50 lat a corka ma 21 i nadal sie uczy)Ja pracuje na umowe o prace.Czy powinnam zglosic pracodawcy, ze pobieram rente rodzinna?O co w tym chodzi?Dostałam pismo,ze renta bedzie wyrownana w styczniu (ja zlozylam wniosek w grudniu),ale corka do tej pory brala cala rente.Czy to oznacza,ze bedzie oddawac za ten jeden miesiac?
wiwan / 2012-12-17 10:41
Córka "odda" w postaci zmniejszonej wypłaty świadczenia w kolejnym miesiącu.
Pani przy zatrudnieniu podpisywała oświadczenie ( albo PIT-2 ) dla celów podatkowych m.in. o tym, że nie pobiera świadczenia ZUS. W oświadczeniu należy zmienić, gdy zmienia się sytuacja faktyczna podatnika. No i ma to znaczenie praktyczne- chodzi o miesięczne kwoty zmniejszające podatek. Po informacji dla pracodawcy Pani wypłata netto wzrośnie o ok. 46 zł/ Bez tej informacji by się nie zmieniła, ale po całym roku podtakowym- przy rozliczeniu rocznym musiałaby Pani dopłacić 556 zł.

Wynika to ze skali podatkowej PIT i tego, że ZUS owe 46,33 zł będzie już uwzględniał przy wypłacie renty:

http://www.money.pl/podatki/pit-2012/
Gosia441 / 193.111.144.* / 2012-12-13 21:54
Witam, mój mąż zmarł w wieku 37 lat w grudniu tego roku zostawiając mnie i 2 dzieci. W chwili śmierci odprowadzał składki w Krusie (przez kilka miesięcy), natomiast wcześniej pracował przez 8,5 roku na umowę o pracę - w przeciągu 10 lat od chwili śmierci. Moje pytanie jest czy przysługuje mi i dzieciom renta rodzinna?? Bardzo proszę o pomoc.
wiwan / 2012-12-14 11:23
Tak, przysługuje wszystkim, z tym że:

- dzieciom okresowo do uzyskania wieku 16 lat lub dłużej- do 25 pod warunkiem kontynuacji nauki/studiów ( + niuans związany z 25 urodzinami na ostatnim roku studiów )
- Pani okresowo do utraty renty przez ostatnie dziecko lub osiągnięcie przez nie pełnoletności w zależności co nastąpi wcześniej.
- Pani potem dożywotnio- o ile 50 lat skończy Pani nie później niż 5 lat po ww momencie dotyczącym dziecka.

Pomijam kwestie związane z wystąpieniem Pani niezdolności do pracy.

Jeśli śmierć nastąpiła nie później niż 18 miesięcy od ustania ub. ZUS- o rentę można wystąpić również do ZUS.

Nie oznacza to jednak prawa do pobierania świadczeń z obu systemów.

Z ZUS świadczenie ma szansę być wyższe, o ile historia ubezpieczeniowa zmarłego da wyliczenie wyższe niż świadczenie minimalne.

Technicznie więc zdaje się lepiej jest wystąpić do ZUS, a dopiero po uzyskaniu decyzji, czy nawet pierwszej wypłacie - do KRUS w celu porównania i z informacją o już posiadanym prawie do renty.

Jednocześnie bowiem nie ma jak złożyć oryginałów dokumentów do obu instytucji.

Jeśli minęło ponad 18 miesięcy- sprawa prosta- wniosek tylko do KRUS. Instytucje wzajemnie uznają okresy ubezpieczenia.
gosia441 / 80.55.97.* / 2012-12-14 12:25
Mąż ostatnie zatrudnienie posiadał od 06.2011 do 10.2011 a następnie był na zwolnieniu do marca 2012r., od którego w takim razie miesiąca powinnam liczyć te 18 miesięcy? Czy posiadając na siebie ziemię po mężu i będąc ubezpieczoną w Krusie zostanie mi przyznana ta renta? A jakie wraunki należy spełnić by uzyskać rentę z Krusu bo mąż nie był długo tam ubezpieczony?
wiwan / 2012-12-14 12:47
-Od ostatniego dnia, za który w czasie tego chorobowego PO ustaniu zatrudnienia wypłacono zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne.
-Wypłata dla Pani zostanie zawieszona w tej sytuacji- na ten temat więcej w tym samym wątku-pytanie 'rynkola' z 21 listopada.

