Forum Forum emerytalneInne

Komu przysługuje renta rodzinna

Komu przysługuje renta rodzinna

Money.pl / 2008-08-27 20:18
Komentarze do wiadomości: Komu przysługuje renta rodzinna.
Wyświetlaj:
kaasia20 / 2011-05-18 19:55
Witam. staram sie o uzyskanie renty rodzinnej na mojego 16-letniego syna po zmarłym ojcu, który zmarł 29 stycznia tego roku. Dostałam odmowną decyzję, ponieważ zmarły nie spełniał jednego warunku: mimo, że w ostatnim dziesięcioleciu miał ponad 5 lat przepracowanych, to niestety okres, kiedy nie pracował i nie był ubezpieczony ani nigdzie nie zarejestrowany, jest dłuższy niż 18 miesięcy (pracował do stycznia 2007r.). Oprócz tego jego staż pracy w ciągu całego życia wynosił niewiele ponad 23 lata, mimo, iż przedstawiłam w ZUSIE dokumenty, z których wynikało, że pracował ponad 25 lat. Jednak na decyzji widnieje, ze nie zaliczono niektórych okresów zatrudnienia "z uwagi na brak informacji o ewentualnych okresach nieskładowych występujących w czasie ich trwania". Podkreślam, że te okresy udokumentowałam, nie wiem tylko co to znaczy, że "brak informacji o okresach nieskładkowych"? Nie mam pojęcia, co napisać w odwołaniu, czy np. prosić o wytłumaczenie, czemu te okresy nie zostały wzięte pod uwagę? Proszę o pomoc, bo nie wiem, czy mam jakiekolwiek szanse na uzyskanie renty. To pilne, dlatego proszę o szybką odpowiedź.
wiwan / 2011-05-19 11:25
Ten niedobór pomiędzy 23 a 25 lat okresów ubezpieczenia jest w Pani przypadku decydujący, bo 25 lat zwalnia z ww warunku maksimum 18 miesięcy chwili śmierci od ostatniego ubezpieczenia by prawo do renty powstało.

Chodzi o art. 57 ust. 2 w powiązaniu z art. 65 ust. 2 Ustawy emerytalnej.

Odwoływać się i tak warto, nawet jeśli żadnych więcej dokumentów nie ma. Nie wiem, co ZUS przez to rozumie, bo jasne by było gdyby do 25 lat brakowało okresów nieskładkowych- np. zasiłku chorobowego czy studiów.
25 lat to wymagany łączny okres ubezpieczeniowy- czyli składkowy + nieskładkowy, z tym że ten drugi zalicza się w wysokości maksimum 1/3 zaliczonego okresu składkowego.
Brak takich okresów w trakcie zatrudnienia oznacza, że cały staż ubezpieczeniowy jest składkowy, czyli - tym lepiej.

Można przed formalnym odwołaniem przejść się do ZUS i zapytać.
Jest też ogólnopolska infolinia- proszę spróbować dopytać:

tel. 22 43 33 000 lub 801 044 044

Linkuję ustawę- przyda się, by odwołanie wyglądało poważniej- renty r. dotyczą art.65-74, a zmarłego wymienione przeze mnie wyżej- art. 57 i 58.
Okresy nieskładkowe- art.7


http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html
kaasia20 / 2011-05-19 13:49
dziękuję serdecznie za pomoc. pozdrawiam.
jud / 79.173.6.* / 2011-05-17 19:39
we wrześniu skończę 24 lata, a za miesiąc kończę studia magisterskie, czy jeśli poszłabym na studia podyplomowe to czy renta będzie mi przysługiwała jeszcze rok do ukończenia 25 lat?
wiwan / 2011-05-18 10:56
Tak. Bo studia te będą kontynuacją nauki wymaganą od uprawnionego do r.r, by otrzymywał ją do 25 roku życia ( art.68, ust. 1, pkt. 2 ).

Natomiast, nie dotyczy tych studiów, jak zresztą doktoranckich- zapis o przedłużaniu prawa do r.r do końca roku akademickiego- gdyż w kilku wyrokach SN jasno orzekł, że podyplom i doktorat to nie są studia wyższe.

