Forum Forum emerytalneInne

Komu przysługuje renta rodzinna

Komu przysługuje renta rodzinna

Money.pl / 2008-08-27 20:18
Komentarze do wiadomości: Komu przysługuje renta rodzinna.
Wyświetlaj:
ola3 / 46.113.149.* / 2011-04-05 11:51
Witam. Pobieram rentę rodzinną po zmarłym ojcu. Jestem na drugim roku studiów. Planuję wyjść za mąż. Mój przyszły mąż pracuje. Czy po ślubie nadal będzie mi przysługiwać renta po ojcu?
wiwan / 2011-04-05 16:32
Stan cywilny dziecka uprawnionego do r.r. nie ma znaczenia dla posiadania prawa do niej i jej otrzymywania. W Pani przypadku nadal jedynym warunkiem jest i będzie kontynuowanie kształcenia.
Zakład Ubezpieczen Spolecnych / 85.222.103.* / 2011-04-04 13:19
Proszę o odpowiedź- jestem wdową i mam na wychowaniu dwoje nieletnich dzieci i córkę niepełnosprawną (ma przyznaną rentę socjalną)
Ile mogę dorobić do renty i czy córka może starać się o rentę rodzinną po ojcu
wiwan / 2011-04-04 14:50
Jeśli niepełnosprawność córki nie powstała w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej- to spełnia ona warunki do pobierania r.r. po ojcu i co do zasady mogłaby ją łączyć z r. socjalną. Ale nie ma to finansowego sensu- bo jak rozumiem byłaby czwartą osobą uprawnioną do r.r.. Nie spowodowałoby to wzrostu łącznej kwoty renty- od 3 uprawnionych wzwyż nie ma ta liczba już znaczenia. Czy 5, czy 7 czy 3 osoby uprawnione- otrzymują łącznie 95% świadczenia wyliczonego dla zmarłego.

Pani, jako pobierająca r.r. będzie mogła dorobić maksymalnie 2406,80 zł by wypłaty r.r. Pani nie zmniejszono. Dorobienie ponad 4469,70 zł- wstrzyma wypłatę zupełnie. Pomiędzy- zmniejszenie r.r.. Są to kwoty brutto miesięcznie na marzec- maj, co 3 miesiące zmieniane wg. wskaźników GUS.
robert1221 / 31.60.115.* / 2011-04-04 11:25
mam pytanie jezeli zmała mi mama która miała przyznaną rente a ja byłem na jej utrzymaniu ponieważ jestem osoba niepełnosprawna ale juz mam ukonczone 40 lat i nie mam zadnych srodków utrzymania prócz zasiłku pielengnacyjnego to czy moge starac sie o rente ?
wiwan / 2011-04-04 13:10
Pana prawa od r.r. po matce zależy od tego, kiedy powstała Pana niepełnosprawność . Jeśli w wieku do lat 16 - r.r. należy się bezwarunkowo, jeśli później ale do 25 roku życia- jeśli w tym czasie kształcił się Pan.
Dla ZUS oczywiście niepełnosprawność oznacza orzeczoną niezdolność do pracy.
Zatem jeśli spełnia Pan ww warunki, to na mocy art.68 Ustawy emerytalnej należy się Panu r.r. Jeśli dochodzi brak ojca- również dodatek dla sieroty zupełnej w wysokości obecnie 350,94 zł.
robert1221 / 46.134.113.* / 2011-04-07 14:04
Niepełnosprawność powstała 5 lat temu a mam obecnie 54 lata. Lat pracy nie mam przepracowanych aby otrzymać rentę z zusu. Nie mam żadnych środków do życia i czy mógłbym się starać o rentę rodzinna w drodze wyjątku ? Mam pierwsza grupę niepełnosprawności. pozatym mam jeszcze córkę na utrzymaniu która kończy gimnazjum.
wiwan / 2011-04-08 10:50
By starać się o r. w drodze wyjątku najpierw trzeba mieć odmowę przyznania r. w drodze normalnej. Czyli albo decyzję odmowną o r. z tytułu niezdolności do pracy ( jeśli Pan o nią wystąpił ), albo wystąpić o r. rodzinną i otzrymać odmowę.
Jednak muszą być spełnione łącznie warunki ustawowe :
"Ubezpieczonym oraz pozostałym po nich członkom rodziny, którzy wskutek
szczególnych okoliczności nie spełniają warunków wymaganych w ustawie do
uzyskania prawa do emerytury lub renty, nie mogą – ze względu na całkowitą
niezdolność do pracy lub wiek – podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem
społecznym i nie mają niezbędnych środków utrzymania"

