Forum Forum emerytalneInne

Komu przysługuje renta rodzinna

Komu przysługuje renta rodzinna

Money.pl / 2008-08-27 20:18
Komentarze do wiadomości: Komu przysługuje renta rodzinna.
Wyświetlaj:
wdowa 22843 / 79.185.5.* / 2012-06-24 19:38
Witam! w tym roku w grudniu bede miała 50 lat.Córka w lipcu 21.Córka pobiera rente po ojcu.Cały czas sie uczy(studiuje).Czy nabędę prawo do renty?
wiwan / 2012-06-25 12:56
Tak, bo te roczniki wskazują na spełnienie przez Panią warunków z art. 70 ustawy emerytalnej.
grosz1991 / 2012-06-22 10:26
Ja mam trochę inne pytanie. Razem z bratem otrzymywaliśmy rentę rodziną po zmarłej mamie. Brat pracuje, więc renta mu nie przysługuje, a ja się nadal uczę i dostaję rentę(mam 21lat). Do póki nie skończyłam 18 roku życia przychodziła ta renta na ojca. Teraz jest na moje imię i nazwisko, a oni (ojciec ze swoją żoną) tak i tak ją brali. Kiedy wyrzucili mnie z domu przekierowałam rentę na własne konto bankowe. Tak nie fortunnie się trafiło, że musiałam niestety wrócić do nich mieszkać. Oni domagają się z powrotem całej renty, bo mówią, że to jest na moje utrzymanie. Dodam, że nie dostaję nic od nich prócz jedzenia, a wymagają całe 700,- . Dobrze wiadomo, że mają obowiązek mnie utrzymywać dopóki się uczę, ale z własnych pieniędzy! Co o tym sądzicie, jak to rozwiązać?
wiwan / 2012-06-22 11:15
To nie kwestia renty, ale prawa cywilnego -rodzinnego.

Renta jest Twoja i ma zrekompensować częściowo utrzymanie uzyskiwane od zmarłej. Ojciec nie ma prawa jej żądać "za utrzymanie", bo utrzymanie jest jego obowiązkiem.
Rozwiązaniem radykalnym byłby ...POZEW cywilny przeciw ojcu o alimenty. I wtedy sąd stwierdzi w jakim stopniu Twoje 700 zł renty zwalnia go z obowiązku alimentacyjnego, a w jakim - nie. Czyli zasądzi kwotę alimentów, które będą musiały być przez ojca Tobie płacone. Bez zapewniania wyżywienia itp.

Sam pozew może go otrzeźwi i będzie można go wycofać.
Kama111551 / 46.113.53.* / 2012-06-19 18:24
Witam, mam problem, w Boże Ciało zmarł mój tata, legalnie pracował za granicą i mimo tego przez cały ten okres był czynnym rolnikiem i opłacał składki w KRUSie, nie wykazał tam jednak ze pracuje za granicą, teraz z mamą i siostra mamy problemy poniewaz został zawieszony zasiłek pogrzebowy i podobno nawet nie mamy mozliwosci starania się o rentę rodzinną, tata od ukończenia studiów opłacał krus tylko z niedługimi przerwami na ZUS ( ciagłosc ubezpieczenia została zachowana) zmarł mając 52 lata, i ostatnie 2 miesiace leżał w szpitalu w Holandii, ja i siostra studiujemy, mamy po 23 lata, czy rzeczywiscie po tak długim czasie płacenia przez tatę KURUs nie należy nam sie renta?
wiwan / 2012-06-22 12:04
Moim zdaniem sprawa wygląda tak:

1. w związku z pracą za granicą i podleganiu tamtejszemu ubezpieczeniu społecznemu ojciec przestał podlegać ubezpieczeniu rolniczemu KRUS tak samo jakby podjął pracę w Polsce i z tego tytułu z mocy ustawy zaczął podlegać ZUS.

2. od podjęcia pracy za granicą opłacane składki są składkami nienależnymi i możecie ich zwrotu jako spadkobiercy dochodzić od KRUS- wraz z odsetkami.

3. i o to chodzi, że od ostatniego ubezpieczenia rolniczego należnego minęło do śmierci ojca więcej niż 18 miesięcy. Czyli dla KRUS jest to sytuacja identyczna z tą, jakby ojciec przestał być rolnikiem ponad 18 miesięcy przed śmiercią.

