Forum Forum emerytalneInne

Komu przysługuje renta rodzinna

Komu przysługuje renta rodzinna

Money.pl / 2008-08-27 20:18
Komentarze do wiadomości: Komu przysługuje renta rodzinna.
Wyświetlaj:
dort / 188.33.24.* / 2011-12-06 14:55
Witam,
jestem osobą bezrobotną, mój mąż opłaca składkę KRUS.
Czy mąż może ubezpieczyć naszą córkę w KRUSIE? Czy musimy oboje opłacać składkę żeby córka miała też ubezpieczenie z KRUSU.
wiwan / 2011-12-07 20:48
Pyta Pani o ub. społeczne, czy zdrowotne ?

W zakresie społecznym- jeśli córka spełnia definicję domownika, czyli ukończyła 16 lat,
pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy

to podlega temu ubezpieczeniu z mocy ustawy i mąż miał 14 dniowy termin od spełnienia ww warunków na zgłoszenie córki do KRUS.
dort / 109.243.220.* / 2011-12-08 20:09
Mam na myśli ubezpieczenie zdrowotne.
Nasza córka ma dopiero 1,5 roku.
wiwan / 2011-12-08 20:27
Zatem mąż wręcz powinien w ciągu 14 dni od jej urodzenia ( no chyba, że wtedy nie był w KRUSie ) zgłosić ją do ubezpieczenia w Kasie, bo podlega ona temu ubezpieczeniu z mocy ustawy o KRUS jako członek rodziny rolnika.

Zgłoszenie córki nie wpływa na wysokość płaconej składki społecznej. Nie zmienia też składki zdrowotnej, o ile mąż ją opłaca z tytułu prowadzenia "działalności rolniczej w ramach działów specjalnych".
dort / 109.243.220.* / 2011-12-08 21:56
Mąż właśnie był w Krusie po urodzeniu córki, ale Pani tam pracująca powiedziała, że abyśmy mogli ubezpieczyć córkę w Krusie to i ja muszę opłacać składki Krus.
wiwan / 2011-12-09 11:57
"Niemądra pani" to była. Nawet jeśli w tym czasie Pani była w ZUS-ie np. z tyt.etatu mieliście wybór, który z rodziców zgłasza dziecko do ub. zdrowotnego.
Obie ustawy mówią "jedno z rodziców", obie nie wykazują pierwszeństwa ZUS przed KRUS pod tym względem.
dort / 109.243.244.* / 2011-12-11 20:06
Właśnie mnie to zdziwiło, że tak powiedziała. Wtedy też byłam zarejestrowana w Urzędzie Pracy.
Dziękuje za pomoc.
dola / 83.20.189.* / 2011-12-06 08:09
witam serdecznie moje pytanie staram się o rente i nir umiem tego wypełnić kto takie dokumenty wypełnia kogo mogę siędoradzić
wiwan / 2011-12-06 11:54
Jeśli ma Pani zgromadzone dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia, zarobki i stan zdrowia- nie powinno być problemu- sporo się zmieniło, pomogą to wypełnić na stanowisku w ZUS.
eeee2 / 188.33.159.* / 2011-12-05 21:06
Witam serdecznie,
Moja siostra w 2013r ukończy liceum, moja mama będzie miała wtedy ukończone 49 lat. Czy przez ten rok zanim mama osiągnie wiek 50 lat renta rodzinna z KRUS-u po tacie zostanie wstrzymana? Czy przejdzie na mamę wraz ze skończeniem przez siostrę szkoły? Dodam, że mama cały czas opłaca składkę KRUS (już ponad 20 lat). Z góry bardzo dziękuję za udzieloną poradę.
wiwan / 2011-12-06 12:02
Wszystko zależy od tego, kiedy zmarł ojciec i czy siostra po liceum podejmie dalszą naukę/studia.

