Forum Forum emerytalneInne

Komu przysługuje renta rodzinna

Komu przysługuje renta rodzinna

Money.pl / 2008-08-27 20:18
Komentarze do wiadomości: Komu przysługuje renta rodzinna.
Wyświetlaj:
mateuszch / 82.145.211.* / 2012-05-28 13:59
witam! Mam problem moja renta przychodzi na mojego opiekuna czyli matke mam 24lata i nie otrzymywalam zadnych pism ani renty. A dzis mi przychodzi ze nie rozliczylem sie za 2 lata z US i komornik mi siada na pensje i pytanie dlaczego mi a nie matce?skoro renty na oczy nie widzialem,czy mozna cos z tym zrobic?czemu przez matke musze bolic?
wiwan / 2012-05-28 19:42
Może i przez matkę, ale i przez swoją niefrasobliwość. Przecież nie jesteś ubezwłasnowolniony. Wraz z pełnoletnością stałeś się też podatnikiem, decyzje rentowe o waloryzacji świadczenia też były adresowane do Ciebie.
Wcześniej- owszem matka jako opiekun prawny miała obowiązek ww rozliczenia czynić.
daniel1499 / 178.159.160.* / 2012-05-27 15:23
jestem na ostatnim roku studiów kończe studia w czerwcu czy w takim razie renta bedzie mi wypłacana do września?????????????????????????????
wiwan / 2012-05-28 12:06
To zależy od decyzji rentowej (treści, terminu) i tego, ile masz lat i czy będziesz edukację kontynuował.
Renta za ten czas będzie należna, jeśli są to studia licencjackie i podejmiesz studia magisterskie.
W innym przypadku- w razie jej wypłaty będzie konieczny jej zwrot za te miesiące.
daniel1499 / 178.159.160.* / 2012-05-28 12:53
mam 24 lat w pazdzierniku koncze 25 w tym momecie jestem na ostatnim roku studiów licencjackich i własnie niewiem czy przez wakacje bede jeszcze otrzymywał rente czy już nie
Katarzyna22lata / 178.43.147.* / 2012-05-15 14:36
Witam.

Pobieram rente rodzinną po Mamie ucze się nadal i mam 22lata właśnie straciłam Ojca co musze zrobić aby powiększono mi rente i ile moge jej otrzymam na tą chwile dostaje 680zl netto a Ojciec dość dobrze zarabiał wiięc powinnam otrzymywać więcej tak mi się przynajmniej wydaje.
wiwan / 2012-05-15 15:49
Złożyć wniosek o rentę rodzinną po ojcu. Oczywiście obu rent naraz nie można pobierać. Jeśli wyliczona będzie wyższa- po prostu na nią "przejść".

Zwracam uwagę, że trzeba rozważyć jeszcze to, ile osób jest obecnie uprawnionych do renty po mamie, a ile do renty po ojcu. Bo rodzeństwo, również przyrodnie itp sytuacje rodzinne.
Renta po zmarłym jest bowiem zawsze jedna, ale dzielona równo pomiędzy wszystkich uprawnionych.

No i tak, czy inaczej oprócz renty należy Ci się teraz dodatek dla sieroty zupełnej- w kwocie 367,79 zł.
Katarzyna22lata / 178.43.134.* / 2012-05-16 20:31
a ten dodatek podany powyżej jest w kwocie netto czy brutto
Katarzyna22lata / 178.43.134.* / 2012-05-16 20:25
nie mam rodzeństwa jestem jedynaczką.
jak rozumiem wszystkie te sprawy i podanie moge wypełnić w urzędzie Zus do którego należe
wiwan / 2012-05-16 20:55
W ZUS-ie dowolnym, ale i tak sprawa trafia do 'właściwego' tj. zgodnego z miejscem zameldowania- więc szybciej i prościej będzie w 'swoim', zwłaszcza, że na ogół coś trzeba donieść z dokumentów.
O rentę składa się nie podanie, ale wniosek na formularzu ZUS-Rp-2 + kwestionariusz Rp-6 o okresach składkowych i nieskładkowych zmarłego. Potrzebne są dokumenty takie, jakby ojciec starał się o rentę/emeryturę- jego świadectwa pracy, zaświadczenia o zarobkach (Rp-7), dyplom- jeśli skończył studia itd. oraz dokument potwierdzający to, że jesteś córką- odpis aktu urodzenia, akt zgonu.

