Forum Forum emerytalneInne

Komu przysługuje renta rodzinna

Komu przysługuje renta rodzinna

Money.pl / 2008-08-27 20:18
Komentarze do wiadomości: Komu przysługuje renta rodzinna.
Wyświetlaj:
Marcin678 / 195.205.107.* / 2011-10-22 12:58
Przejrzałem większość komentarzy ale niestety nie znalazłem podobnej sytuacji. Czy moją 22-letnia, studiująca żona ma szansę dostać rentę rodzinną po zmarłej w wieku 59 lat mamie? Teściowa zmarła za zawał w kwietniu 2011. W ciągu ostatnich 10 lat nie przepracowała 5 lat ani nie miała 20 lat składkowych. W marcu następnego roku dostałaby emeryturę. Czy jest szansa, że żona dostałaby rentę od marca - gdy tesciowej przysługiwałaby emerytura? Dodam, że teściowa w chwili śmierci starała się o rentę z powodów zdrowotnych - operacja kregosłupa, coś poważnego miała ale w chwili śmierci nie miała tej renty jeszcze przyznanej. Może starać się udowodnić, że powinna być niezdolna do pracy?
hela48 / 2011-11-22 03:56
czy renta po zmarlym mezu przysluguje sie zonie ktora wyszla ponownie zamaz.Sasiadka straszy mnie,ze jak ZUS sie dowie to bede musiala zwracac i to z %.Chcialam zaznaczyc,ze wyszlam zamaz za granica i tam trzy lata mieszkalam.Obecnie jestem juz po rozwodzie i mieszkam w Polsce. ZUSu nie informowalam czy bede miala jakies kosekwencje prawne.Podczas mojej nieobecnosci rente odbieraly uczace sie dzieci a jak doszlam do wieku 50 lat rente przepisalam na siebie ale bedac w zwiazku malzenskim i mieszkajac jeszcze wtedy za granica.Prosze o odpowiedz bo po wysluchaniu sasiadki zaczyna mnie dopadac strach.W tej chwili mam 56 lat.
wiwan / 2011-11-22 10:29
Nie ma podstawy prawnej zwrotu renty, nie miała też Pani obowiązku informacyjnego w tym zakresie wobec ZUS. Zmiana stanu cywilnego rencisty rodzinnego jest bez wpływu na świadczenie.
wiwan / 2011-10-24 12:26
No niestety nie. Warunki dla renty rodzinnej zmarły musi spełnić w dniu śmierci, to członek rodziny może je spełnić z opóźnieniem.
Czyli liczy się sytuacja ubezpieczeniowa teściowej na dzień jej śmierci. I o ile na podstawie jej dokumentacji medycznej udowodnilibyście, że w dniu śmierci spełniała medyczne przesłanki przyznania renty z tyt. niezdolności do pracy, o tyle żadne zmiany w jej okresach ubezpieczeniowych nie nastąpiłyby- bo tu wymóg od osoby żyjącej starającej o się o rentę z tyt. niezdolności do pracy jest IDENTYCZNY jak od osoby zmarłej, gdy rodzina o rentę rodzinną występuje.
Czyli te 5 lat w ciągu ostatnich 10 lat czy 25 lat składkowych w ogóle ( najnowsza, lipcowa regulacja ).

Innymi słowy- przy takim stażu ubezpieczeniowym teściowa swojej renty nie otrzymałaby.
Marcin678 / 195.205.107.* / 2011-10-25 21:04
Teściowa miała przepracowane tylko 12lat. W takim razie w przypadku mojej żony jedyne wyjście to ubieganie się o zgodę prezesa ZUS?
Przepraszam ale nie rozumiem jednej kwestii: tzn liczy się sytuacja ubezpieczeniowa teściowej na dzień śmierci, ok, ale w tym dniu mogła ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy? A to że dostałaby rentę z tego tytułu zależy od lat przepracowanych również? Nie wystarczy, że z dokumentacji medycznej wynika, że jest niezdolna do pracy i z tej racji może otrzymać rentę? Tzn przepraszam nie znam sie, ale co ma renta z tytułu niezdolności do pracy, do stażu pracy, jaki miała teściowa?
wiwan / 2011-10-25 23:26
No tak właśnie - dla uzyskania renty z tyt. niezdolności do pracy potrzeba spełnienia warunku medycznego- uzyskania orzeczenia ORAZ warunku stażowego tj. opłacania składki rentowej przez odpowiedni okres i/lub odpowiednio niedawno.

