Forum Forum emerytalneInne

Komu przysługuje renta rodzinna

Komu przysługuje renta rodzinna

Money.pl / 2008-08-27 20:18
Komentarze do wiadomości: Komu przysługuje renta rodzinna.
Wyświetlaj:
ciekawy 12345 / 78.154.70.* / 2012-08-02 10:07
Czy do przyznania renty rodzinnej wystarczy decyzja z uczelni o przyjęciu mnie na studia?
wiwan / 2012-08-02 10:41
Tak. Plus oświadczenie o kontynuacji edukacji. Potem należy donieść Zaświadczenie o podjęciu studiów/wpisie na rok akademicki.
Małgorzata506 / 83.4.195.* / 2012-07-28 10:24
Witam,
mam pytanie dostaje rente po zmarlej mamie mam juz prawie 25 lat zaniedlugo nie bede tej renty otrzymywała czy jest mozliwosc przepisania tej renty na mojego ojca zeby ta renta nie przepadła
wiwan / 2012-07-30 11:41
Przede wszystkim- renty się nie przepisuje. Mogą ją pobierać równocześnie czy w innych okresach czasu osoby uprawnione. Osoba uprawniona może też na własny wniosek być wykluczona, by całość renty przypadła innej osobie uprawnionej- czyli tylko w takim sensie.

Bez podania dat śmierci mamy, urodzenia ojca, Twoich urodzin, jego niepełnosprawności się nie wypowiem. Sama też znajdziesz odpowiedź w art. 70 Ustawy emerytalnej:


http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html
ania1188 / 84.250.176.* / 2012-07-13 15:36
Witam serdecznie,mam rentę rodzinną urodziłam dziecko,czy należą mi się świadczenia na drugie dziecko?obecnie dziecko nie jest dzieckiem po zmarłym mężu,a może mogę się starać o macierzyńskie?
wiwan / 2012-07-13 21:18
Urodzenie dziecka w czasie pobierania renty rodzinnej po zmarłym mężu, którego on nie jest ojcem nie daje żadnego dodatkowego prawa do świadczeń ZUS związanych z tą rentą.
Czyli nadal jest Was dwoje uprawnionych- pierwsze dziecko i Pani, kwota świadczenia się nie zmienia.

Ma Pani prawo więc do świadczeń na zasadach ogólnych, niezależnie od renty.

Czyli do zasiłku macierzyńskiego- jeśli była Pani w czasie urodzenia w ubezpieczeniu chorobowym np. z tyt. zlecenia. Renta takiego ubezpieczenia nie daje. Ewentualnie, gdy ubezpieczenie ustało przed porodem, ale była Pani w nim w czasie ciąży i utraciła je na skutek upadłości/likwidacji pracodawcy.

Poza ZUS-em- becikowe podstawowe, a jeśli spełnia Pani warunki dochodowe do świadczeń rodzinnych- becikowe drugie + comiesięczny zasiłek na dziecko z MOPS/GOPS.
152 / 84.250.176.* / 2012-07-12 23:23
WITAM,MAM PYTANIE ODNOŚNIE UBEZPIECZENIA.OTRZYMUJĘ RENTĘ RODZINNĄ W PL MIESZKAM ZA GRANICĄ I OTRZYMAŁAM PO DRUGIM MĘŻU UBEZPIECZENIE SPOŁECZNE.CZY MOGĘ MIEĆ DWA UBEZPIECZENIA?CZY KRAJ W KTÓRYM TERAZ MIESZKAM MOŻE MNIE OBCIĄŻYĆ KOSZTAMI LECZENIA ZA TO, ŻE NIE WYREJESTROWAŁAM SIĘ Z POLSKIEGO NFZ.CO POWINNAM ZROBIĆ?
wiwan / 2012-07-13 11:47
1. ub. społeczne i ub. zdrowotne to dwa różne ubezpieczenia, nie widzę tu konfliktu.

2. trwanie polskiego ubezpieczenia zdrowotnego na takie koszty leczenia nie wpływa obciążająco- bo ma Pani jak rozumiem ubezpieczenie zdrowotne i krajowe i zagraniczne jednocześnie.

