Forum Forum emerytalneInne

Komu przysługuje renta rodzinna

Komu przysługuje renta rodzinna

Money.pl / 2008-08-27 20:18
Komentarze do wiadomości: Komu przysługuje renta rodzinna.
Wyświetlaj:
rynkol / 87.119.51.* / 2012-11-21 14:54
Witam!
W 2010r. zmarł mi tata i od tamtej pory mi i mojemu rodzeństwu przysługuje renta rodzinna z KRUS. Aktualnie renta rodzinna jest podzielona na 5 części, ponieważ dzieci jest pięcioro. Najmłodsze z rodzeństwa ma 16 lat.
W tym roku mama skończyła 50 lat, 2 lata po śmierci taty. Czy w związku z tym może ubiegać się o rentę rodzinną do podziału z dziećmi?
Na decyzji jest napisane, że renta przysługuje wdowie (bez żadnego dopisku) i dzieciom (obok z dopiskiem do kiedy renta przysługuje), ale kwota jest w dalszym ciągu podzielona na 5 osób. Jak mamy to rozumieć?
wiwan / 2012-11-21 15:40
Najprawdopodobniej chodzi o to, że wypłata renty dla matki została zawieszona (bez utraty samego prawa do renty) na skutek tego, że w rozumieniu ustawy* nie zaprzestała ona prowadzenia działalności rolniczej.

Natomiast samo prawo matka już i tak ma w związku z wychowywaniem dzieci do renty uprawnionych, a jej wiek gwarantuje dożywotność tego prawa, nawet gdy przestanie wychowywać.

By więc otrzymywać rentę rodzinną z KRUS musi zaprzestać działalności rolniczej.
Mówi o tym art. 32 w powiązaniu z art. 28 USTAWY
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;z,dziennik,ustaw,2008,050,291.html
rynkol / 87.119.51.* / 2012-11-21 16:29
Czyli w momencie, gdy dzieci utracą prawo do renty rodzinnej po zmarłym ojcu, w związku z zaprzestaniem nauki i ukończeniem 25 roku życia, matka swojego prawa nie utraci, ponieważ ze względu na wiek ma je dożywotnio?

Musi tylko zaprzestać działalności rolniczej poprzez przekazanie ziemi jednemu z dzieci, dobrze to rozumiem?

Gdy już ziemia nie będzie figurowała na matkę, będzie mogła złożyć wniosek do KRUSU o odwieszenie przysługującej renty, nawet gdy nastąpi to za 10lat?
wiwan / 2012-11-21 16:38
Tak właśnie. Możliwe jest też wydzierżawienie ziemi (czyli bez darowizny/sprzedaży) ale:
- na min. 10 lat ORAZ
- na rzecz osoby obcej tj. innej niż dziecko, małżonek dziecka, inna osoba pozostająca z dającym w dzierżawę we wspólnym gospodarstwie domowym.

Czyli chodzi o to, by uniknąć takich pozornych dzierżaw.

Wynika to z art. 28, ust.4 ww ustawy.
rynkol / 87.119.51.* / 2012-11-21 17:32
Gdy mama pozostawi sobie na własność ziemię z budynkami, których łączna powierzchnia nie przekroczy 1 ha, nie będzie już figurowała jako osoba prowadząca działalność rolniczą?
wiwan / 2012-11-21 18:10
TAK. Ustawa KRUS-owa odsyła tu (art.28) do USTAWY
z dnia 15 listopada 1984 r.
o podatku rolnym

Określa ona
Art.1
....grunty sklasyfikowane w ewidencji
gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na
użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej
innej niż działalność rolnicza.
Art. 2.
1. Za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1, o
łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących
własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej.
rynkol / 87.119.51.* / 2012-11-21 18:18
Skoro w tym momencie nasza piątka otrzymuje rentę rodzinną, na mamę czyli 6-tą osobę, ta jedna renta po zmarłym nie uległaby już zwiększeniu?

Bo z przepisaniem czy dzierżawą ziemi można poczekać do momentu, gdy dzieciom już renta rodzinna nie będzie przysługiwała, skoro mama praw do renty z biegiem lat nie traci.
wiwan / 2012-11-21 18:31
Tak. Obecnie łącznej kwoty to nie zmieni, bo już 4 osoby biorą łącznie maksymalną możliwą kwotę. Kwota renty łączniewzrasta ze wzrostem liczby uprawnionych do 4 osoby włącznie, każda kolejna już tej kwoty nie zwiększa. Obecnie otrzymujecie tyle ile 4 osoby- tj. maksimum.