Zwracam uwagę, że jednak pomiędzy dyplomem a rozpoczęciem studiów podyplomowych będzie ze 3 miesiące bez prawa do r.r.
Docha / 81.219.110.* / 2011-05-13 13:16
Otrzymuję rentę rodzinną od zawsze, mój tata zmarł jak miałam 5 miesięcy. Obecnie studiuję. Mam pytanie, czy jak zajdę w ciążę to renta mi przepadnie, mimo że nadal będę studiować?? Czy będę miała nadal do niej prawo?
wiwan / 2011-05-17 12:42
Ani ciąża ani stan cywilny dziecka uprawnionego do r.r. nie wpływają na to prawo.
Renta będzie przysługiwać do ukończenia 25 roku życia, lub dłużej- do końca roku akademickiego, jeśli w jego trakcie skończy Pani 25 lat i będzie on jednocześnie ostatnim rokiem studiów.
Byle więc w ciąży nie porzucić studiów, nie zostać skreśloną.

Urlop dziekański nie pozbawia prawa do r.r.
zbyszek64wr / 78.133.238.* / 2011-05-11 19:12
czy dziecko pełnoletnie które uczy sie na wyższej uczelni w trybie zaocznym, może otrzymywać rentę rodzinna i drugie pytanie czy jak studiuje i pracuje moze otrzymywac rente
wiwan / 2011-05-11 19:44
Tryb studiów nie ma znaczenia. R.r. może otrzymywać do 25 roku życia, lub dłużej- do końca roku akademickiego, jeśli będzie on ostatnim rokiem studiów i w jego czasie te 25 urodziny przypadną.
Praca prawa do r.r. nie pozbawia, ale wynagrodzenie za nią po przekroczeniu limitów kwotowych powoduje zmniejszenie lub zawieszenia wypłaty świadczenia- zgodnie z art. 104 i 105 ustawy emerytalnej.
ela1969 / 31.6.248.* / 2011-08-03 23:14
Witam prosze o poradę ,moja mama pobierała rentę rodzinną, po tacie od 1993r., zmarła w lipcu, zostawiając niepełnosprawnego umyslowo syna, który jest na rencie socjalnej, czy brat może przejśc na rentę rodzinną po mamie
wiwan / 2011-08-04 00:10
1. to, że matka pobierała r. rodzinną nie ma znaczenia dla prawa członków rodziny do r. rodzinnej po niej. Czyli sytuacja rozpatrywana jest tak, jakby tego świadczenia nie pobierała.
Prawo do r. rodzinnej po niej powstałoby więc gdyby miała np. łączny okres składkowy i nieskładkowy 20 lat- czyli sprzed renty po mężu, chyba że na niej pracowała, prowadziła DG., albo ma ten okres krótszy- tylko 5 lat, ale jej śmierć nastąpiła nie później niż 18 miesięcy od ostatniego ubezpieczenia. Trudno mi to rozpatrywać, bo historii ubezpieczeniowej Pani mamy nie znam.
Kluczowe będą tu warunki z art. 57 do 58 ustawy emerytalnej.
2. Natomiast jeśli chodzi o prawo syna/brata do r. rodzinnej- to
a) nie jest to kwestia "przejścia"- r. socjalną można łączyć z r. rodzinną, jedynie z pewnym limitem kwotowym-Łączna wysokość renty rodzinnej i renty socjalnej nie może przekraczać 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
b) brat spełnia na 90% warunki uprawniające do r. rodzinnej - gdyż warunki jej przyznania dziecku niepełnosprawnemu są niemal tożsame ( art. 68 )z warunkami, jakie musiał spełnić do otrzymania r. socjalnej.

Ustawa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html
jENY / 83.242.75.* / 2011-05-05 17:59
Bardzo proszę o poradę, zmarł mój tata który miał nowotwór, teraz mama chce isc na rentę rodzinna po tacie ma skonczone 50lat jak obiliczyc ile mama by miała tej renty i na jaki okres by jej przysługiwał,Mama aktualnie pracuje.
wiwan / 2011-05-06 13:00
Jeśli od chwili śmierci ojca do 50 ur. matki nie minęło więcej niż 5 lat- prawo matki do r.r. będzie dożywotnie.
Rozumiem, że jest jedyną uprawnioną- wysokość świadczenia to 85 % hipotetycznej renty z tytułu niezdolności do pracy wyliczonej dla ojca na dzień jego śmierci.

Ale w związku z innymi przychodami matki- wypłata r.r. może być zmniejszona lub zawieszona- gdyż są limity przychodu to powodujące.Obecnie odpowiednio 2406,80 zł 4469,70 zł.

