Forum Forum emerytalneInne

Komu przysługuje renta rodzinna

Komu przysługuje renta rodzinna

Money.pl / 2008-08-27 20:18
Komentarze do wiadomości: Komu przysługuje renta rodzinna.
Wyświetlaj:
2kk / 2011-08-01 18:48
Witam.Proszę o wyjaśnienie.Czy mogę otrzymać rentę rodzinną po zmarłym mężu?Aktualnie pobieram własną emeryturę.Po obliczeniu renty rodzinnej na podstawie okresów zatrudnienia i wynagrodzeń męża świadczenie będzie wyższe.ZUS odmawia naliczenia ze względu na nie spełnienie warunku tj. 5 lat okresu zatrudnienia w ostatnich 10 latach.
Mąż zmarł w marcu 2011r.w wieku 63 lat.Jego okres zatrudnienia w latach 1970-1997 wynosi 26 lat ,okres nieskł.(studia)- 4 lata.Od 01.04.0997r. nie był nigdzie zatrudniony,nie prowadził dz.gospod.,ani nie pobierał żadnego świadczenia(nie występował).Moim zdaniem 25 lat zatrudnienia to w tym przypadku jedyny warunek aby ZUS obliczył świadczenie.Proszę o zajęcie stanowiska.Jeśli tak, to w przypadku decyzji odmownej (na piśmie)-czekam na decyzję-należy się odwołać ?
wiwan / 2011-08-01 20:54
Literalnie biorąc zapis ustawy- NIE i na tym bazuje ZUS- bo posiadanie stażu 25 lat zwalnia ubezpieczonego z warunku nabycia niepełnosprawności w ciągu nie później niż 18 miesięcy od ostatniego ubezpieczenia.
Proszę popatrzeć na zapis art. 57.
Zapis o 5 latach w ciągu ostatnich 10 to zapis z art. 58, ust. 2 który wyjaśnia o co chodzi w art. 57.

Natomiast- należy się odwołać, gdyż kwestię tę rozstzrygnął Sąd Najwyższy w swojej uchwale z dnia 23 marca 2006 r. (I UZP 5/05) i uznał, że warunki z art. 58 są uzupełniające, dające dodatkową szansę, dla tych, którzy okresu z art.57 ust. 2 nie posiadają, czyli że nie muszą oni ( ci z tym stażem) udowadniać 3 warunku prawa do renty z tyt. całkowitej niezdolności do pracy jaki występuje w art. 58.
W odwołaniu należy powołać się na tę uchwałę.

Bo to, że na potrzeby renty rodzinnej postępowanie jest takie, jakby to zmarły występował o r. z tyt. całkowitej niezdolności do pracy w dniu swojej śmierci- Pani już wie ( art. 65 ).

Tu ustawa:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html
Tu uchwała:
http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/uchwala;siedmiu;sedziow;sn;izba;pracy;ubezpieczen;spolecznych;i;spraw;publicznych,ia,i,uzp,5,05,7669,orzeczenie.html

