Forum Forum emerytalneInne

Komu przysługuje renta rodzinna

Komu przysługuje renta rodzinna

Money.pl / 2008-08-27 20:18
Komentarze do wiadomości: Komu przysługuje renta rodzinna.
Wyświetlaj:
wiki999 / 109.231.0.* / 2012-02-04 12:10
Mój mąż zmarł 7 lat temu. Zostałam sama z 2 małoletnich dzieci.dzieci otrzymały rentę rodzinna (90%). Gdy składałam wniosek o rentę Pani w Zus-ie powiedziała mi, że dla mnie również przysługiwałaby renta gdybym nie pracowała (czyli razem te 95%)., ale z uwagi , ze pracuję to nie. Teraz gdzieś wyczytałam, że nie jest brane kryterium dochodowe.Jak jest w rzeczywistości czy przysługuje mi renta rodzinna czy nie. nadal wychowuje małoletnie dziec sama, moje dochody nie są zbyt duże i jest mi coraz trudniej związać koniec z końcem. Żadnych zasiłków dodatkowych nie otrzymuję.
wiwan / 2012-02-05 12:01
Pracowanie lub nie nie wpływa na PRAWO do renty. Jest Pani uprawniona z tytułu wdowieństwa i wychowywania dzieci do renty uprawnionych.
Pani z ZUS miała na myśli kwestię WYPŁATY renty dla Pani. Chodzi o to, że rencista ma limity przychodu (poza rentą), których przekraczanie powoduje albo zmniejszenie wypłaty renty, albo jej całkowite zawieszenie. To 70% i 130% przeciętnego wynagrodzenia za przedostatni kwartał. Obecnie (grudzień-luty ) to 2391,20 zł i 4440,80 zł .brutto/mc.
Chodzi o przychody podlegające składkom ZUS, czyli np. nie dotyczy to przychodu z umowy o dzieło.

Pani z ZUS miała rację więc w przypadku, gdy Pani przychody są takie, że powodowałyby zmniejszenie Pani części renty (1/3 z tych 95%) większe niż owe dodatkowe 5% wynikające z faktu, że renta byłaby dla 3 a nie dla 2 osób (90%).
Wtedy rzeczywiście się to po prostu Pani nie kalkuluje finansowo
wiki999 / 109.231.0.* / 2012-02-05 18:47
Dzięki. Ale czy ja mogę jeszcze prosić o wyjaśnienie tych kwot jak one odnoszą się do moich dochodów. Mój miesięczny dochód netto to ok.1900,00zł, czyli nie przekracza tych kwot. Mój starszy syn w lutym kończy 18 lat i jego renta będzie przekazywana na jego konto, ta kwota nie jest duża wynosi 367,50 zł.Młodszy syn ma 10 lat, razem z synem (tym młodszym) dochód nasz łącznie netto będzie wynosił 2267,50 zł - czyli nie przekracza tego limitu. Nie wiem czy dobrze zrozumiałam, czyli mogę wnioskować o te dodatkowe 5%? Rozumiem, że starszy syn otrzymałby mniej, bo wtedy dzielimy wszystko na 3 osoby, ale w sumie otrzymalibyśmy więcej czy tak?
wiki999 / 109.231.0.* / 2012-02-05 20:15
Już doczytałam i wszystko rozumiem. Mogę dorobić na kwotę nie wyższą niż 2391,20 brutto. inaczej nie będzie mi się kalkulowało.
wiki999 / 109.231.0.* / 2012-02-05 20:15
Już doczytałam i wszystko rozumiem. Mogę dorobić na kwotę nie wyższą niż 2391,20 brutto. inaczej nie będzie mi się kalkulowało.
wiki999 / 109.231.0.* / 2012-02-05 21:07
Chciałam tylko nadmienić, że jest to bardzo niesprawiedliwe, bo ja muszę utrzymać siebie i dwoje dzieci, czyli razem 3 osoby. Natomiast jak jest jedna osoba korzystająca z renty rodzinnej, czy innego świadczenia, to również obowiązuje ten sam limit :(
wiwan / 2012-02-05 21:23
Taki sam mają i wcześniejsi emeryci, i renciści z tyt. niezdolności do pracy...