art. 83 ustawy emerytalnej.

ps. Już poza ZUS-em- może spełnia Pan wraz z córką kryterium dochodowe ( do 504 zł / os ) by wystąpić o świadczenie do GOPS/ MOPS o zasiłek, dodatek na podstawie Ustawy o swiadczeniach rodzinnych.
biedna / 31.60.253.* / 2011-04-02 22:08
Studiuję i dostaję rentę po tacie. Ale czuję że pomyliłam kierunek i chciałabym zacząć od nowego roku akademickiego inny. Wiem, że przerwą mi rentę ale czy z powrotem zwrócą?
wiwan / 2011-04-04 13:00
Przywrócą prawo do renty i jej wypłacanie, ale nie zwrócą za czas niepobierania.
Po zmianie studiów nadal będziesz spełniała warunki posiadania praw do r.r. tj. wiek i kontynuowanie nauki na dotychczasowych zasadach. Ustawa nie ogranicza liczby takich utrat i powrotów praw do świadzcenia.
Kamil K. / 194.63.132.* / 2011-04-01 14:41
Witam po smierci taty bedzie mi przysługiwała renta za trzy tygodnie bede miał 17 urodziny Czy dokąd bedę się uczyl i nie skonczę 18- tych urodzin mamię bedzie tez przysługiwac renta ? Dodajmy że mama ma w tej chwili 46 lat
wiwan / 2011-04-01 18:34
Tak. Ale również po Twoich 18 urodzinach, gdyż mama ukończy 5o lat nie później niż 5 lat od chwili śmierci taty.
Z tym, że w czasie gdy będziecie ją oboje pobierać nie będzie tej renty 2x więcej. Bo gdy uprawnione są dwie osoby to otrzymują razem 90% wyliczonego świadczenia zmarłego, a gdy jedna- to jest to 85%. Więc gdy zakończysz naukę lub 25 lat- w zależności co nastąpi wcześniej- i stracisz prawo do renty- finansowo w domu niewiele się zmieni, praktycznie całość dotychczasowych 2 rent przejmie mama.

Tak, czy inaczej Tobie renta może przysługiwać nawet do 25 urodzin- jeśli będziesz się nadal kształcił. Lub nawet dłużej- do końca roku akademickiego, jeśli w jego trakcie skończysz 25 lat, a będzie on jednocześnie ostatnim rokiem Twoich studiów.
gabimm / 94.231.8.* / 2011-03-31 19:11
Witam,
Moj tata zmarl w 2002 roku posiadajac emeruture gornicza.Mama nie pracowala , a jej wiek w chwili smierci to 42 lata. Od smierci taty uzskuje rente z tytulu czesciowej niezdolnosci do pracy, ktora jest ustalana przez orzecznika ZUS co roku.W tym roku konczy 50 lat, czy ma szanse uzskac na stale rente po tacie? slyszalam w radiu jak pracownica ZUSu wypowiadala sie ze istnieje przepis mowiacy o tym , ze jezeli w momencie osiagniecia przez moja mame 50 lat nie uplynelo 5 lat od skonczeniu przeze mnie studiow, przez ktorych okres pobieralam rente po tacie to jest mozliwoc dostania renty na stale , ( chcialam zaznaczyc ze minely 3 lata). bardzo prosze o odpowiedz bede wdzieczna. pozdrawiam
sudziu / 89.100.22.* / 2011-04-22 12:10
Dzieki wielkie
wiwan / 2011-04-01 12:53
Niestety nie- byłoby tak, gdyby nie minęło 5 lat od Twoich 18 urodzin, a nie końca studiów.
To, że byłaś uprawniona dłużej do pobierania r.r. z tytułu studiowania na uprawnienie mamy się nie przekłada.
Przeczytaj spokojnie art. 70 ustawy emerytalnej dotyczący wdowy- mówi o nieco innej grupie dzieci niż art. 68.