Powodzenia.
2kk / 2011-08-02 22:49
Bardzo,bardzo dziękuję za cenne informacje.
Wspaniałe forum.
Pozdrawiam.
iwanka / 83.15.75.* / 2011-07-29 16:45
Witam,moja siostra lat 37 miała rentę socjalną 2 grupa całkowicie niezdolna do pracy na stały okres.Miesiąc temu jej mąż zginął w wypadku samochodowym też był na rencie więc siostra złożyła dokumenty o przyznanie renty rodzinnej ,i dostała wezwanie na komisję lekarską i lekarz orzecznik zmienił jej na 3 grupę i częściowo zdolna do pracy i na 2 lata Czy lekarz orzecznik ,wyniku przejścia na rentę rodzinną ,może zmienić z2 grupy na 3 i ze stałej na czasową.
Dankaa / 109.196.148.* / 2011-07-29 13:19
To nie należy mi się nawet gdy ta ziemia jest nie uprawiana.
Dankaa / 109.196.148.* / 2011-07-29 10:41
Witam, Mój mąż był policjantem i od 5 lat był na emeryturze. Ja mam 48 i jestem bezrobotna. Renta po mężu przysługuje mi dopiero po ukończeniu 50 roku życia. Wiem że mogłabym wsiąść po mężu rentę na rok w wysokości 80% ale że mam kurs to nie mogę. Czy gdybym przepisała na dzieci ziemię to mogę się starać o tą roczną rentę. Bardzo proszę o pomoc
wiwan / 2011-07-29 11:53
A skąd to 80% ?
Jeśli chodzi o ustawę emerytalną policyjną- nie ma tam takiej ekstra regulacji, odsyła do ustawy cywilnej, a ta owszem daje wdowie niespełniającej normalnych warunków do r. rodzinnej możliwość pobierania renty okresowej gdy jest osobą "niemającą niezbędnych źródeł utrzymania".
- przez rok
- przez czas trwania kursu uzawodawiającego
, ale opcja 1- od śmierci męża, 2- nie dłużej niż 2 lata od śmierci.
Ale wykładania i orzecznictwo ZUS jest takie, że jest to już postępowanie o charakterze wyjątku, że nie bierze pod uwagę tylko stanu formalnego z dnia złożenia wniosku, ale i z dnia śmierci ubezpieczonego. Gdyż funkcją takiej renty jest pomoc osobie, która na skutek śmierci małżonka gwałtownie traci możliwość utrzymania, bo na jego utrzymaniu była. Jako formalnie rolnik, jak rozumiem, przed śmiercią i w dniu śmierci męża - miała Pani swoje źródła utrzymania. Po śmierci zaś nie zajdzie przyczyna losowa- katastrofa, pożar- tylko dobrowolne pozbawienie się tych źródeł. Wniosek na 90% zostanie odrzucony. Oczywiście można się odwoływać i sądzić, jak to z ZUS-em, bo zapis art. 70, ust. 4 ustawy emerytalnej brany dosłownie- prawo takie Pani dawałby.
Reasumując- ryzykowna akcja.
Ps. w razie przyznania- wysokość wynosiłaby 85% świadczenia męża pod odliczeniu jego dodatków do emerytury, jeśli były. Rozumiem, że dzieci są już pełnoletnie i nieuprawnione do renty, bo zakończyły edukację.
Dankaa / 109.196.148.* / 2011-07-29 12:07
Bardzo dziękuję za odpowiedz.
Dzieci są już pełnoletnie. ziemie nie uprawiam dostałam od rodziców. Płacę krus ze względu na to żeby szły lata pracy bo raz mam ją a raz nie.
Ewelina78 / 89.78.67.* / 2011-10-28 13:40
Czy jak jestem na rencje socjalnej to będzie mi przysługiwało prawo do renty rodzinnej.
wiwan / 2011-10-31 21:14
Przecież to zależy od tego, po kim. Od historii ubezpieczeniowej "przyszłego" jak rozumiem zmarłego....

No chyba, że chodzi Pani w ogóle o jednoczesne prawo do obu tych świadczeń- wtedy kwota renty socjalnej ulega takiemu obniżeniu, aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być niższa niż 10% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Renta socjalna nie przysługuje, jeżeli kwota renty rodzinnej przekracza 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Emilia Popiel / 89.73.137.* / 2011-07-27 00:58
Witam. Gdy skonczyłam 18 lat, mama zmusiła mnie do podpisania jakiegoś papierka, że w dalszym ciągu ona otrzymuje rente ktora przeznaczona jest dla mnie ( tata zmarł 3 lata temu ). Chcę kontynuować naukę ale nie mam funduszy bo mama nie chce płacic, mimo, że ma moją rente. Gdzie mogę się zgłosić o przelewanie pieniędzy na moje prywatne konto ? zaznczam, że mam skonczone 19 lat.
wiwan / 2011-07-27 10:37
Do ZUS-u- tego, w którym r. rodzinna była załatwiana, lub właściwego dla Twego miejsca zamieszkania jeśli od tamtego czasu je zmieniłaś. Wystarczy dowód osobisty i odręczny wniosek, na miejscu urzędniczka poinstruuje co w nim ma być. Gotowego formularza nie ma.
Warto znać numer decyzji rentowej.
dola / 83.23.115.* / 2011-07-25 15:19
mąż ma udokumentowane 5lat pracy w angli czy moge się stara co angielską rente i polską
wiwan / 2011-07-25 20:03
No więc nie widzę problemu w spełnieniu wszystkich przytoczonych przeze mnie wymogów, jakie ustawa stawia zmarłemu. Okres angielski na mocy 'koordynacji wspólnotowej' jest traktowany jako równoprawny okres składkowy. Jednak zarobki z niego na wysokość polskiego świadczenia nie wpływają tzn. nie uwzględnia się ich przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczenia. Nie przepada natomiast czas tych okresów- liczą się tak jak i polskie lata po 1,3% podstawy wymiaru.