Filozofia w przypadku renty rodzinnej jest taka, że jest to świadczenie pochodne do hipotetycznego świadczenia zmarłego, które ma "złagodzić" jego brak w rodzinie pod względem budżetowym. Gdyby żył- swoje świadczenie miałby tylko dla siebie, albo dla siebie, żony i 2 dzieci jak w Pani przypadku. Czyli jest to jakby konsekwencja jego (zmarłego) wyboru drogi życiowej.


Pozdrawiam.
I.Skowrońska / 178.182.40.* / 2012-02-03 16:32
Dzień dobry ,moja babcia ma obecnie 93lata jest na rencie rodzinnej po dziadku i nigdy ni pracowała.Czy musi składać co roku jakieś oświadczenia.
wiwan / 2012-02-03 20:41
Nie. Nie musi. No chyba, że zacznie uzyskiwać dochody podlegające ubezpieczeniom społecznym ( etat, zlecenie ) poza rentą :-)))
viola_vs / 2012-02-01 19:50
Witam.Mam 18 lat i nadal się uczę,mój ojciec zmarł 5 miesięcy temu.Starałam się o rentę rodzinną po nim jednakże dostałam z ZUS decyzję odmowną,ponieważ w ostatnim 10-cioleciu do chwili jego śmierci nie miał przepracowanych wymaganych minimum 5 lat.Jednakże dowiedziałam się,że w roku 2003 był też zarejestrowany jako bezrobotny i pobierał zasiłek z Urzędu Pracy.Czy jeżeli wyciągnę z Urzędu Pracy zaświadczenie o tym i przedstawię je w ZUS,to wliczą ten okres do tych wymaganych 5 lat?Nadmienię iż ten rok,w którym ojciec był zarejestrowany jako bezrobotny i pobierał zasiłek wystarczyłby do wymaganego minimum okresu pracy w ostatnim 10-cioleciu do chwili jego śmierci.Jednakże ostatnie 2 lata nigdzie nie pracował i nie był zarejestrowany jako osoba bezrobotna.
wiwan / 2012-02-01 20:06
Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych jest okresem składkowym i powiększa wprost ( tzn. jest przyjmowany w pełnym wymiarze ) staż ubezpieczeniowy wymagany dla prawa do renty z tyt. niezdolności do pracy, a tym samym do renty rodzinnej.

Uzupełnienie jednak formularza Rp-6 i dołączenie zaświadczenia z PUP to za mało.

Oprócz warunku, o którym Pani pisze (5 lat/10 lat) jest jeszcze niezbędne spełnienie innego- z art. 57, ust.1, pkt. 3) Ustawy emerytalnej- tj. tego by śmierć nastąpiła w czasie ubezpieczenia lub nie później niż 18 miesięcy od jego ustania.

2 lata bez pracy powodują niespełnienie tego warunku. Tym razem decyzja byłaby również odmowna, tyle że z tego drugiego powodu.

Warunek ten (18 mc) nie musiałby być spełniony, gdyby wykazała Pani, że ojciec w całej swojej historii ubezpieczeniowej (czyli również przed okresem ostatnich 10 lat ) łącznie uzyskał staż ubezpieczeniowy tj. okresy składkowe + nieskładkowe, ale nie więcej niż 1/3 składkowych przynajmniej 25 lat.
Wtedy decyzja byłaby pozytywna.
viola_vs / 2012-02-01 21:45
Rozumiem,że jeżeli mój ojciec miał w sumie przepracowane 15 lat(okresy składkowe i nieskładkowe udokumentowane) przez całe swoje życie,to nie należy mi się renta rodzinna?
wiwan / 2012-02-01 22:16
Niestety nie należy, gdyż z takim stażem nie był zwolniony z warunku, by jego niezdolność do pracy/śmierć nastąpiła nie później niż 18 miesięcy od ustania ubezpieczenia emerytalno-rentowego.
Skoro przez ostatnie 2 lata nie pracował, nie miał zasiłku, nie podjął umowy-zlecenia itp. to nie spełnił warunków dających prawo do renty rodzinnej Wam/Pani.