Ale dotyczy to tylko renty z KRUS. ZUS-owa tym ograniczeniom nie podlega, podlega dochodowym.
.
Gdyby jednak miała być to renta z KRUS należałoby wystąpić z wnioskiem tylko na dzieci.
- Warunki takie same jak dla ZUS-owca- ustawa KRUS odsyła wprost do ZUS-owej.
gosia441 / 194.181.198.* / 2012-12-27 12:32
Więc jaki musi być dochód w rodzinie by uzyskać rentę z ZUS-u? Czy po otrzymaniu renty gdy uzyskam zatrudnienie zostanie odebrana mi renta? Posiadając na siebie rentę z ZUS - u i posiadając ziemię muszę odprowadzać dalej składki w KRUSIE?
wiwan / 2012-12-27 13:06
Progi dochodowe to obecnie (grudzień - luty) 2457,20 zł i 4563,30 zł brutto/mc.

Przekroczenie pierwszego powoduje zmniejszenie wypłaty, przekroczenie drugiego- zupełne zawieszenie. Po roku kalendarzowym szczegółowe rozliczenie, bo przecież co miesiąc dochody rencisty mogą się zmieniać. Chodzi o dochody podlegające ub. społecznym.

Posiadanie prawa do r. rodzinnej z ZUS zwalnia z obowiązkowych ubezpieczeń KRUS.
gosia441 / 194.181.198.* / 2012-12-27 13:26
A czy ZUS rozpatrując mój wniosek o rentę przelicza w jakiś sposób dochód z posiadanej ziemi? W tej chwili nie mam jeszcze przepisanej ziemi na siebie ponieważ widnieje jeszcze na męża. Czy gdybym uzyskała rentę przed przepisaniem ziemi czy muszę później zgłosić do ZUS-u nabycie ziemi na siebie?
wiwan / 2012-12-27 14:05
Nie przelicza. W przypadku renty rodzinnej i jej zawieszania dochody rolnicze- rzeczywiste czy szacowane jak i samo posiadanie gospodarstwa ZUS-u nie interesują.
gosia4811 / 79.184.147.* / 2012-12-11 12:04
Witam- Otrzymuje rente po mężu i pracuje.Co musze zrobic aby nie doplacac po roku otrzymywania renty kwoty z tytułu odciaganych podatków?
wiwan / 2012-12-11 12:31
Dopłaca Pani PIT co wynika z rozliczenia rocznego ?

Chodzi o to, że pracodawca jako płatnik nie został poinformowany o Pani świadczeniu, czyli o tym, że kwota wolna wynikająca ze skali podatkowej jest już przez jednego płatnika uwzględniania przy zaliczkach PIT.
Czyli pracodawca obniża niepotrzebnie Pani zaliczkę o 46,33 zł miesięcznie i jej dwunastokrotność dopłaca Pani w rozliczeniu rocznym.

Miała Pani jako podatnik obowiązek poinformowania swego drugiego płatnika- pracodawcę o uzyskaniu świadczenia ZUS, czyli o odwołaniu oświadczenia złożonego na formularzu PIT-2 przy zatrudnieniu.

Należy złożyć pisemną informację o pobieraniu renty połączoną z wnioskiem o nieuwzględnianie pomniejszenia zaliczki o część (1/12) kwoty wolnej.

Finansowo oczywiście nic się summa summarum nie zmieni- wypłaty netto wynagrodzenia będą niższe, ale w rozliczeniu rocznym nie będzie już zwrotu 556 zł.

Skala:

http://www.money.pl/podatki/pit-2012/
Zrozpaczona. / 46.228.81.* / 2012-12-05 21:18
Mąż zginął mi we wypadku drogowym(30 09 2010r).Do chwili wypadku miał wypracowane 22lata 8 miesięcy 3 dni.Ja w chwili śmierci męża miałam ukończone 50 lat a syn uczęszczał do szkoły ,spełniałam warunki- jaki jest powód że nie mam przyznanej renty rodzinnej??
wiwan / 2012-12-10 13:19
Odpowiedź wcale niełatwa.

Nie ma Pani prawa, czy tylko nie jest ona wypłacana- bo to osobne kwestie. I czy złożyła pani wniosek również w sowim imieniu, czy tylko syna.