Z netu, strony www można pobrać ww formularze, na początku trochę to przerażające.

Na dodatek dla sieroty - nie ma formularza.
Podana kwota jest brutto.
Katarzyna22lata / 178.43.104.* / 2012-05-17 20:32
w Pracy ojca wyszli z inicjatywą jak powiedziałam ze będe się ubiegać o rente i prawdopodobie oni to załatwią czy wtedy jest szansa ze ja już nie musze się tym zajmowac bo kadrowe załatwią to szybciej i sprawniej już mi powiedziano co mam donieść
wiwan / 2012-05-17 20:50
Miło z ich strony- jest taka możliwość na podstawie

Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe, ale podpis na wniosku będziesz musiała złożyć osobiście.
Przypominam o dodatkowym wniosku o dodatek dla sieroty.
Upewnij się też, czy zakład ojca ma pełną wiedzę o jego karierze ubezpieczeniowej- tzn. czy poza dokumentami, o które Cię proszono w szufladzie nie zostało jakieś stare świadectwo pracy z pierwszej pracy np.

Chodzi o to, by we wniosku do ZUS znalazła się cała historia ubezpieczeniowa ojca- ze wszystkich zatrudnień, ale i ze sporadycznych zleceń, jeśli były oskładkowane czy Działalności gospodarczej, jeśli kiedyś ojciec ją prowadził.itp.
Tak, aby wyliczyć jak największą rentę.
No chyba, że przez całe życie pracował w tym jednym zakładzie.

Powodzenia.
Katarzyna22lata / 83.26.193.* / 2012-05-21 22:30
a jeszcze mam jedno pytanie ale chyba znam na nie odpowiedz gdybym nadal uczac się i pobierajac rente wyszla za maz to trace rente i przechodze na takzwane utrzymanie meza prawda?!
wiwan / 2012-05-21 22:51
Przeciwnie. Zmiana stanu cywilnego rencistki rodzinnej- córki zmarłego- jest BEZ wpływu na jej prawo do tejże renty.

Zmiana taka ma znaczenie dla prawa wdowy/wdowca, którego prawo do r. rodzinnej spowodowane jest wychowywaniem dziecka do r. rodzinnej uprawnionego, a nie z powodu wieku/niepełnosprawności tejże/tegoż wdowy/wdowca- bo zmiana stanu cywilnego dziecka powoduje, że formalnie rodzic/opiekun przestaje je wychowywać- czyli przyspiesza się niejako pełnoletność dziecka.
Katarzyna22lata / 178.43.151.* / 2012-05-26 22:22
czyli moge wziac slub i nie zabiora mi renty dobrze rozumiem?!
wiwan / 2012-05-26 23:29
Tak właśnie. Przy zachowaniu innych warunków oczywiście- tj. wieku, kontynuacji nauki, przychodów poniżej limitów...
Katarzyna22lata / 178.43.140.* / 2012-05-29 22:02
a jesli pojde na studia jeszcze i skoncze je w wieku dajmy na to 27 lat to juz do ukonczenia Studiow nie bede otrzymywac renty czy sie myle i do ukonczenia studiow swiadczenie bedzie wyplacane
wiwan / 2012-05-29 22:39
Już teraz rentę po mamie otrzymujesz dlatego, że się uczysz. Bo bez warunku nauki jest ona należna pełnosprawnemu dziecku zmarłego tylko do 16 roku życia.