Ustawa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html
KamilaAm / 198.155.189.* / 2011-03-31 16:27
Dzien dobry, mam 24 lata i w tym roku koncze studia. Gdzie mieszkam perspektywy pracy sa bardzo znikome a nie moge zostawic chorej mamy. Czy jezeli od wrzesnia zapisalabym sie na jakis roczny kurs/studia podyplomowe to posiadalabym dalej prawo do pobierania renty do ktorej moglabym "dorobic" przez kolejny rok? Zastanawialam sie czy nie pojsc na kolejny kierunek studiow i zaczac od 4 roku(tylko "magisterka) ale w tym przypadku i tak utracilabym prawo do renty wraz z styczniem(urodziny).
wiwan / 2011-04-01 12:40
Tak. Podjęcie kolejnych studiów spowoduje przedłużenie wypłacania r.rodzinnej. Z tym, że jeśli będą to studia podyplomowe lub doktoranckie, to nie dotyczy ich zapis o przedłużaniu prawa do r.rodzinnej do końca roku studiów, jeśli w jego trakcie uprawniony ukończył lat 25.
Nie uznaje się ich po prostu za studia wyższe.
Jeśli znajdziesz studia od 4 roku ( nie wiedziałem, że takie teraz są możliwości ) normalne- to nic nie stoi na przeszkodzie by rentę przedłużyć do końca roku akademickiego jeśli będzie to ostatni (programowo) rok tych studiów.
dajanaaa / 89.72.123.* / 2011-03-30 14:52
Dzień dobry mam 18 lat, mój ojciec zmarł rok temu. Większość swojego życia spędził w zakładzie karnym . Czy należy mi się renta rodzinna ? Mogę się o nią starać ?
sudziu / 89.100.22.* / 2011-04-21 18:17
I mam jeszcze jedno pytanie,w irlandi staram sie o rente wdowca ktora chce przetransferowac do polski ona bedzie naliczana z moich skladek a renta rodzinna z zony,czy ta renta rodzinna na dzieci bedzie mniejsza bo mam rente wdowca?prosze o pomoc
wiwan / 2011-04-22 11:09
Rozumiem, że żona zmarła w wieku ponad 30 lat- zatem dla prawa Waszego do r.r. po niej potrzebne jest udokumentowanie min. 5 lat okresów ubezpieczeniowych w ciągu ostatnich 10 lat życia żony. Chodzi o lata składkowe ( praca ) i nieskładkowe np. ( studia ).

Jeśli więc praca zony podlegała irlandzkiemu ubezpieczeniu społecznemu - wszystko wskazuje, że spełnia ten warunek.

Z polską r.r. jest tak, że liczba uprawnionych w b. niewielkim stopniu przekłada się na wysokość świadczenia, które jest JEDNO, ale dzielone po równo na wszystkich uprawnionych i wynosi 85% świadczenia hipotetycznego zmarłego - dla 1 uprawnionego, 90%- dla dwu i 95 % dla 3 i więcej.
R.r. ulega zawieszeniu przy odpowiednich dochodach rencisty podlegających ubezpieczeniu społecznemu- więc pewnie by to Pana dotyczyło, bo nadal będzie Pan pracować. Z kolei co do zasady ZUS nie wypłaca dwu świadczeń naraz.
Nie mam pojęcia jak ZUS zakwalifikuje irlandzką rentę wdowca po transferze do Polski.
Ale w imieniu trojga dzieci może Pan wnioskować o r.r. z tytułu śmierci żony.

