Forum Forum emerytalneInne

Komu przysługuje renta rodzinna

Komu przysługuje renta rodzinna

Money.pl / 2008-08-27 20:18
Komentarze do wiadomości: Komu przysługuje renta rodzinna.
Wyświetlaj:

Re:

ja. / 82.145.211.* / 2012-04-15 14:45
Witam! Mam takie pytanie mam 24lata i przyszla mi decyzja ze renta mi przysluguje po ojcu ale pobiera ja matka czy jest taka mozliwosc bym ja bezposrednio pobieral?
wiwan / 2012-04-16 11:27
A na jakiej podstawie pobiera ją matka ?
Jeśli jesteście uprawnieni oboje, to renta jest rozbijana na dwie równe części, do których każde z Was ma swoje osobne prawo. Jeśli tylko Ty jesteś uprawniony- to przecież składałeś wniosek rentowy.

Tak czy inaczej- wystarczy dowód osobisty i w Zakładzie należy zgłosić swoje konto bankowe do przelewu renty.
ja. / 82.145.210.* / 2012-04-16 19:28
matka ja pobiera bo na decyzj jest ze opiekunem jest a nie skladalem sam wniosku tylko wniosek byl skladany za nim jeszcze osiagnalem pelnoletnosc.
wiwan / 2012-04-16 19:39
Rozumiem. Zresztą wtedy ona też była uprawniona do renty.

No więc jak napisałem wcześniej. Warto znać numer decyzji rentowej, ale wg. Twojego nazwiska i danych zmarłego też znajdą.
grudzien2222 / 80.50.133.* / 2012-04-13 07:34
WItam
Mam pytanie. Mój teść zmarł i rente rodzinną dostała najmłodsza córka i jej córka która w chwili smierci była w rodzinie zastepczej u teściów. Najmłodsza córka skończyła szkołe i przestała pobierać zasiłek. W tamtym roku wystąpiła do sądu o prawa nad dzieckiem, oczywiscie dostała. Wyszła za mąż i jej mąż chce adoptować jeje córke. Moje pytanie czy nadal najmłodszej teraz juz wnuczce należy się renta, mimo to że ma prawnych opiekunów.
wiwan / 2012-04-13 10:51
To przysposobienie małej rencistki NIE zmienia jej prawa do renty rodzinnej po teściu/dziadku.

Bo nic takiego z ustawy nie wynika.

Jest zresztą UCHWAŁA SKŁADU SIEDMIU SĘDZIÓW Sądu Najwyższego(V UZP 1/75)
z dnia 25 lipca 1975 r.
w tej kwestii, tyle że ze względu na datę dotyczy jeszcze poprzedniej ustawy emerytalnej, która jednak identycznie kwestię prawa do renty rodzinnej dzieci regulowała.

Jeśli zachowa ona inne warunki do renty uprawniające tj. wiek do 16 lat lub do 25 przy kontynuacji nauki lub do końca roku akademickiego na którym skończy 25 lat i będzie to jednocześnie ostatni programowo rok studiów.

No i normalne kwestie zmniejszenia i zawieszenia wypłaty renty w związku z uzyskiwanymi przychodami.
Dorota669 / 87.99.97.* / 2012-04-07 03:38
Dziekuje serdecznie za ostatnie wyjasnienie ,na moje pytanie w sprawie renty rodzinnej .Prosze o jeszcze jedno wyjasnienie .Czy moj syn ktory jest niepelnosprawny od dziecka, po mojej smierci zostanie sam .Obojetnie na wiek bedzie mu przyslugiwal zasilek dla sieroty zupelnej oprocz pobierajacej renty ,rodzinnej ? Dziekuje bardzo za pomoc ,Zycze pieknych spokojnych Swiat duzo ,zdrowia Dorota .
wiwan / 2012-04-07 11:04
Tak. Dodatek dla sieroty zupełnej jest niezależny od wieku. Syn musiałby utracić rentę rodzinną, by nie mieć prawa do dodatku- bo jest to świadczenie "sprzężone" z rentą rodzinną.