Oczywiście zakładam, że ojciec spełnił warunki minimalnych okresów ubezpieczenia.
Algorytm wyliczania hipotetycznej renty- jak dawnych emerytur:

-

24% kwoty bazowej,
-

po 1,3% podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy,
-

po 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy,
-

po 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok okresu brakującego do pełnych 25 okresów składkowych i nieskładkowych, przypadających od dnia śmierci do dnia ukończenia przez zmarłego 60 lat, tzw. staż hipotetyczny,
JAMKA / 89.17.224.* / 2011-05-04 14:51
Bardzo prsze o odpowiedz.Otrzymalam rente rodzinna po smeirci męża tylko na mnie ,synowie są dorosli.Nie rozumie dlaczego obliczona renta jest dzielona na dwa i ta połowe otrzymuje .Nie rozumie dlaczego tak jest.?Dziekuje.EWA M.
wiwan / 2011-05-05 11:53
A co stoi zapisane w decyzji rentowej ?
Wskazuje to bowiem na dwie sytuacje- któryś z synów, mimo pełnoletności jest uprawniony do r.r. bo kontynuuje naukę/ studia. Albo poza r.r. ma Pani inne przychody które powodują zmniejszenie wypłacanego świadczenia, ale nie ma tu prostej zasady dzielenia na 2.
Kornelia_175 / 77.113.241.* / 2011-05-04 10:54
Mam pytanie.. Za pół roku kończę 18 lat i nadal się uczę. Moja mama otrzymuje na mnie i na trójkę młodszego rodzeństwa rentę po zmarłym 2 lata temu ojcu (ok.600zł). Czy po ukończeniu 18. roku życia przysługuje mi tylko 1/5 część renty, czy będę otrzymywała wyższą kwotę? (rentę otrzymujemy z KRUSu)
wiwan / 2011-05-04 12:34
Osiągnięcie pełnoletności niczego w wysokości r.r. nie zmieni. Jedynie możesz wtedy wystąpić o podział renty, tak by "swoją" część otrzymywać osobnym przekazem/ przelewem.
joanna333 / 2011-04-27 22:55
Ja mam takie pytanie. Mieszkam z partnerem i spodziewam się jego dziecka. On nie ma rozwodu ma tylko rozdzielność majątkową. Jego żona ma 43 lat i nigdzie nie pracuje bo uważa że on ma ją utrzymać. Czy w przypadku jego śmierci nasze dziecko dostanie po nim ręte i czy będzie musiało ją dzielić z żoną mojego prtnera?
wiwan / 2011-04-28 10:46
Wasze dziecko będzie uprawnione do r.r. na zasadach ogólnych z art. 68 ustawy.
Jego żona -to zależy kiedy śmierć by nastąpiła. Jeśli przed jej 45 urodzinami- nie byłaby nigdy uprawniona, chyba że wychowywałaby ich dziecko- uprawnione do.r.r. lub stała się niezdolna do pracy.
Janek_010 / 83.6.48.* / 2011-04-23 21:54
Ja mam takie pytanie: Jezeli zmarl mi ojciec ktory nie pracowal a bralem od niego alimenty to czy bede dostawal jakas rente/ jakies inne swiadczenie?
wiwan / 2011-04-26 21:25
Alimenty są warunkiem przyznania r.r byłej żonie, nie dziecku. W tej sytuacji więc nie mają znaczenia.
Natomiast, to czy zmarły swoją historią ubezpieczeniową dał prawo rodzinie do r.r. po nim, zależy od tego, czy nie pracował, bo pobierał świadczenie z ZUS ( renta lub emerytura ) czy dlatego, że był bezrobotny. W tym drugim przypadku- od tego, jak długo nie pracował w ciągu ostatnich 10 lat.
Reasumując- jeśli zmarły w chwili śmierci nie miał renty lub emerytury lub nie miał min. 5 lat okresów składkowych i nieskładkowych w ciągu ostatnich 10 lat, lub je miał, ale od ostatniego okresu składkowego minęło więcej niż 18 miesięcy- r.r. po nim ZUS nie przyzna.