Ze względów finansowych więc warto by mama nie miała zawieszonej renty już wtedy, gdy dwoje dzieci z obecnych 5 ze względu na wiek lub ukończenie szkół już nie będzie uprawnionych do renty. Czyli będzie czwartą rencistką rodzinną w rodzinie.

Zajrzyj do art. 30 ustawy.
rynkol / 87.119.51.* / 2012-11-21 18:46
Dziękuję bardzo za wszystkie, jakże cenne, udzielone mi wyżej porady i wskazówki. Pozdrawiam.
rynkol / 87.119.51.* / 2012-11-21 15:05
Chciałam jeszcze zauważyć, ze mama pracuje na cały etat za najniższą krajową i mamy 1,2 ha przeliczeniowego ziemi, które było majątkiem wspólnym rodziców, więc ta połowa ziemi po tacie została podzielona na części: dla dzieci i dla żony.
gosia4811 / 79.184.146.* / 2012-11-15 16:06
witam moje dzieci zakończyły naukę i teraz renta rodzinna przeszła na mnie- otrzymałam decyzje i napisano -renta przysługuje na stałe -proszę napisać co tzn.dodam że mam 52lata i jestem aktywna zawodowo
wiwan / 2012-11-16 09:05
Tzn. że ma Pani dożywotnie prawo do renty rodzinnej i już żaden fakt z Pani życia tego prawa nie pozbawi ( poza udowodnionymi fałszerstwami dokumentów itp. ).

Nie należy tej dożywotności prawa mylić z dożywotnością wypłaty samego świadczenia- podlega pani progom uzyskiwanego innego dochodu ( z etatu m.in.), które mogą powodować zmniejszanie lub całkowite zawieszanie wypłaty i co powoduje Pani coroczny obowiązek rozliczania szczegółowego otrzymanej renty i uzyskanych innych dochodów podlegających składkom em-re.

Dożywotność taka nie dotyczy wszystkich wdów - te zbyt młode mają renty czasowe, bo ich prawo wynika nie z wieku, ale z faktu wychowywania dzieci do renty rodzinnej uprawnionych- zatem gdy dzieci swoje uprawnienie tracą ( na skutek zakończenia edukacji/osiągnięcia wieku ) takie zbyt młode wdowy tracą je również.

I co najważniejsze- nawet osiągnięcie przez Panią wieku emerytalnego tego prawa nie pozbawi, tyle że nie będzie możliwe pobieranie dwu świadczeń- renty po mężu + swojej emerytury. Konieczny będzie wybór= będzie mogło to być więc świadczenie wyższe.
martunia5613interiapl / 2012-11-13 15:38
Witam,
miesiąc temu złożyłam wniosek o przyznanie renty rodzinnej. Pani w ZUS-ie powiedziała, że decyzję otrzymam do 30 dni. Termin ten już upłynął a decyzji nadal nie mam. Czemn tak się stało? Co robić?
wiwan / 2012-11-14 17:29
Zadzwonić/odwiedzić i zapytać w czym rzecz. Bo termin 30 dni odnosi się do pełnego wyjaśnienia okoliczności z wniosku. Czasem są wątpliwości co do dokumentów, rozbieżności danych itp. wtedy Zakład wzywa do ich wyjaśnienia. I ponownie ma tych dni 30.

Inna rzecz, że wina może być stricte techniczna po stronie ...poczty.
Boogie87 / 46.113.239.* / 2012-11-07 13:58
witam ponownie, już nie raz radziłam się na tym forum i jako że jestem bardzo zadowolona, pozwolę sobie ponownie się poradzić. Chodzi o to, że w chwili obecnej mam przyznaną rentę po tacie do lutego 2013r, pracuję dorywczo, ale od 19ego listopada podejmę drugą pracę i moje dochody będą przekraczały kwotę, upoważniającą do renty. Moje pytanie brzmi, skoro do 20ego dostaję rentę czy mam prawo pobrać ją jeszcze za listopad? Czy mam zawiadomić krus o zatrudnieniu w drugim miejscu czy automatycznie on sam wstrzyma rentę jeśli uzyska składki od pracodawcy? pozdrawiam ciepło
wiwan / 2012-11-07 21:17
Tak jak miała Pani obowiązek informowania KRUS o owych pracach dorywczych, tak samo ma Pani obowiązek poinformowania o podjęciu dodatkowego zatrudnienia i spodziewanych dochodach.
KRUS sam z siebie wiedzy nie będzie miał, bo składki trafią do ZUS, ale przy podejmowaniu zatrudnienia składa się oświadczenie m.in. o statusie rencisty- więc info o uzyskiwaniu dochodu od pracodawcy i tak trafi.