Wszystko to wynika z art. 65 w powiązaniu z art. 57 do 58 USTAWY
z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
rena44 / 2012-01-31 12:28
Syn pobiera rente rodzinna po zmarlym ojcu od 15-go roku zycia,w wieku 18 lat Zus uznal Syna za niezdolnego do samodzielnej egzystencji na 1 rok oraz za calkowicie niezdolnego do pracy na 5 lat.Obecnie pobiera rente rodzinna i socjalna.Co potem?Czy nadal bedzie uprawniony do renty rodzinnej?Ja nie jestem uprawniona gdyz w chwili smierci meza byla sadowo orzeczona separacja be alimentow na mnie.
wiwan / 2012-01-31 12:55
Niestety syn będzie skazany na okresowe stawanie przed orzecznikiem ZUS w celu uzyskania orzeczenia o niezdolności na następny okres, no chyba że uzyska orzeczenie stałe, co obecnie jest rzadkością.
I na takie same okresy będzie miał przedłużane prawo do obu rent.
Przed upłynięciem takiego okresu Zakład sam informuje, że zbliża się termin, ale warto pilnować terminów samemu.
I składać każdorazowo nowy wniosek o każdą z tych rent.

W sumie i tak syn ma "szczęście", że jest uprawniony do obu świadczeń, bo to bodaj jeden z dwu przypadków tylko w ZUS, gdy można pobierać dwa świadczenia jednocześnie (tu z limitem jednak kwotowym).
izabela1992 / 95.178.7.* / 2012-01-30 22:19
moj tata zmarl jak mialam 5lat do tej pory rente pobierala mama, mam juz 20lat i podjelam nauke w skzole policealnej, mama nadal pobiera rente na moje dwie mlodsze uczace sie siostry w wysokosci ok.500zl, nie mieszkam juz z mama, mam wlasne dziecko i chcialabym starac sie o rente... czy mam jakies szanse na otzrymanie tej renty a jesli tak to jak wysokiej?
wiwan / 2012-01-30 22:40
Tak, ma Pani prawo do renty rodzinnej.
osobne zamieszkiwanie czy posiadanie już własnego dziecka nie jest przeszkodą.

Rozumiem, że pobierają rentę obecnie 2 osoby (siostry/mama w ich imieniu) każda po 500 zł netto.

Pani wniosek spowoduje, że jako 3 osoby uprawnione łącznie otrzymacie ok. 1055 netto, bo zamiast dotychczasowych 90% hipotetycznego świadczenia zmarłego dostaniecie 95% do podziału na 3 równe części.
Czyli Pani otrzyma ok. 352 zł. Siostry na tej operacji więc finansowo stracą.
izabela1992 / 95.178.7.* / 2012-01-30 22:47
ciesze sie bardzo, jak sie ma dziecko to kazdy grosz sie liczy ;) a jakie dokumenty musze zlozyc w zusie?
wiwan / 2012-01-30 23:16
Wniosek ZUS- Rp-2, dokument potwierdzający tożsamość, potwierdzający podjęcie/pobieranie nauki, potwierdzający pokrewieństwo ze zmarłym - np. swój akt urodzenia.
Dane personalne zmarłego. Przyda się numer decyzji rentowej, którą mają siostry.