Więcej o tych wymogach w art. 68 w powiązaniu z art. 57 i 58 Ustawy emerytalnej:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html
camillka / 78.8.1.* / 2011-04-21 15:32
Witam
mam 20 lat, kilka dni temu urodziłam dziecko, jednak wczoraj dowiedziałam się, że ojciec dziecka w niespodziewany sposób zmarł w szpitalu, z partnerem nie wzięliśmy ślubu chcieliśmy wziąć po narodzinach dziecka, czy dziecku przysługuje renta rodzinna? Jak mam się o nią starać? nie byliśmy małżeństwem ,nie zdążyliśmy być, ale dziecko jest jego? czy mam dać zgłoszenie do prokuratury o wykonanie badań genetycznych? nie wiem od czego mam się zabrać... W szpitalu nawet nie dostałam karty zgonu bo nagle dalsza rodzina przypomniała sobie i zdążyła ją zabrać przede mną, więc muszę liczyć na to, że dostanę od nich akt zgonu, nawet nie mam jak zgłosić dziecka w urzędzie stanu cywilnego... Proszę o pomoc
Sania89 / 85.89.183.* / 2011-04-20 16:32
Mam 22 lata i studiuje, 8 lat temu zmarła moja mama i z tego tytulu pobieram rente rodzinna. Miesiac temu zmarł moj tata( został zabity) miał przepracowane ponad 20 lat, ale ostatnimi czasy byl na zasiłku dla bezrobotnych( w miedzy czasie pracował wyrywkowo-umowy miał podpisywane na miesiac). Czy mogę sie starac o podwyzszenie dotychczasowej renty i czy jednoczesnie przysluguje mi dodatek dla sieroty? Prosze o odpowiedz!!!
Sania89 / 85.89.183.* / 2011-04-20 17:02
Mam jeszcze jedno pytanie, mam brata ktory ma 25 lat i nie uczy sie, ale pracuje. Wyczytałam w internecie, że dodatek dla sieroty przysluguje bez wzgledu na wiek, czy faktycznie tak jest i czy jeśli on nie podejmuje zadnej nauki ma prawo sie o taki dodatek starac??
wiwan / 2011-04-20 21:12
Dodatek dla sieroty zupełnej jak sama nazwa wskazuje jest dodatkiem DO świadczenia. Zatem przysługuje temu, kto jest uprawniony do świadczenia podstawowego.
Pani brat nie jest uprawniony do r.r, a tym samym do dodatku. Pani- jest uprawniona do r.r. oraz do dodatku.
Dodatek jest na wniosek, ZUS nie daje go z automatu. Obecnie wynosi 350,94 zł

Nie ma "podwyższenia" renty rodzinnej z tytułu śmierci drugiego rodzica- po prostu można wnioskować o rentę po drugim rodzicu i wybrać ją, jeśli zostanie naliczona wyższa niż renta po pierwszym rodzicu. Dwu rent nie wypłaca się.

Okres pobierania zasiłku z PUP jest okresem nieskładkowym i jako taki może być zaliczony w wymiarze nie większym niż 1/3 zaliczanych okresów składkowych.
Jeśli suma tych okresów w historii ubezpieczeniowej ojca w ciągu ostatnich 10 lat wyniosła min. 5 lat- powstaje prawo do r.r. po nim.
I można składać wniosek o r.r.
Sania89 / 85.89.183.* / 2011-04-20 21:48
Dziekuje bardzo za pomoc. Pozdrawiam
Ewcia207 / 77.252.223.* / 2011-04-19 20:42
W czerwcu 2010 roku zmarł mój tata. Aby złożyć wniosek o rentę rodzinną musiałam zdobyć z Wielkiej Brytanii potwierdzenie, ze przez ostatnie 5 lat tata właśnie tam pracował. W sierpniu złożyłam wszystkie wymagane dokumenty. Po 9 miesiącach wciąż nie uzyskałam odpowiedzi. Sprawę prowadzi Wydział do Spraw Międzynarodowych ZUS, który twierdzi, ze wysłał do Wielkiej Brytanii prośbę o potwierdzenie, ze tato był tam zatrudniony ( mniejsza o to, ze ja już takie pismo dla nich zdobyłam, żeby móc złożyć wniosek - zajęło mi to 2 miesiące ) Wydawało mi się, ze renta rodzinna powinna być przyznawana w celu pomocy rodzinie, która traci jednego członka, często głównego żywiciela rodziny! Sprawa zakrawa o śmieszność! Czy ktoś może słyszał o podobnym przypadku i o krokach jakie można podjąć w celu przyspieszenia sprawy? Podkreślę, ze napisała już maila do odpowiednika ZUS w Wielkiej Brytanii lecz nie uzyskałam żadnej odpowiedzi.....
wiwan / 2011-04-20 21:00
Sprawę prowadzi jak rozumiem I Oddział ZUS w Warszawie
Wydział Realizacji
Umów Międzynarodowych
ul. Kasprowicza 151

Zatem - formalna SKARGA na opieszałość pracownika, przewlekłość postępowania, naruszenie Pani interesów skierowana do Dyrektora Oddziału. Pisemna, mailowa, faksowa, pocztą, osobiście, ustnie do protokołu. Jeśli osobiście- ma on wyznaczone dyżury, trzeba się umawiać na spotkanie wcześniej pod nr tel. 22-538-20-01.