Już teraz można stwierdzić, że jeśli matka uzyska 50 lat później niż 5 lat od śmierci ojca lub później niż 5 lat od 18 urodzin siostry- prawa do renty nie uzyska.
Zakładam przy tym, że nie będzie w międzyczasie kwestii jej niezdolności do pracy, a Pani do renty nie była uprawniona.

Zasady powyższe w KRUS są identyczne jak w ZUS.
eeee2 / 188.33.24.* / 2011-12-06 14:39
Tata zmarł w 2004r więc kwestia 5lat od śmierci odpada. Jednak jak siostra skończy 18 lat to mama będzie miała 48 lat więc mieści się w zakresie 5lat od uzyskania pełnoletności. Wiem, że jeśli by siostra poszła dalej do szkoły to by nie było problemu. Nie mogę jednak się nigdzie doczytać czy jeśli siostra by zakończyła edukację na liceum to renta by przeszła na mamę w chwili gdy siostra uzyska 18lat/ukończy szkołę czy dopiero gdy mama osiągnie wiek 50 lat?
Czytałam, że jest taka możliwość że Prezes Krus może w szczególnych sytuacjach przyznać wcześniej rentę rodzinną. Czyli jeśli mama by musiała czekać do osiągnięcia 50 lat to mogłaby wnioskować o przyznanie renty ten rok wcześniej?(gdy siostra skończy szkołę). Ta renta jest jedynym źródłem dochodu dla mamy i siostry, ze względu na swój stan zdrowia też mama nie może podjąć innej pracy zarobkowej.
Co do kwestii niezdolności do pracy to u mojej mamy byłaby taka możliwość ponieważ mama ma wadę słuchu i wzroku. Jednak do tej pory nie wyrabiała sobie takiego orzeczenia. Nie wiem czy jej choroby się kwalifikują do orzeczenia niezdolności do pracy w gospodarstwie.
Nie wiem co lepiej zrobić. Czy starać się o rentę rolniczą czy aby renta rodzinna przeszła na mamę.
Jeszcze jedno pytanie. Czy jak się jest na rencie rolniczej to składki się opłaca do czasu uzyskania wieku emerytalnego?
Ja byłam uprawniona do renty jednak rok temu ukończyłam już studia i tym samym straciłam prawo do renty rodzinnej.
wiwan / 2011-12-06 22:27
Mama uzyska rentę rodzinną dopiero wraz z 50 urodzinami.
Warto wystąpić o rentę rolniczą, skoro są jakieś przesłanki medyczne. Po pierwsze dlatego, że w razie przyznania będzie wcześniej, po drugie dlatego, że niczego się nie traci- w wieku 50 lat można złożyć wniosek o r. rodzinną i wybrać wtedy tę, która będzie wyższa.
Renta w drodze wyjątku od prezesa KRUS- to świadczenie przyznawane sporadycznie. Wnioskować można.
Jako rencistka składek KRUS już mama nie będzie opłacać. Ale jej renta będzie podlegać składce zdrowotnej i podatkowi PIT- będą po prostu z renty przez KRUS potrącane.
eeee2 / 46.112.196.* / 2011-12-07 12:58
Teraz już wszystko rozumiem;)
Dziękuję bardzo za pomoc.
Pozdrawiam
wiwan / 2011-12-07 20:30
Dodam jeszcze, że uzyskanie orzeczenia o niezdolności do pracy spowoduje wcześniejsze niż w wieku 50 lat nabycie prawa do r. rodzinnej. Czyli możliwy jest schemat, że mama uzyskuje orzeczenie i przechodzi na rentę rolniczą np. od stycznia 2012, siostra nie idzie na studia i mama składa wniosek o rentę rodzinną bezpośrednio po ukończeniu liceum przez siostrę i przechodzi na to świadczenie. Niezdolność do pracy zwalnia ją z czekania do 50 urodzin. Oczywiście ma to sens, gdy r. rodzinna będzie wyższa niż r. rolnicza.