To powinno wystarczyć, bo dokumenty poświadczające zarobki i zatrudnienie zmarłego ZUS już ma z pierwszego wniosku tj. złożonego przez matkę w imieniu sióstr.
izabela1992 / 95.178.7.* / 2012-01-30 23:54
dziekuje slicznie ;);)
wiwan / 2012-01-31 12:06
Proszę.
Jeszcze jeden załącznik- Rp-6, ale nie trzeba go wypełniać klasycznie tj. wykazywać okresów ubezpieczenia zmarłego- wpisać wystarczy jednozdaniowe info- że okresy te i dokumenty je potwierdzające zostały złożone we wniosku wcześniejszym - matki.
janusz123 / 31.60.129.* / 2012-01-30 18:07
mam rente rodzinna przyznaną do 31.01.2012. Czy dostane ostatnie pieniądze w lutym za styczen.
wiwan / 2012-01-30 20:49
ZUS wypłaca świadczenie w miesiącu, za który się należy, w terminie dziennym oznaczonym na decyzji rentowej.
Więc rentę za styczeń wypłacił już.
Iwona / 31.6.227.* / 2012-01-28 08:54
Mój mąż był policjantem przepracował w policji 18 lat zmarł w 2004 roku ja wtedy miałam 41 lat. Rente rodzinną pobiera obecnie córka która w tym roku kończy 25 lat. Ja jestem obecnie od 6 lat na rencie inwalidzkiej. Moje pytanie... czy jeśli mąż za życia nabył prawa emerytalne bo przepracował więcej niż 15 lat w policji należy mi się renta po rodzinna po ukończeniu 50 lat
wiwan / 2012-01-30 14:01
Dla Pani praw do renty rodzinnej nie ma znaczenia to, czy mąż zmarł już jako emeryt mundurowy, czy pełniąc służbę nie spełniając jeszcze warunków do przejścia na emeryturę mundurową.
Rozumiem, że mąż emerytem nie był, miał staż służby 18 lat w chwili śmierci, córka pobiera rentę rodzinną mundurową, tj. z biura emerytalnego resortu.

Z tych dat wynika, że nie musi Pani czekać do 50 urodzin, bo spełniła Pani warunek uzyskania orzeczenia o niezdolności do pracy nie później niż 5lat od śmierci męża.

Więc gdy tylko córka straci swoje uprawnienie należy złożyć swój wniosek do resortowego biura emerytalnego o rentę rodzinną po mężu. Będzie Pani miała do niej prawo tak długo jak długo będzie orzeczenie o niezdolności do pracy, które pewnie jest okresowe i odnawiane. Oczywiście wybór renty po mężu spowoduje zawieszenie prawa do renty z tyt. niezdolności do pracy.

Zasady są więc identyczne jak w przypadku zmarłego niemundurowego- art. 24 ustawy mundurowej wprost odsyła do Ustawy cywilnej w tym zakresie. Są różnice dotyczące wyliczania wysokości świadczenia.
Marlena2705 / 89.228.230.* / 2012-01-24 18:36
Witam, mam pytanie w związku z rentą rodzinną po zmarłym tacie. Mama (nie pracowała po śmierci taty i nadal nie pracuje)dostawała rente z ZUSU aktualnie ma 53 lata i listopadzie zeszłego roku przysłano decyzje ze rencie rodzinnej podlegam tylko ja i siostra, która właśnie w listopadzie 11r ukończyła 18 lat. Czy można jakoś teraz załatwić zeby mama nadAL dostawała rente mimo ukończenia przez dzieci pełnoletności tym bardziej że się nadal uczymy ? Prosze o odpowiedź
wiwan / 2012-01-24 19:28
Zupełnie się to nie zgadza i wygląda na błąd ZUS. Przecież mama ma dożywotnie prawo do renty bo wiek 50 lat osiągnęła w trakcie wychowywania przynajmniej jednej z Was, która była jednocześnie do renty uprawniona i niepełnoletnia lub stało się to nie później niż 5 lat od ww sytuacji.
Tyle, że na odwołanie od tamtej listopadowej decyzji jest za późno- mama powinna złożyć ponownie wniosek o rentę rodzinną.
Maria J. / 109.243.249.* / 2012-05-12 17:47
Małżonek (wdowa, wdowiec) ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli:
o w chwili śmierci męża/żony miał ca najmniej 50 lat lub
o w chwili śmierci męża/żony był niezdolny do pracy lub
o wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwo uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu/żonie, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat lub
o opiekuje się dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy uprawnionym do renty rodzinnej lub
o nie później niż w ciągu 5 lat od chwili śmierci męża od momentu zaprzestania opieki nad dziećmi uprawnionymi do renty rodzinnej – osiągnęła/osiągnął wiek 50 lat (art.70 Ustawy o emeryturach i rentach z FUS…. / 2009 rok/ - ten punkt dotyczy mnie.
Wpis w decyzjach – opiekun- do października 2008, ponieważ byłam opiekunem faktycznym. 50 lat ukończyłam w 2009 roku, poza tym, to była renta rodzinna PR , gdzie i ja byłam uprawniona do 16/18 roku życia córki. Drugi raz nie zamężna, itd. Warunki spełniam. Do dnia dzisiejszego ZUS w Ełku nie przyznał renty rodzinnej na moją rzecz. Inni w takim przypadku mają przyznane.
stefani / 83.10.81.* / 2012-01-24 14:22
witam, mam pytanie. pobieram aktualnie rentę rodzinna po zmarłym ojcu. mama w chwili smierci ojca przekroczyla 50 lat. aktualnie pracuje za granica. a ja studiuje. czy po skonczeniu studiów, moja mama będzie mogła pobierać rentę po ojcu, nawet jeśli bedzie wciąż pracowała ?? proszę o odpowiedź..
wiwan / 2012-01-24 14:38
Będzie mogła, może i teraz, tyle że spowoduje to obniżenie Twojej części renty, a łącznie obie renty będą niewiele większe niż obecnie Twoja.