Przejście na rentę po ojcu niczego tu nie zmieni- warunkiem jej otrzymywania jest kontynuacja nauki, również na uczelni wyższej. Aż do 25 urodzin, lub dłużej -do końca roku akademickiego, w czasie którego te urodziny przypadły, o ile będzie to programowo ostatni rok tych studiów- czyli np. trzeci studiów licencjackich, drugi - uzupełniających magisterskich, piąty- jednolitych magisterskich.

Podstawa- art. 68 ustawy emerytalnej
maria j. / 164.126.83.* / 2012-05-13 01:15
Małżonek (wdowa, wdowiec) ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli:
- w chwili śmierci męża/żony miał ca najmniej 50 lat lub
- w chwili śmierci męża/żony był niezdolny do pracy lub
- wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwo uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu/żonie, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat lub
- opiekuje się dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy uprawnionym do renty rodzinnej lub
- nie później niż w ciągu 5 lat od chwili śmierci męża od momentu zaprzestania opieki nad dziećmi uprawnionymi do renty rodzinnej – osiągnęła/osiągnął wiek 50 lat (art.70 Ustawy o emeryturach i rentach z FUS…. / 2009 rok/ - ten punkt dotyczy mnie.
Wpis w decyzjach – opiekun- do października 2008, ponieważ byłam opiekunem faktycznym. 50 lat ukończyłam w 2009 roku, poza tym, to była renta rodzinna PR , gdzie i ja byłam uprawniona do 16/18 roku życia córki. Drugi raz nie zamężna, itd. Warunki spełniam. Do dnia dzisiejszego ZUS w Ełku nie przyznał renty rodzinnej na moją rzecz, nie pracuję- bezrobocie. Inni w takim przypadku mają przyznane.
wiwan / 2012-05-15 15:54
Nie bardzo rozumiem- dostała Pani decyzję rentową odmowną, odwołała się do sądu i do dziś sprawa się nie zakończyła ???

Czy też może wtedy gdy córka pobierała rentę złożyła Pani wniosek o wykluczenie z kręgu uprawnionych- tak, by córka była jedyną pobierającą, a Pani nie musiała się borykać z progami dochodu z pracy...
Maria J. / 164.127.138.* / 2012-05-27 00:08
Chciałam pracowac' zawodowo, więc moje prawo po pewnym czasie zostało zawieszone, tak można. Należy odwiesic'! Poza tym, to są świadzenia! I fakt,że ZUs wydał decyzję odmowną, a Sąd odrzucił wniosek - to jeszcze o niczym nie świadczy. Należy dokładnie znac' prawo w tej kwestii.! Przysługuje i muszą przyznac'! To są środki na utrzymanie. Ostatnio w Polsce zły zwyczaj panuje!I należy go przepędzic'-nawet siłą. Różnymi sposobami!Przysługuje świadczenie i nie ma odwołania!!!!
yola565 / 31.61.131.* / 2012-05-12 08:21
Witam, pobieram rentę rodzinną po zmarłym ojcu, pisze właśnie maturę i w październiku wybieram się na studia. Jestem w ciąży, a termin mojego porodu to ok. 1-go października, zastanawiam się czy w tym czasie miedzy ubezpieczeniem z liceum a ubezpieczeniem ze studiów(nie wiem odkąd będę tam ubezpieczona!)bedę musiała ponieść koszty szpitane? czy z mojej renty są odprowadzane jakieś składki ubezpieczeniowe? Moje drugie pytanie to czy kiedy wyjdę za mąż, renta będzie przysługiwała mi nadal?
Katarzyna22lata / 178.43.134.* / 2012-05-16 20:29
z tego co się orientuje wychodząc za mąż przechodzisz na utrzymanie męża dlatego z małżeństwem lepiej poczekać
hencel / 2012-05-11 17:53
Witam. mam maly problem. moja ciocia pobierała rentę socjalną. zmarła zostawiając dwójkę dzieci. pisaliśmy do Zus o przyznanie renty rodzinnej ale przyszła odmowna. Czy Zus ma prawo do zostawienia dzieci bez środków do życiạ? czy to jest zgodne z prawem? proszę o pomoc i poradę
wiwan / 2012-05-11 18:31
Tak, zgodne. Renta rodzinna jest świadczeniem pochodnym - od świadczenia które zmarły pobierał, albo mógł pobierać.
Jako rencistka socjalna ciocia nie spełniła żadnego warunku z art.57-58 Ustawy emerytalnej- bo nie była w ubezpieczeniu społecznym. Jej świadczenie nie jest wymienione też wśród świadczeń uprawniających do renty rodzinnej w art. 66.