To, czy zmarły i Pani spełnił, spełni warunki renty angielskiej zależy od ustawy angielskiej. O tamtym systemie nie mam pojęcia. Nie wiem jakie są minima ubezpieczeń, wiek uprawnionych itp. więc się nie wypowiadam. Natomiast na pewno w ramach ww koordynacji do ewentualnej renty angielskiej zostaną uwzględnione z kolei polskie okresy ubezpieczenia społecznego Pani męża.

Podaję pomocny namiar w ZUS. Po pierwsze dla dalszych informacji, po drugie dlatego, że w związku z angielskim okresem męża i tak Pani wniosek rentowy z Pani ZUS-u tam trafi:

I Oddział ZUS w Warszawie
Wydział Realizacji
Umów Międzynarodowych
ul. Kasprowicza 151
01-949 Warszawa
telefony:
+ 48 (22) 569-36-04
+ 48 (22) 569-36-13
mo100207 / 83.8.71.* / 2011-10-21 20:06
mam pytanie dostałam dziwne rozliczenie z zus pit 11 i nie sa opisane w nim pozycje wiec aby sie rozliczyc z renty rodzinnej potrzebuje informacji jakie skladki sa pobierane przy tej rencie czy to moze podatek? bardzo prosze o pilna odpowiedz
wiwan / 2011-10-21 20:22
Renta podlega składce zdrowotnej i podatkowi dochodowemu- zaliczce.
W PIT 11 wykazana jest nie cała składka (9% podstawy, ale jej część- 7,75% podstawy, o którą pomniejszono podatek )
mo100207 / 83.8.71.* / 2011-10-22 11:14
tylko mam problem bo w picie sa takie kwoty 428,72; 0,00; 0,00; 30,89; 0,00; 0,00 i nie ma opisu te 428,72 to wysokosc wyplaconej renty a te 30,89?
dola / 83.20.174.* / 2011-07-23 08:06
witam ponownie chodzi mi że jak zarabiam najniszą krajową czy mogę ubiegać się o rente rodzinną za pó l roku skoncze 50 lat a mój mąż zmarł pół roku temu ale przed śmiercią pół roku niepracował niema tego udokumentowane reszte jest udokumentowane czy należy mi sięrenta rodzinna
wiwan / 2011-07-25 12:35
To zmienia postać rzeczy. Nie chodzi więc o 'pełność'.
1. ustawa określa, że zmarły spełni warunek podlegania ubezpieczeniu nawet jeśli śmierć nastąpi po jego ustaniu, do 18 miesięcy od ustania. W tym przypadku jest to 6 miesięcy. Co więcej, gdy staż zmarłego mężczyzny wynosi min. 25 lat, to i te 18 miesięcy jest bez znaczenia.
Nieudokumentowane ostatnie lata w Anglii dla ZUS nie istnieją. Może więc być problem, jeśli tych 25 lat bez lat 'angielskich nie ma. wtedy jest dodatkowy warunek, że ostatnie 5 lat ubezpieczenia musi przypaść w ciągu ostatnich 10 lat życia.

W ramach przygotowań proszę zestawić sobie udokumentowane ( świadectwa pracy, legitymacje ubezpieczeniowe męża ) jego historię ubezpieczeniową i porównać z zapisami art. 57 i 58 tej ustawy- uzyska Pani odpowiedź, czy zmarły spełnił warunki :

