Forum Forum emerytalneInne

Komu przysługuje renta rodzinna

Komu przysługuje renta rodzinna

Money.pl / 2008-08-27 20:18
Komentarze do wiadomości: Komu przysługuje renta rodzinna.
Wyświetlaj:
TOSIA 2000 / 31.61.136.* / 2014-11-11 17:26
w lipcu 2012 roku zlozylam wniosek o rente rodzinna dla corki po zmarlym ojcu ale dostalam odmowe(kwiecien 2013),wiec od razu sie odwolalam i zlozylam ponowny wniosek o rente rodzinna w drodze wyjatku i czekalam do wrzesnia 2014 ,dostalam pismo z zus-u(IX'2014,iz nalezy sie jednak renta ale w trybie zwyczjnym a nie w drodze wyjatku i otrzymalam wyrownanie od maja'13.Moje pytanie ;dlaczego dostalam wyrownanie maja'13 a nie od dnia zlozenia wniosku do zus-u czyli od lipca 2012/
wiwan / 2014-11-11 22:43
Nie wiem, bo nie znamy sprawy np. tego z jakiego powodu pierwotna decyzja nie została wydana w sierpniu 2012 ? Skoro w trybie ustawowym było na to 30 dni, ewentualnie więcej- ale musiało dojść do wezwania przez ZUS do uzupełnienia dokumentacji itd.

Czy w okresie lipiec 2012- kwiecień 2013 córka na pewno spełniała warunek uzyskania renty rodzinnej ?
TOSIA 2000 / 31.61.140.* / 2014-11-12 21:43
okres ubezpieczenia w ostatnim dziesiecioleciu byl za krotki dlatego dostalam decyzje odmowna,wiec napisalam o rente w drodze wyjatku i w Warszawie w Departamencie Swiadczen Wyjatkowych stwierdzono,ze jednak nalezy sie corce normalna renta
wiwan / 2014-11-12 21:53
Jeszcze raz- co działo się w tej sprawie w okresie sierpień 2012- wydanie decyzji odmownej (kwiecień 2013).

Jeśli w trybie 'normalnym' to czy wskazano na konkretny artykuł ustawy oraz przyczynę błędu decyzji pierwotnej- tj. jednak zmarły miał owe 5 lat stażu w ciągu ostatnich 10 lat przed śmiercią, lub miał łącznie min. 25 lat stażu lub śmierć była następstwem wypadku w drodze do/z pracy.
anna 29 / 82.160.111.* / 2014-11-10 18:20
Witam. W wieku 29 lat zginął mój mąż. Zostałam z dwójką małych( 2 tyg synem i 3 letnią córką)dzieci.Dzieci dostały rentę po ojcu.Ja w chwi;i śmierci męża byłam na urlopie macierzyńskim. Teraz ten urlop sie kończy i jestem zmuszona pójść na bezpłatny urlop wychowawczy ponieważ nie mam z kim zostawić dzieci. Czy mi przysługuje w tej sytuacji renta po mężu?
wiwan / 2014-11-11 22:38
Urlop wychowawczy jest uprawnieniem pracowniczym niezależnym od renty rodzinnej.

Jako wdowa wychowująca dziecko uprawnione do renty rodzinnej po swoim ojcu/Pani mężu ma Pani prawo do r. rodzinnej. Można ją łączyć z u. wychowawczym.

Tyle, że kwotowo niewiele Pani uzyska, bo renta brutto dla 3 osób będzie wyższa jedynie o 1/18 od tej dla dwu osób.
Paweł953 / 83.4.118.* / 2014-11-07 16:54
Witam,dostaję rentę rodzinną z racji faktu, że się uczę. Od listopada moja mama jako wdowa przechodzi również na rentę rodzinną. Czy w tym wypadku będziemy dostawać jedną wspólną rentę czy każde z nas z osobna?
wiwan / 2014-11-07 19:06
W sensie ubezpieczeniowym jest to jedno świadczenie wspólne, pochodna świadczenia osoby zmarłej.
Ale w sensie 'technicznym' podzielone na dwie transze, kwoty, przelewy. W sensie podatkowym i na potrzeby np. progu dochodowego dla stypendium- są to osobne dochody.
Paweł953 / 83.4.146.* / 2014-11-08 13:29
Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie: czy kwota mojej renty po przejściu mojej mamy na rentę ulegnie zmianie? I czy konieczny jest jakiś wniosek o podzielenie renty i przesyłanie jej na konto każdego z nas z osobna? Czy po prostu renta nadal będzie przychodziła do mnie na konto?
wiwan / 2014-11-10 12:28
Tak, zmieni się zasadniczo bo w kwotach brutto razem dostaniecie o 1/17 więcej, ale podział sprawi, że Tobie pozostanie 9/17 dotychczasowej kwoty brutto. Netto przełożenie jest inne bo, wchodzi zaokrąglenie na potrzebę PIT no i osobne kwoty zmniejszające podatek (46,33 zł).