W zależności więc jak szybko poinformuje Pani Kasę- świadczenie listopadowe może być jeszcze wypłacone.

Co więcej wynagrodzenie za listopad będzie przecież wypłacone w grudniu.
Dużo ważniejsze jest to, że i tak MUSI Pani potem cały rok kalendarzowy z Kasą szczegółowo rozliczyć- tj. dochody z całego 2012 roku w rozbiciu na miesiące. I wtedy dopiero ostatecznie okaże się, czy nawet pobrana renta za jeden miesiąc będzie do zwrotu, czy cała, czy częściowo.

W ZUS zresztą stosuje się dwie metody- rozliczenia w ujęciu całorocznym lub na poszczególne 12 miesięcy i można wybrać tę opcję, którą daje lepszy wynik finansowy dla rencisty. analogicznie podejrzewam w KRUS.
Termin dostarczenia zaświadczeń o zarobkach- koniec lutego 2013 ( za rok 2012 ).
Boogie87 / 109.243.183.* / 2012-11-08 13:51
w takim razie z tego co rozumiem, po podpisaniu umowy mam wysłać do krusu informację o podjęciu kolejnego zatrudnienia oraz proponowaną kwotę wynagrodzenia brutto? czy dodatkowo mam wysyłać dochody z obecnej pracy(jakieś 500-700 zł). Czy po rozliczeniu rocznym KRUS stwierdzi czy mam jeszcze coś oddawać czy wraz z moją informacją automatycznie pomniejszy wysokość renty od następnego miesiąca?
wiwan / 2012-11-08 22:00
Tak. Ma Pani taki obowiązek, tak jak miała już wcześniej w stosunku do prac dorywczych. BEZ względu na wysokość wynagrodzeń - czyli nawet jeśli były zdecydowanie niższe od granicznych 70% przeciętnego wynagrodzenia.

NO CHYBA, że były to prace, które nie były tytułem do ub. społecznych- dzieło albo zlecenie studenta/ucznia w wieku do 26 lat.
Wtedy bez względu na kwotę nie zgłasza się ich, nie wchodzą do limitu 70% i 130%.
Jeśli jednak te dorywcze są/były oskładkowane- muszą być zgłoszone nawet z opóźnieniem, bo łącznie z etatem wezmą udział w rozliczaniu renty rodzinnej.

KRUS na skutek takich informacji z grubsza, awansem zmniejszy lub zupełnie zawiesi wypłatę renty, a po lutym 2013- co do grosza rozliczy- kto komu za rok 2012 jest coś winien.
Boogie87 / 164.126.72.* / 2012-11-09 23:40
w takim razie, jeśli zmieniłabym umowę w pracy dotychczasowej tzn. tej mnie płatnej na zlecenie,a w tej którą uzyskałam obecnie została na umowę o pracę i uzyskiwała wynagrodzenie 3000 brutto, to KRUS mógłby w takim przypadku jedynie zmniejszyć mi kwotę renty, nie zabrać ją?
wiwan / 2012-11-12 10:49
To, że w takiej konfiguracji zlecenie nie podlegałoby w Pani konkretnym przypadku składkom, NIE oznacza, że wynagrodzenie owo nie wchodziłoby do limitu. Liczą się przychody, które co do zasady zgodnie z Ustawą o systemie ub. społecznych składce emerytalnej podlegają.

Więc te zmiany nic w Pani przypadku nie zmienią- oba dochody są wliczane, no chyba, że ma Pani status ucznia/studenta.

Obecny limit 70% to 2447,80 , 130% to 4545,90 zł brutto/mc.

Przekroczenie pierwszego progu powoduje zmniejszenie wypłaty renty, drugiego- ulega zawieszeniu 'część uzupełniająca, rolniczej renty rodzinnej (85% emerytury podstawowej).

Czyli konstrukcja nieco inna niż w przypadku renty zusowej.
Boogie87 / 164.127.71.* / 2012-11-12 12:01
tak, mam status ucznia bo uczęszczam do policealnej szkoły. I o to właśnie chodzi- do lutego mam przyznaną rentę, więc zastanawiam się co zrobić, żeby przez te 3 miesiące jeszcze jakieś pieniądze dostawać, gdybym np. straciła jedną z prac..
wiwan / 2012-11-12 12:10
Nie można było tak od początku ?