Uwaga- nie wiem jak w przyszłości, ale obecnie dodatek nie jest przyznawany z urzędu- rencista (lub pełnomocnik) musi wystąpić z wnioskiem- jednozdaniowym + akt zgonu rodzica.
Obecnie jest to kwota 367,79 zł brutto.
--------------------------------------------
Spokojnych i...jak najdłuższych :-)
Dorota669 / 87.99.97.* / 2012-04-05 05:36
Witam bardzo serdecznie ,Jestem matka syna niepelnosprawnego w stopniu umiarkowanym .Jest niepelnosprawnym od dziecka .Pobiera rente socjalna .Jestem wdowa pobieram rente po mezu rodzinna . Czy muj syn , po mojej smierci bedzie mial prawo do renty rodzinnej ,bardzo prosze o odpowiedz ,bardzo to dlamnie wazne ,boje sie o przyszlosc mojego syna dziekuje bardzo Dorota .
wiwan / 2012-04-05 11:27
Skoro syn pobiera rentę socjalną tzn., że ma ZUS-owe orzeczenie o całkowitej (stałej lub okresowej ) niezdolności do pracy niezależnie od orzeczenia o umiarkowanym stopniu, które jest orzekane przez powiatowe zespoły dla celów nierentowych.

Kryteria renty socjalnej i rodzinnej dla pełnoletniego dziecka są niemal tożsame*.

Więc już teraz jest uprawniony do renty rodzinnej po ojcu, jeśli Pani mąż był jego ojcem. Będzie też uprawniony do renty rodzinnej po Pani o ile, jego orzeczenie nie jest okresowe lub będzie nadal orzekane na kolejne okresy oraz o ile Pani w chwili śmierci spełni kryteria ubezpieczeniowe pozwalające na przyznanie renty rodzinnej po Pani. Jeśli tak się stanie syn będzie musiał wybrać, którą rentę rodzinną będzie pobierał- tę po ojcu, czy tę po Pani.

Będzie mógł nadal łączyć jej pobieranie z pobieraniem renty socjalnej ( z zastosowaniem limitu:kwota renty socjalnej ulega takiemu obniżeniu, aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być niższa niż 10% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Renta socjalna nie przysługuje, jeżeli kwota renty rodzinnej przekracza 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy ).

* r.socjalna wymaga:
niezdolności do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
- przed ukończeniem 18 roku życia,
- w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25 roku życia,
- w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej

r. rodzinna wymaga :
niezdolności do pracy, która powstała
- do ukończenia 16 roku życia
- do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej
jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia
Dorota Levis / 87.99.97.* / 2012-04-05 05:35
Witam bardzo serdecznie ,Jestem matka syna niepelnosprawnego w stopniu umiarkowanym .Jest niepelnosprawnym od dziecka .Pobiera rente socjalna .Jestem wdowa pobieram rente po mezu rodzinna . Czy muj syn , po mojej smierci bedzie mial prawo do renty rodzinnej ,bardzo prosze o odpowiedz ,bardzo to dlamnie wazne ,boje sie o przyszlosc mojego syna dziekuje bardzo Dorota .
nynyny / 195.117.211.* / 2012-03-30 15:15
Dzień dobry. Moja mama jest po całkowitej mastektomii prawej piersi i węzłów chłonnych pachowych. Lekarz orzecznik nie przyznał jej renty, a 6 miesięcy zasiłku rehabiliacyjnego, bo stwierdził że jest ona całkowicie zdolna do pracy. W czasie tych 6 miesięcy miałaby poszukać sobie lżejszej pracy - tak stwierdził orzecznik. Całe życie była pracownikiem fizycznym i nie jest w stanie kontynuować pracy. Ponadto ma już 57 lat i patrząc prawdzie w oczy nikt jej w tym wieku już nie zatrudni. Nie jest w stanie wykonywać nawet niektórych prac domowych. Lekarz prowadzący w szpitalu powiedział, że wykluczone jest żeby wróciła ona z powrotem do pracy fizycznej. Jaka jest szansa, że przy odwołaniu się od tej decyzji dostanie ona rentę? Jakie kroki trzeba podjąć, aby się odwołać ?
wiwan / 2012-03-30 21:45
Jeśli od doręczenia mamie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS nie minęło 14 dni można zgłosić do ZUS 'sprzeciw wobec tego orzeczenia'.
Skutkuje to ponownym badaniem ubezpieczonej, tyle że już przez komisję 3 osobową. Nie ma formularza specjalnego, sprzeciwu, dostarczać dodatkowej dokumentacji.

Sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS powinien zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji, określenie i zwięzłe uzasadnienie zarzutów i wniosków oraz podpis ubezpieczonego albo jego przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika. Sprzeciw złożyć na piśmie za zwrotnym potwierdzeniem na kserokopii.

To jak pan widzi inna procedura niż odwołanie od decyzji ZUS do sądu- bo kwestionuje się jedynie ocenę medyczną stanu zdrowia/profesjonalizm orzecznika, a nie decyzję administracyjną o przyznaniu/odmowie świadczenia z ZUS.

