Forum Forum emerytalneInne

Komu przysługuje renta rodzinna

Komu przysługuje renta rodzinna

Money.pl / 2008-08-27 20:18
Komentarze do wiadomości: Komu przysługuje renta rodzinna.
Wyświetlaj:
paaaa / 31.174.120.* / 2011-07-18 14:33
Witam mam 21 lat otrzymuje rente po zmarlych rodzicach nadal sie ucze . Mam takie pytanie zaszlam w ciaze i czy po urodzeniu dziecka renta bendzie przyslugiwac tez jemu czy nie???
wiwan / 2011-07-18 22:20
Nie będzie przysługiwać.
Ustawa emerytalna daje prawo do r.rodzinnej wnukom tylko w przypadku, gdy zmarły przyjął je na wychowanie jako rodzina zastępcza przynajmniej rok przed śmiercią ( art. 67, ust.1, pkt. 2 w powiązaniu z art. 69 ww ustawy )
Alien87 / 80.48.119.* / 2011-07-17 16:50
Witam mam pytanie w chwili obecnej moja mama ma 49 lat mój ojciec umarł 23 lata temu. W dniu 28.I.2012 będe miał 25 lat i będe na ostatnim roku studiów. Czy po skończeniu studiów moja mama ma prawo do renty rodzinnej po ojcu. Zaznaczam ze mama w chwili obecnej jest na rencie chorobowej Pozdrawiam i czekam na odpowiedź
wiwan / 2011-07-18 12:24
Nie ma rent chorobowych- są z tytułu niezdolności do pracy. Koniec twoich studiów nie ma nic do uprawnienia Twojej mamy. Jest ona uprawniona do r. rodzinnej jeśli jej niezdolność do pracy była orzeczona już w chwili śmierci ojca lub nie później niż 5 lat od Twoich 18 urodzin.
Ale jej prawo będzie zawsze związane z posiadaniem tego orzeczenia, tzn. w przypadku gdy jest to niezdolność okresowa i nie zostanie przedłużona - prawo do r.rodzinnej ustanie.
Alien87 / 80.48.119.* / 2011-07-19 10:15
Rozumie. Mam następne pytanie. Niezdolność do pracy mojej mamy jest stwierdzona od 15 marca 2010 roku natomiast 23 urodziny miałem 28 stycznia 2010. Czy liczy się data dzienna czy roczna. Bo jeżeli dobrze zrozumiałem to właśnie w 2010 upływa okres kiedy moja mama mogła by po skończeniu mojej nauki uprawniona do r. rodzinnej
wiwan / 2011-07-19 11:54
Dzienna niestety- mama zdobyła orzeczenie 1,5 miesiąca za późno....

Podstawa ; art. 70, ust. 2 w powiązaniu z ust. 1 ustawy emerytalnej.

No chyba, że masz młodsze rodzeństwo...wtedy warunek maks. 5 lat byłby spełniony...

ustawa;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html
mxkrzysiekmx / 178.56.163.* / 2011-07-15 14:44
matka opiekowała się 14 lat niepełnosprawnym synem , Ze względów zdrowotnych stan zdrowia pogorszył się szpital wystąpił z wnioskiem do sądu o przyznanie miejsca w domy pomocy społecznej .Czy należy się matce jakiś zasiłek z biura pracy ?

Proszę o odpowiedź
wiwan / 2011-07-18 12:48
To pytanie o zasiłek dla bezrobotnych z PUP, a nie rentę z ZUS, bo rozumiem, że przez te 14 lat matka nie pracowała, a teraz chce się w PUP zarejestrować.
Okres takiej opieki nad niepełnosprawnym synem nie wlicza się do okresu odprowadzania wymaganych składek przez 365 dni w ciągu 18 miesięcy przed zarejestrowaniem.
Innymi słowy świadczenia pielęgnacyjne, które matka najpewniej pobierała ( z ustawy o świadczeniach rodzinnych ) są bez wpływu na prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

Natomiast okresy zasiłku pielęgnacyjnego z ZUS wliczane są do emerytury/renty jako okresy nieskładkowe.
mxkrzysiekmx / 188.47.67.* / 2011-07-19 19:52
Czy z ZUS coś się należy ?? w ogóle z jakiejś instytucji jakiś zasiłek ??