Pani zlecenie NIE podlega (ani obowiązkowo, ani dobrolwolnie) składkom społecznym. Niezależnie od tego, czy jednocześnie jest etat. Zatem tylko wynagrodzenie z etatu wchodzi do limitu, którego przekroczenie odbija się na rencie.
I o dochodach ze zlecenia nie musi Pani informować KRUS.

Korzystniej więc, ze względu na rentę jest by ta nowa praca była również zleceniem, bo ma przekraczać wynagrodzenie za nią 2447,80 zł.
Boogie87 / 31.174.101.* / 2012-11-15 11:12
wiwan, ale ja mam umowę o pracę, tylko się zastanawiałam czy nie lepiej zamienić ją na umowę zlecenie w tej obecnej pracy, skoro się uczę..ale to już nieważne, pochodziłam po urzędach, mam potrzebne zaświadzenia od pracodawców i zamierzam wysłać wszystko do KRUSu. W trakcie odwiedzania owych urzędów dowiedziałam się przy okazji czemu przy rozliczeniu w lutym oddaję Państwu ponad 500 zł..otóż mój pracodawca, wiedząc, że jestem rencistką nigdzie tego nie uwględnił i przez to dwukrotnie uwzględniano mi ulgę podatkową- te 46 zł..i moje pytanie brzmi- czy jesteś jakaś szansa, żebym przy tym rozliczeniu nie musiała tych pieniędzy oddawać? kto jest winny zaistniałej sytuacji i czy mogę w jakikolwiek sposób domagać się czegoś od pracodawcy..? pozdrawiam i dziękuje za wszelkie informacje
wiwan / 2012-11-15 11:33
Szansy na nieoddawanie NIE ma, bo wynika to ze skali podatkowej...

http://www.money.pl/podatki/pit-2012/

i wyjdzie w rozliczeniu rocznym i w sensie kwotowym nie ma znaczenia czy nastąpi to na koniec roku, czy miesięczną kwotę wolną uwzględniano by w trakcie roku tylko raz. Czyli NIE ma okoliczności, że została Pani naciągnięta na owe 500 zł, raczej uzyskała Pani krótki kredyt na taką kwotę ;-).

Co do winnych- czy pracodawca 'wiedział' oznacza, że oświadczyła mu to Pani przy podpisywaniu umowy na "oświadczeniu dla celów ubezpieczeniowych i podatkowych". Bo to ono jest dla pracodawcy jako płatnika wiążące.
Boogie87 / 5.173.221.* / 2012-11-16 11:26
tak, oświadczyłam to pracodawcy przy podpisywaniu umowy o pracę. nie rozumiem tylko tego sformułowania "Czyli NIE ma okoliczności, że została Pani naciągnięta na owe 500 zł, raczej uzyskała Pani krótki kredyt na taką kwotę"- co oznacza owy krótki kredyt? pozdrawiam, aha czyli nie ma znaczenia to, że zaniosłam pracodawcy oświadczenie o nie uwzględnianiu owej ulgi? za listopad i grudzień i tak będzie ona doliczana?
wiwan / 2012-11-18 22:21
Oznacza to, że 'druga' kwota wolna i tak się Pani nie należy. Będzie obowiązek jej zwrotu, dlatego że na bieżąco w ciągu roku odprowadzano za Panią zaliczki niższe, niż należało. Co miesiąc wypłacano Pani do ręki o 46,33 zł więcej- to jest ów "kredyt" do zwrotu.

Za listopad i grudzień powinien to pracodawca jako płatnik uwzględnić.
Boogie87 / 46.113.70.* / 2012-10-26 11:35
witam serdecznie, w lutym 2013 r. kończę 25 lat, natomiast zapisałam się do szkoły policealnej, która trwa rok, tj. do czerwca 2013r. Czy istnieje możliwość przedłużenia wypłacania renty do końca roku szkolnego? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
wiwan / 2012-10-26 15:08
NIE. Owo przedłużanie prawa do renty rodzinnej ponad 25 rok życia rencisty dotyczy jedynie sytuacji ostatniego programowo roku STUDIÓW I, II stopnia lub jednolitych.
iwona / 89.25.224.* / 2012-10-24 15:17
Witam, ojciec mojego syna zmarł prawie dwa lata temu w wieku 51 lat. Syn miał wtedy 9 lat. Po miesiącu od śmierci złożyłam wniosek o rentę rodzinną dla syna. ZUS odmówił mi świadczenia więc złożyłam apelację. Powołano różnych biegłych i do dnia dzisiejszego nie potrafią jednoznacznie stwierdzić kiedy u zmarłego wystąpiła niezdolność do pracy. Otrzymałam informację, że przepracował 2 lata 11 miesięcy i 8 dni a przecież prowadził przez 15 lat działalność gospodarczą czy to sie nie liczy? W latach 90-tych pobierał dodatkowo rente. Proszę o odpowiedź !!!
wiwan / 2012-10-24 22:47
1. renta kiedyś pobierana przez zmarłego jest raczej bez znaczenia gdyż;
- nie było jej w dniu śmierci
- nie stanowi czas jej (renty z tyt. niezdolności do pracy) pobierania okresu ani składkowego, ani nieskładkowego
- stanowi okres nieskładkowy tylko w przypadku renty chorobowej wg. starych przepisów pobieranej PO ustaniu zatrudnienia lub innego tytułu do ubezpieczenia.
2. Działalność gospodarcza nie liczy się, jeśli zmarły nie opłacił za jej czas składek społecznych ( może tak było w tym przypadku)
3. w przypadku śmierci po 30 roku życia ważne jest, aby zmarły:
- miał łącznie stażu ubezpieczeniowego min. 5 lat, ale te 5 lat ma przypadać w ostatnich 10 latach przed śmiercią.
- w dniu śmierci był w ubezpieczeniu społecznym lub od ostatniego ubezpieczenia nie minęło więcej niż 18 miesięcy.