Natomiast nie rozumiem dlaczego obecnie mama nie jest włączona do kręgu uprawnionych do r. rodzinnej skoro siostra ma mniej niż 18 lat- więc jest spełniony warunek wychowywania jej przez mamę. Druga osoba uprawniona zwiększa kwotę renty o 5% ( lub 10% jeśli śmierć była w wyniku wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej )
eeee2 / 109.243.220.* / 2011-12-08 20:24
Szczerze mówiąc nie sprawdziłam w decyzji czy mama jest też uprawniona do renty rodzinnej. Zapewne tak jest (sprawdzę przy najbliższej okazji). Moje niedopatrzenie.
Czy jeśli jednak mama jest uprawniona do renty rodzinnej to nadal obowiązują powyższe zasady?
Bardzo dziękuję za wyczerpujące i bardzo pomocne porady.
wiwan / 2011-12-08 20:33
Tak obowiązują. Jedyna różnica taka, że wraz z 18 urodzianmi siostry mama straci obecne uprawnienie, i odzyska na wcześniej podanych przeze mnie zasadach tj. wraz z 50 urodzinami lub orzeczeniem- w zależności co nastąpi najpierw.
No i druga taka- że jeśli teraz jest we wniosku to renta jest nieco wyższa (5lub10%), więc gdy przyjdzie jej decydować o wyborze 1 z 2 rent- żeby do porównań wzięła kwotę odpowiednio niższą.
eeee2 / 109.243.220.* / 2011-12-08 22:01
Jeszcze raz bardzo dziękuję za informacje.
Bardzo mi one pomogły.
Pozdrawiam serdecznie
GREGORZ / 84.203.71.* / 2011-12-04 19:51
a jezeli wdowa w chwili smierci meza nie miala skonczone 50 lat , ale teraz juz ma, , i nie jest zdolna do parcy ,moze starac sie o rente po zmarlym mezu 10 lat po jego smierci ??? gdzie przez 4 lata po smierci meza, poki sie uczyl odbieral syn potem przestal ... czy renta przepadla czy jest szansa zeby wdowa mogla ja otrzymac ????
wiwan / 2011-12-05 13:13
Może jeśli:
1. była niezdolna do pracy już w dniu śmierci męża lub
2. niezdolność orzeczono nie później niż 5 lat od śmierci męża lub
3. niezdolność orzeczono nie później niż 5 lat od 18 urodzin syna uprawnionego do renty rodzinnej.

Podstawa- art. 70 ustawy emerytalnej.
ERA / 90.156.41.* / 2011-12-02 20:55
Zmarł mój mąż , który nie mieszkał z nami.Syn ma 20 lat i studiuje. Nie jestem w stanie ustali gdzie pracował mąż i czy odprowadzane były składki. Czy ZUS może sam to ustali aby syn mógł otrzymac rentę rodzinną?
wiwan / 2011-12-02 21:26
Sytuacja patowa. Bo:
- składka rentowa nie jest ewidencjonowana
- z wieku syna wnoszę, że mąż był w ubezpieczeniu również przed 1999 r., czyli zanim zaczęto ewidencjonować składki emerytalne.
Do wniosku właśnie niezbędne są wszystkie dokumenty dokumentujące okresy nieskładkowe i składkowe zmarłego, których nie posiadacie.