3. wiele zależy od statusu Pani pobytu w tym kraju (jaki ?), bo jeśli jest to pobyt niestały i nie ma Pani tamtejszego ubezpieczenia zdrowotnego, to bezpłatnie nie może pani korzystać z usług zdrowotnych nie mających charakteru nagłego- wypadek, angina. Np. planowa operacja żylaków nie będzie przez polski NFZ sfinansowana.

4. Jeśli ma Pani tamtejsze ub. zdrowotne a polska renta jest transferowana w ramach koordynacji rentowej tj. wpłacana przez tamtejszy odpowiednik ZUS na Pani zagraniczne konto- może Pani wystąpić do ZUS w Polsce o zwolnienie Pani renty z polskiej składki zdrowotnej. ZUS zwraca się wtedy do NFZ, który po kontakcie ze swoim zagranicznym odpowiednikiem wydaje decyzję w tej sprawie. Jeśli jest pozytywna, renta przestanie być składką obciążana, czyli nieco wzrośnie.
maciek646213 / 2012-07-11 22:33
Dziękuję bardzo za odpowiedz ale mam jeszcze jedno pytanko mianowicie jeżeli mój tato miał za życia długi i chyba nawet obciążenie komornicze to czy to wraz z przyznaną rentą przechodzi na mnie? czy jak bo jeszcze tej kwestii nie rozumiem?
wiwan / 2012-07-12 11:51
A proszę, tylko po co mam dochodzić, że przedwczoraj pytałeś jako 'makenzy' :-) ?

Do rzeczy.
Renta rodzinna po zmarłym jest NIEZALEŻNA od kwestii dziedziczenia. Nawet przy odrzuceniu spadku przez spadkobiercę, w celu odziedziczenia długów nie spowoduje to utraty prawa do renty rodzinnej po spadkodawcy, przy zachowaniu oczywiście warunków ZUS-owych do jej uzyskania/otrzymywania- czyli pokrewieństwa, wieku, kontynuacji edukacji.

Natomiast w razie odziedziczenia długów i ich niespłacania renta może być zajęta przez komornika podobnie jak wynagrodzenie za pracę czy nieruchomość. I tak jak pensja w pewnym stopniu jest ona przed takim zajęciem chroniona.

Konkretnie- zgodnie z art. 139 do 141 Ustawy emerytalnej, czyli w Twoim przypadku może być potrącane do 25% renty, ale nie więcej niż 50 % renty minimalnej.

W kwestii dziedziczenia długów:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/spadek;i;konsekwencje;prawne;jego;przyjecia;lub;odrzucenia,100,0,219236.html

lub forum:

http://www.money.pl/forum/grupa,43,0,0,40,0,cywilne.html
makenzy / 188.33.76.* / 2012-07-10 22:22
Witam serdecznie w tym roku zmarł mój tato miał przyznaną rente, nie żył z matką lecz nie byli po rozwodzie matka skonczyła juz 50 lat.Ja mam 23 lata i się nie uczę ale mam zamiar podjąć naukę, obecnie pracuję i mam własną rodzinę sam zarabiam około 2100 zł netto czy mógłbym się starać o rente(gdym zaczął już naukę) po tacie czy z automatu przyznana zostanie matce? proszę o odpowiedz. dziękuję i pozdrawiam
wiwan / 2012-07-11 16:20
1.Twoje prawo do renty jest NIEZALEŻNE od prawa matki. Zależna jest KWOTA samego świadczenia- bo jest dzielona równo pomiędzy wszystkich uprawnionych, oraz dla 1 osoby uprawnionej wynosi 85% świadczenia zmarłego, a dla dwu osób- 90% świadczenia. Czyli sam pobierałbyś 85%, a wraz z matką po 45%.
2.2100 zł netto oznacza 2919 zł brutto przy standardowych kosztach uzyskania przychodu.
Jest to więcej niż obecnie 70% przeciętnego wynagrodzenia (2552,30 zł czerwiec- sierpień 2012 r.) Twoja część renty ulegałaby zmniejszeniu z powodu przekroczenia tego progu i nie powodowałoby to wzrostu części matki- zostawałoby w ZUS-ie.
Ale warunki do uzyskania renty rodzinnej spełnisz w miesiącu, w którym rozpoczniesz szkołę/studia- zostaniesz przyjęty, wpisany na rok.
3. W związku z rozejściem się nieformalnym rodziców matka może mieć problem, zwłaszcza gdy ojciec nie uczestniczył finansowo w jej życiu. Bo warunkiem prawa wdowy jest wspólność małżeńska:

"Należy tutaj rozróżnić "wspólność małżeńską" czyli wspólne przebywanie, prowadzenie gospodarstwa domowego itd., od "wspólnoty majątkowej małżeńskiej". Jak wynika z wyroków Sądu Najwyższego "istnienie małżeńskiej wspólności majątkowej (art. 31 k.r.o.) nie wystarcza do przyjęcia, że małżonkowie pozostawali ze sobą we wspólności małżeńskiej" (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 stycznia 1999 r., II UKN 320/98). W podobnym tonie wypowiedział się także Sąd Najwyższy w swoim wyroku z dnia 6 marca 1997 r., II UKN 17/97 wyjaśniając iż "wspólność małżeńska oznacza natomiast rzeczywisty związek łączący małżeństwo, obejmujący wspólne zamieszkiwanie i prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego, wspólne pożycie, wierność i pomoc we współdziałaniu dla dobra założonej przez siebie rodziny".

A oświadczenie o takiej wspólności we wniosku rentowym (ZUS - Rp-2 )wdowa składa.
ktos1802 / 91.206.65.* / 2012-07-10 18:31
Mam pytania a jesli dzieco ma orzeczona pełna pierwsza grupe i przed smiercia rodzica pobierała rente na siebie w chwili smierci rodzica chciała by przejsc na jego rete czy jest taka mozliwos? Zaznaczam iz została ta osoba sierota zupełna
wiwan / 2012-07-10 21:47
Tak.

Jeśli jest to renta z tyt. niezdolności do pracy-można ją zamienić na r. rodzinną po zmarłym.

Jeśli jest to renta socjalna ( dawniej uczniowska ) można ją pobierać ŁĄCZNIE z r. rodzinną, tyle że ograniczeniami kwotowymi:

"Łączna wysokość renty rodzinnej i renty socjalnej nie może przekraczać 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. W przypadku jednak, gdy łączna wysokość tych dwóch świadczeń przekracza 200% najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, obniżeniu podlega wysokość renty socjalnej. Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być jednak niższa niż 10% kwoty najniższej renty"

Owe 200% na dziś to 1918,04 zł brutto, a 10% to 79,92 zł.

Niezależnie od powyższego należny do r. rodzinnej byłby dodatek dla sieroty zupełnej, obecnie 367,79 zł.
wdowa 22843 / 79.185.17.* / 2012-07-05 18:05
Witam!Mam pytanie jeszcze odnośnie limitu dochodów dla poberających rentę rodzinna.Córka postanowiła w wakacje popracowac.Czy to do 2552,30 to jest kwota jaka corka moze dorobic co miesiac,bez zadnych konsekwencji.Czy to jest limit na cały rok?Czy musi powiadomic ZUS o podjeciu pracy(umowy różne:
o dzielo,zlecenie),jeżeli średnio zarobi
ok.600 zł.
Jest tak gorąco,ze siedze przed komputerem i szukam być może "dziury w calym"
Dzięki z gory za odpowiedz!!!
wiwan / 2012-07-05 20:58
To limit miesięczny, chodzi o przychody podlegające składkom społecznym. W przypadku studentki do 26 roku życia nie dotyczy to więc zlecenia, ani dzieła. Czyli te dochody do limitu nie wchodzą, może wykonać dzieło i za 1 mln.
Więc o ich podjęciu nie musi Zakładu informować.
gosia4811 / 79.184.149.* / 2012-07-04 23:35
Witam,otrzymujemy rentę rodzinną od 1997r,tzn.ja i dwoje pełnoletnich dzieci ale uczących się-renta jest podzielona na 3 równe części czyli po 260zł -syn pracuje od 1stycznia 2011 czyli 18 miesięcy i dopiero teraz złożył do ZUS wniosek ze swoimi zarobkami i okazało się że dochody przekraczają średnią krajową i musi zwrócić ZUS-owi ok 4 tys.Czy ZUS ma do tego prawo? przecież to mnie i córce powinien oddać tą kwotę to były nasze pieniążki - z góry dziękuje za odpowiedz
wiwan / 2012-07-05 21:13
Syn nie przekroczył średniej krajowej tylko 130% przeciętnego wynagrodzenia- bo musi zwrócić całą rentę za ten okres tak na oko licząc.