4. być może macie prawo do renty rodzinnej holenderskiej. I bardzo prawdopodobne, że do renty rodzinnej i zasiłku pogrzebowego z...ZUS na zasadzie KOORDYNACJI rent i emerytur- polegającej na możliwości zaliczenia ubezpieczenia zagranicznego na potrzeby polskich świadczeń z ZUS- okres legalnej pracy za granicą zostanie zaliczony do stażu ZUS i uzupełniony o okresy ub. KRUS- nie wszystkie, ale brakujące do minimalnego stażu wymaganego od ZUS dla tego świadczenia.

5. dla ustalenia szczegółów pkt.4 i potwierdzenia tego, co mi wyszło z lektury obu ustaw (KRUS-owej i ZUS-owej) należy skontaktować się dedykowaną dla spraw polsko-holenderskich jednostką ZUS:


I Oddział ZUS w Warszawie
Wydział Realizacji
Umów Międzynarodowych
ul. Kasprowicza 151
01-949 Warszawa
telefony:
+ 48 (22) 569-36-04
+ 48 (22) 569-36-13
kasia04021991 / 46.76.96.* / 2012-06-18 11:49
pobieram rente po ojcu, ucze sie teraz jestem w ciazy, czy dziecko bedzie moglo byc pod moim ubezpieczeniem? czy nalezy mi sie np macierzynskie z tego tytulu od krus?
wiwan / 2012-06-18 21:35
Mimo, że nie napisała Pani, czy renta rodzinna jest z ZUS, czy KRUS-

Tak, dziecko zgłasza Pani do ub. zdrowotnego jako członka rodziny.

Zasiłek macierzyński z KRUS nie należy się z tyt. renty rodzinnej, a z tytułu opłacania składki na ub. ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie- które w czasie pobierania r. rodzinnej jest dobrowolne- tj. na wniosek.

Przy jego braku- zasiłek macierzyński z KRUS jest nienależny.
ALE jeśli ojciec dziecka ww ub. w KRUS podlega - to on może odebrać zasiłek macierzyński z tyt. urodzenia Pani dziecka, co wynika z art. 15
USTAWY
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników
Zzaggubbioonna / 77.253.239.* / 2012-06-17 10:34
Witam!
Może ktoś rozwieje moje wątpliwości, bo z różnych źródeł uzyskuję różne informacje. Mój tata zmarł 6.06.2012r. moja mama skończy 45 lat 2.06.2012,czyli ma prawie miesiąc więcej niz 5 lat do 50 od śmierci ojca. Wychowuje jednak jeszcze dzieci, z których najmłodsze ma 12 lat, więc gdy osiągnie pełnoletność mama będzie miała już ponad 50 lat. Zgodnie z tym artykułem w takim przypadku renta będzie jej przysługiwać. Czy tak rzeczywiście jest? Bo pani z ubezpieczeń z pracy taty mówiła że renta nie będzie się mamie należała...
wiwan / 2012-06-18 11:23
Obecnie Pani mama już jest uprawniona do r. rodzinnej z tyt. wychowywania dzieci uprawnionych do r. rodzinnej.

I będzie jej przysługiwała od 50 urodzin właśnie z powodu wychowywania dziecka do renty uprawnionego. Nawet jeśli najmłodszy rencista w rodzinie będzie miał kłopoty z nauką i ją zakończy w wieku 15 lat- do 16 roku życia włącznie będzie do renty uprawniony, czyli mama uzyska 50 lat nie później niż 5 lat od tych 16 urodzin dziecka.
Czyli w najgorszym przypadku mama może utracić prawo do renty pomiędzy 16 urodzinami najmłodszego dziecka a swoimi 50 urodzinami- czyli na rok około.

Oczywiście zakładam, że najmłodsze dziecko jest/będzie rencistą tj. było dzieckiem zmarłego lub dzieckiem przysposobionym przez niego.

Podstawa- art. 70 i 69 Ustawy emerytalnej.
Zzaggubbioonna / 77.253.239.* / 2012-06-17 10:38
oczywiście się pomyliłam przy wpisywaniu, mama konczy 45 lat 2.07.2012...
??? / 82.145.209.* / 2012-06-11 22:16
A ile taki zasilek pielegnacyjny wynosi?a dodatek do swiadczen rodzinnych?
szklarek / 2012-06-11 22:51
Zasiłek- 153 zł.
Prawo- o ile Pana niepełnosprawność powstała przed 21 rokiem życia. Uwaga- nie oznacza to okresu kiedy orzeczenie wydano. Może być ono i 30 lat później.
??? / 82.145.211.* / 2012-06-11 14:54
mam 51lat nie dawno otrzymalem drugi stopien niepelnosprawnosci umiarkowanej dodam ze jestem zarejestrowany w UP, czy nalezy mi sie jakis zasilek ? I gdzie mam sie udac? Prosze o pomoc
wiwan / 2012-06-11 21:22
Uzyskał Pan orzeczenie w systemie orzecznictwa pozarentowego, przez powiatowy/miejski zespół ds. orzekania o niepełnosprawności- czyli na jego podstawie nie ma możliwości uzyskać żadnego świadczenia z ZUS.