Przy rencie rodzinnej postępowanie jest takie- albo zmarły miał już swoje świadczenie- wtedy renta po nim stanowi 85% tego świadczenia (gdy uprawniona jest jedna osoba-np. córka ).
Albo nie miał- wtedy procedura jest taka, jakby zmarły w dniu swojej śmierci występował o rentę z tyt. niezdolności do pracy.

Zatem wcale częste są sytuacje, gdy człowiekowi z zupełną, orzeczoną niezdolnością do pracy renty się nie przyzna bo brakuje miesiąca ubezpieczenia lub gdy umrze- że nikt po nim renty nie dostanie.

No to chyba wyczerpałem temat.
Tu ustawa, bez kilku nowelizacji-ale daje obraz wymogów- renta rodzinna art.65 do 74, w powiązaniu z art.57 do 58 :

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html
jarek101 / 2011-10-20 11:49
Ś.p. Teść pobierał 100% emerytury oraz 50% renty powypadkowej (wypadek w pracy). Jaka będzie podstawa obliczenie renty rodzinnej Teściowej(ma swoją emeryturę) Czy 85% z całęj kwoty otrzymywanej przez Teścia, czy tylko z jednego świadczenia?
wiwan / 2011-10-20 19:04
Renta rodzinna jako świadczenie pochodne nie korzysta z takiej możliwości zbiegowej.
85% z emerytury zatem.
podyplomówka / 77.112.227.* / 2011-10-14 12:13
witam serdecznie, w marcu zmarł mój tata i z tego powodu wziełam urlop dziekański na studiach podyplomowych. Teraz rozpoczelam studia magisterskie i zaczelam sie starac o rente. Wczesniej sie nie staralam o nia, poniewaz nie wiedzialam, że mi przysluguje. Dopiero dzisiaj zupelnie przypadkiem trafiłam na artukuł, w ktorym mowa że na urlopie dziekańskim mozna pobierac rente... Czy jest jakas mozliwosc aby Zus wyplacil mi rente wstecz? prosze o pomoc. z gory dziekuje
wiwan / 2011-10-14 12:37
Nie ma takiej możliwości, by wypłacić to świadczenie za miesiące SPRZED złożenia o nie wniosku.
Podstawa - art. 129 ustawy emerytalnej.
podyplomówka / 77.112.227.* / 2011-10-14 12:48
dziekuje bardzo
danusia2423 / 79.97.202.* / 2011-10-13 22:57
Witam

Czy przysługuje renta mojemu bratu który ma 10 lat? Miesiąc temu nasza mama popełniła samobójstwo z powodu depresji. Obecnie staram się o opiekę na moim braciszkiem ( ja mam 27lat i pracuję ale nie wiem czy dam radę utrzymać ) Rodzice byli rozwiedzeni ( ojciec nie interesuje się nami, jest bezrobotny , nie płaci alimentów i ma ograniczone prawa rodzicielskie) W zusie powiedzieli, że renta prawdopodobnie nie należy się bo mama nie miała przepracowanych pełnych 5lat w ostatnich 10. Czy to znaczy, że żadna pomoc się nie należy ? Co to dziecko jest komu winne ?
wiwan / 2011-10-14 10:40
Wiek brata ani samobójczy charakter śmierci matki prawa d r.rodzinnej nie ograniczają.
Ale rzeczywiście "najpierw" warunki do tego świadczenia musi spełnić zmarły.
Wymóg tego, by min. 5 lat ubezpieczenia przypadało na ostatnie 10 lat przed śmiercią dotyczy ubezpieczonego w wieku ponad 30 lat. Warunek ten nie musi być spełniony, gdy zmarły był w ubezpieczeniu od momentu sprzed jego 18 urodzin, albo najpóźniej od 6 miesięcy po ukończeniu szkoły. Drugi wyjątek- świeżo wprowadzony ostatnią nowelizacją- gdy zmarła miała min. 25 lat okresu składkowego.