Lub od razu z grubej rury do Członka Zarządu Zakładu- dyżury w każdy poniedziałek od godziny 16:00 do 17:00 w centrali przy Szamockiej. Umówienie telefoniczne pod nr tel.22 667 13 55.
anika38 / 2011-04-14 21:49
Witam,przed tygodniem zmarł mój mąż,osierocił 3 dzieci w wieku 17,15,7 lat,ostatnie 6 lat był zarejestrowany w urzędzie dla bezrobotnych bez prawa do zasiłku.mąż miał 40 lat i w sumie przepracowane 10 lat,czy mogę sie starac o rentę rodzinną?
wiwan / 2011-04-15 12:03
To zależy od jego historii ubezpieczeniowej w ciągu ostatnich 10 lat przed śmiercią. Jeśli w tym czasie przypadło ŁĄCZNIE jego min. 5 lat składkowych i nieskładkowych oraz od ostatniego ubezpieczenia społecznego ( okresu składkowego ) nie minęło więcej niż 18 miesięcy- to będziecie uprawnieni do r.r. po zmarłym.
Ps. o. nieskładkowe mogą być zaliczone maksymalnie w wymiarze 1/3 zaliczonych okresów składkowych.
sleepycatinc / 194.113.59.* / 2011-04-15 10:38
pojęcia nie mam ale szczere kondolencję - życzę wam jak najlepiej i jak najwyższych rent dla dzieci. Trzymajcie się.
aga2222 / 83.19.165.* / 2011-04-08 21:05
Skończyłam 61 lat i nie mam przepracowanych 5 lat w ostatnich 10 -ciu latach, nie przysługuje renta z ZUS'u i zostałam zwolniona z pracy.
Nie należy mi się zasiłek dla bezrobotnych z powodu przekroczenia 60 roku życia, zostałam bez środków do życia. Czy mogę starać się o rentę socjalną MOPS?
wiwan / 2011-04-11 12:16
Warunek 5/10 lat dotyczy renty z tytułu niezdolności do pracy. Pani spełnia przecież ustawowy warunek wieku emerytalnego, dla roczników 1949 i następnych nie ma wymaganych okresów składkowych- może Pani składać wniosek o emeryturę.
imogena / 83.8.115.* / 2011-04-06 14:38
Witam, bardzo proszę o odpowiedź. Mój mąż w wieku 24 lat, w trakcie studiów, zachorował na schizofrenię. Od tamtej pory pobierał rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, tzw. rentę uczniowską z ZUS. Nie skończył studiów, nie ma żadnych kwalifikacji zawodowych, nie pracował. Prawo do renty było przyznawane na czas określony, obecnie ustaje z końcem kwietnia. Złożyliśmy w lutym wniosek o przedłużenie prawa do renty, ale lekarz orzecznik orzekł iż „nie jest całkowicie niezdolny do pracy”. Złożyliśmy sprzeciw od tej decyzji i sprawa jest w toku. Mam pytanie, czy mogę się ubiegać dla niego o rentę rodzinną po zmarłej pół roku temu mamie? Ja nie mam stałej pracy (mąż wymaga opieki i nie jest w stanie sam funkcjonować), nie mamy innych świadczeń, nie mam ubezpieczenia społecznego.
wiwan / 2011-04-07 12:12
To zależy niestety od wyniku tego odwołania- by pełnoletnie nieuczące się dziecko było uprawnione do r. rodzinnej wymagana jest zgodnie z art. 68 ust. 1 pkt. 3 Ustawy emerytalnej całkowita niezdolność do pracy powstała właśnie w takim okresie. Obecnie więc tego prawa mąż Pani nie ma.
W razie uprawomocnienia się ww odmowy uznania całkowitej niezdolności i odnowienia orzeczenia od całkowitej niezdolności np. za rok, bo zmieni się orzecznik- prawo do r.r mąż nabędzie, o ile nie nastąpi to później niż 18 miesięcy od obecnego uznania za zdolnego do pracy. ( art. 61 i 72 ).