W zależności od tego, czy dzieci są pełnoletnie czy nie- tj. czy zostaną przysposobione- mogą liczyć na świadczenia z ustawy o świadczeniach rodzinnych lub pomocy społecznej.

Należy spojrzeć na to tak, że i tak przez lata ciocia skorzystała ze świadczeń ZUS mimo braku swoich składek.

Pozostaje jeszcze droga renty w drodze wyjątku, o której pisałem dziś w tym wątku 'grazynie12'...
agusz32 / 84.173.117.* / 2012-05-11 15:54
Witam
Moje dzieci w wieku 11 i 12 lat pobieraja rente po zmarlym ojcu. Mam mozliwosc wyjazdu do Niemiec na stale,oczywiscie razem z diecmi.Czy w takim wypadku renta bedzie kontynuowana czy tez przepadnie?
wiwan / 2012-05-11 16:25
Będzie kontynuowana, nie jest jej warunkiem zamieszkiwanie w Polsce. Na zasadzie koordynacji wspólnotowej rent i emerytur będzie ona przekazywana na zagraniczne konto bankowe.

W tym celu potrzebny będzie kontakt z :

Oddział ZUS w Opolu
Wydział Realizacji
Umów Międzynarodowych
ul. Wrocławska 24
45-701 Opole
telefony:
+ 48 (77) 451-16-81
+ 48 (77) 451-17-58
kasia962 / 109.231.15.* / 2012-05-08 19:36
Witam,
Jestem wdową pracującą, wychowuję 2 dzieci, które otrzymują rentę rodzinną po 419 zł netto. Mój dochód brutto niestety przekracza nieznacznie(bo 90 zł brutto) kwoty 70% przeciętnego wynagrodzenia tj,2510,00 brutto/m. Czy opłaca mi się prosić pracodawcę o obniżenie, mojej pensji(bo o podwyżce nie ma mowy), by móc wnioskować o rentę rodzinną na 3 osoby?
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
wiwan / 2012-05-08 20:26
Nie opłaca się. Trzy osoby uprawnione uzyskują 95% renty, dwie- 90%. Czyli pani wniosek zwiększy kwotę renty tylko o 1/18.

Renty netto po 419 wskazują, że brutto to 462 zł. Zatem w trójkę uzyskalibyście raptem 52 zł brutto więcej.
kinia874 / 192.162.164.* / 2012-05-07 19:37
Witam. mam pytanie.ojciec mojej córki nie żyje,zmarł w wieku 38 lat.pobieralam alimenty z funduszu poniewaz nie byliśmy razem.po jego smierci zus odmówił renty na córke ponieważ ojciec nie mial przepracowanych lat zdaniem zusu. kazali mi udokumentowac samej jego przebieg pracy zawodowej. jest to nie możliwe ze wzgledu na to że nie widzieliśmy sie od 15 lat a rodzina twierdzi że nie posiada dokumentów. Czy jest jakas szansa na rętę w tym przypadku? córka w tej chwili ma 19 lat i sie uczy. Ojciec zmarł w 2008r
grazyna12 / 188.146.225.* / 2012-05-06 18:56
jezeli mój mąz do chwili smierci nie pracował 7 lat ,czy przysługuje mi renta. Mą chorował na marskosc wątroby i na to zmarł
wiwan / 2012-05-07 13:06
Jeśli nie tylko nie pracował, ale nie miał innego ubezpieczenia społecznego ani świadczenia z ZUS- to NIE ma takiej możliwości, bo wykluczają to widełki czasowe z art.57 i 58 ustawy emerytalnej.
grazyna 12 / 37.31.59.* / 2012-05-08 19:30
Bardzo dziekuje za odpowiedz.Tzn, nie mam zadnych szans otrzymania renty po nim. Mimo ,ze opłacał skladki przez 23 lata. Z ubezpiczenia społecznego pobierał zsiłek pilegnacyjny czy to sie liczy?
wiwan / 2012-05-08 19:59
Zasiłek pielęgnacyjny to świadczenie NIE z ub. społecznego, ale z ustawy o świadczeniach rodzinnych. Nie wypłaca go ZUS.