war. 1 nie trzeba spełnić, jeśli okresy składkowe wynoszą min. 30 lat.
war. 2- jeśli staż ubezpieczeniowy wynosi min. 25 lat.

Jak widać to dość skomplikowane- może nie chodzić o sam staż, ale o ostatnie ubezpieczenie.
iwona / 89.25.224.* / 2012-10-25 11:58
Witam, dziękuję za odpowiedź. Tak najprawdopodobniej musiało być, że zmarły nie opłacał składek. Przed śmiercią został uznany przez orzecznika ZUS za częściowo niezdolnego do pracy jednak bez prawa do pobierania renty. Czy w takiej sytuacji mogę coś jeszcze zrobić? Pozdrawiam Cię wiwan !!!
wiwan / 2012-10-25 12:19
Teoretycznie- można by te zaległe składki za zmarłego zapłacić, wtedy okres DG byłby zaliczony, ale jak w napisałem to nie jedyne warunki- może warunki po stronie zmarłego byłyby spełnione- przyznanoby prawo do renty rodzinnej.
Ale podejrzewam, że to może się zupełnie nie kalkulować ze względu na odsetki, kwoty zasadnicze.

Niestety muszę tu Panią postraszyć.

Napisała Pani 'ojciec mojego syna'.
Czy to oznacza rozwód, czy konkubinat.

Zmierzam do tego, że jeśli w czasie, gdy składki z DG nie były przez zmarłego płacone, a mieliście wspólność małżeńską (było małżeństwo, nie było intercyzy) to mimo późniejszego rozwodu zaległość ta może być ściągnięta z Pani majątku.

Co więcej- syn dziedziczy długi po ojcu (nie tylko wobec zus) o ile nie odrzucił spadku/ lub Pani jako opiekun prawny w jego imieniu.

W takiej sytuacji możecie mieć wiele problemów z wnioskowaniem o umorzenie tych składek.
iwona / 89.25.224.* / 2012-10-25 12:48
Z ojcem mojego syna żyliśmy w komkubinacie przez 6 lat. Zmarł po 6-ciu latach od naszego rozstania. W imieniu nieletniego syna wniosłam do sądu o przejęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza (tak mi doradzono). Ostatnio zaczęłam sie zastanawiać czy jednak po osiągnięciu pełnoletności syna te długi zaczną na nim ciążyć?
wiwan / 2012-10-29 20:12
One niestety już na nim ciążą, a nie dopiero od pełnoletności.
No chyba, że się przedawniły tzn. że jest za późno na ich dochodzenie przez ZUS.

Niestety nie wie Pani pewnie z jakich konkretnie lat są to zaległości, i czy ZUS próbował już ( i kiedy ) ich dochodzić od zmarłego- bo wszystko to wpływa na liczenie terminu przedawnienia.

Różnica w przypadku nieletniego dłużnika jest taka, że to Pani jako prawny opiekun będzie ewentualnie te sprawy załatwiać tj. spłacać w jego imieniu z jego majątku, jaki po zmarłym odziedziczył lub też wnioskować do ZUS o umorzenie.
iwona / 89.25.224.* / 2012-10-30 14:11
Dziękuję za odpowiedź. Ale jeżeli zmarły nie miał żadnego majątku, ja nic w imieniu nieletniego nie zabrałam ani nie dostałam to też te długi na nim ciążą?
wiwan / 2012-10-30 17:33
NIE, nie ciążą. Chroni go właśnie to dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza. To oznacza, że syn odpowiada za długi ojca tylko do kwoty jaką uzyskał w spadku (czy to w gotówce, czy w ruchomościach, czy nieruchomościach). Skro jak Pani pisze po ojcu nie uzyskał NIC- ani środków pieniężnych, ani mieszkania, samochodu, ani udziału w mieszkaniu, działce itd. itp. to każdy wierzyciel zmarłego ( w tym ZUS ) nie ma z czego długu ściągnąć.