Ustawa:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczyp
ospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html
imogena / 83.4.241.* / 2011-04-07 13:52
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pełnoletnie dziecko zostało uznane za niezdolne do pracy w wieku 24 lat, w trakcie studiów, czyli spełnia ten warunek. Przez 25 lat był niezdolny do pracy, teraz ma 50 lat i nagle „ozdrowiał”… Czy te 18 miesięcy od wydania orzeczenia, od którego złoźony jest teraz sprzeciw do Komisji Lekarskiej ZUS, liczy się od daty wydania tego orzeczenia (potem ma być komisja 3 lekarzy; w razie ich niekorzystnej decyzji można się odwołać, a potem przysługuje odwołanie do Sądu Pracy - może to trwać długo) czy dopiero od zakończenia ewentualnej sprawy w Sądzie i wyroku? Trochę się w tym gubię… Pozdrawiam i z góry dziękuję za ewentualną odpowiedź.
imogena / 83.4.241.* / 2011-04-07 15:14
Jeszcze jedno (przepraszam za nadmiar). Na stronie informacyjnej ZUS przeczytałam iż lekarz orzecznik powinien uwzględnić „możliwość wykonywania dotychczasowej pracy lub podjęcia innej pracy oraz celowość przekwalifikowania zawodowego, biorąc pod uwagę rodzaj i charakter dotychczas wykonywanej pracy, poziom wykształcenia, wiek i predyspozycje psychofizyczne”. Jak to wygląda w tym przypadku, skoro mąż nie wykonywał żadnej pracy ani nie ma żadnych kwalifikacji, (z wyjątkiem tego że jest chorym, który wymaga opieki i pomocy w codziennym funkcjonowaniu), czy to znaczy że orzecznik powinien wskazać do jakiej pracy jest zdolny oraz gdzie i jak miałby zdobyć kwalifikacje? Nic o tym nie napisał w orzeczeniu.
Pozdrawiam.
wiwan / 2011-04-08 10:41
Te 18 miesięcy to ogólnoustawowy zapis dotyczący różnych świadczeń związanych z niezdolnością do pracy sprowadzający się do tego, że jeśli prawo do któregoś z nich ustało w związku z "ustąpieniem" niezdolności, a następnie niezdolność "powróciła" to wcześniejsze świadczenie przywraca się, jeśli przerwa w niezdolności nie była dłuższa niż 18 miesięcy. Jeśli dłuższa- prawo do świadczenia 'przedawnia się', by je zdobyć jest się traktowanym jak 'debiutant'- czyli trzeba od nowa spełnić wszystkie warunki dla świadczenia.
Często jest to niemożliwe jak np. w wypadku młodej wdowy- po prostu drugi raz jej mąż nie umrze....
#jeśli więc w końcu wygracie- 18 miesięcy nie ma znaczenia, bo uznanie za zdolnego do pracy zostanie 'anulowane'- będzie ciągłość niezdolności z poprzednią. Jeśli przegracie, poddacie się- można wystąpić o rentę...ponownie. Można nawet w trakcie trwającego procesu. Odwołanie i proces dotyczą konkretnej wydanej decyzji i nic nie stoi na przeszkodzie by występować...o nową. Nie ma ustawowej karencji mówiącej o tym, że nie można np. wcześniej niż rok po poprzedniej decyzji odmownej.
# walczyć warto również z tego powodu, że rentę uczniowską ( obecnie jej odpowiednikiem jest r. socjalna ) jako jedno z nielicznych świadczeń można łączyć z r. rodzinną ( są tylko pewne limity kwotowe ). Tzn. pobierać oba świadczenia.
#gdyby orzecznik widział sens przekwalifikowania mąż otrzymałby r. szkoleniową- ale to w przypadku jednak podtrzymania orzeczenia o niezdolności.
# zawsze jest ostateczność- renta, już nieważne jaka "w drodze wyjątku przyznana przez prezesa ZUS", ale z tego co wiem sporadyczna niestety.
imogena / 83.9.191.* / 2011-04-08 12:57

#gdyby orzecznik widział sens przekwalifikowania
mąż otrzymałby r. szkoleniową- ale to w przypadku
jednak podtrzymania orzeczenia o niezdolności.

Myślę, że chodziło o „podtrzymanie orzeczenia o zdolności”?
Bardzo, bardzo dziękuję za odpowiedzi i poświęcony mi czas.
Pozdrawiam serdecznie.

Najnowsze wpisy