Tak, ZUS ma do tego prawo- bo ograniczenia w uzyskiwaniu przychodów rencistów powodujące zmniejszenie wypłaty lub całkowite wstrzymanie wypłaty świadczenia są zapisane w Ustawie emerytalnej ( art. 103 do 105 ).

Co więcej syna miał obowiązek poinformować Zakład już przy podjęciu pracy o spodziewanych dochodach, a na koniec roku kalendarzowego ( w lutym roku następnego ) dokonać szczegółowego rozliczenia z Zakładem.

Renta za ten okres jest świadczeniem nienależnie pobranym.

Zakład owszem już dawno by część syna zaczął przekazywać Wam, gdyby został złożony wniosek przez syna, lub gdy był niepełnoletni - przez Panią o wyłączenie go z kręgu uprawnionych-
na podstawie art. 107a Ustawy.

Renta co prawda nieco by się zmniejszyła z 95% hipotetycznego świadczenia zmarłego do 90%, ale byłaby dzielona na dwoje, zarobki syna byłyby wtedy bez wpływu na Wasze świadczenia. I to był podstawowy błąd.

Teraz syn może ewentualnie wnioskować o rozłożenie spłaty na raty.

Zwlekanie może doprowadzić do zajęcia komorniczego jego wynagrodzenia.
gosia4811 / 79.184.144.* / 2012-07-05 22:18
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedż
elzo1 / 88.156.219.* / 2012-07-02 15:46
Witam
Mam pytanie dotyczące renty lub jakiegoś zasiłku rodzinnego. Moja ciocia zmarła nagle w wieku 58 lat, do końca była osobą pracującą. Mój wujek zaś jest w wieku 53 lat - nie pracuje. Czy przysługuje mu jakaś renta - pozostał bez środków do życia.
pozdrawiam
elzo1
wiwan / 2012-07-02 20:18
Tak- zdecydowanie w takich okolicznościach jest on uprawniony jako wdowiec do renty rodzinnej po cioci z art. 71 Ustawy emerytalnej.

Na pewno staż ubezpieczeniowy cioci wyniósł przynajmniej 5 lat jak rzoumiem.

Należy zgromadzić całą dokumentację zawodowo- ubezpieczeniową cioci- świadectwa pracy, zaświadczenia o zarobkach itd.

Wniosek ZUS- Rp -2 + kwestionariusz Rp-6.
Oraz- akt zgonu, małżeństwa, dowód osobisty wujka.

Jeśli pracodawca zmarłej jest ludzki - to on może złożyć taki wniosek, zamiast wujka.
elzo1 / 88.156.219.* / 2012-07-03 12:41
Bardzo, bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.
Informacja ta jest dla nas bardzo cenną wskazówką.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
nanana / 83.21.46.* / 2012-06-30 14:07
Mam pytanie. pobieram rente rodzinna po zmarlym ojcu w calosci. w październiku 2013r. kończę 23 lata, moja mama w marcu 2013 roku kończy 50 lat. Do 25 r.zycia zamierzam kontynuowac nauke. ojciec nie zyje 10 lat. czy moja mama po ukonczeniu 50 r. zycia bedzie pobierac rente na pol ze mna? prosze o szybka odpowiedz.
marlenamurczak18@wp.pl
wiwan / 2012-07-02 11:48
Tak, o ile:
-z wnioskiem rentowym mama wystąpi- nie stanie się to z automatu,
-Twój ojciec był jej mężem lub mama miała ustalone wyrokiem lub ugodą alimenty od niego,
-nie utraciłaś renty rodzinnej czasowo (na skutek np. porzucenia szkoły) tak, że w dniu 45 urodzin mamy nie byłaś uprawniona do r. rodzinnej.