Wszelkie ewentualne środki syna sprzed przyjęcia spadku, czy nabyte po przyjęciu spadku są też bezpieczne.
ala23 / 46.169.137.* / 2012-10-16 00:03
witam, mam pytanie, razem z bratem i siostra, czyli w trójke otrzymujemy rente z krus, ja przepisałam rente na swoje konto, prosze mi powiedziec jak rozłozy sie układ procentowy w stosunku do kwoty renty?poniewaz dostalam dwie decyzje, na jednej z nich ze dostane jedna trzecia renty a na drugiej decyzji ze 85 %. zatem jak bedzie????
wiwan / 2012-10-16 10:22
Co Pani rozumie przez przepisanie na swoje konto ?
Co do zasady renta z KRUS jest wypłacana jednej osobie dla wszystkich ubezpieczonych. Dopiero na wniosek uprawnionego pełnoletniego, albo na skutek innych okoliczności (zamieszkiwanie uprawnionych w różnych miejscach lub inne osoby sprawujące opiekę nad nieletnimi) renta jest dzielona (na równe) części i wypłacana każdemu uprawnionemu osobno.

Jeśli mamy do czynienia z tą sytuacją- powinna Pani mieć decyzję o wypłacie 1/3 renty rodzinnej ( z 95%* hipotetycznego świadczenia zmarłego ).
Jeśli 'przepisanie' oznacza wyłączenie rodzeństwa z kręgu uprawnionych na ich wniosek lub z powodu utraty prawa do renty- jako jedyna uprawniona powinna mieć Pani decyzję o wypłacie całej renty ( 85%* świadczenia ).

* rentę zwiększa się o 10 pkt. proc, jeśli przyczyną śmierci był wypadek przy pracy/choroba zawodowa. Ale nie więcej niż do 100%.

czyli jest możliwe, by jedna osoba miała 95% świadczenia, a dwie- 100%)

Powyższe wynika z art. 30 USTAWA
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników
mb91 / 91.233.157.* / 2012-09-19 17:35
pobieram rente od 7 miesiecy po zmarlym tacie, ucze sie, teraz moj brat zapisal sie do szkoly czy ma prawo do polowy renty po takim czasie od smierci taty?
wiwan / 2012-09-20 00:37
TAK, ma. Okres jaki minął od śmierci rodzica jest bez wpływu na prawo dziecka do renty rodzinnej.
Inaczej jest w przypadku wdowy/wdowca, bo gdy są zbyt młodzi kluczowym jest okres nie dłuższy niż 5 lat od śmierci małżonka albo zaprzestania wychowywania dziecka do renty rodzinnej uprawnionego.

Ps. Nie będzie to dokładnie połowa obecnie pobieranej przez Ciebie renty.

Obaj będziecie mieli świadczenie w wysokości 9/17 Twojego obecnego świadczenia, gdyż łącznie renta będzie wyższa niż w przypadku, gdy pobiera ją jedna osoba.

Podstawa- art. 73 ust. 1 Ustawy emerytalnej.
marek810 / 84.250.176.* / 2012-09-10 22:31
Witam,otrzymuj rentę rodzinną obecnie nie pracuje, czy mając rentę z biegiem lat jest wliczany staż pracy,czy to jest postój?
wiwan / 2012-09-11 09:13
Na potrzeby przyszłej Twojej emerytury okres pobierania renty rodzinnej nie istnieje. Ani nie jest odprowadzana i ewidencjonowana składka emerytalna w tym czasie, ani okres ten nie stanowi okresu składkowego, ani nieskładkowego, który wliczałby się do ogólnego stażu ubezpieczeniowego, który ma wpływ na prawo do emerytury częściowej czy na prawo do gwarancji emerytury minimalnej.
wini21 / 46.134.99.* / 2012-09-10 12:31
witam, mam pytanie . czy po rocznej przerwie w nauce dalej mi przysługuje renta rpdzinna. gdyz miałem taka przerwe. rente mi oczywiscie wstrrzymali. mam terz 21 lat chce isc na studia i czy jest taka mozliwosc abym znow dostał otoz ta rente. pozdrawiam
wiwan / 2012-09-10 20:08
Tak. Ponowne spełnienie warunków uprawniających dziecko do renty rodzinnej, czyli z art. 68 Ustawy emerytalnej daje ponownie prawo do świadczenia.