Jeśli nie ma możliwości wydobyć niczego od teściów, ale jest Pani formalnie nadal żoną, może uzyska choć Pani w ZUS info, jak ze składkami emerytalnymi zmarłego od 1999 r.
Zdarza się też, że okazuje się że wniosek złożyła już "nowa" rodzina zmarłego.
No niestety- to idiotyzm, ale nie wróżę Pani powodzenia, mimo że przecież ZUS ma pełnię wiedzy o ubezpieczeniu emerytalnym zmarłego od 1999 r. ,a ubezpieczenie rentowe jest z nim ściśle związane- tzn. nie da się być tylko w jednym z tych ubezpieczeń. Na tej podstawie już z automatu w takiej sytuacji jest w stanie wyliczyć rentę z założeniem, że przed 1999 nie był on w ubezpieczeniu.
ERA / 90.156.41.* / 2011-12-04 19:41
Bardzo dziękuję za informacje.
Teściowie nie żyją a od kobiety z którą mąż mieszkał niczego się nie dowiem. Byłam w ZUS-sie i dowiedziałam się,że trzeba udowaodnic,że w ciągu ostatnich 10 lat mąż przepracował 5 lat.!!!. (nie wiem czy tyle lat przepracował). Jedyne co mogę uzyskac to informacje z Urzędu Pracy bo tam przez jakiś czas był zarejestrowany ale to za mało.
Pozdrawiam
wiwan / 2011-12-05 13:20
Dlatego pisałem, że patowa sytuacja. Gwoli ścisłości- albo udowodnić ubezpieczenie min. 5 lat w ciągu ostatnich 10 lat życia, albo 30 letni okres składkowy w ogóle ( nowa regulacja- od sierpnia b.r )
dola / 83.23.114.* / 2011-12-01 09:43
kto może wypisać mi dokumenty na rente rodzinną żeby wszystko się zgadzało jak poprawnie
Izabela / 31.60.52.* / 2011-11-30 14:41
Witam.
DziS byłam z mamą złożyć podanie o rentę rodzinna. Ojciec zmarł 22.11.2011 w wieku 56 lat. w ZUSie miał ustalony kapitał początkowy. W sumie miał przepracowane 26 lat i kilka miesięcy. Tuż przed śmiercią od listopada 2011 pobierał zasiłek z MOPSu jako iż miał orzeczenie o częściowej niepełnosprawności.
Mama ma 57 lat. Rodzice pozostawali we wspólnocie małżeńskiej.
Pani w ZUSie nastraszyła mamę że renta rodzinna nie będzie się jej należeć bo tata przed śmiercią nie opłacał składek.
Czy fakt że pobierał rentę z MOPS ma wpływ na sytuację mojej mamy? Proszę o szybką odpowiedź.
Dziękuję
Moja mama pracuje też jako Pani STOP na przejściu koło szkoły i nie wie czy powinna powiadomić MOPS o złożeniu wniosku, chodzić do pracy czy nie?
Proszę o poradę
wiwan / 2011-11-30 19:45
Od tyłu i spokojnie.
O złożeniu wniosku nie musi informować ani pracodawcy, ani MOPS. MOPS musi zdaje się poinformować o śmierci Ojca.

Pani w ZUSie miałaby rację ze straszeniem, gdyby ojciec był w ubezpieczeniu społecznym ( były odprowadzane składki rentowa i emerytalna ) w ciągu ostatnich 10 lat jego życia krócej niż przez łącznie 5 lat ( art.58, ust. 1 ustawy emerytalnej ).
Jeśli nie miało to miejsca- renta będzie się należeć, a mama będzie miała obowiązek poinformować ZUS o swoich dochodach z pracy. Odpowiednio duże powodują zmniejszenie wypłaty renty rodzinnej. Ale chyba jako "Pani Stop" mama nie ma wynagrodzenia wyższego niż 2391,20 zł brutto/mc
Izabela / 31.60.218.* / 2011-12-01 15:35
Dziękuję za odpowiedź.
MOPS już wie o śmierci taty.
Mama niestety nie pamięta czy ojciec miał w sumie 5 lat składkowych.
Pozostaje nam czekać na decyzję.
Pozdrawiam
hanc / 46.170.9.* / 2011-11-30 13:42
Witam,