Oznacza to, że zmarły miał orzeczoną niepełnosprawność i znikome dochody. Ale było to orzeczenie powiatowego zespołu ds. orzekania, a nie ZUS-owe orzeczenie niezdolności do pracy. Gdyby miał ZUS-owe- miałby po prostu rentę, wtedy Pani miałaby prawo do r. rodzinnej po nim. Dlatego w pierwszej odpowiedzi zaznaczyłem, że dotyczy to sytuacji zarówno braku pracy jak i innego tytułu do ubezpieczenia jak i otrzymywania świadczenia ZUS.
grazyna12 / 178.180.74.* / 2012-05-11 14:26
A jezeli ja nie pracuje jestem na zasilku dla bezrobotnych. Choruje. Czy moge ubiegac sie o rente po męzu?
wiwan / 2012-05-11 16:32
Jest coś takiego jak "renta w drodze wyjątku" przyznawana przez Prezesa ZUS w wyjątkowych sytuacjach życiowych. Ale dzieje się tak sporadycznie, bo musi być spełniony łącznie cały zestaw okoliczności:

"1. wnioskodawca jest lub był osobą ubezpieczoną w rozumieniu ustawy lub jest członkiem rodziny pozostałym po ubezpieczonym,
2. nie spełnia warunków do uzyskania świadczenia w trybie zwykłym wskutek szczególnych okoliczności,
3. nie może podjąć pracy lub innej działalności objętej ubezpieczeniami społecznymi z uwagi na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek,
4. nie posiada niezbędnych środków utrzymania.
Warunki określone w w/w przepisie muszą być spełnione łącznie, a niespełnienie nawet jednego z nich wyklucza możliwość przyznania świadczenia w drodze wyjątku.
Rozpatrzenie wniosku o świadczenie w drodze wyjątku następuje dopiero po ostatecznym rozstrzygnięciu sprawy przez organ rentowy lub sąd, w zakresie ustalenia uprawnień do świadczenia w trybie zwykłym. ( czyli najpierw trzeba złożyć zwykły wniosek o rentę i uzyskać decyzję odmowną ).

Za szczególne okoliczności, warunkujące przyznanie świadczenia w drodze wyjątku, uważa się wyłącznie zdarzenie lub trwały stan wykluczający aktywność zawodową konkretnej osoby z powodu niemożności przezwyciężenia ich skutków. Są to przyczyny niezależne od woli strony, niezawinione przez nią, wynikające ze splotu obiektywnych okoliczności, niekiedy powiązanych z subiektywnymi, ale nie dominującymi i usprawiedliwionymi. Chodzi tu o przeszkody nie dające się usunąć, nawet przy dołożeniu maksimum sił i staranności, w kontynuowaniu czy podjęciu na nowo zatrudnienia. Muszą więc to być przeszkody - przynajmniej w jakimś czasie - nieusuwalne, eliminujące ubezpieczonego z grona pracowników w szerokim tego słowa znaczeniu.