Czy matka ma pozostać bez środków do życia ??
Angelica / 83.27.4.* / 2011-07-13 22:35
Ukończyłam 18 lat i jestem właścicielką gospodarstwa rolnego.Mam jest na emeryturze. Czy teraz , po ukonczeniu 18 lat utracę prawo do zasiłku?
Nadal sie uczę.

dziekuje za odpowiedz
pozdrawiam
wiwan / 2011-07-14 12:42
Rozumiem, że pobierała Pani dotąd rentę rodzinną z KRUS.
Zastosowanie ma tu art.Art. 32.USTAWY
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników
Wypłata renty rodzinnej, przysługującej osobie pełnoletniej, ulega zawieszeniu, jeżeli
uprawniony prowadzi działalność rolniczą. Przepisy art. 28 ust. 3, 4 i 6–10 oraz
art. 34 stosuje się odpowiednio.

Więc renta zostanie wstrzymana.
marysiaaa1971 / 109.243.56.* / 2011-07-13 19:16
mązposiadał udowodnionych na przestrzeni całego życia 21lat 6mies i20dni okresów składkowych oraz 11mies i9 dni nie składkowych posiadał wymagany okres 5lat okresów składkowychi nie składkowych w dziesięcioleciu przed zgonem ,natomiast ubezpieczenie ustało z dniem 11.04.2009r a za tem zgon nastąpił po upływie 18 miesięcy od ustania ubezpieczenia czy przysługuje mi renta na dwoje dzieci
marysiaaa1971 / 188.33.240.* / 2011-07-13 23:06
a jeżeli wniosłam do sądu odwołanie czy mam jakąś szansęna przyznanie tej renty
wiwan / 2011-07-14 12:33
Nie.
Sprawa nie budzi wątpliwości. Odwołanie przynosi skutek, gdy są wątpliwości. Np. gdy część okresów jest stwierdzona dokumentem, który ZUS kwestionuje, bez nich renta się nie należy, z nimi należy. Albo są po prostu błędy w wyliczeniach tzn. mimo przedstawienia świadectw pracy na wymagana liczbę okresów, jakieś wprowadzono do systemu z błędnym miesiącem itp. Albo zmarły spełnił wszystkie warunki, ale wdowa nie do końca pozostawała we wspólności małżeńskiej- bo ta nie jest do końca zdefiniowana.

W przypadku tragicznej sytuacji finansowej dzieci i Pani- można próbować walczyć o rentę " w drodze wyjątku " przyznawaną przez prezesa ZUS wedle uznania, bo tu już ustawowych ścisłych kryteriów nie ma, poza opisowymi:

Art. 83 ustawy emerytalnej:
"1. Ubezpieczonym oraz pozostałym po nich członkom rodziny, którzy wskutek
szczególnych okoliczności nie spełniają warunków wymaganych w ustawie do
uzyskania prawa do emerytury lub renty, nie mogą – ze względu na całkowitą
niezdolność do pracy lub wiek – podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem
społecznym i nie mają niezbędnych środków utrzymania, Prezes Zakładu
może przyznać w drodze wyjątku świadczenia w wysokości nieprzekraczającej
odpowiednich świadczeń przewidzianych w ustawie"
wiwan / 2011-07-13 21:19
Niestety nie. Zbyt mało jest tych nieskładkowych okresów- nawet na tę deskę ratunku, którą daje art. 57 ust. 2 ustawy emerytalnej- mianowicie zwalnia on z wymogu pozostawania w ubezpieczeniu maks. 18 miesięcy przed śmiercią, jeśli ubezpieczony ma łącznie okresów składkowych i nieskładkowych 25 lat ( mężczyzna ). Wychodzi bowiem 22 lata i 6 miesięcy około w "Pani" przypadku.
iopiekunkacomppl / 77.245.247.* / 2011-07-12 16:38
pobieram zasilek dla bezrobotnych 3 m-c wychowuje dziecko 15 letnie mąż nie zyje 13 lat ja mam 50 lat czy otrzymam rente na siebie
wiwan / 2011-07-12 19:35
Odpowiedziałem Pani wczoraj. Zmiana nicka i pobieranie zasiłku nic w tej kwestii nie zmienia. no może poza tym, że skoro się Pani zarejestrowała w PUP, to Pani część r. rodzinnej jest niższa od 1/2 minimalnego wynagrodzenia ( czyli 693 zł. brutto ), albo złożyła Pani wniosek o wyłączenie z kręgu uprawnionych do r. rodzinnej. Więc trzeba złożyć wniosek o ponowne włączenie.
wikiiiiiii / 188.47.26.* / 2011-07-12 13:53
MAM RENTE RODZINNA PO TACIE JUZ 6 LAT A MAM W TEJ CHWILI 22 LATA JEDNAK NIE CAŁA BO MAM 3 NIEPEŁNO SPRAWNEGO RODZENSTWA I ONI MAJA RÓWNIEZ TYLE CO JA DODANE DO WŁASNEJ RENTY NA STAŁE .JA UCZE SIE ZAOCZNIE DO KONCA NAUKI ZOSTAOL MI ROK LECZ W TYM ROKU WYCHODZĘ ZA MĄŻ CZY RENTA BEDZIE MI PRZYSŁUGIWAC PO SLUBIE PRZEZ TEN OSTATNI ROK NAUKI
wiwan / 2011-07-12 19:41
Stan cywilny dziecka uprawnionego do r. rodzinnej jest BEZ wpływu na to prawo, zawarcie związku małżeńskiego NICZEGO nie zmienia. Pozostają warunki wieku i kontynuowania nauki.
Może więc Pani po tej szkole rozpocząć nową, lub studiować- aż do 25 roku życia, lub dłużej- do końca roku akademickiego, jeśli te 25 urodziny przypadną w jego trakcie i będzie to ostatni programowo rok studiów.
Wychodzi, że musiałby to być licencjat....
aniaszymanska2comppl / 77.245.247.* / 2011-07-11 18:45
maz zmarl 13 lat temu otrzymuje rente na maloletnie dziecko 15 lat ja mam 50 czy ja tez bede uprawniona do tej renty
wiwan / 2011-07-11 22:32
Otrzymuje Pani rentę na dziecko ORAZ na siebie, bo oboje jesteście uprawnieni. De facto są to dwie części tej renty, tyle że jako opiekun prawny dostaje Pani również część należną dziecku. Pani prawo jest dożywotnie, gdyż ukończyła/ukończy Pani 50 lat przed upływem 5 lat od zaprzestania wychowywania dziecka do r.rodzinnej uprawnionego ( jego 18 urodzinami ).
Spełnia Pani więc warunek art.70 ust. 2 ustawy emerytalnej.
No chyba, że w dniu śmierci męża nie mieliście wspólności małżeńskiej i nie było zasądzonych dla Pani alimentów.Ale to rzadka sytuacja.
Wraz z utratą uprawnień dziecka z powodu zakończenia edukacji lub osiągnięcia 25/26 lat- będzie Pani jedyną uprawnioną, całość przypadnie Pani, tyle że będzie nieznacznie obniżona z obecnych 90% do 85% hipotetycznego świadczenia zmarłego.
autochtonka / 217.113.225.* / 2011-07-11 11:56
Dzień dobry, jakie świadczenie rentowe (inne?) przysługuje 16 -letniemu uczącemu się dziecku, którego ojciec zmarł, nigdy nigdzie nie pracował i nie płacił żadnych składek? Dziecko ma zasądzone alimenty, których ojciec także nigdy nie płacił.
wiwan / 2011-07-11 12:09
Z ustawy o systemie ub. społecznych- tj. ZUS, żadne niestety. Pozostaje system pomocy społecznej z ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ...dziedziczenie po zmarłym. Np. gdy miał inne dzieci, nową żonę, żyją rodzice- dziedziczą oni również jego dług alimentacyjny wobec wzmiankowanego 16tolatka tj. są zobowiązani do zapłaty mu zaległych alimentów w imieniu zmarłego. Chyba, że spadek odrzucą.
To zobowiązanie nie dotyczy alimentów od dnia śmierci zmarłego- czyli sięga tylko wstecz, zobowiązanie alimentacyjne na pzrsyzłość nie jest dziedziczone.
rudziutka_20 / 2011-07-10 20:40
Mam jeszcze jedno pytanie, gdy złożę odpowiednie dokumenty wraz z zaświadczenie z uczelni do ZUS-u, starając się o rentę rodzinną, kiedy mogę liczyć na wypłacenie mi pierwszych świadczeń?
wiwan / 2011-07-11 11:58
Dodatek dla sieroty zupełnej wypłaca się po prostu na wniosek, nie ma tu żadnej uznaniowości ze strony Zakładu- po prostu sierota uprawniona do jakiegoś świadczenia otrzymuje go wraz ze świadczeniem. Więc jako sierota masz 100% szanse. Wystarczy odręczny wniosek, nie ma formularza gotowego.
Obecnie wynosi on 350,94 zł brutto.
"Świadczenia wypłaca się poczynając od dnia powstania prawa do tych świadczeń, z zastrzeżeniem, że nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek" jak pisze ZUS, co oznacza, że mając prawo do r.r. od X 2011, ale składając wniosek w XII, świadczenie za X-XI przepadnie.
rudziutka_20 / 2011-07-10 20:27
Witam. Mam 20 lat, od października wybieram się na pierwszy rok studiów zaocznych i zamierzam się starać o rentę rodzinną po zmarłym tacie. Dowiedziałam się, że istnieje dodatek z tytułu bycia sierotą zupełną (moja mama również nie żyje), czy mam prawo się starać o taki dodatek i jakie są szanse na jego przyznanie?
wumia / 2011-07-09 15:21
Czy pobierając rentę rodzinną mogę posiadać na współwłasność kawałek ziemi (dochody z tego tytułu są znikome ponieważ klasa tej ziemi jest bardzo mała)?? Czy muszę to zgłaszać do ZUS??Jaki są procedury w takich przypadkach, ponieważ na stronie ZUS nie mogę doszukać się takiej informacji.
Ilona11 / 83.30.243.* / 2011-07-07 17:55
Czy renta rodzinna po zmarłym ojcu przysługuje się dorosłemu synowi 52 lata (obecnie otrzymuje swoją rentę z tym że najniższą) chorujacemu na schizofremie parnoidalną. Chorował od 13 roku życia jednakże przepracował parę lat jednak ze względu na postęp choroby nie byłw dalszym ciagu pracować. Nie posiada na chwilę obecną orzeczenia o stopniu niepełnosprawnosci a ZUS przyznał tylko rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy
wiwan / 2011-07-07 19:15
Niestety nie. Musiałaby to być CAŁKOWITA niezdolność do pracy nabyta do 16 roku życia bezwarunkowo lub do 25, jeśli jednocześnie była pobierana nauka, studiowano.