Mój brat ma 27 lat i znaczny stopień niepełnosprawności i otrzymuje rentę socjalną. Tydzień temu zmarł nasz ojciec który był prawnym opiekunek mojego brata. Teraz staram się o przyznanie mi opieki nad niepełnosprawnym bratem. Czy przysługuje mu renta rodzinna bądź jakiś dodatek do renty socjalnej? Przyznam szczerze, że jestem zielony w tych sprawach.. mam 23 lata i nagle wszystko zostało na mojej głowie. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.
wiwan / 2011-11-30 20:08
Witam !
W kwestii renty rodzinnej jest tak, że warunki do jej przyznania musi spełniać członek rodziny zmarłego, ale też i zmarły musiał "spełnić" swoje na dzień swojej śmierci.
O tym nie piszesz.Jeśli jednak ojciec był w ciągu ostatnich 5 lat w stałym ubezpieczeniu społecznym ( emerytalno-rentowym ) bo pracował na etacie, albo miał zlecenie, albo prowadził Działalność gospodarczą albo był na swojej rencie lub emeryturze- to spełnił swoje warunki.

Brat na 95% spełnia warunki do przyznania r. rodzinnej, gdyż warunki przyznania r. socjalnej są niemal tożsame z warunkami r. rodzinnej dla pełnoletniego niepełnosprawnego dziecka. Niuans jest taki, że r.r. wymaga od brata, by stał się całkowicie niezdolny do pracy:
1) do ukończenia 16 lat lub
2) do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej
jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia. R. s. zaś- by niezdolność do pracy była wynikiem naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
- przed ukończeniem 18 roku życia,
- w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25 roku życia.

Jak widać niemal to samo, ale nie to samo.

R. socjalna to jedno z niewielu świadczeń ZUS, które można pobierać wraz z innym świadczeniem- i tak jest z r. rodzinną.

W przypadku zbiegu uprawnień do renty socjalnej z uprawnieniem do renty rodzinnej kwota renty socjalnej ulega takiemu obniżeniu, aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być niższa niż 10% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Renta socjalna nie przysługuje, jeżeli kwota renty rodzinnej przekracza 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Ps. może być problem, ze złożeniem wniosku o rentę bez załatwienia najpierw opieki prawnej nad bratem.
kamiza / 88.199.134.* / 2011-11-20 19:33
Witam! Mam pytanie, ponieważ w czerwcu 2012 roku będę kończyć studia magisterskie, i zastanawiam się czy jak rozpocznę studiować inny kierunek będzie mi przysługiwać renta rodzinna po zmarłej mamie do ukończenia 25 roku życia. Z góry dziękuję za odpowiedź. :)
wiwan / 2011-11-21 13:00
Tak. Warunkiem nadal jest wiek rencisty niższy niż 25 lat i pobieranie nauki. Może to być i edukacja na niższym poziomie- czyli. np. studium.
Weronikaa / 213.77.117.* / 2011-11-13 22:03
Od paru dni zastanawiam się do kiedy będzie mi przysługiwała renta rodzinna. Niby piszę wyraźnie, że do ukończenia 25 roku życie ale proszę o pomoc. Urodziłam się w lutym 1988 czyli teraz mam 23 lat. Czy renta przysługuje mi do lutego 2013 czy lutego 2014? Wydaje mi się, że do 2014 ale nie wiem czy dobrze myślę. Jeszcze raz proszę o pomoc. Pozdrawiam!
wiwan / 2011-11-14 11:37
Do lutego 2013 roku, to oczywiste. Lub nieco dłużej- jeśli w roku akademickim 2012/2013 będziesz na ostatnim ( planowo,programowo) roku studiów- wtedy renta zostanie przedłużona do końca tego roku studiów.
Weronikaa / 213.77.117.* / 2011-11-14 20:18
To wygląda na to, że po planowo zakończonych studiach tylko przez pół roku dostanę rentę. Dla mnie to bardzo zła wiadomość. A co jeżeli pójdę na rok na urlop dziekański i jak wrócę będę na ostatnim roku? Dadzą mi rentę?
wiwan / 2011-11-14 20:44
Nie. Po studiach mimo tego, że będzie brakowało 1/2 roku do 25 lat renty nie otrzymasz, chyba że podejmiesz dalszą/inną naukę. Warunkiem renty rodzinnej dla dziecka powyżej 18 roku życia jest pobieranie nauki/studiowanie.

