Forum Forum emerytalneInne

Komu przysługuje renta rodzinna

Komu przysługuje renta rodzinna

Money.pl / 2008-08-27 20:18
Komentarze do wiadomości: Komu przysługuje renta rodzinna.
Wyświetlaj:
Wdowa B.S / 195.34.211.* / 2011-08-24 06:52
Bardzo,bardzo dziękuję za informacje.
Wspaniałe forum.
Pozdrawiam. B.S
Wdowa B.S / 195.34.211.* / 2011-08-23 16:24
Mam 42 lata, miesiąc temu zmarł mój mąż lat 43, miał 27 lat pracy ,ja obecnie pracuję , mam około 14 lat pracy ,nie mamy dzieci ,czy mam możliwość przejścia na rentę rodzinna po ukończeniu 50 lat
wiwan / 2011-08-23 17:09
Nie. Jest Pani zbyt młoda- graniczne jest osiągnięcie 50ki przez wdowę nie później niż 5 lat po śmierci męża.

Jedyną Pani szansą na r. rodzinną po mężu jest uzyskanie orzeczenia o niezdolności do pracy nie później niż 5 lat od śmierci męża ( czyli jak rozumiem do lipca 2016 r. ), czego oczywiście Pani nie życzę.
Z tym, że wtedy renta ta będzie zawsze sprzęgnięta z orzeczeniem, czyli z kolejnymi komisjami, bo orzeczenia są teraz okresowe. utrata takiego orzeczenia, tj. stwierdzenie, że "nie jest Pani niezdolna do pracy" spowoduje utratę r. rodzinnej.


Podstawa; art. 70 ustawy emerytalnej.
wiolaaa1302 / 188.47.68.* / 2011-08-22 21:39
Wiem,że kwota ta nie jest stała i że renta minimalna (łącznie) wynosi 728,18 zł. Zastanawia mnie tylko fakt,że w decyzji skierowanej wyłącznie do mnie (bez wyszczególnienia siostry,bo obie jesteśmy pełnoletnie) jest napisane,że mam pobierać 710 zł,a pobieram 398.
wiwan / 2011-08-23 10:17
Przecież uzyskała Pani info z KRUS, że to pomyłka. Może system "wywalił" siostrę gdyż błędnie uznał, że straciła ona uprawnienie z powodu osiągnięcia wieku albo utraty statusu ucznia/studenta, a podana kwota 710 jest kwotą NETTO dla jednej uprawnionej.
Nie bardzo rozumiem sens dochodzenia tego, co się " w systemie" urodziło.
Dla spokoju proszę zażądać od Kasy pisma anulującego to błędne.
wiolaaa1302 / 188.47.68.* / 2011-08-22 17:44
Witam,mam pytanie. Ile wynosi renta rodzinna wypadkowa w KRUS-ie? Ja i moja siostra dostajemy po 398 zł. Dzisiaj otrzymałam decyzję zamienną skierowaną tylko do mnie,która stwierdza,że "renta rodzinna będzie wypłacana do rąk... ... w kwocie zł 710,84 około 10 każdego miesiąca". Sytuacja taka zdarza się już po raz drugi,a ja nadal otrzymuje 398 zł. Dzwoniłam do KRUS-u w celu wyjaśnienia sprawy i poinformowano mnie,że zaszła pomyłka. Nie wiem co o tym myśleć,proszę o pomoc. Jaką kwotę powinnam pobierać?
wiwan / 2011-08-22 20:05
Kwota ta przecież nie jest stała. Jedyne co, to renta minimalna (łącznie) nie może być niższa niż 728,18 zł obecnie.

Kwota jaką otrzymujecie jest pochodną przecież składek zmarłego i renta ta wynosi:
"renta wynosi 85% emerytury podstawowej, ze zwiększeniem o 50% części składkowej emerytury rolniczej lub renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, która przysługiwała lub przysługiwałaby zmarłemu w chwili śmierci.
Za każdą następną osobę uprawnioną wysokość renty rodzinnej, ustalonej w sposób określony wyżej, zwiększa się o 5%, a gdy śmierć nastąpiła w wyniku wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej, rentę tę zwiększa się dodatkowo o 10%"