Będzie potrzebny wniosek o wznowienie wypłaty świadczenia. Nie ma gotowego formularza. No i zaświadczenie z uczelni o przyjęciu na studia.
sherrr / 79.184.237.* / 2012-08-14 14:06
Mam pytanie. Mój brat we wrześniu kończy 18 lat. Dostajemy rentę rodzinną(ja na swoje konto a część brata otrzymuje tata bo brat jest jeszcze niepełnoletni). Z pewnych powodów , mój brat nie wiadomo czy podejmie naukę czy to odłoży. Czy jego część renty nadal będzie otrzymywał tata , czy ją straci ? Czy można w takim przypadku przepisać rentę na mnie bądź tatę ? Proszę o pomoc.
wiwan / 2012-08-19 21:29
Z chwilą gdy brat przestanie spełniać warunki uzyskiwania renty rodzinnej- tj. zaprzestanie nauki po 16 roku życia- jedyną osobą uprawnioną pozostaniesz Ty. I zamiast renty w układzie 45% Ty + 45% ojciec w imieniu brata, będziesz otrzymywać 85% tylko Ty, czyli nieznacznie mniej niż dotąd oboje.

Ale ojciec o ile spełnia warunki- może złożyć wniosek o rentę- wtedy ponownie uprawnione będą dwie osoby- Ty i ojciec i znów to będzie łącznie 90% renty.
Tomasz895 / 46.112.73.* / 2012-08-13 18:53
Witam.mam 32 lata .Moj ojciec 67 pobiera rente rodzinna po matce ktora była nauczycielka,najpierw bralem ja ja a pozniej mielismy na pol z czego tej polowy nigdy nie widziałem,nie dawał mi jej. Teraz pobiera całość. Czy mimo wieku emerytalnego będzie ją pobierał do smierci?czy może ją stracic?
wiwan / 2012-08-19 21:22
Będzie ją pobierał dożywotnio, chyba że wybierze zamiast niej swoją emeryturę. Skoro do dziś tego nie zrobił- to oznacza, że emerytura byłaby po prostu niższa. Nie ma obowiązku takiej zamiany.

Nawet jeśli rentę rodzinną uzyskał z powodu niezdolności do pracy, to i tak ta niezdolność w wieku 65 lat jest już orzeczona jako stała, czyli nie powstanie już kwestia utraty renty rodzinnej z powodu odzyskania zdolności do pracy.
Wojtek94 / 83.26.6.* / 2012-08-06 13:38
Witam. Nie dawno zmarł mi ojciec, ja będąc osobą uczącą się niepełnoletnią staram się o rentę, jednak tato przez 7 lat prowadził działalność gospodarczą, którą następnie rozwiązał i stał się bezrobotnym. Potem pracował na umowę zlecenie. Jakie dokumenty są potrzebne odnośnie prowadzonej przez niego firmy, oraz tego, że był zarejstrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy?
wiwan / 2012-08-07 13:24
Z PUP- zaświadczenie o okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium stażowego lub zasiłku szkoleniowego, bo tylko one jako okresy składkowe się liczą. Samo bezrobocie jest bez wpływu na staż ubezpieczeniowy od 15 listopada 1991 r. Będą też w nim okresy nieskładkowe tj. choroby w czasie pobierania któregoś z ww świadczeń.

Za czas DG ZUS ma potrzebne informacje- wystarczy więc samo podanie okresu jej prowadzenia w kwestionariuszu Rp-6- zakład sam sobie więc najprawdopodobniej wystawia zaświadczenie o składkach i dołącza do dokumentacji.
piotr09 / 2012-08-06 12:50
ja mam rente socialnom a czy moia żona może miec rente rodzinnom po zmarłej matce ma 53lat
wiwan / 2012-08-06 20:11
Żona byłaby uprawniona, gdyby była całkowicie niezdolna do pracy i niezdolność ta powstała do ukończenia przez nią 16 lat lub
do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyła 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia.

Wynika to z art. 68, ust. 1, pkt. 3 Ustawy emerytalnej.