Wracając do dziekanki- w jej czasie renta przysługuje ( do 25 roku życia oczywiście ), jeśli po dziekance jest się na ostatnim roku- renta przysługuje o ile oczywiście jednocześnie na tym roku są też 25 urodziny.

W Twoim przypadku- jak rozumiem jesteś już na ostatnim roku studiów, czyli już teraz musiałabyś na nim być, by po powrocie, w roku 2012/13 być na ostatnim roku studiów.

Na marginesie- dziekanka w celu wydłużenia prawa do r. rodzinnej - egzotyczny pomysł.
baj / 89.231.249.* / 2011-11-14 21:50
znam osobiście Osobę która po tak kombinowanej dziekance+wyjazd za sezonową pracą=po powrocie nie dostała przedłużenia
wysokiej renty po ukończeniu 25lat...radzę zapytac w ZUS...który ostatnio "bardzo jest oszczędny"...
Weronikaa / 213.77.117.* / 2011-11-14 22:00
Jestem w ciężkiej sytuacji, jak zabiorą mi rentę to będzie katastrofa. Rentę mam po mamie, jestem jedynaczką i nie mam kontaktu z ojcem, do tego mieszkanie na utrzymaniu. Z mojej pensji nie utrzymam się. Przeliczałam, że jak wezmę dziekankę na ostatni semestr to wydłużę rentę o 7 miesięcy. Rzeczywiście najlepszym sposobem będzie wizyta w ZUSie.
wiwan / 2011-11-15 11:35
Proszę pamiętać, że poza informacją z ZUS jest tak, że w przypadku odmowy świadczeń pomaga ...odwołanie i powołanie się w nim na wyrok SN, a jest ich wiele w tych kwestiach- bo ustawa jest mało precyzyjna.
Ps. Czy nie prościej i sensoweniej jest w Pani sytuacji kończyć studia planowo, szukać dobrej pracy i zapisać się do jakiejkolwiek bezpłatnej wieczorówki/ szkoły zaocznej na ten 1 semestr w celu "kontynuowania edukacji" ???
Weronikaa / 213.77.117.* / 2011-11-15 19:33
Jasnę, że tak! Myślę tylko jak sprytnie przedłużyć świadczenie. Sądzę, że i tak nie zdecyduje się na dziekankę w ostatnim semestrze. Byłam przekonana, że po skończeniu studiów będę mogła jeszcze przez rok pobierać rentę ale okazało się, że przysługuje mi tylko na 5 miesięcy i to mnie bardzo zmartwiło.
bb3422843 / 79.185.34.* / 2011-11-13 19:31
Witam!
Gdy mąż zmarł a było to 18 lat temu renta rodzinna przyznana zostala na 3os(ja +2 dzieci)obecnie rente pobiera mlodsza corka,ktora sie uczy ma 20 lat ja w nastepnym roku bede miala 5o lat.Wiem, ze moge tez dostac rente(nie minie 5 lat od zaprzestania wychowywania dziecka)Moje pytanie:czy wdowa (gdyby zmieniła sie ustawa odnosnie wieku tj.50 lat),która juz osiągnie wiek emerytalny może przejsc na rente rodzinna?
Przerazaja mnie te nagonki na wdowy.Ja zarabiam 1200 i nie wiem jak sobie poradze,gdyby ustawa zmienila sie ta niekorzystnie odnosnie tych 50 lat.Prosze o odpowiedz.Dziekuję.
wiwan / 2011-11-14 11:43
Uściślijmy- ta 50tka to nie wiek emerytalny, ale uprawniający do tego konkretnego świadczenia.