Może być ono podstawą ulg np. komunikacyjnych, PIT, w zatrudnieniu, abonamentu RTV oraz zasiłków z Ustaw o pomocy społecznej i o świadczeniach rodzinnych realizowanych przez GOPS/MOPS
czyli głównie zasiłku pielęgnacyjnego czy dodatku do świadczeń rodzinnych.
elutkaa / 2012-06-10 13:25
Mam pytanie. Otrzymuję rentę z KRUSU po zmarłym ojcu. W tym roku skończyłam technikum, ale nie wybieram się na studia. Czy jeśli w przyszłym roku będę chciała kontynuować naukę to renta zostanie mi przywrócona do końca studii 3 letnich?
wiwan / 2012-06-11 11:57
Tak, ponowne podjęcie nauki/studiów przywróci prawo do renty rodzinnej na takich samych zasadach jak przed przerwaniem nauki. Czyli do 25 roku życia lub dłużej- do końca roku akademickiego jeśli w jego trakcie owe 25 urodziny wypadną i będzie to programowo ostatni rok tych studiów- czyli 3 rok licencjatu właśnie.

Zasady renty KRUS-owej są w tym zakresie identyczne jak ZUS-owej, co wynika z art. 29 ust. 2 w połączeniu z art. 6 pkt. 6

USTAWY
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników.
noname87 / 2012-06-05 14:43
Witam mam takie pytanie otrzymuję rentę po zmarłym ojcu od 2001 roku obecnie mam 24 lata w listopadzie kończe 25 lat chciałam się dowiedzieć czy jak przestane brać rentę z ukonczeniem tych własnie 25 lat czy moja mama będzie mogła ponownie otrzymywać tą rentę dodam , że 18 lat ukonczyłam w 2005 roku a mama w 2009 roku skończyła 50 lat czy jest szansa, że ją otrzyma? dodam też, że mama wyszła ponownie za mąż (ślub cywilny)
wiwan / 2012-06-05 20:27
Ponowny związek małżeński mamy jest bez wpływu na jej prawo do r. rodzinnej po poprzednim mężu.

Podane daty wskazują, że mama spełnia warunki do r. rodzinnej. I spełniła jej już w 2009 r.
Zatem wniosek może złożyć choćby jutro- wspólnie otrzymacie nieco ( o 1/17 ) więcej. No chyba, że obecne jej przychody powodowałyby takie zmniejszenie jej części renty, że to się nie kalkuluje.

Podstawa- art. 70, ust. 2 ustawy emerytalnej.

Oczywiście zakładam, że nie miałaś przerwy w nauce powodującej utratę renty pomiędzy 16 a 18 rokiem życia.
Boogie87 / 46.112.118.* / 2012-06-05 13:35
witam serdecznie, tak przeglądam niżej zamieszczone wątki, ale chciałabym uzyskać odpowiedź na konkretne pytanie. mam 24 lata, w czerwcu kończę studia magisterskie. teoretycznie do wrzesnia jestem studentką, ale nie wiem czy przez okres wakacji będę otrzymywała rente po zmarłym ojcu? dodam też, że chciałabym iść na jakieś roczne studium, żeby wydłużyć okres pobierania świadczenia, jednak wiem, że w większości przypadków szkół przysługiwałoby ono do lutego nie do końca roku akademickiego..czy muszę przesłać w wakacje zaświadczenie do KRUSu o kontynuowaniu rocznej nauki? bardzo proszę o odpowiedź.
wiwan / 2012-06-05 21:09
A dlaczego "do lutego" ?. Do miesiąca (włącznie) w którym ukończysz 25 lat.