Niezgłoszenie sprzeciwu zmniejsza pole ewentualnego późniejszego odwołania od decyzji ZUS o odmowie renty- będzie mogło ono już dotyczyć tylko kwestii niemedycznych.

O szansach się nie wypowiadam.
wiwan / 2012-03-30 21:46
Zjadło mi "nie trzeba dostarczać dodatkowej dokumentacji"
fake_sister / 195.117.211.* / 2012-03-29 21:05
Witam, pobieram rentę po zmarłym ojcu. Kończę obecnie klasę maturalną i od czerwca chciałabym odbyć staż w miejskim domu kultury. Czy będzie to jakoś kolidowało z dalszym pobieraniem renty?
wiwan / 2012-03-30 11:53
Najkrócej:
1. Na Pani prawo do renty rodzinnej podjęcie stażu jest BEZ wpływu, o ile będzie kontynuować Pani edukację. Czyli nie podjęcie nauki w szkole policealnej, studiów odbierze Pani prawo do renty od września, ale staż nie ma z tym nic wspólnego.
2. Na wysokość otrzymywanej renty ma wpływ wynagrodzenie z tego stażu. Chodzi o limity przychodu 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, których przekroczenie powoduje odpowiednio zmniejszenie lub całkowite wstrzymanie wypłaty świadczenia. O czym w tym wątku napisałem już wiele razy.

Chyba, że będzie to staż z PUP- co oznacza, że pobiera Pani rentę niższą niż 750 zł brutto, czyli oprócz Pani jest druga osoba uprawniona.
nala / 89.77.107.* / 2012-03-29 19:39
Pobierana jest renta po zmarłym ojcu. Czy trzeba rozliczyć się z tego z fiskusem ? Proszę o szybką odpowiedź i dziękuje.
wiwan / 2012-03-29 19:48
Jeśli był to jedyny dochód rencisty opodatkowany w 2011 r. oraz nie chce skorzystać on z jakiejś ulgi podatkowej lub preferencji- NIE trzeba. Kopia PIT 11A/40A z ZUS/KRUS jest w urzędzie skarbowym i pełni tę samą rolę co PIT 36/37 złożony przez podatnika.

W przypadkach innych- TRZEBA.
Gość 1 / 83.10.171.* / 2012-03-27 20:51
Witam serdecznie .
Moja córka urodzona 27.05.96r. kończy 16 lat i zostałam powiadomiona, że nie otrzymam dla niej renty rodzinnej podczas wakacji, ponieważ gimnazjum kończy w czerwcu, a dalszą naukę zaczyna dopiero na początku września .W gimnazjum p. sekretarka powiedziała, że uczennicą gimnazjum jest do 31 sierpnia . Renta podobnież nie będzie wyrównana . Czy jest to możliwe abym otrzymała tą rentę na córkę ? Jeśli tak to w jaki sposób ?
Z góry serdecznie dziękuję .
wiwan / 2012-03-27 21:32
"Powiadomiona" przez kogo ? Wstrzymanie renty wymaga decyzji Zakładu, a tej raczej z takim wyprzedzeniem się nie dostaje. Co więcej kwestia renty za wakacje jest już dawno jasna, sam ZUS na swojej stronie WWW jasno pisze o tym, że się ona w tym przypadku należy za całe wakacje nawet, gdy jest to ostatnia klasa.

Jest więc raczej niemożliwe, by córka renty nie otrzymała za lipiec i sierpień, a otrzymanie takiej kuriozalnej decyzji ZUS kwalifikowałoby się do odwołania na 100% pomyślnego dla rencistki.
Gość 1 / 83.7.246.* / 2012-03-28 21:02
Córka otrzymuje rentę rodzinną po zmarłym ojcu z KRUS ...
Zostałam powiadomiona przez pracownicę z KRUS'u
wiwan / 2012-03-28 21:14
To, że renta jest rolniczą rentą rodzinną niczego w tej kwestii nie zmienia. Regulacja dotycząca uprawnionych do rolniczej renty rodzinnej ( art. 29 ust. 2 USTAWY z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników ) w powiązaniu z art. 6 ust. 6 tej ustawy odsyła wprost do ustawy ZUS-owej, czyli zasady prawa członków rodziny do renty rodzinnej są identyczne. Tyle że w KRUS nieco inaczej nalicza się jej wysokość.