Trudno naprawdę wyrokować- jeśli w ogóle te zmiany wejdą w życie- bo nie wiemy jakie będą przepisy przejściowe- bo to one decydują w takiej sytuacji- czy będzie decydowała data śmierci- tj. nowe zapisy będą dotyczyć tylko rent przyznanych w związku ze śmiercią, która nastąpiła po zmianie przepisów. Czy też będzie decydowała sama data przyznania świadczenia.
fryccyc / 82.160.184.* / 2011-11-08 19:46
Mam pytanie, czy jak biore juz renter rodzinna kilka lat, a teraz zostalem sierota zueplna i przysluguje mi ten dodatek, to czy po zlozeniu wniosku teraz w listoopadzie wyrownaja mi swiadczenie dodatku od marca czyli wtedy kiedy zmarl moj ojciec i zostalem w tym momencie sierota zueplna czy od momentu zlozenia wniosku czyli tylko za listopad i dalej... prosze o odpowiedz.
wiwan / 2011-11-08 22:58
Jak zdecydowana większość świadczeń tak i dodatków do nich jest przyznawana przez ZUS ...na wniosek. W związku z tym nie ma możliwości, by wyrównać ich wypłatę za okres SPRZED jego złożenia, mimo że zaistniały warunki uprawniające do jego otrzymania.
Wyjątkiem jest bodaj tylko emerytura w wieku powszechnym w miejsce renty z tyt. niezdolności do pracy i ..dodatek pielęgnacyjny dla 75 latka- są przyznawane z urzędu, bez wniosku.

Zatem dodatek (350,94 zł) dopiero od listopada.

Wynika to z art. 129 ustawy emerytalnej
maciek30 / 31.174.223.* / 2011-11-07 16:58
Witam. Chciałbym dowiedzieć się czy renta rodzinna przysługuje mojej mamie po zmarłym tacie. Tata zmarł 10 lat temu. w momencie śmierci korzystał z renty inwalidzkiej. Po jego śmierci ja jako syn korzystałem z renty rodzinnej po tacie do momentu zakończenia nauki. Czy moja mama ma prawo do korzystania z renty rodzinnej po zmarłym mężu w takim wypadku?
Z tego co wiem to świadczenie nie przedawnia się. Ciekaw jestem czy to, że ja pobierałem rentę po zmarłym tacie dyskwalifikuje możliwość pobierania renty rodzinnej mojej mamie. Mama w momencie śmierci taty miała skończony 50 rok życia. Wtedy pracowała a teraz jest na emeryturze. Czy ma prawo do korzystania z renty rodzinnej?
wiwan / 2011-11-07 19:09
Tak, mama ma prawo do r. rodzinnej po zmarłym. To, że Ty byłeś uprawniony i świadczenie pobierałeś nie ma znaczenia w tej sytuacji.

Można więc składać wniosek. Inna rzecz, czy będzie się to mamie kalkulowało- tzn. czy 85% świadczenia ojca, zrewaloryzowanego oczywiście, będzie wyższe niż obecna emerytura mamy.
Bo oczywiście będzie musiała wybrać 1 z tych świadczeń.
Michał1988 / 213.156.97.* / 2011-11-04 08:29
Witam!!W ten wtorek we wszystkich świętych zmarł mój ojciec.Miał skończone 70 lat. [*]Mam 23 lata, jestem żonaty i mam syna.jestem tez na umowie o prace.Chciałem zacząć naukę.Pytanie czy przysługuje mi renta po zmarłym ojcu?mam tez ubezpieczenie grupowe w pzu czy tez mogę się starać o jakieś świadeczenie?a z zusu?
wiwan / 2011-11-04 10:45
Od tyłu- grupowe na 99,999% nie obejmuje ubezpieczenia na wypadek śmierci rodzica pełnoletniego ubezpieczonego.
Z tego ubezpieczenia skorzystałaby Twoja żona i dziecko gdyby, odpukać, Tobie się coś stało....
A z ZUS- renta rodzinna właśnie.
PRAWO do renty nabędziesz jeśli tę naukę podejmiesz, wniosek można złożyć mając już wpis na rok/semestr/półrocze.
Twoja sytuacja rodzinna jest bez wpływu.
Ale WYPŁATA świadczenia jest uzależniona od innych Twoich przychodów. Gdy są wyższe niż 70% przeciętnego wynagrodzenia- jest ona zmniejszana, gdy wyższe niż 130%- zupełnie zawieszana.