W związku z transgranicznością sprawy- właściwy i dużo bardziej kompetentny jest :

I Oddział ZUS w Warszawie
Wydział Realizacji
Umów Międzynarodowych
ul. Kasprowicza 151
01-949 Warszawa
telefony:
+ 48 (22) 569-36-04
+ 48 (22) 569-36-13
+ 48 (22) 569-35-93
+ 48 (22) 569-36-50

Ps. Może sensowniej jest wystąpić o r.r. również dla dzieci w Irlandii i ją przetransferować- o ile takie świadczenie tam występuje, a zmarła spełniła warunki jego przyznania dzieciom- będzie przecież wyższe.
wiwan / 2011-03-31 12:48
Nieważne gdzie spędził, ale czy w tym czasie pracował i były odprowadzane składki. Więźniowie mniej niebezpieczni pracują nawet poza ZK, u normalnych pracodawców. Inni w samym ZK.
Nie wiem jak było w tym przypadku
Zakładam, że w chwili śmierci miał ponad 30 lat. Zatem musiałyby być spełnione łącznie dwa warunki- 5 lat łącznie okresów składkowych i nieskładkowych przypadających w ciągu ostatnich 10 lat i śmierć nie później niż 18 miesięcy od końca ostatniego okresu składkowego. Składkowa jest praca, nieskładkowe np. studia. Nieskładkowe lata można uwzględnić tylko w wysokości maksimum 1/3 okresów składkowych.
sudziu / 89.100.22.* / 2011-04-22 11:47
Dziekuje bardzo za pomoc,jak dzwonilem do zusu i mowilem o rencie wdowca to mi powiedzieli ze ich nie interesuja moje skladki i czy ja pracuje bo renta jest po zonie i to jej skladki beda brane pod uwage,ale sam juz niewiem,zona pracowala legalnie tutaj,ja chce wrocic do polski,niestety innych dodatkow sie nie da przetransferowac a renty rodzinnej tutaj chyba nie ma,ale dowiem sie.dziekuje za pomoc
Jeszcze jak bym mogl zapytac,to rente mi zawiesza jak podejme prace w pl.czy jest limit zarobkow?
I drugie pytanie czy moge brac rente na dzieci bedac z nimi tutaj?bo chce wrocic za kilka miesiecy jak zalatwie wszystkie formalnosci,tak zona zmarla w wieku 37 lat,dziekuje i czekam na odpowiedz.
wiwan / 2011-04-22 12:03
Tak. Renta po żonie, ale jednak podlega ograniczeniom dochodowym, i wtedy już ZUS Pana zarobki interesują.
Osiąganie przychodu na poziomie 70% przeciętnego wynagrodzenia- wypłatę renty zmniejsza, 130% przeciętnego wynagrodzenia- zawiesza. chodzi o przychód brutto ze źródeł podlegających co do zasady ubezpieczeniu społecznemu. A więc w praktyce każdemu zarobkowaniu poza umową o dzieło. Jeśli chodzi o DG- bierze się przychód deklarowany do składek ZUS, nie realny.
Limity te zmieniane są co kwartał komunikatem GUS w Monitorze Polskim. Obecnie to odpowiednio:
2406,80 zł i 4469,70 . Dotyczy to wszystkich rent i wcześniejszych emerytur. Nie wiem, czy zagraniczna renta wdowca, wypłacana nie bezpośrednio na Pana konto przez ubezpieczyciela , ale przetrnasferowana i wypłacana przez ZUS- też temu będzie podlegać.
Na pewno podlegała by temu polska r.r. po żonie, gdyby Pan o nią wystąpił , ale nie ma to finansowego sensu ( jest Pan 4 uprawnionym, nie zwiększy to łącznej kwoty).
Co do zasady r.r. dzieci może być przesyłana do innego kraju.
Więcej na pewno pod ww numerami telefonów.
zaqwsxcderfv / 78.88.125.* / 2011-03-30 14:51
Jestem córką zmarłej osoby, moja mama skończyła już 50 lat. Tata od 4 miesięcy był na rencie. Czy nasza renta będzie naliczana od jego wcześniejszych zarobków czy od renty pobieraniej od czterech miesięcy?
wiwan / 2011-03-31 12:19
Od jego renty- wskazuje na to art. 73 ustawy emerytalnej.
No chyba, że przez te 4 miesiące ojciec spełnił warunki nabycia praw emerytalnych ( wiek, staż, warunki ubezpieczeniowe ) wtedy wyliczona byłaby hipotetyczna emerytura zmarłego, a od niej Wasza renta.
Drugi wyjątek-chyba, że renta ojca była rentą tzw. wypadkową- wtedy w jej miejsce oblicza się 'dla zmarłego' hipotetyczną normalną rentę z tytułu niezdolności do pracy- i od niej Waszą rentę rodzinną po zmarłym.