Jeśli wniosek był i decyzja odmowna również dla syna- oznacza to, że to zmarły nie spełnił warunków leżących po jego stronie- tj. nie pobierał żadnego świadczenia ( renta z tyt. niezdolności do pracy, emerytura itp. ) albo nie spełnił warunku;

- tego by śmierć nastąpiła w czasie ubezpieczenia społecznego lub nie później niż 18 miesięcy od jego ustania, albo
- tego, że w związku z tym, że zmarł w wieku ponad 30 lat, aby w ciągu ostatnich 10 lat jego życia było ww ubezpieczenia min. 5 lat.

Chodzi o warunki z art. 57 i 58 ustawy emerytalnej.

Jeśli rentę uzyskał syn- to oznacza, że Pani wniosku nie złożyła w swoim imieniu.
Możliwa jest też sytuacja, że JEST Pani uprawniona, bo zmarły spełnił warunki, a Pani złożyła wniosek, tylko wypłata renty została od razu wstrzymana, ze względu na Pani inne uzyskiwane dochody.
kama658 / 79.185.254.* / 2012-11-27 14:43
Witam, obecnie mam 22 lata i razem z moimi 2 braćmi pobieramy rentę po zmarłych rodzicach wraz z dodatkiem dla sierot zupełnych. Czy w wyniku przeprowadzenia sprawy spadkowej i uzyskania na konto każdego z nas ponad 2 hektarów pola tracimy prawo do otrzymywana renty rodzinnej? Czy można np. przeprowadzić sprawę spadkową a pole wydzierżawić, by nie tracić prawa do renty?
wiwan / 2012-11-28 11:13
Rozumiem, że to rolnicza renta rodzinna- z KRUS.

Co do zasady spowoduje to zawieszenie wypłaty części renty, ALE
- dopiero po roku jej pobierania
- można tego uniknąć wydzierżawiając właśnie, ale na min. 10 lat i do tego osobie obcej- tj. nie może to być małżonek, dziecko, małżonek dziecka, ani inna osoba pozostająca we wspólnym gospodarstwie domowym.

Podstawa- art. 32 w powiązaniu z art. 28 USTAWY
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;z,dziennik,ustaw,2008,050,291.html
kama658 / 79.191.203.* / 2012-11-28 12:18
Tak, jest to renta z KRUSu. Rozumiem, że taka umowa powinna być sporządzona przez notariusza? Czy może być ona zerwana przed upływem 10 lat?
wiwan / 2012-11-28 12:29
NIE musi być notarialna -dla celów ubezpieczenia społecznego rolników powinna mieć formę pisemną. Umowa dzierżawy, aby wywarła skutek prawny, musi być ponadto zgłoszona do ewidencji gruntów i budynków. Fakt zgłoszenia do ewidencji gruntów i budynków powinien być odnotowany na umowie i potwierdzony przez upoważnionego pracownika organu prowadzącego ewidencję.

Zerwana/wypowiedziana może być, co jednak przy umowie na czas określony jest trudne, wypowiedzenie wymaga zawarcia klauzuli o jego możliwości w umowie dzierżawy. Oczywiście spowoduje to (jest obowiązek informowania KRUS) zawieszenie renty, o ile jeszcze będziecie w ogóle uprawnieni (wiek, szkoła).
Nie mam pojęcia, czy KRUS bierze pod uwagę, po której stronie umowy dzierżawy leży wina za rozwiązanie umowy.
ania-pyt / 91.205.72.* / 2012-11-21 15:44
Witam ,
W 2004 roku zmarł mój tata, od tamtej pory pobieram rentę rodzinna, w tej chwili mam 21 lat i nadal się uczę i zamierzam kontynuować naukę dalej , chciałabym wiedzieć czy moja mama będzie uprawniona do otrzymywania renty rodzinnej, skoro w tej chwili ma skończone 47 lat (styczeń 1965), a w momencie kiedy ukończę 23 lata (luty 1991) ona będzie miała skończone 49.
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam,
Ania
wiwan / 2012-11-21 16:00
Niestety NIE. Mama jest za młoda, była uprawniona do renty tylko czasowo tj. wtedy gdy wychowywała Ciebie uprawnioną do renty rodzinnej- a więc pomiędzy dniem śmierci ojca, a Twoimi 18 urodzinami.

Skończy bowiem 50 lat później niż w 5 lat od śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania Ciebie-rencistki ( Twoich 18 urodzin ).

Sytuacja może wyglądać inaczej jeśli mama uzyska orzeczenie o niezdolności do pracy nie później niż 5 lat po Twoich 18 urodzinach tj. do lutego 2014 r.

Podstawa- art. 70, ust. 2 Ustawy emerytalnej.

Najnowsze wpisy