Problematyczna jest renta za wakacje pomiędzy dyplomem magisterskim a rozpoczęciem kolejnej szkoły.
Moim zdaniem- będzie za te wakacje nienależna bo w odróżnieniu od innych szkół- studia kończą się w dniu dyplomu, a nie roku akademickiego/szkolnego. Czyli jeśli nawet zostanie wypłacona - będzie do zwrotu.
Boogie87 / 46.113.162.* / 2012-06-06 20:05
no do lutego właśnie dlatego, że tego miesiąca kończę 25 lat.. jednak czegoś nie rozumiem- skoro zamierzam kontynuować naukę od października, to jej ciągłość nie zostanie przerwana..czemu więc przez okres wakacyjny nie przysługuje mi renta?
wiwan / 2012-06-06 21:47
No właśnie zostanie. Na uczelni wyższej studia kończą się w dniu egzaminu dyplomowego albo w dniu skreślenia z listy studentów. Renta jest należna z wakacje, gdy student ma status studenta jeszcze roku poprzedniego lub już następnego ( decyduje data wpisu na kolejny rok ).
Po egzaminie dyplomowym tracisz status studenta- co wynika z art. 167 USTAWY
z dnia 27 lipca 2005 r.

Prawo o szkolnictwie wyższym. Nieco inaczej na farmacji, medycynie i weterynarii. Ponownie status ucznia/studenta uzyskasz 1 września lub 1 października, w zależności co wybierzesz.

Czyli sytuacja identyczna jakby pod koniec przedostatniego roku skreślono Cię z listy studentów za niezaliczanie przedmiotów i zaczęłabyś nowe studia jesienią.

Inaczej jest w szkołach "nie wyższych", gdzie decyduje koniec roku szkolnego, nawet w klasie maturalnej.
Boogie87 / 164.127.251.* / 2012-06-14 12:17
nie mogę tego pojąć, skoro legitymację mam do 30 września i studentką też jestem do tego dnia...no ale dobrze, jeśli nawet stracę rente na wakacje to od września chciałabym iść na studium roczne i moje pytanie brzmi- jaki rodzaj szkoły i kierunku wybrać by rentę otrzymywać przez rok a nie tylko do dnia ukończenia 25 roku życia..?
wiwan / 2012-06-14 12:29
Tylko studia wyższe ( nie podyplomowe i nie doktoranckie ).
Czyli w praktyce bardzo trudne, bo:
- nie ma wg. mojej wiedzy takich studiów jednorocznych
- musiałabyś znaleźć kierunek pokrewny do obecnych studiów, na którym przepiszą Ci tyle przedmiotów, że wpiszą Cię od razu na ostatni rok studiów- czyli:
- piąty jednolitych magisterskich, albo
- trzeci licencjackich, albo
- drugi magisterskich uzupełniających.

Kluczowe jest, by był to OSTATNI rok studiów wg. programu/planu tychże studiów.
Boogie87 / 46.112.136.* / 2012-06-25 22:09
aha..no to faktycznie, ciężko będzie cokolwiek znaleźć..:/ mam też rozumieć, że na wszystkich innych studiach- 2letnich mgr, jednorocznym studium czy jakiś kursach rentę będę otrzymywać do lutego..? dziękuję za odpowiedzi
wiwan / 2012-06-25 22:52
Tak, do lutego włącznie.
Nie dotyczy to "kursów". Ma być "nauka w szkole", jak tego chce art. 68, ust.1, pkt. 2 Ustawy emerytalnej.

A szkoły, ich rodzaje mamy zdefiniowane w Ustawie o systemie oświaty.
ja.. / 82.145.208.* / 2012-06-03 21:34
Czy jak pracuje i mam 24lata nalezy mi sie renta po zmarlym ojcu?ile ta renta wyniesie?
wiwan / 2012-06-04 17:38
To zależy od:
- historii ubezpieczeniowej ojca lub tego, czy w dniu śmierci jakieś świadczenie z ZUS (nie zasiłek) pobierał,
- tego czy się uczysz/studiujesz,
- jakie są przychody z Twojej pracy.

Innymi słowy zbyt ogólne pytanie zadałeś.
Kamilo0q349384 / 91.150.217.* / 2012-06-01 13:00
Mam 22 lata i studiuję dziennie. Zmarł mój ojciec. Zanim zmarł przysługiwały mi z jego strony alimenty. Czy mam prawo do renty rodzinnej pomimo, że mój ojciec nie pobierał zasiłku przedemerytalnego ani renty?
Veronika / 83.242.91.* / 2012-06-11 21:10
w naszym chorym Kraju tylko nielicznym coś się należy... moja corka ma podobną sytuację.
W styczniu 2012 r zmarł ojciec córki (19 lat uczy się w III kl. Technikum) a mój mąż. ZUS 6 razy odmówił przyznania renty rodzinnej dla córki (mąż przepracował 26 lat 10 m-cy miał 54 lata życia) a kolejny raz poszły papiery do ZUS w Białymstoku o rentę rodzinną wyjątkową. Nie spełniał głupich warunków 25 lat pracy i ostatnich 18 m-cy lub 30 lat pracy i 5 lat pracy w dziesięcioleciu. Od stycznia moja córka nie ma środków do życia chodzimy do MOPS na żebry 2 x na 3 m-ce dostaje po 180 zł.
wiwan / 2012-06-01 21:22
Alimenty nie mają znaczenia dla Twojego prawa do renty rodzinnej, mają znaczenie dla żony nie pozostającej we wspólności małżeńskiej (separacja, intercyza) lub byłej żony.