Mama będzie podlegać jednak limitom przychodu z pracy, których przekroczenie spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie wypłaty renty.
Będzie miała też obowiązek raz w roku szczegółowo rozliczać z ZUS-em przychody i rentę i każdorazowo informować ZUS o zmianie wysokości tych przychodów.

Chodzi o przychody podlegające ub. społecznym, również zagraniczne. Obecnie te limity to 2391,20 zł i 4440,80 zł brutto/mc i co 3 miesiące są ogłaszane nowe.
UUUUla / 31.175.195.* / 2012-01-22 01:10
Mam pytanie, ojciec zmarl 22-11-2000 a mama osiagnela 50 lat 2-04-2006 - czyli 5 lat i ok 4 miesiace pozniej. Czy obecnie moze ubiegac sie o rente rodzinna w drodze wyjatku? Jednak od 2001 roku pobierala rente chorobowa. Moze jest jeszcze istotne, ze corka pobierala rente rodzinna od smierci ojca do wrzesnia 2006 roku i osiagnela pelnoletnosc 14-10-2000- krotko przed smiercia ojca. Matka w 2001 roku otrzymala rente chorobowa w KRUS, ktora otrzymywala przez 10 lat i wlasnie zostala jej odebrana (komisja KRUS orzekla ze nagle cudownie ozdrowiala i zostala bez srodkow do zycia a ma teraz 56 lat.).
wiwan / 2012-01-23 12:53
Rozumiem, że błędu dat nie ma i siostra była pełnoletnia w dniu śmierci ojca, rentę pobierała z tyt. nauki i studiów.

Ww okoliczności dyskwalifikują matkę z prawa do renty rodzinnej.

Renta w drodze wyjątku wymaga sytuacji szczególnych- pozostawanie matki w niedostatku i niezdolność do pracy lub zaawansowany wiek.
Formalnością podstawową jest najpierw złożenie wniosku o rentę i uzyskanie decyzji odmownej.