Tak to określa art. 68 ustawy emerytalnej.
Kasia1759 / 79.184.97.* / 2011-07-06 23:56
Witam mam pytanie, jakie papiery są potrzebne do zalatwienia renty po zmarłym ojcu??
szklarek / 2011-07-07 11:14
Niestety wszystkie dokumentujące jego całą historię ubezpieczeniową, bo składka rentowa nie jest ewidencjonowana tak jak emerytalna od 1999 r.
Czyli tak, jakby ojciec sam teraz wnioskował o rentę z tyt. niezdolności do pracy lub emeryturę na starych zasadach. Czyli przede wszystkim świadectwa pracy, przy ich braku- np. stare legitymacje ubezpieczeniowe, zaświadczenia, dyplom szkoły wyższej, dokumenty na odbycie zasadniczej służby wojskowej itp.

Zasadniczy jest formularz ZUS- Rp-2 oraz kwestionariusz o ww okresach składkowych i nieskładkowych Rp-6.
Przy braku świadectwa pracy z jakiegoś zatrudnienia, a zakład istnieje- Rp-7 od niego, również z ostatniego zatrudnienia,w czasie którego nastąpiła śmierć.

Ze strony rodziny zaś:
— dokument stwierdzający datę urodzenia wnioskodawcy,
— dokument stwierdzający datę urodzenia i datę zgonu ubezpieczonego,
— dokument potwierdzający stopień pokrewieństwa (powinowactwa) ze zmarłym ubezpieczonym,
— odpis skrócony aktu małżeństwa, jeżeli o rentę ubiega się wdowa lub wdowiec albo małżonka – małżonek pozostający w separacji
lub rozwiedziony,
— zaświadczenie o stanie zdrowia dziecka albo wdowy lub wdowca, wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie, jeżeli przyznanie
renty uzależnione jest od ustalenia niezdolności do pracy,
— zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły, jeżeli dziecko ukończyło 16 lat,
— dokument o ustaleniu prawa do alimentów na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej, jeżeli o rentę ubiega się:
— wdowa – wdowiec, który nie pozostawał ze zmarłym we wspólności małżeńskiej lub jeśli została orzeczona separacja,
— małżonek rozwiedziony
mateusz1987 / 31.175.11.* / 2011-07-06 16:21
Witam moja dziewczyna pobierała rente po zmarłym ojcu. Od trzech lat nie uczy się i nie pobiera tej renty lecz teraz od wrzesnia wraca do szkoły czy przysługuje jej nadal renta? Ma 21 lat
wiwan / 2011-07-06 20:42
Tak. Ponownie spełni warunki uprawniające dziecko do pobierania r. rodzinnej z art. 68 ustawy emerytalnej, ustanie prawa nie było nieodwracalne. Należy ZUS powiadomić o zdaniu, wpisaniu na listę uczniów/ studentów, a po rozpoczęciu roku jak najszybciej dostarczyć zaświadczenie ze szkoły/uczelni.

Najnowsze wpisy