Matka we wniosku rentowym podaje co do zasady swoje konto.
Angela995 / 46.77.124.* / 2014-10-17 07:25
Witam, mam taki problem ze jestem w trakcie kończenia 4klasy technikum dalej chce isc do szkoly zaocznej lecz nie wiem czy wysokosc mojej renty rodzinnej zostanie zmniejszona czy w ogóle nie będzie mi się należała. Proszę o pomoc
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-10-17 11:25
Tryb szkoły- dzienna/ wieczorowa/ zaoczna, czy studiów- stacjonarne/ niestacjonarne jest BEZ wpływu na prawo do renty rodzinnej jak i na jej wysokość.
pfffaga / 2014-10-14 19:34
Witam, Mam 24 lata do połowy przyszłego roku przysługuje mi renta rodzinna. Decyzja o jej przyznaniu została jednak wydana na podstawie zaświadczenia ze studiów które podjęłam w czerwcu zeszłego roku (2013) i powinny trwać do końca 2015 roku. W lipcu tego roku (2014) zostałam jednak skreślona z listy studentów, w międzyczasie w kwietniu (2014) podjęłam studia zaoczne na innej uczelni - drugi kierunek, z których dotychczas nie zostałam wyrzucona ale nie planuję dalszego kontynuowania nauki, więc również zostanę skreślona. Od października tego roku rozpoczęłam naukę na trzecim kierunku studiów, które zamierzam kontynuować. Stąd moje pytanie czy muszę zanosić do KRUSu zaświadczenia o skreśleniu z jednego kierunku, przyjęciu na inny itd. Skoro kontynuowałam cały czas naukę i nie było okresu kiedy nie byłam studentką. Nadmienię jeszcze, że w informacji dołączonej do decyzji o przyznaniu renty jest napisane jedynie że należy poinformować KRUS o zaprzestaniu uczęszczania do szkoły przez osobę powyżej 16 lat, a także o skorzystaniu z urlopu dziekańskigo. Czy w takim wypadku powinnam donieść jakieś dokumenty? A jeśli tak to czy będzie stanowiło problem to, że dostarczę je dopiero teraz, a nie od razu po skreśleniu z pierwszego studiowanego kierunku? Z góry dziękuję za pomoc
wiwan / 2014-10-15 13:33
Co do zasady powinny były być chronologicznie dostarczane zaświadczenia o podjęciu studiów w nowych szkołach oraz oświadczenia o zakończeniu studiów w dotychczasowych.

Konsekwencji obecnie dla Twojej renty (prawo/wysokość) nie będzie- bo ustawowy warunek wieku i nauki był non stop spełniony.

Chodzi o to, że KASA może uzyskiwać informacje 'ponad' głową rencisty i inaczej byś się na tę kwestię zapatrywała, gdyby KASA uzyskawszy info o skreśleniu, a nie mając zaświadczenia podjęciu nowych studiów rentę... wstrzymała.
gonia.pod / 82.139.15.* / 2014-09-22 09:45
Witam, w tym roku kończę 25 lat tzn w październiku, renta przysługuje mi do końca września. Chcuiałabym zapisać sie na studia podyplomowe czy renta zostanie mi przedłużona? zapisy sa do konca wrzesnia a zajęcia dopiero od października co w takiej sytuacji mam zrobić? w tym roku wyszłam za mąż czy przysługuje mi renta rodzinna czy zarobki męża będa brane pod uwagę?
wiwan / 2014-10-08 07:24
Dochody męża i stan cywilny nie mają znaczenia dla prawa dziecka (dorosłego) do r. rodzinnej jak i jej wysokości.

Co do studiów podyplomowych- nie są to studia wyższe w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, a co za tym idzie nie dotyczy ich przedłużanie (do końca ostatniego roku) prawa do r. rodzinnej ponad 25 rok życia z art. 68, ust. 2 ustawy emerytalnej.

Pozostaje zatem kwestia prawa do renty jedynie za październik- moim zdaniem doniesienie do ZUS oświadczenia o podjęciu tych studiów + zaświadczenie o wpisie na listę studentów, a obecnie już zaświadczenia o rozpoczęciu studiów da prawo do r. rodzinnej za październik. Za listopad i kolejne miesiące już nie.
ala675 / 83.14.161.* / 2014-09-19 14:11
Witam mam następujące pytanie:
w maju tego roku zmarł mój dziadek, który wspólnie z moją babcią mnie wychowywał.Mam matkę, która nigdzie nie pracuje, ojciec mieszka za granicą i płaci mi alimenty.Od najmłodszych lat mieszkałam u dziadków, a nie z matką, która sie w ogóle mną nie interesowała i nie interesuje,nadużywa alkoholu do dnia dzisiejszego.Mam 18 lat i jestem uczennicą Liceum Ogólnokształcącego. Babcia po śmierci dziadka poszła do Domu Pomocy Społecznej, bo jest osoba leżącą choruje na SM i wymaga całodobowej opieki. Ja chodzę do szkoły i nie jestem w stanie zapewnić jej wymaganej opieki. Alimenty otrzymuję w wysokości 400 zł miesięcznie. Mieszkam sama w mieszkaniu dziadków. czy moge ubiegać się o wyjatkową rentę rodzinną po dziadku? Nie mam żadnej bliskiej rodziny, oprócz matki, której bardziej zależy na facetach i alkoholu, a nie na mnie.
wiwan / 2014-10-08 07:34
Ustawowe wymogi (art. 69 ustawy emerytalnej) renty po dziadku nie są spełnione, bo jak rozumiem nie było formalnego przysposobienia/ustanowienia rodziny zastępczej, są alimenty.
Zawsze jest furtka wystąpienia o świadczenia w drodze wyjątku do prezesa ZUS (poprzez Twój właściwy inspektorat/oddział). Ale najpierw niezbędne jest wystąpienie o rentę na ogólnych zasadach i uzyskanie decyzji odmownej.