Info od pracownicy należy traktować jako nieformalne, decyzja rentowa jest wydana przecież do końca sierpnia, niewypłacenie renty za wakacje wymagałoby jej zmiany/nowej decyzji. Jeśli do tego dojdzie należy się odwołać.
Gamonie w tym Pani córki KRUS-ie.
Gość 1 / 83.7.246.* / 2012-03-28 21:19
Dziękuję bardzo za pomoc .
Serdecznie pozdrawiam .
wiwan / 2012-03-28 21:24
Proszę bardzo. Tu jeszcze dla uspokojenia artykuł:

http://www.money.pl/emerytury/poradniki/artykul/renta;rodzinna;za;wakacje,253,0,239613.html
Kawuś / 83.31.29.* / 2012-03-27 17:14
Witam serdecznie. Potrzebuje pomocy w pewnej kwestii, a mianowicie odnośnie pobierania renty. Mam 22lata, pracuję na zasadzie umowy o pracę,studiuje zaocznie, pobieram wraz z mamą rentę rodzinną po zmarłym ojcu( ja ok 400zł i mama również ok 400zł). Moje zarobki w zeszłym roku po rozliczeniu się z US wykalkowane zostały na

I Kwartał- 3533.12zł
II - 3425.34zł
III - 3667.21zł
IV - 3565.96zł
kwoty brutto

po pierwsze, chciałbym wiedzieć o ile przekroczyłem możliwe dorobienie do renty aby przyslugiwalo mi odbieranie jej 90% ( tj 400zl ) ?

po drugie, kiedy i czy wogole ZUS bedzie chciał zwrotu części pobieranego świadczenia za cały rok, skąd się o tym dowie że zarabiałem akurat tyle, skoro nie rozliczałem sie z niczego w Zusie?

po trzecie, jakie kroki powinienem poczynić w chwili obecnej? Pracuje juz 3ci miesiąc roku 2012 i nie wiem co mam w chwili obecnej zrobić.

Byłbym bardzo wdzieczny, jeżeli otrzymałbym odpowiedzi na swoje pytania. Z góry dziekuje i pozdrawiam.
wiwan / 2012-03-27 19:54
Po pierwsze- masz i miałeś ustawowy obowiązek poinformowania ZUS o podjęciu zarobkowania i spodziewanych kwotach przychodu. Info o tym jest w decyzji rentowej.

Pod drugie miałeś obowiązek rozliczenia renty i swoich przychodów z ZUS-em za rok 2011 do końca lutego.

Po trzecie- to, że jesteś rencistą miałeś obowiązek oświadczyć pracodawcy- dla celów podatkowych i składkowych. Pracodawca jako płatnik- zaś poinformować o tym ZUS.

Po czwarte- te kwoty w kwartałach to całkowity przychód (wynagrodzenie brutto) średnie miesięczne dla danego kwartału, czy łączne za cały kwartał ?

Tak czy inaczej wynika z tego, że do przekroczenia 130% przeciętnego wynagrodzenia nie doszło tzn. nie było podstaw zupełnego zawieszenia renty.
Limity przychodu powodującego zmniejszenie wypłaty renty ( 70% przeciętnego wynagrodzenia ) są ogłaszane co 3 miesiące, ale nie na kwartał kalendarzowy.
Enrike / 79.173.45.* / 2012-03-26 17:44
Witam serdecznie mam pytanie, z tego co wiem renta rodzinna po zmarłym rodzicu należy się do 25 roku życia jeśli dana osoba uczy się. A jeśli 25 urodziny przypadają na ostatni rok nauki to renta jest wypłacana do zakończenia roku szkolnego, czy ta zasada dotyczy tylko ostatniego roku studiów czy również policealnej szkoły?

Pozdrawiam
wiwan / 2012-03-26 20:45
Tylko studiów, do tego tylko magisterskich i licencjackich. Nie dotyczy to doktoranckich i podyplomowych.

Podstawa- art.68 ust. 2 Ustawy emerytalnej i wyroki SN.
zarg / 2012-03-25 17:51
Chciałam sie dowiedziec czy kiedykolwiek dostane rente po mężu.
zm.02.08.2007
a ja ur,10.10.1963
córka ur 03.04.1985
Panie w Zusie mówia ze niestety nigdy nie otrzymam renty rodzinnej po mężu,
wiwan / 2012-03-26 13:43
I tak jest- ukończy Pani 50 lat później niż 5 lat od śmierci męża. Córka, o ile do renty była uprawniona - musiała się kształcić, była w chwili śmierci męża już pełnoletnia- więc nie ma kwestii ukończenia przez Pani 50 lat nie później niż 5 lat od zaprzestania wychowywania rencistki rodzinnej.
Jedyna możliwość- uzyskanie przez Panią teraz tj. do 2 sierpnia 2012 r. orzeczenia z ZUS o niezdolności do pracy- da to Pani prawo do choć czasowej renty rodzinnej po mężu.