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html

2.Pani swoje warunki spełnia. Sama wypłata zaś nie zostanie obniżona ani zawieszona ze względu na Pani zarobki ( są niższe niż owe 70% przeciętnego wynagrodzenia ). Natomiast będzie to 85% hipotetycznej renty zmarłego.
beeeeeta22 / 83.1.9.* / 2011-10-14 16:22
witam.w lipcu przerwałam nauke i za sierpień juz nie otrzymałam renty.moja siostra wzieła wówczas podwójna.teraz we wrzesniu znowu wznowiłam nauke.czy należą mi sie te pieniadze za sierpień??czy w tym przypadku nie ma ciągłosci w nauce??
wiwan / 2011-10-14 20:29
W rozumieniu ZUS nie- bo przerwa nie wynikała z normalnego toku nauki, zdobywania wykształcenia tj. nie były to wakacje pomiędzy kolejnymi klasami, ani pomiędzy szkołą niższą a wyższą np. po liceum a przed studiami, czy po gimnazjum przed liceum.
W tym przypadku bowiem przerwa była na własne rencisty życzenie.
Brk / 83.20.10.* / 2011-07-22 21:49
a ja mam pytanie czy dostanę rente po zmarłej matce jeżeli mama nie pracowała nigdy ? mam 18 lat i sie uczę zaocznie a szkoła płatna więc by sie przydał jakiś grosz
wiwan / 2011-07-25 12:18
Nie. Renta rodzinna jest świadczeniem pochodnym od świadczenia zmarłego. Świadczenia, które już sam pobierał ( emerytura lub renta )lub hipotetycznego- takiego jakie otrzymałby, gdyby o nie ( rentę z tyt. całkowitej niezdolności do pracy ) wystąpił w dniu swojej śmierci.
Matka nie otrzymałaby takiej renty przy zerowych okresach składkowych.

Co wynika z art. 57 do 58 ustawy emerytalnej.
\kasia...\ / 88.199.31.* / 2011-07-22 10:03
Witam. Mam 20 lat i studiuje zaocznie. Od 7 lat mam rentę po zmarłym ojcu. Na jaki etat mogę się przyjąć aby nie stracić renty?
wiwan / 2011-07-22 11:04
Etat lub zlecenie z wynagrodzeniem miesięcznym na kwotę do 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego co 3 miesiące przez GUS- wtedy wypłata renty nie zostanie zmniejszona. Do 130%- zmniejszenie, ponad 130%- zawieszenie wypłaty.

Umowa o dzieło- bez limitów, bo nie podlega przychód z niej u. społecznym, no chyba, że jest wykonywane na rzecz kogoś, kto jest równocześnie pracodawcą.

Obecnie ( do sierpnia włącznie ) ww kwoty to odpowiednio: 2426,50 zł i 4506,30 zł brutto.
dola / 83.20.177.* / 2011-07-22 08:54
co mam zrobić żeby dostać pełną rente mąż ma przepracowane ponad 30 l ja dużo niezarabiam najniszą krajową dzieci mam usamodzilnione a jeszcze mąż ostatnie lata pracował w angli
wiwan / 2011-07-22 11:18
Rozumiem, że chciałaby Pani otrzymywać świadczenie w takiej wysokości, w jakiej mąż przed śmiercią otrzymywał swoją rentę/emeryturę.
Nie ma takiej możliwości, r. rodzinna stanowi w przypadku jednego uprawnionego 85% świadczenia zmarłego. Gdy jeszcze dzieci były uprawnione- łącznie Wasze świadczenie wynosiło 95%.
Reguluje to art. 73 ustawy emerytalnej.

Natomiast jeśli wspomniane lata pracy w W. Brytanii nie zostały uwzględnione we wniosku o r. rodzinną ( a wcześniej we wniosku męża o jego świadczenie ) to nie ma przeszkód by wystąpić do ZUS z wnioskiem o ponowne obliczenie świadczenia z uwzględnieniem tej pracy. Oczywiście musi być ona legalna ( podlegać u. społecznemu w W. Brytanii )i udokumentowana. Co prawda zarobki nie mają wpływu, ale lata te na mocy wspólnotowej koordynacji świadczeń zostają wliczone jak normalne lata składkowe, czyli po 1,3% podstawy za każdy rok.
brunette2121 / 178.180.218.* / 2011-10-07 21:19
Witam,
Mam 60 lat. Po śmierci naszych rodziców zajmowałam się przez ostatnie 4 lata bratem który był niepełnosprawny i całkowicie ubezwłasnowolniony. Sąd przyznał mi opieke nad nim. Pomimo iż otrzymywał świadczenie rentowe pozostawał na moim utrzymaniu.Niedawno mój brat zmarł. Czy z tego tytułu należy mi się renta rodzinna? Proszę o wyjaśnienie.
wiwan / 2011-10-07 21:51
Nie należy się. Funkcją r. rodzinnej jest symboliczne choć powetowanie utraty osoby zmarłej w zakresie finansowym- stąd zasadniczo uprawnione są dzieci i wdowiec/wdowa.
Wyjątkowo są to rodzice, gdy byli na utrzymaniu zmarłego oraz wnuki/rodzeństwo przyjęte na wychowanie, ale spełniające warunki jak dzieci- czyli nieletność lub kontynuwanie nauki do 25/26 roku życia.
W Waszym przypadku nic takiego nie zaszło, co więcej to Pani utrzymywała brata, a nie odwrotnie.