Podstawa art. 69 i 70 Ustawy emerytalnej.
Katarzyna22lata / 178.43.127.* / 2012-06-27 08:56
witam ponowienie po dlugiej przerwie. mam pytanie kwestii takiej chcialabym zalozyc wlasna dzialalnosc chodzi o prowadzenie budki fast food ktorej zyski prawdopodobnie przekraczalyby moje dotychczasowe zarobki jak rowniez ten prog maksymalny tj. ok 2500tys brutto jak sie to ma teraz do mojej renty po ojcu i do dodatku dla sieroty zupelnej czy moge taka dzialalnosc otworzyc czy nie czy w tej kwestii jest jakis inny prog wynagrodzenia dochodu poniewaz mam dylemat poza tym chcialaby sie ubiegac o dofinansowanie z bezrobocia lub unii europejskiej dla osob mlodych i uczacych sie co zrobic w takiej sytuacji?????
wiwan / 2012-06-27 10:53
Nie jest tak, źle- bo owe limity przychodu rencisty (70% i 130% przeciętnego wynagrodzenia) dotyczą przychodów podlegających oskładkowaniu społecznemu.

W przypadku Działalności Gospodarczej nie dotyczą więc realnych przychodów (jak na etacie), ale "podstawy deklarowanej, nie niższej niż..."

Przez 24 miesiące ulgowe- podstawa taka minimalna to 30% minimalnego wynagrodzenia, potem 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na dany rok kalendarzowy).

Oba ww progi są niższe niż 70% przeciętnego wynagrodzenia, którego przekroczenie powoduje zmniejszenie renty.

Zatem- płacąc minimalny wymagany od DG ZUS nie narazi się Pani na jakiekolwiek zmiany renty rodzinnej.

Dodatek dla sieroty jest zależny od dochodu tylko o tyle, że nie jest samoistny- tj. zupełne zawieszenie renty powoduje też zawieszenie dodatku. Nie utraci go więc Pani.
Oczywiście podjęcie DG wiąże się z obowiązkiem informacyjnym wobec ZUS.
Katarzyna22lata / 178.43.112.* / 2012-06-27 17:15
a ile mniej wiecej takie progi wynosza ?????? tak mniej wiecej oczywiscie czyli moge sie dopytywac o to i probowac zalozyc swoja dzialalnosc. a jak sie ma ta doplata dofinansowanie w kwocie np 20tys. zl ??? jednorazowo ktore nie jest zwracane jesli dzialalnosc utrzyma sie przez conajmniej 1rok prowadzenia????
wiwan / 2012-06-27 17:26
Minimalna podstawa składek ZUS od Działalności przez 24 miesiące od założenia- 30% min. wynagrodzenia czyli 450 zł obecnie, potem 60% prognozowanego przeciętnego- 2 115,60 zł. obecnie.

Limity dochodu rencisty- 70% i 130% przeciętnego- czyli obecnie 2552,30 zł i 4740,00 zł

Dofinansowanie nie podlega składkom- jest bez wpływu na rentę.
wdowa 22843 / 79.185.22.* / 2012-06-26 20:45
Dziękue za odpowiedz.Nasze przemyslenia podyktowane sa sytuacja roznych zmian w ustawie o rentach dla 50 letnich wdów.W tym roku nie ma jeszcze zmian ,ale w nastepnych latach...dlatego córka zasugerowała,by renta moze od razu przeszła na mnie.Stad te rozmyslania.Przesyłam pozdrowienia!
wiwan / 2012-06-26 21:23
Rozumiem powód zatem, ale:

- te pomysły to luźne propozycje nie przekute nawet w projekt ogłoszony przez Ministerstwo czy Radę Ministrów do konsultacji.
- zakładając nawet że wszedłby on bardzo szybko- to i tak po nabyciu przez Panią prawa do renty rodzinnej- bo jak rozumiem wystąpi Pani w najszybszym możliwym terminie. Nie objęłaby więc Pani ta zmiana (np. podwyższenie wieku) bo posiadając rentę miałaby Pani rzeczywiście PRAWA NABYTE. Piszę 'rzeczywiście', bo przy okazji obecnej zmiany emerytalnej dziennikarze i politycy zbyt szafują tym pojęciem prawnym- a w przypadku tych, którzy na emeryturze nie są- emerytura w wieku 60/65 lat nie jest nijak prawem nabytym, bo emerytury takiej jeszcze nie mają, a jedynie tym, na co liczyli.

- w tym świetle liczba uprawnionych do r. rodzinnej (2) nie wpłynie na to Pani prawo nabyte.