Są to kwoty ogłaszane co 3 miesiące przez GUS/ZUS.
Obecnie ( wrzesień- listopad )to odpowiednio 2356,30 zł i 4376,00 zł.
Chodzi o przychody podlegające składkom społecznym ( więc etat, zlecenie ) brutto/mc.
MICHAL1988 / 213.156.97.* / 2011-11-09 11:30
Z PZU dostałem pieniądze...Obecnie ( wrzesień- listopad )to odpowiednio 2356,30 zł i 4376,00 zł. Ta 2 kwota co to?mam jedna prace i dostaje 2000brutto czyli będzie git?
wiwan / 2011-11-09 11:49
PZU- Rozumiem, że z polisy ojca -jako uposażony, nie ze swojej polisy.

Ta druga kwota to 130% przeciętnego wynagrodzenia, której przekroczenie powoduje zupełne zawieszenie wypłaty renty.
Twoje 2000 zł brutto jest niższe nawet od 70%, więc przy takim wynagrodzeniu będziesz otrzymywał świadczenie z ZUS w pełnej wysokości.
basawi / 88.199.249.* / 2011-11-18 16:33
ale czemu z polisy ojca?!!!! Mógł wziąć ze swojej- należy się chyba 20%
sumy ubezpieczenia- z tytułu śmierci ojca>
lo4d / 2011-10-24 17:24
Witam moje pytanie brzmi tak moja mama zmarła 4 czerwca ja w tym czasie skończyłem zaocznie ogólniak właśnie w tym roku. teraz zaczełem szkołe policealną czy mogę i nie wiem czy mogę jeszcze złożyć wniosek??
w momencie śmierci mama miała 49 lat ma wypracowanie 30 lat pracy ale przez ostatnie chyba 3 lata była zarejstrowana w urzędzie pracy więc mam prawo się starać
wiwan / 2011-10-24 18:56
Warunki do Twojej renty rodzinnej po mamie po jej stronie zostały spełnione- bo z takim stażem nie musiała spełnić warunku polegającego na tym, że śmierć nie mogła nastąpić później niż 18 miesięcy od ostatniego ubezpieczenia społecznego ( art.57 ust.2 Ustawy emerytalnej ).
Wniosek możesz złożyć, będziesz uprawniony- byle był spełniony warunek pobierania/kontynuowania nauki i Twój wiek do 25 lat ( wyjątkowo dłużej- dotyczy studentów kończących 25 lat na ostatnim roku studiów ).
Jeśli masz więcej niż 25 lat- jest za późno.
lo4d / 2011-10-24 19:46
na dokumencie z ZUS dostałem że wniosek mam złożyć do końca przyszłego miesiąca od śmierci mamy więc mogę jeszcze złożyć wniosek?? skoro tak jak pisałem zmarła 4 czerwca?? wiwan dziękuje za odp (mam 22 lata wiec ja też spełniam warunki)
wiwan / 2011-10-24 20:43
Nie wiem co to był za dokument.
Masz prawo złożyć wniosek i spełniasz warunki otrzymania prawa do renty jak i spełniasz warunki jej wypłaty ( jeśli nie masz dochodów przekraczających limity ) z art. 68 ustawy emerytalnej.
Jako takiego w ogóle nie ma przedawnienia prawa do r. rodzinnej- owszem w Twoim przypadku jest to czas, po którym skończysz 25 lat, owszem w przypadku wdów/wdowców- tracą prawo do renty, gdy skończą 50 lat później niż 5 lat od śmierci małżonka. Ale jeśli ten warunek spełniły- mogą o r.rodzinną wystąpić i po 20 latach. I ją uzyskają, oczywiście bez wyrównania wstecz.

Najnowsze wpisy