Podstawa- art.69 ustawy emerytalnej.
mxkrzysiekmx / 31.63.5.* / 2011-07-21 16:40
matka opiekowała się 14 lat niepełnosprawnym synem , Ze względów
zdrowotnych stan zdrowia pogorszył się szpital wystąpił z
wnioskiem do sądu o przyznanie miejsca w domy pomocy społecznej
.Czy należy się matce jakiś zasiłek z biura pracy ?

Czy z ZUS coś się należy ?? w ogóle z jakiejś instytucji
jakiś zasiłek ??

Czy matka ma pozostać bez środków do życia ??
dola / 83.23.121.* / 2011-07-21 09:14
wita mam 49 lat niedługo bede miała 50l w tym roku zmarł muj mąż ja jeszcze pracuje jakie są wymogi żeby otrzymać rente po mężu
wiwan / 2011-07-21 11:27
1. wymogi związane z historią ubezpieczeniową męża- dotyczące minimalnych okresów ubezpieczeniowych przed śmiercią i/lub limitu czasu jaki minął od ostatniego ubezpieczenia jeśli śmierć nastąpiła w okresie niepodlegania ubezpieczeniu.
2. Rozumiem, że nie mają Pańswo dzieci, ani nie zachodzi sytuacja Pani niepełnosprawności, bo pewnie by pani o tym wspomniała.
3. zakładając spełnienie warunków zmarłego, Pani nabędzie prawo do r. rodzinnej z ukończeniem 50 lat. Potrzebny będzie wniosek do ZUS o r. rodzinną (Rp-2) oraz dokumentujący historię ubezpieczeniową męża (Rp-6) wraz z całą dokumentacją- świadectwa pracy, leg. ubezpieczeniowe. No chyba, że zmarły w dniu śmierci pobierał już swoje świadczenie z ZUS ( emerytura, renta z tyt. niezdolności do pracy ). Oczywiście akt zgony, dow. tożsamości.

Warunki jakie musiał spełniać mąż w dniu śmierci precyzują art. 65, 66 w powiązaniu z art. 57 do 58 ustawy emerytalnej.

Zwracam uwagę jeszcze, że w związku z uzyskiwaniem przychodu z zatrudnienia wypłata renty ( nie prawo do niej ) może być zmniejszona lub zawieszona ze względu na przekroczenie limitów dochodu.
Oraz na to, że wraz z uzyskaniem prawa do swojej emerytury lub renty z tyt. niezdolności do pracy będzie pani musiała dokonać wyboru, które świadczenie ( swoje, czy po mężu ) będzie pobierać.

Ustawa;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html
kochman1 / 2011-10-04 13:39
Witam chciałam się zapytać czy mogę jeszcze coś zrobić w sprawie renty rodzinnej po zmarlym ojcu w 2008 roku. Moja sytuacja jest dosc skomplikowana i bardzo prosilabym o odpowiedz . Ojciec zmarl w 2008 roku. Starałam sie o rente rodzinna po nim ale niestety dostałam odmowe od Zusu ze wzgledu na to, ze nie miał 25 lat stażu ani 5 lat w ostatnim 10-leciu. Dodam, ze matka jest osoba niepracujaca i ubezwlasnowolniona bez dochodu poniewaz znajdujemy sie na utrzymaniu babciu ktora ma emeryture w wysokosci 2 tys. i matka rowniez nie otrzymala renty. W tej chwili mam 20 lat i jestem na 2 roku studiow i brakuje mi srodkow do zycia. Chcialam sie dowiedziec czy moge sie jakos odwolac do Zusu i ponownie starac o rente ze wzgledu na trudna sytuacje rodzinna? Dowiedzialam sie od kolezanki, ze udalo jej sie dostac renete z rodzinny zastepczej. Przez rok do uzyskania mojej pelnoletnosci moim prawnym opiekunem byla babcia poniewaz matka zostala ubezwlasnowolniona z racji choroby psychicznej. Moze moglabym sie starac o rente z tytulu rodzinny zastepczej ? Prosze o odpowiedz czy sprawa nie jest przedawniona?
wiwan / 2011-10-05 11:48
Bez względu na to matka, czy Pani, czy podjąwszy studia, czy nie , czy w rodzinie zastępczej- mamy tu kwestię braku prawa do r. rodzinnej z powodu niespełnienia warunków ustawowych dotyczących historii ubezpieczeniowej zmarłego.