Wymagane dokumenty

wniosek adresowany do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przyznanie świadczenia w drodze wyjątku, zawierający co najmniej dane osobowo-adresowe osoby ubiegającej się o świadczenie, sprecyzowane żądanie oraz podpis,

Oświadczenie o stanie rodzinnym, majątkowym i o sytuacji materialnej" (druk ZUS Rp - 15) oraz dokumenty potwierdzające stan faktyczny wskazany w oświadczeniu.
Dora88 / 95.41.214.* / 2012-05-04 12:43
Witam
Mam pytanie!po śmierci mojego taty oboje z bratem otrzymaliśmy rentę po nim.W tym samym roku co zmarł tata, mój brat skończył studia wiec renta przeszła całkowicie na nie. We wrześniu tego roku kończę studia inżynierskie mając 24 lata i chciałabym zacząć magisterskie ale nie wiadomo czy będzie wystarczająca ilość osób aby otworzyć kierunek dlatego chce iść na roczne studium które wystawia zaświadczenia o nauce. Czy takie zaświadczenie ma jakąkolwiek podstawę abym dalej otrzymywała rentę. Pojawia się jeszcze jeden problem we wrześniu tego roku wychodzę za mąż i zmieniam nazwisko.Słyszałam że to już definitywnie pozbawia mnie otrzymywania renty.
Proszę o odpowiedz!:)
wiwan / 2012-05-07 12:59
Rodzaj szkoły, zamążpójście i zmiana nazwiska są BEZ wpływu na prawo do renty rodzinnej.
anna625 / 81.219.59.* / 2012-05-02 19:00
witam. dużo czytałam ponizszych pytan i odpowiedzi jednak niektóre rzeczy trudno mi zinterpretować i mimo wszystko oczekiwałabym odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Mam 20 lat i od października chcę iść na studia zaoczne, pobieram rentę z KRUS za zmarła mamę.
1. czy idąc na studia niestacjonarne mogę nadal rente pobierać?
2. kierunek studiów ma znaczenie?
3. idąc na staż mogę dalej pobierac rente?
4. jeżeli chciałabym iść do pracy renta zostanie zatrzymana? / otrzymanie renty będzie zależało od mojego wynagrodzenia?

z góry dziękuje za odpowiedz.
wiwan / 2012-05-07 12:57
Krótko:
1. tryb studiów nie ma znaczenia dla renty,
2. kierunek- jak wyżej,
3. zależy od wynagrodzenia,
4. jak wyżej- zależy od wynagrodzenia, tj. tego, czy wynagrodzenie brutto przekracza 70 % lub 130% przeciętnego wynagrodzenia. Przekroczenie pierwszego progu powoduje zmniejszenie wypłaty świadczenia, drugiego- całkowite wstrzymanie, aż do ponownego zejścia poniżej limitu.
Krzysztof982 / 31.63.36.* / 2012-05-01 09:10
Witam
Mam pytanie odnośnie prawa dla renty rodzinnej. Mój tata zmarł w wieku 54lat w 2000r. Tuż po jego śmierci miałem prawo do renty. Uczę się nadal i w przyszłym roku zamierzam iść na studia. Urodziłem się 15.05.1992 natomiast moja mama 04.04.1966r. Czy jest jakaś możliwość przejscia na rente przez moją mame po zaprzestaniu przeze mnie nauki.Dodam jeszcze iż mama jest wdową po raz drugi i po śmierci męża z drugiego małużeństwa, mąż nie miał prawa do renty pomimo choroby. Miał wtedy 54 lata a moja mama 43. Dziękuje za informacje.
wiwan / 2012-05-07 12:52
Niestety nie- mama nie uzyska prawa do r. rodzinnej, gdyż ukończy 50 lat później niż 5 lat zarówno po śmierci męża jak i po Twojej pełnoletności.

Wyjątek stanowiłaby sytuacja, gdyby mama uzyskała orzeczenie (ZUS-owe)o niezdolności do pracy ( całkowite lub częściowe ) przed 15.05.2015 r. czyli przed upływem 5 lat od zaprzestania wychowywania Ciebie jako rencisty rodzinnego.