Wszystkie te warunki wynikają z art.58 ustawy emerytalnej.
Ich niespełnienie nie pozwala na przyznanie świadczenia. W wyjątkowych sytuacjach jest wtedy możliwe wnioskowanie o rentę w drodze wyjątku- czyli przyznawane indywidualną decyzją Prezesa ZUS.
Jan G. / 79.110.0.* / 2011-10-13 10:49
Witam
Od wczesnego dzieciństwa choruję na postępujący zanik mięśni. Obecnie mam 60 lat a choroba poczyniła tak duże spustoszenie mojego organizmu że z trudem poruszam się na wózku inwalidzkim o napędzie elektrycznym. Otrzymuję rentę z ZUS-u którą wcześniej sobie wypracowałem. Moje pytanie polega na tym, czy mam prawo do renty rodzinnej po zmarłym moim ojcu? Moi oboje rodzice już nie żyją i czy należy mi się tzw. dodatek sierocy z tego tytułu?
Za udzielenie mi informacji - bardzo dziękuję
wiwan / 2011-10-13 12:21
Prawa do r.rodzinnej Pan nie posiada, bo nie stał się Pan całkowicie niezdolny do pracy do 16 roku życia lub do 25 roku, ale w trakcie nauki- skoro Pan pracował.
Automatycznie więc nie wchodzi w grę dodatek dla sieroty.
Jeśli uzyska Pan orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy ORAZ samodzielnej egzystencji- nabędzie Pan prawo do dodatku pielęgnacyjnego. Obecnie w kwocie 186,71 zł.
dana B / 87.204.86.* / 2011-10-07 20:28
Witam

Mam pytanie.Syn w zeszłym roku uczył sie LO.Niestety nie zdał i przeniósł sie do innej szkoły znów do pierwszej klasy.Musiał więc zabrać papiery z LO aby zapisać sie do nowej szkoły.Dostarczyliśmy do ZUS zaświadczenie,że syn jest w nowej szkole.Dzis tez dostarczyłam zaświadczenie,kolejne,kiedy syn ukończył nauke w LO.Tego tez wymagał ZUS.
Dowiedziałam, się,że byc może będzie trzeba zwrócić rentę za lipiec i sierpień,bo syn nie był wtedy uczniem żadnej szkoły...a przeciez kiedy kończy gimnazjum i idzie do szkoły ponadgimnazjalnej,sytuacja ma sie podobnie
Czy jest ktos w stanie mi powiedzieć,czy rzeczywiście będzie trzeba zwracać te część renty?
Przecież do nowej szkoły był juz przyjęty w czerwcu,bo taka dostał informacje,że zostal tam przyjęty

Pozdrawiam
wiwan / 2011-10-07 21:41
"Był przyjęty..." zasadniczo liczy się formalne wpisanie na listę uczniów, a nie przyjęcia "papierów".
NIE jest to sytuacja analogiczna z zakończeniem gimnazjum i zdaniem do LO, czy skończeniem LO i zdaniem na studia.
Bo w tych sytuacjach uprawniony do r. rodzinnej "idzie wyżej" i mimo formalnej przerwy w byciu uczniem ZUS traktuje jako to ustawowe kontynuowanie nauki, bo rencista nie ma innej możliwości, by ten 1 czy 2 miesiące być zapisanym do szkoły. Natomiast zmiana szkoły na tym samym poziomie jest traktowana jednak jak przerwanie i ponowne podjęcie nauki, czyli że przerwa była do uniknięcia.
Stąd ta możliwość, że w przypadku syna ZUS może zechcieć zwrotu renty za miesiące, w których już nie był uczniem jednej szkoły i jeszcze nie był uczniem kolejnej.
Zawsze można się odwoływać, data wpisu wynika z regulaminu szkoły.
dana B / 87.204.86.* / 2011-10-08 08:23
Czyli aby sie odwołać,musze najpierw dowiedzieć się o regulamin obecnej szkoły?
wiwan / 2011-10-10 12:38
Nie. Najpierw musi być decyzja ZUS o nakazie zwrotu świadczenia za ów okres. Nie ma decyzji, nie ma się od czego odwoływać i martwić.
toszja / 81.210.76.* / 2011-10-06 19:40
Witam . Mam pytanie . Tydzień temu moja mama ( 42 lata ) dostała decyzję o przyznaniu Nam renty na rok szkolny 2011/2012 . Dodam,że rente otrzymuje od 14 roku życia po zmarym ojcu,obecnie mam 17 lat . Jedyne co mnie męczy to,to,czy gdy skończę 18 lat,mojej mamie odbiorą część renty ? W decyzji napisane było,że renta będzie przyznawana mi do 31.08.2012 r. natomiast moja mama otrzymywać ją będzie do 31.01.2012 ( 18-stkę mam 26.01.2012 ) . Teraz renta przychodzi na Nas dwie . Część na mnie i część na mamę,pytam więc czy z ukończeniem 18-stu lat mogą zabrać mojej mamie część renty ? Proszę o szybką odpowiedź !
wiwan / 2011-10-07 12:26
ZUS nie tylko może, ale "zabierze" r. rodzinną Mamie.
Z prostego powodu- w chwili śmierci męża była zbyt młoda by uzyskać prawo do r. rodzinnej na stałe. Obecnie mama jest uprawniona do renty dlatego, że wychowuje dziecko uprawnione do r. rodzinnej ( Ciebie ). Z chwilą zaprzestania tego wychowywania - prawo takie utraci. W zależności więc co nastąpi wcześniej- Twoje 18 urodziny czy zakończenie edukacji przez Ciebie- wtedy prawo mamy do renty ustanie.
ZUS oczywiście założył, że będziesz nadal się uczyć.
Wynika to z art. 70 ustawy emerytalnej.