ustawa:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczyp
ospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html
zaqwsxcde34rfv / 78.88.125.* / 2011-04-01 15:11
a Czy możemy ubiegać się o wyliczenie renty rodzinnej jednak z zarobków zmarłego a nie jego renty?
wiwan / 2011-04-01 18:23
Tak poza ustawą ???
Niestety nie.
Zresztą przecież renta ojca była w znacznej mierze pochodną jego wcześniejszych zarobków, ale oczywiście była zdecydowanie niższa od nich. Trudno, żeby świadczenie pochodne jakim jest r.r było wyliczane korzystniej niż świadczenie od którego pochodzi.
jus / 80.48.145.* / 2011-03-26 21:26
Mam 49lat jestem bezrobotna utzymywal mnie mąż ktory zmarł, pobierał rete. Mieliśmy inne adresy zamieszkania, czy mam prawo do zasiłku po męzu? oraz czy moja corka która ma lat uczy sie ale jest zatrudniona na umowe o pracy ?
wiwan / 2011-03-28 12:22
Rozumiem, że mąż zmarł niedawno. Ma Pani prawo do r. rodzinnej po nim, adresy zamieszkania nie mają tu znaczenia skoro w chwili jego śmierci byliście małżeństwem. No chyba, że mieli Państwo orzeczoną separację lub rozdzielność majątkową.
Jeśli tak- to może liczyć Pani tylko na r. okresową jeśli nie ma Pani środków do życia- przez rok lub do 2 lat jeśli dodatkowo weźmie Pani udział w szkoleniu mającym na celu zdobycie kwalifikacji do pracy zarobkowej.

Zatrudnienie córki uczącej się do 25 r. życia nie zabiera jej prawa do r.r., ale wysokość przychodu z pracy może wpływać na obniżenie lub zawieszenie wypłaty jej renty.
Te progi teraz to odpowiednio: 2406,80 zł i 4469,70 zł miesięcznie.
niepełnosprawna / 83.4.87.* / 2011-03-25 22:02
Witam,jestem osobą z 1 grupą inwalidztwa-więc otrzymuję rentę inwalidzką +dodatek pielęgnacyjny,mam 42 lata.Czy mogę po zmarłym ojcu starać się o rentę rodzinną?Ojciec był na emeryturze/75 lat/.
Chcę dodać że Moja renta nie jest stała,muszę co 4 lata stawać do komisji lek.
wiwan / 2011-03-28 12:28
Może Pani wystąpić o r.r. jeśli Pani niezdolność do pracy powstała przed 16 rokiem życia lub przed 25 jeśli w tym czasie uczyła się Pani.