Jeśli od decyzji KRUS nie minęło więcej jak 30 dni i mama zarejestruje się w PUP- po 1/2 roku nabędzie prawo do świadczenia przedemerytalnego jeśli ma staż ubezpieczeniowy min. 20 lat.
Pani / 83.29.252.* / 2012-01-20 14:55
MAM pytanie do was poniewza planuje rozpoczac ponownie nauke w szkole a bralam wczesniej po mamie rete czy teraz tez mi sie nalezy skoro wyszllam za maz????
wiwan / 2012-01-20 19:39
Stan cywilny nie ma znaczenia. Ma znaczenie kontynuowanie nauki i wiek- do 25 lat, lub dłużej- do końca roku akademickiego, an którym skończysz 25 lat a będzie on jednocześnie ostatnim rokiem programowo tych studiów.
Veronika / 193.106.84.* / 2012-01-16 20:30
Z mężem rozwiodłam się ponad 4 lata temu. MOPS wypłacał na córkę 400 PLN alimentów, ponieważ mąż się rozpił i pracował ostatnie lata na "czarno". Do chwili obecnej były mąż ma przepracowane 20 lat i 7 m-cy. 2 dni temu były mąż a ojciec córki zmarł. Córka pół roku temu skończyła 18 lat i uczy się w III klasie Technikum Ekonomicznym. Co zatem Jej przysługuje, jakie ma szanse na rentę rodzinną. Może ktoś zna przepisy tego chorego Kraju jakim jest Polska.
wiwan / 2012-01-16 21:19
Decydujące jest tu to, ile tych "ostatnich lat" na czarno było w historii ubezpieczeniowej zmarłego.

Warunkiem jest, by w ciągu ostatnich 10 lat przed śmiercią zmarły był w ubezpieczeniu społecznym min 5 lat- co wynika z art. 58, ust. 2 ustawy emerytalnej. Dodatkowo -jeśli od ostatniego ubezpieczenia minęło więcej niż 18 miesięcy nie spełnił drugiego warunku z art. 57 Ustawy.

Reasumując- wszystko wskazuje, że prawa do renty córka nie nabyła z winy ...zmarłego.
Irena321 / 31.61.130.* / 2012-01-14 19:14
Mam pytanie. Czy po śmierci męża (57 lat, posiada emeryturę wojskową, ma zasądzone alimenty na byłą żonę w wyniku rozwodu do końca jej życia) będę musiała dzielić się rentą rodzinna po mężu wraz z jego byłą żoną, która też ma prawo do renty po nim? Mamy wspólne dziecko (5 lat)? Czy renta zostanie przyznana osobie, która pierwsza złoży wniosek o nią?
wiwan / 2012-01-16 12:29
Renta jest dzielona na tylu uprawnionych ilu ich jest. Bez względu na to, kto złożył pierwszy wniosek. Z tym, że do momentu złożenia wniosku przez kolejną osobę uprawnioną renta jest dzielona na liczbę uprawnionych z pierwszego wniosku.

Wygląda więc na to, że aż do ukończenia edukacji przez dziecko- uprawnione będą 3 osoby, potem 2- Pani i była żona.

Ustawa w tym wypadku traktuje obie "żony" jednakowo.
chudini / 93.175.115.* / 2012-01-11 13:10
Witam, mam pytanie moja mama dostała rente rodzinna po smierci taty na okres jednego roku bo w chwili smierci taty miala 42 lata. Po roku rente zabrali, czy jak ukonczy 50 la bedzie mogla znow sie starac o rente?
wiwan / 2012-01-11 19:58
Rozumiem, że renta była okresowa- bo mama nie miała środków do życia, a Ty albo do renty nie byłeś uprawniony, albo już pełnoletni.

W tej sytuacji mama nabędzie prawa do renty tylko jeśli uzyska orzeczenie o niezdolności do pracy nie później niż 5 lat od śmierci ojca.
izu666 / 2012-01-10 21:51
witam , moja córka ukończyła szkołę średnią w 2011 roku rentę po ojcu miała zabraną od 31.08.2011 roku od 01.10 rozpoczęła naukę w szkole pomaturalnej zus przyznał rentę od października nie wyrównał od września czy postąpił słusznie? proszę o pomoc
wiwan / 2012-01-11 20:03
Moim zdaniem niesłusznie- bo nastąpiła kontynuacja nauki i przejście do szkoły "wyższej" względem poprzedniej.
Sytuacja byłaby słuszna, gdyby córka po ukończeniu szkoły zaczęła uczęszczać do innej szkoły średniej.
Czyli powinna być potraktowana analogicznie jak maturzysta, który idzie na studia. Mimo fizycznego braku pobierania nauki przez nawet więcej miesięcy- zachodzi ustawowa kontynuacja nauki.

Najnowsze wpisy