Finansowo nie będzie to znaczna różnica, gdyż obecnie otzrymujecie łącznie 90% świadczenia hipotetycznego zmarłego ( 2x45% ). Gdy mama utraci Prawo, a Ty będziesz kontynuować edukacje- jako jedyna uprawniona będziesz otrzymywać 85% świadczenia,czyli otrzymasz niemal dwukrotną "podwyżkę"
darkside90 / 2011-09-26 17:32
Witam.Zapisalam sie do Teb Edukacja na roczny kierunek wizaz i stylizacja paznokci.Wzielam zaswiadczenie do zus,ze jestem sluchaczem szkoly i otrzymalam warunkowa rente za wrzesien.Niestety ze wzgledu na mala liczbe zapisanych osob zamieniono to w roczny kurs.Czy bedzie mi sie nalezec renta pomimo tego?
gosiab3 / 217.97.249.* / 2011-09-26 17:06
Witam mam 24 lata i zaczęłam 1 rok studium w marcu3, 2012 roku kończę 25 lat mam pytanie do kiedy będę otrzymywać rentę, do końca roku szkolnego czy do marca?
miiichasia / 79.190.60.* / 2011-09-26 11:48
Czy renta automatycznie jest zatrzymywana z chwilą ukończenia 25 roku życia.
Czy trzeba zgłosić do Zus-u, że się osiagneło ten wiek?

Czy należy też zgłosic ukończenie szkoły?
Malooya / 188.125.143.* / 2011-09-25 22:11
Tata zginął jak miałam 2 latka od tamtej pory pobieram rentę.
w tym roku piszę mature i chciałąbym pójść na studia, czy będę nadal otrzymywała rente jeżeli będą to studia zaoczne ?
ldtv / 31.63.148.* / 2011-09-20 18:58
W lipcu 2010 zmarł mój ojciec. W sierpniu mama złożyła wszystkie papiery do ZUS i dostała odmowną odpowiedź. Nie miał 25 lat stażu ani 5 lat w ostatnim 10-leciu. Zabrakło ok.2,5 mies. Pracownica ZUS poleciła napisać do Prezesa ZUS, aby przyznał rentę w drodze wyjątku, której również nie otrzymaliśmy. 26 maja 2011 odbyła się rozprawa w Sądzie Administracyjnym, a 30 maja mama złożyła w ZUSie kolejne zaświadczenie, które domykało 25-letni okres składkowy i nieskładkowy. Wtedy kazali wypełnić następny wniosek o przyznanie renty mimo, że taki był już wcześniej składany. Dzisiaj wygrała sprawę w sądzie, będę otrzymywał rentę rodzinną, ale od maja 2011, bo ZUS napisał, że wtedy złożyła wniosek. Czy mam szanse na otrzymanie renty od chwili śmierci ojca? Jaki tryb postępowania trzeba obrać?
gozdzikowa / 83.15.161.* / 2011-09-19 09:53
mam 23 lata obecnie uczeszczam na STUDIUM zaoczne i pobieram rente rodzinną z dodatkiem dla pełnej sieroty studium koncze w styczniu 2013r. wiec bede miała 25 lat jesli w tym wieku podejme znów studium 1,5 roczne czy dostane ręte?
poiu / 195.117.37.* / 2011-09-22 12:01
Niestety nie, w prawie masz napisane do 25-go roku życia.
S A W A - tzn. Piotrek / 79.191.94.* / 2011-09-15 22:09
Dawno temu, bo w 1998 r. - miałem wypadek (cięki).
Jego skutki, czuję do dziś. A praktycznie, nie czuję.
Bo, jestem inwalidą.
Moim opiekunem, był ojciec - nagle zmarł.
Co zrobić ?
neczka43 / 188.33.147.* / 2011-09-14 16:12
Witam, mam 21 lat i zamierzam podjąć naukę w szkole policealnej. Niedawno zmarł mój ojciec. Czy mogę ubiegać się o rentę w ZUSie? Dodam tylko, że szkołę średnią skończyłam rok temu, a teraz miałam roczną przerwę w nauce.

Najnowsze wpisy