Wszystko to wynika z art. 70 ustawy emerytalnej.
agaw94 / 212.106.8.* / 2012-04-23 21:08
Witam. Przez 8 lat moja matka mój brat i ja pobieraliśmy rentę rodzinną. Mój brat ma 21 lat nadal się uczy, ja w tym roku skończyłam 18 i także nadal się uczę. Czy ze względu na to że ja i mój brat jesteśmy pełnoletni mojej matce już nie będzie przysługiwała renta?
wiwan / 2012-04-23 22:06
Jeśli nie ma i nie będzie kwestii niepełnosprawności mamy, to sytuacja zależy od wieku mamy.
Mianowicie- jeśli mama w dniu Twoich 18 urodzin miała mniej niż 45 lat- traci od następnego miesiąca prawo do r. rodzinnej na zawsze. Jeśli miała 45 i więcej lat - traci ją do dnia swoich 50 urodzin, a od następnego miesiąca odzyskuje już na zawsze.
Jeśli miała w tym dniu 50 lat lub więcej - nie traci prawa w ogóle.

Wynika to z art.70 ustawy emerytalnej.
pawel412 / 89.79.221.* / 2012-04-16 19:35
Witam , moj ojciec zmarł w wieku 59 lat okres składkowy wynosił jakies 30 lat , brakowało 3 miesiecy by przeszedł na emeryture . Matka ma 60 lat i jest emerytka , czy przyszługuje jej tez renta po ojcu ? Ja mam 24 lata , chodze do szkoly dla dorosłych , sadze ze mi przysługuje , lecz emerytura matki jest tak niska ze ciezko wiazac koniec z koncem
pawel412 / 89.79.221.* / 2012-04-16 19:45
pyta 2) czy moja matka moze ubiegac sie o emeryture ojca , pomimo jak zmarł brakowało 3 miesiecy do osiagniecia wieku tzn 60 lat , bo okres pracy zawodowej był spełniony . Emerytura ojca była by korzystniejsza niz matki
wiwan / 2012-04-16 20:37
1. Matka jest uprawniona do renty rodzinnej po mężu/Twoim ojcu. Oczywiście będzie musiała wybrać albo świadczenie swoje -dotychczasowe albo nowe.
2. Renta rodzinna dla jednej osoby uprawnionej wynosi 85% świadczenia zmarłego. Jeśli zmarły swojego jeszcze nie pobierał- wylicza się hipotetyczną rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy zmarłego.
Więc chyba nieco awansem stwierdzasz, że by się to matce bardziej finansowo opłacało.
3. Brakujące 3 miesiące, czy 3 lata do wieku emerytalnego nie mają znaczenia. zresztą ojcu zabrakło lat 6. No chyba, że miał wymagany staż pracy w warunkach szczególnych, na kolie, górnictwie itp.
4. Ty też jesteś uprawniony- i pod warunkiem kontynuowania nauki/studiów będzie tak do 25 Twoich urodzin.

5. Jeśli Twoje przychody miesięczne są niższe niż 2510,80 zł brutto/mc strategicznie jest- byś o rentę wystąpił teraz tylko Ty, a wraz z twoimi 25urodzinami o rentę wystąpiła matka.
pawel412 / 89.79.221.* / 2012-04-16 20:49
Miał wymagany staz pracy w warunkach szkodliwych , stad takie pytanie .
wiwan / 2012-04-16 20:56
Rozumiem, ale dla renty rodzinnej po nim niestety nie ma to znaczenia- zostanie wyliczona hipotetyczna renta z tyt. całkowitej niezdolności do pracy. A z niej 85% jako r. rodzinna dla jednej osoby, albo 90% dla Was dwojga. Dlatego pisałem 'strategicznie'. Bo nawet zakładając, że renta rodzinna będzie wyższa niż emerytura mamy- przez rok, do końca Twojego uprawnienia razem będziecie mieli emeryturę mamy + 85% renty dla Ciebie. Gdybyście wystąpili oboje od razu byłoby to 90% renty, ale bez emerytury mamy.
pawel412 / 89.79.221.* / 2012-04-16 21:07
Serdecznie dziekuje za odpowiedz , pozdrawiam !

Najnowsze wpisy