Ale oczywiście lepiej być zapobiegliwym :-)
Pozdrawiam
maja177 / 84.250.176.* / 2012-06-25 19:37
Witam,otrzymuję rentę rodziną na siebie i syna.Wyjechałam za granice do Finlandi i wyszłam za mąż po raz drugi,czy z wiązku z tym nadal się należy mi renta?drugie pytanie jeśli się należy,to czy mogę się starać o rentę z Finlandi,a z Polskiej zrezygnować?
wiwan / 2012-06-25 21:24
1. Tak, należy się nadal- ponowny związek małżeński jest bez wpływu na prawo wdowy do r. rodzinnej po poprzednim mężu.

2. Nie mam pojęcia o systemie fińskim ubezpieczeń społecznych, ale nie sądzę by takie prawo do "fińskiej" r. rodzinnej było w przypadku gdy :
- zmarły nie był nigdy ubezpieczony w systemie fińskim
- Pani nie była ubezpieczona w systemie fińskim w dniu, w którym owdowiała.

Byłoby to bez sensu z punktu widzenia systemu fińskiego.
majka152 / 84.250.176.* / 2012-06-26 16:54
Do obywateli krajów nienależących do UE, legalnie mieszkających na terytorium UE, którzy przeprowadzają się między tymi krajami, i do członków ich rodzin.Jeśli przysługują Ci świadczenia pieniężne w danym kraju, zasadniczo możesz je otrzymać, nawet jeśli mieszkasz w innym kraju. Jest to tzw. zasada transferu świadczeń.Jak państwo to rozumiecie?ja otrzymuję z Finlandi świadczenia na dzieci,a z tego co jest napisane po wyżej,to by mi się należało,gdyż tym bardziej Finlandia należy do Koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w UE.Fakt mąż zmarły nie pracował za granicą.
wiwan / 2012-06-26 19:29
Bardzo się cieszę, że pod zmienionym nickiem sama sobie Pani odpowiada.
Warto przy tym jednak rozeznać różnicę pomiędzy transferem świadczenia z polskiego ub. społecznego jakim jest renta rodzinna, a UZYSKANIEM go z innego, obcego systemu ubezpieczenia społecznego.

Zatem powtórzę- r. rodzinnej po zmarłym pierwszym mężu nie uzyska Pani z fińskiego odpowiednika ZUS. Koordynacja wspólnotowa zapewnia Pani bezproblemowe wypłacanie jej w tym kraju, ale z ZUS.
majka152 / 84.250.176.* / 2012-06-27 15:34
Witam,niestety nie pamiętałam nicka swojego,a na pewno nie chciałam podawać się jako inna osoba.Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi, pozdrawiam:)
wdowa 22843 / 79.185.30.* / 2012-06-25 18:12
Dziękuję za odpowiedz.Córka chce złożyc wniosek o wyłaczenie z kregu uprawnionych(własnie od grudnia-rente pobiera ok 5 kazdego m-ca)chce by cała renta przeszła na mnie.Czy tak bedzie dobrze?Kiedy powinnam zlozyc wniosek?
wiwan / 2012-06-25 21:40
Wniosek Pani- najwcześniej 30 dni przed dniem 50 urodzin. Wcześniejszy zostanie odrzucony.

Po co spieszyć się z rezygnacją córki z prawa do renty ?
Miałoby to sens finansowy, gdyby córka uzyskiwała dochody powodujące zmniejszenie lub zawieszenie renty. Jako obie uprawnione -tj. Pani po 50 urodzinach, a córka do 25 roku życia (ewentualnie do końca ostatniego roku studiów jeśli na nim przypadną te 25 urodziny) uzyskacie razem 90% hipotetycznego świadczenia zmarłego. Obecnie córka uzyskuje 85%, czyli przez te kilka lat zyskacie symbolicznie, ale zawsze 1/17.
Z tym, że renta podzielona będzie na dwie równe części. Stąd dochody córki mogłyby powodować obcięcie lub całkowite wstrzymanie jej 45%. I wtedy sensowne byłoby jej wykluczenie- bo całe 85% dawałoby pewnie więcej niż Pani 45% i obcięte córki.

Jeśli w grudniu jej dochody nie będą przekraczały 70% przeciętnego wynagrodzenia ( obecnie 2552,30 zł brutto/mc * ) nie będzie sensu jej wykluczać.

* dotyczy dochodów podlegających składkom społecznym. W przypadku studenta nie wlicza się więc zleceń.

Najnowsze wpisy