Pana renta jest tu bez znaczenia.
piotr09 / 2012-08-07 11:12
to może żona dostac rente rodzinnom po zmarłei matce mama miała emeryture w wysokosci 1500zł i co czeba miec zeby dostała rente rodzinnom . zgon mamy i co jeszcze
wiwan / 2012-08-07 11:31
Żona musi mieć orzeczenie o niezdolności do pracy i niezdolność ta musiała powstać w czasie gdy miała ona do 16 lat lub 25 lat w zależności od tego, czy po 16 roku życia jeszcze się uczyła.
piotr09 / 2012-08-07 13:03
żona ma 3 grupe inwalidzkom a starała sie o rente w 2005 i żonie nie przyznano renty 2 a przepracowała 22 lata w pracy i niedawno moie żonie zmarła mama i mama miała emerytóre . A to orzeczenie to mamy mojej żony .
wiwan / 2012-08-07 13:12
Niestety w takiej sytuacji żona NIE ma prawa do renty rodzinnej po swojej matce.

Niestety też jest więc zdana na swoją emeryturę w wieku dopiero 62 lat i kilku miesięcy ( w zależności od kwartału roku w którym się urodziła ).
Chyba, że wcześniej jednak jej stan zdrowia się pogorszy i uzyska orzeczenie o chociaż częściowej niezdolności do pracy. Wtedy uzyska rentę z tyt. niezdolności do pracy, ale liczoną ze swojego przebiegu ubezpieczenia (zarobków), czyli bez związku z wysokością emerytury zmarłej matki.
piotr09 / 2012-08-07 16:00
byłem w zusie i powiedzieli mi że musiała by miec 2 grupe zeby dostac rente po mamie i własnie teraz bedziemy wypełniac . ale chce sie spytac bo zona przepracowała 22 lata w pracy do koku 2002rok i czy by dostała 2 grupe i jeszcze pracowała w s.inwalidów 22 lata
wiwan / 2012-08-07 21:24
NIE przyznaje się już grup inwalidzkich. Orzecznik ZUS orzeka;
- częściową niezdolność do pracy
- całkowitą niezdolność do pracy
- całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji.

do tego określa, czy stan ten jest trwały czy czasowy.

To mniej więcej odpowiada dawnym grupom 3-2-1.

I teraz powtórzę:

-By uzyskać prawo do renty rodzinnej po mamie Pana żona musiałaby uzyskać orzeczenie całkowitej niezdolności do pracy ORAZ orzeczenie, niezdolność ta powstała w wymienionych wcześniej przeze mnie latach jej życia (do 16 lub do 25 jeśli się uczyła). I nieważne są tu okresy ubezpieczenia, lata pracy itp.

Czyli bardzo podobnie jak w przypadku Pana i Pana renty socjalnej.

- Lata pracy, czas od ostatniego zatrudnienia są bardzo ważne dla prawa do renty z tyt. niezdolności do pracy- bo mogą spowodować, że mimo orzeczonej niezdolności do pracy na podstawie stanu zdrowia, renty nie będzie z powodów pozamedycznych tj. tych staży i okresów ubezpieczenia.
Przy tej rencie z kolei niezdolność może powstać w dowolnym wieku ubezpieczonego.

Zatem z tą "2" jako warunkiem renty rodzinnej to Pani z ZUS bardzo na wyrost powiedziała, że się tak oględnie wyrażę.
ada5 / 2012-08-04 22:05
W lipcu uzyskałam tytuł magistra, w sierpniu mam 24 urodziny, chciałabym otrzymywać w dalszym ciągu rentę rodzinną, czy np. nauka w Szkole Języków Obcych Profi-lingua (kurs języka niemieckiego) umożliwiłaby mi otrzymywanie renty przez kolejne miesiące,gdybym rozpoczęła ją od października i czy uzyskałabym zwrot pieniędzy za sierpień i wrzesień?
wiwan / 2012-08-06 10:56
Tak, umożliwiłoby to kontynuację wypłaty renty.

Kurs taki jest rozumiany jako nauka w szkole na potrzeby renty rodzinnej O ILE trwa minimum 3 miesiące. Bo rozumiem, że szkoła ma wpis na listę kuratorium.

Moim zdaniem jednak bez praw do renty za wakacje.
ada5 / 2012-08-15 15:26
A jeżeli dostane się na pierwszy rok studiów licencjackich, to również będę miała prawo do renty,mimo iż mam już ukończone studia wyższe?
wiwan / 2012-08-19 21:17
Tak, będzie prawo do renty. Nie ma obowiązku nauki na coraz wyższym stopniu.
wiwan / 2012-08-19 21:17
Tak, będzie prawo do renty. Nie ma obowiązku nauki na coraz wyższym stopniu.

Najnowsze wpisy