Reguluje to art. 68 ust. 1 ustawy emerytalnej :

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html
41254125 / 178.37.247.* / 2011-03-23 19:32
Witam rok temu zmarł mój ojciec, pobieram po nim rente rodzinną, nie dawno zmarła mi też matka, czy moja renta rodzinna wzrośnie o cześć emerytury mojej mamy ?
wiwan / 2011-03-24 10:54
Nie. Przysługuje Ci jedno świadczenie. Możesz złożyć wniosek o r.r. po matce i po jej ustaleniu wybrać ją, o ile oczywiście będzie większa niż ta po ojcu. Ważne- jeśli r.r. po ojcu pobierałaś wraz z matką- to jej wysokość dla Ciebie wzrośnie, choć łącznie spadnie ona z 90 do 85% świadczenia w związku z tym, że liczba uprawnionych spadła z 2 do 1.

Natomiast przysługuje Ci obecnie dodatek dla sieroty zupełnej w kwocie:
350,94 zł.
41254125 . / 178.36.21.* / 2011-03-24 22:59
Musze pisać jakis specjalny wniosek (do pobrania ze strony zusu) czy wystarczy zwykle podanie aby otrzeymać ten dodatek ?
wiwan / 2011-03-25 11:18
Ze strony ZUS wynika, że nie ma formularza. Zatem zwykły jednozdaniowy wniosek o ten dodatek. Można powołać się w nim na nr. swojej decyzji rentowej oraz na art. 76 USTAWY
z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( mówi on właśnie o przysługiwaniu dodatku) .Wymagany dokument- akt zgonu drugiego rodzica. Jeśli jesteś niepełnoletni/a - wniosek składa opiekun prawny. Termin do wydania decyzji- jak zawsze w ZUS- 30 dni.
Roksi3 / 24.78.118.* / 2011-03-20 07:30
Witam! Mieszkam z corka za granica! Z ojcem corki jestem rozwiedziona !Ojciec corki zmarl! Nie pracowal ani nie dostawal renty! Okres skladkowy mial w granicach 20 lat! Corka ma lat 13! Czy moze ubiegac sie o rente rodzinna??? Serdecznie dziekuje za ewentualna odpowiedz!
wiwan / 2011-03-21 12:17
Rozumiem, że nie pracował tuż przed śmiercią. Ustawa mówi o wymaganym ŁĄCZNYM okresie składkowym i nieskładkowym. I o minimum 25 latach lub 5, ale w ostatnich 10 latach przed śmiercią. Oraz o zaliczaniu okresów składkowych w wymiarze maksimum 1/3 okresów składkowych.
Trudno więc orzekać. Jeśli np. mąż skończył studia- ma 5 lat okresów nieskładkowych i spełnia kryterium.
Tak czy inaczej miejsce zamieszkania córki czy fakt rozwodu nie wpływają na prawo córki do r.r. w tym przypadku. Po prostu należy złożyć wniosek rentowy.
Karina88 / 109.243.51.* / 2011-03-18 21:51
Dobry wieczór, mam takie pytanie... Jestem mężatką od 4 lat, mam 23 lata i nadal studiuję. W zeszłym roku zmarł mój tata. Czy wobec tego mogę się starać o rentę po tacie mimo, że jestem mężatka? PS. Tata od ponad 20 lat pracował legalnie. Dziękuję z góry.
wiwan / 2011-03-21 12:09
Stan cywilny dziecka nie jest kryterium w jego prawie do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu.
Może składać Pani wniosek.
A11235 / 46.186.12.* / 2011-03-17 10:48
Witam serdecznie. Czy dzieciom przysługuje renta po zmarłym ojcu, który nie płacił KRUSu? Zarówno ja, jak i siostra studiujemy. Bardzo proszę o pomoc.
wiwan / 2011-03-17 11:38
Tak, jeśli płacił ZUS i spełnił kilka innych warunków ( stażu, okresu ) tego płacenia.

Najnowsze wpisy