Jeśli ojciec również nie miał już emerytury- renta będzie po nim przysługiwać, jeśli na dzień śmierci spełnił swoją historią ubezpieczeniową kilka warunków - minimalnego stażu i tego jak dawno przed śmiercią zakończył ubezpieczenie społeczne.

Jeśli funkcjonował w miarę normalnie- nie był długotrwale bezrobotny- na 90% renta jest należna.

Warunki precyzyjnie definiują art.57 do 5* ustawy emerytalnej:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html
wiwan / 2012-06-06 21:32
Miało być oczywiście art.57 do 58 ustawy.
Jakub105 / 83.18.192.* / 2012-05-30 19:32
Zmarł mój tata.Ja studiuję zaocznie na III roku i prowadzę własną działalność gospodarczą i czy przysługuje mi renta rodzinna.Mam 22 lata
wiwan / 2012-05-30 23:19
To przede wszystkim zależy od historii ubezpieczeniowej ojca- jeśli pobierał już swoją rentę, świadczenie przedemerytalne lub emeryturę, albo spełnił warunki z art.57 do 58 ustawy emerytalnej.

Jeśli spełnił je zmarły- Ty spełniasz swoje. Wiek i jednoczesna edukacja- z art. 68 ww ustawy.
Działalność gospodarcza nie jest żadną przeszkodą.
Nie spowoduje też ona zmniejszenia wypłaty świadczenia, nawet jeśli jesteś już po 24 miesiącach ulgowych składek z jej tytułu. Gdyż podstawa ubezpieczeń DG (60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na rok 2012) jest niższa niż 70% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego za przedostatni kwartał.
pytek.. / 81.190.72.* / 2012-05-29 20:14

Od 1 marca 2006 r. najniższa renta rodzinna wynosi 597,46 zł.


Akurat na czynsz za mieszkanie starczy , a na życie ???
wiwan / 2012-05-29 20:54
Artykuł jest sprzed 4 lat.
Obecnie jest to kwota 799,18 zł.

I zwróć uwagę na to, że:
- r. rodzinna jest świadczeniem pochodnym, czyli jej wysokość zależy od historii ubezpieczeniowej zmarłego
- przy tej stawce (obecnie 8%) składki rentowej, liczbie rencistów (nie tylko rodzinnych) i czasie tych rent pobierania i tak w FUS w zakresie ubezpieczeń/ świadczeń rentowych jest deficyt. Choćby dlatego, że wysokość renty jest oderwana od wysokości składek oraz tego, że jest ww gwarancja renty minimalnej- skoro jednym się do tego minimum dopłaca, inni mają mniej.
- na ogół uprawnione dziecko ma drugiego rodzica, na ogół uprawniona wdowa/wdowiec ma swoje dochody.
mateuszch / 82.145.208.* / 2012-05-28 21:46
Do mnie nic nie przychodzilo tylko do matki tak samo jak teraz rozliczenie z renty za 2011 moje przyszlo do matki a ona mi go nie dala dopiero jak dostalem z us ze nie wykazalem wszystkich dochodow ona mi to dala a i tak do niej to przyszlo nie do mnie.
wiwan / 2012-05-29 19:43
Naprawdę najwyższy czas się ogarnąć. Należy zmienić adres korespondencyjny na aktualny w ZUS. Wskazać też swoje konto bankowe do przelewu emerytury.
I natychmiast gnać do US z wyjaśnieniami, pismem zawierającym "czynny żal" podatnika i z zeznaniami PIT 37 za 2010 i 2011 r.
wiwan / 2012-05-29 19:45
"Renty" oczywiście miało być.
Dodam, że jeśli osiągasz lub osiągałeś jakieś oskładkowane przychody- miałeś też obowiązek o tym ZUS informować i je rozliczać również z ZUS. To co innego niż PIT-11a/40a z ZUS.

Najnowsze wpisy