To z ustawy o KRUS.
PAM / 89.76.14.* / 2011-08-21 17:00
Zmarł mój mąż. pobierał 2 lata emeryturę która była wyższa od mojej emerytury o 1000 zł. Mam 60 lat. Czy otrzymam po mężu emeryturę lub rentę rodzinną
wiwan / 2011-08-22 10:24
Jest Pani uprawniona do r. rodzinnej po mężu. Wyniesie ona 85% wysokości jego świadczenia, ale tylko samej emerytury tj. bez dodatków jeśli takie otrzymywał.
Oczywiście nie można pobierać i renty i emerytury, stanie Pani przed wyborem czy pozostać przy swoim świadczeniu.
Jeśli już teraz, na szybko jest w stanie stwierdzić, że się to nie kalkuluje- nie ma co wniosku składać. Ale znając realia i w kontekście kwoty 1000 zł, nawet brutto- r. rodzinna będzie raczej wyższa, niż obecna Pani emerytura.
Zresztą nic Pani nie ryzykuje, nawet po wniosku i naliczeniu świadczenia można z niego nie skorzystać.
PAM / 89.76.14.* / 2011-08-23 22:40
PAM -serdeczne dzięki za wyczerpującą odpowiedż. Świetne forum. Pozdrawiam.
jusren / 89.77.103.* / 2011-08-18 16:28
Witam,
na początku sierpnia zmarł mój tata, był na rencie czasowej z całkowitą niezdolnością do pracy (na ostatniej komisji powiedzieli mu, że następna renta będzie już stała). Moja mama ma ukończone 50 lat, pracuje, zarabia poniżej 2000 brutto miesięcznie Pytanie: czy przysługuje jej renta?
wiwan / 2011-08-18 21:40
Najkrócej - TAK. Mama spełnia podstawowy warunek uprawnienia z art. 70, a ojciec z art. 65 ustawy emerytalnej.

Kwestia dochodów mamy to już nie kwestia prawa do r. rodzinnej, bo to ma dożywotnie, tylko przepisów dotyczących zawieszania/zmniejszania wypłaty świadczenia. Tu też nie ma kolizji, bo progiem do zmniejszenia jest 70% przeciętnego wynagrodzenia- obecnie ( czerwiec- sierpień) jest to 2426,50 zł
Kaniulka / 188.33.199.* / 2011-08-12 09:27
Witam.Moje pytanie dotyczy w sumie nie do konca tej sprawie,no ale sprobuje tu.
Moj brat ktory ma 17 lat i ma same praktyki w OHP pobiera rente rodzinna po zmarlym Tacie,ostatnio jadąc na te praktyki mial kontrole biletow i okazalo sie ze jemu nie przysluguje prawo do jezdzenia na biletach ulgowych.Otrzymal zatem mandat.
Dzis mama byla zalatwiac to w biurze firmy zajmujacej sie mandatami i Pani równiez poinformowala mame ze bratu sie nie nalezy bo przeciez nie jest niepelnosprawny i ze ona nie wie po co wogole ZUS wydaje taka legitymacje..Dodam ze legitymacja jest jeszcze wazna.Czy to ze brat ma praktyki w tym OHPIE i pobiera rente rodzinna naprawde nie uprawnia go do jezdzenia na biletachulgowyh??
Bede wdzieczna za szybka odpowiedz.
Pozdrawiam
wiwan / 2011-08-16 11:15
Nie wiem jak z OHP. Jeśli nie jest jednocześnie uczniem- nie ma ulgi ustawowej. Ulgi ustawowe są związane z niepełnosprawnością, renta rodzinna sama z siebie NIE jest takim świadczeniem i ulgi ustawowej w publicznych środkach transportu na mocy
Ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego NIE DAJE.
Owszem w niektórych przypadkach jej otrzymanie zależy od niepełnosprawności, ale to ta niepełnosprawność daje ulgę, a nie sama renta.

Natomiast przewoźnicy stosują jeszcze dodatkowo ulgi samorządowe ( obowiązujące lokalnie ). Tu już miarodajna jest uchwała rady miasta/gminy, musi być na stronie www urzędu i przewoźnika umieszczona.
wiewiura / 2011-08-10 12:46
w jakiej wysokosci przysluguje renta dziecku po ojcu?ciągloś zarobków w ciągu pięciu lat około 7tys.do ręki.
wiwan / 2011-08-10 13:26
Nic nie wiemy o okresach nieskładkowych i zarobkach w pozostałych 5 latach pracy z kolejnych 10 lub ostatnich 20.
Na pewno renta wyniesie 85% hipotetycznej r. z tyt. niezdolności do pracy wyliczonej dla zmarłego wg. słupka:

-

24% kwoty bazowej,
-

po 1,3% podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy,
-

po 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy,
-

po 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok okresu brakującego do pełnych 25 okresów składkowych i nieskładkowych, przypadających od dnia zgłoszenia wniosku o rentę ( tu śmierci )do dnia ukończenia przez wnioskodawcę 60 lat, tzw. staż hipotetyczny.

Kwota bazowa od marca b.r. to 2822,66 z,
podstawa wymiaru to iloczyn kwoty bazowej i średniego stosunku zarobków zmarłego do przeciętnego wynagrodzenia za każde z ww 10 lub 20 lat okresów składkowych.
karola1859 / 78.154.89.* / 2011-08-08 19:52
dodam jeszcze ze moj ojciec jest alkoholikiem. od 6-7 lat jest po rozwodzie z mama. o golnie nie interesuje sie nami. ma zasadzone alimenty ktorych zreszta nie placi, tylko placi nam panstwo. jak wspomnialam wczesniej jestem w ciazy wiec bardzo przydały by mi sie dodatkowe pieniazki. dziękuje z góry za pomoc
wiwan / 2011-08-09 11:11
Ustawa emerytalna ( art.58 )jest tu jasna- jeśli zmarła w wieku ponad 30 lat, to spełnia warunek pozwalający jej rodzinie uzyskać prawo do r. rodzinnej jeśli uzyskała przynajmniej 5 lat składkowych i nieskładkowych w ciągu ostatnich 10 lat.
Żeby więc się odwoływać, trzeba by to ( brak 5 w 10 )podważyć, tzn. znaleźć dowody, świadectwo pracy itp.
Lub wykazać, że łącznie matka miała 20 lat okresów ubezpieczenia i podpierać się tą uchwałą Sądu Najwyższego:

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/uchwala;siedmiu;sedziow;sn;izba;pracy
;ubezpieczen;spolecznych;i;spraw;publicznych,ia,i,uzp,5,05,7669,orzeczenie.html

Ale Twój wiek wskazuje, że tak nie było. renta w drodze wyjątku dla osoby z zasądzonymi alimentami też nie wchodzi moim zdaniem w grę.

Pozostaje Ci pomoc z MOPS/GOPS o ile warunki dochodowe spełniasz ( poniżej 504 zł )- będzie ona związana z urodzeniem dziecka i pozostawaniem w kiepskiej sytuacji finansowej. Ale nie jest to domena ZUS.
karola1859 / 78.154.89.* / 2011-08-08 19:49
W pazdzierniku skoncze 20lat, obecnie jestem w 3cim miesiacu ciazy. moja mama zmarła w lipcu ubieglego roku. uczę się w liceum. zostalo mi jeszcze 2lata, staralam sie o rente ale powiedzieli mi ze mama nie przepracowala 5lat w ciagu ostatnich dziesięciu. na tym skonczyła sie ich pomoc i zainteresowanie. ktos wie czy mam jakies prawo starac sie o ta rente dalej?
dola / 83.20.86.* / 2011-08-08 14:30
dzień dobry jakie dokumenty są potrzebne do renty rodzinnej po mężu tylko mam świadectwa pracy męża i gdzie się to załatwia
wiwan / 2011-08-08 18:20
Zaświadczenia o zarobkach od tych pracodawców, od których są świadectwa pracy- na drukach ZUS Rp-7, mogą być legitymacje ubezpieczeniowe- na tych dawnych wpisywano bowiem wynagrodzenie, jeśli firmy nie istnieją- archiwa ich organów założycielskich albo archiwa przejściowe wojewody.
Nie muszą być ze wszystkich lat- świadectwa pracy dokumentują wszystkie okresy składkowe, a dokumentów na wysokość zarobków wystarczy z 10 kolejnych lat.
Lepiej jest jednak mieć wszystkie, by wybrać z nich te najkorzystniejsze kolejne 10 lub 20 kolejnych.

Oczywiście główny wniosek- druk ZUS Rp-2 + kwestionariusz o okresach ubezpieczenia ZUS Rp-6. Akt zgonu, dokument tożsamości, akt/odpis aktu małżeństwa.
rodzina renta / 31.63.151.* / 2011-08-05 11:48
http://bisi.pl/potworak
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 1 osobę - wiwan.]
dola / 83.20.82.* / 2011-08-05 11:40
witam za pół roku moge się starać rente rodzinną po mężu jakie musze mieć dokumenty i skąd mam je zdobyć mam tylko świadectwa pracy jego
Zofia W. / 77.254.153.* / 2011-08-04 18:52
Dziękuje bardzo za jasne wyjaśnienie sprawy. Pozdrawiam seredecznie
Zofia W. / 77.254.153.* / 2011-08-03 21:16
Witam. Przedstawię moją sytuacje: Mój mąż zmarł gdy ja miałam 23 lata, oboje pracowaliśmy. Po śmierci prawo do renty przypadło naszemu synowi. Obecnie syn uczy się, ale kończy w tym roku 25 lat w związku z czym utraci rentę. Ja mam obecnie 45 lat, pracuję ponad 25lat. WedłuG stareGo orzecznictwa posiadam III Grupę inwalidzką. Czy moGę otrzymać jeszcze po mężu rentę?
wiwan / 2011-08-04 00:23
Niestety nie. Z dwu powodów.
1.Dla potrzeb ZUS to orzecznictwo z grupami nie ma znaczenia, trzeba występować o orzeczenie tak jakby się "grupy" nie miało. Nie ma procedury papierowego przeliczania niepełnosprawności na niezdolności do pracy.
Oczywiście medyczna dokumentacja i podstawy przyznania pierwszej z nich jest też podstawą orzeczenia drugiej.

2. Dla potrzeb renty rodzinnej/ renty z tyt. niezdolności do pracy liczy się niezdolność do pracy od chwili jej orzeczenia, a nie zaistnienia. Więc nawet zakładając, że dziś staje Pani przed orzecznikiem i orzeka on Pani niezdolność do pracy- to dla Pani prawa do r. rodzinnej po mężu jest już za późno- orzeczenie musiałoby nastąpić nie później niż 5 lat od 18 urodzin syna.

Wynika to z art. 70 ust. 2 ustawy emerytalnej:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html

Najnowsze wpisy