Zastępczość rodziny ma wpływ taki, że w czasie jej trwania- nabyłaby Pani prawo do r. rodzinnej po Babci, gdyby , odpukać, zmarła.

W takiej sytuacji można jedynie wnioskować o "rentę w drodze wyjątku", tj. przyznawaną przez Prezesa ZUS po rozpatrzeniu sytuacji finansowo-rodzinnej rodziny zmarłego- na podstawie art.83 ustawy emerytalnej. Ubezwłasnowolnienie Mamy, utrzymywanie przez emerytkę- są tu atutami. Ale świadczenie takie to rzadkość.

Nie ma ustalonego formularza- w jednostce ZUS składa się odręczny wniosek, załącznikiem jest druk Rp-15-Oświadczenie o stanie rodzinnym, majątkowym i o sytuacji materialnej + dokumenty to potwierdzające.
W tej sytuacji sensowny będzie łączny wniosek Was obu tj. Pani i w imieniu Mamy.
Ania ...... / 188.47.41.* / 2011-07-20 13:29
Witam mam pytanie Posiadam gospodarstwo rolne wyszłam za mąż , w czerwcu mój mąż uczy się i pobiera rentę rodzinną gdy go zgłoszę do ubezpieczenia rolników to czy mąż straci rentę rodzinną a ma po zmarłych rodzicach i ma 24 lata pozdrawiam Ania.
wiwan / 2011-07-20 21:30
Nie straci.
Zwracam uwagę na fakt, że w przypadku KRUS-owego ubezpieczenia wypadkowo-chorobowo-macierzyńskiego mąż będzie miał prawo do świadczeń w ograniczonym zakresie tj. do jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej, co wynika z tego, że jako pobierający świadczenie z ZUS zgłoszony będzie 'na wniosek', a nie z mocy ustawy.
paa / 31.174.89.* / 2011-07-20 13:04
witam a jezeli urodze dziecko ,a mam rente otrzymuje jakies pieniadze z zusu za urodzenie czy nie???
wiwan / 2011-07-20 20:41
Z ZUS-u nikt nie dostaje pieniędzy ZA urodzenie dziecka, a zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego. Jest to kwestia niezależna od r. rodzinnej. Jeśli w czasie podlegania ub. chorobowemu ( z tyt. etatu, zlecenia, działalności gospodarczej itp. ) lub w czasie u. wychowawczego urodzisz dziecko- zasiłek będzie przysługiwał i nie wpłynie na prawo do r. rodzinnej. Ale zwracam uwagę, że pozbawia prawa do renty zaprzestanie edukacji, co często zdarza się w ciąży i po porodzie.

Z tytułu tylko nauki nie podlegasz ub. chorobowemu, więc by nabyć prawa do zasiłku macierzyńskiego należy np. podjąć umowę zlecenie z dobrowolnym ub. chorobowym.
d. / 94.75.112.* / 2011-07-20 10:46
Witam. Od ok.10 lat dostaję rentę po zmarłym ojcu. Teraz chcę rozpocząć studia ale słyszałam, że muszą to być studia dzienne, ponieważ studiując zaocznie stracę prawo do renty, gdyż mogę już sama zarabiać. Czy jest to prawdą?
wiwan / 2011-07-20 11:07
Nie jest prawdą. Tryb studiów nie ma znaczenia dla prawa do r. rodzinnej.
Jedynie jest niuans dotyczący przedłużania prawa do renty po 25 urodzinach uprawnionego dziecka zmarłego jeśli wypadają w czasie ostatniego roku studiów ( art. 68, ust. 2 ustawy emerytalnej )- mianowicie taki, że nie dotyczy to studiów podyplomowych i doktoranckich. Na takich studiach nie ma możliwości tego przedłużenia, prawo do renty ustaje wraz z 25 urodzinami.

Najnowsze wpisy