Wynika to z art.70, ust.2 ustawy emerytalnej.
Ania.W. / 95.40.140.* / 2012-03-23 12:42
witam! mam pytanie, otóż otrzymuję rentę po zmarłej mamie, bo studiuję. Mam sporo wolnego czasu i do tego zbliżają się wakacje, chciałabym się zarejestrować na bezrobociu, żeby łatwiej znaleźć pracę i sobie dorobić. Czy to nie koliduje z tym, że otrzymuję rentę? czy nie zostanie mi ona odebrana?
wiwan / 2012-03-23 20:24
Zacznijmy od tego, że NIE może Pani zarejestrować się w PUP jako bezrobotna jeśli:

1. wysokość renty jest wyższa niż 1/2 minimalnego wynagrodzenia- obecnie 750zł brutto
lub
2. studiuje Pani stacjonarnie.

Uzyskiwanie przychodów podlegających ubezpieczeniom społecznym wysokości wyższej niż 70% przeciętnego wynagrodzenia koliduje- bo powoduje zmniejszenie wypłaty świadczenia. Choć summa summarum może się to kalkulować finansowo.
Ale nie wlicza się tu dochodu z dzieła i zlecenia- bo oba nie rodzą w Pani przypadku obowiązkowych ub. społecznych.
mirka58 / 83.20.39.* / 2012-03-22 23:58
Witam. Przytoczę daty:
- moja data urodz. 24.09.1958
- data urodz. mojej córki 30.06.1987 - w tym roku kończy 25 lat.
Córka pobiera rentę rodzinną po zmarłym ojcu (data śmierci 23.09.2002) - renta jest przyznana do 30 czerwca br. Czy możliwe jest przeniesienie tego świadczenia na mnie przed 30.06.2012?
wiwan / 2012-03-23 11:11
Tak. Jest Pani uprawniona do renty rodzinnej, gdyż wiek 50 lat ukończyła Pani nie później niż 5 lat od zaprzestania wychowywania (18 urodziny ) córki uprawnionej do renty rodzinnej.- art.70, ust.2 Ustawy emerytalnej.

Rozsądnie jest zrobić to jak najwcześniej, i szkoda że tak nie było, chyba że chodzi o kryteria dochodowe i zawieszenia Pani prawa do renty- bo przez czas, gdy obie będziecie rentę pobierać, w sumie będzie ona o 1/17 wyższa ( 90% świadczenia zmarłego dla 2 osób, zamiast 85% dla jednej ).
mirka58 / 83.20.239.* / 2012-03-24 10:26
Serdecznie dziękuję za odpowiedź - w moim przypadku dokładnie właśnie chodziło o dochody, niemałe zresztą, ale właśnie pracodawca rozwiązał ze mną 19 lat trwającą umowę o pracę z przyczyn niezależnych od pracowników :( Pozdrawiam, Mirka
xxxaskaxx / 2012-03-20 16:45
witam mam pytanie, pobierałam rente rodzinna przez 8 lat nastepnie przerwalam nauke nie powiadamiajac zusu i dostawalam rente jescze przez 4 miesiace. we wrzesniu nie zlozylam wniosku o przedluzenie nauki i przestalam pobierac rente. Potem wyjechalam za granice i teraz po 2 latach che wrocic do szkoly mam 21 lat i zastanawiam se czy maja ten dlug moge zlozyc wniosek o rente i beda mi z niej zabierac 1/3 czy 1/4 czy juz mi sie nie nalezy? bardzo prosze o odpowiedz
Pozdrawiam,
wiwan / 2012-03-20 22:28
Ewentualna należność wobec ZUS z tyt. nieprawnie pobranej renty nie pozbawia prawa do wniosku o jej wznowienie czy ponowne przyznanie.
Piszę ewentualna, bo Zakłada mógł to przegapić, ale nawet wtedy lepiej to wyjaśnić- bo przedawnienie takich zaległości to aż 10 lat z tamtego okresu. Odsetki za np. 7 lat, gdy ZUS do tego dojdzie będą ogromne.

I oczywiście ZUS będzie potrącał sobie tę zaległość z bieżących wypłat. To, jaką część- będzie zależeć od tego, czy Pani renta będzie w wysokości minimalnej. Bo zasadniczo może być potrącane do 25% renty Netto ( czyli po odprowadzeniu całej zaliczki PIT i składki zdrowotnej ), ale nie więcej niż 40% kwoty renty minimalnej netto.

Wynika to z art.139-141 ustawy emerytalnej.
xxxaskaxx / 2012-03-21 07:00
bardzo dziekuje za odpowiedz. W takim razie jutro wybore sie do ZUS-u
Pozdrawiam,

Najnowsze wpisy