Realnie patrząc- pomyśl o wezwaniu ojca do podwyższenia wysokości alimentów, a w razie odmowy o formalnym pozwaniu go do sądu o taki podwyższenie. Przecież obecnie to 95 euro.
Xyzd / 94.254.193.* / 2014-09-18 14:49
Witam, mam następujące pytanie:
Mój tata zmarł w lipcu tego roku, złożyliśmy z mama wniosek o rente rodzinna, jednak gdy wyliczyliśmy nie miał on 5 lat skladkowych w ostatnim dziesięcioleciu , jednak miał on spora dokumentacje medyczna i postanowiłyśmy złożyć wszystkie karty ze szpitala do zusu. Wczoraj przyszła odpowiedz od lekarza orzecznika " jest pan trwałe czesciowo niezdolny do pracy od 2008 roku. " czyli wychodzi na to, ze gdyby starał sie o rente za życia , dostałby ja. Moje pytanie brzmi : czy jezeli był trwałe czesciowo niezdolny do pracy nalezy mi sie po nim renta? Czy należałaby sie dopiero wtedy gdyby był on całkowicie niezdolny do pracy? Bardzo proszę o odpowiedz i z góry dziekuje.
Dodam jeszcze ze mam 17 lat i sie uczę.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-09-18 20:10
Nie ma tu wymogu całkowitej niezdolności,
Jeśli w 2008 r. zatem zmarły spełniał warunek owych 5/10 lat lub miał mniej niż 30 lat- ów warunek, który wstępnie wniosek o rentę zdyskwalifikował został spełniony.

Pozostaje do sprawdzenia czy zatem w owym 2008 r. zmarły był w ub. emerytalno-rentowym lub czy nie minęło więcej niż 1,5 roku od takiego ubezpieczenia. To już po prostu uczyni Zakład przy powtórnym wniosku o rentę rodzinną przy którym dostarczycie to najnowsze orzeczenie.
Xyzd / 94.254.144.* / 2014-09-18 20:22
Czyli mamy jeszcze raz składać wniosek o rente z tym orzeczeniem?
Raczej nie miał ubezpieczenia emerytalne rentowego , lecz odprowadzał składki bo wtedy jeszcze pracował , myśle ze to 5 lat w ost dziesięcioleciu od 2008 roku byłoby.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-09-18 20:58
Niezupełnie do mnie dotarło co zrobiliście w lipcu.
Jeśli:
- złożyliście wniosek, decyzja ZUS była odmowna, nie odwołaliście się- kolejny wniosek.
- sami ów brak warunku 5/10 stwierdziliście, i dopiero złożyliście wniosek wraz z tą dokumentacją medyczną, a orzeczenie teraz otrzymane jest pierwszym odzewem z ZUS- czekacie na decyzję.

Nic o sądzie nie padło, więc nie ma 3 opcji ze wszczętą procedurą odwołania jak rozumiem.
Xyzd / 164.126.184.* / 2014-09-18 21:24
Tak właśnie to drugie . Złożyliśmy wniosek , a dzień po złożeniu wniosku dolaczylysmy jeszcze dokumentacje medyczna. Jest to pierwszy odzew od ZUSu.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-09-18 22:39
No więc to jest na razie orzeczenie lekarza orzecznika. Można w ciągu 14 dni złożyć sprzeciw. Po uprawomocnieniu- ZUS wyda decyzję uwzględniającą również kwestie stażowe/ubezpieczeniowe zmarłego.
Xyzd / 94.254.144.* / 2014-09-19 08:48
Ok, a proszę mi jeszcze powiedzieć , bo moje pytanie powstało po przeczytaniu tej informacji na stronie ZUS . " Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy."
Chodzi mi o ostatnie zdanie , o co w nim tak naprawdę chodzi , jeśli to bie jest wymóg do otrzymania renty, zeby osoba zmarla była całkowicie niezdolna do pracy?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-09-19 09:32
Oznacza to, że jeśli zmarły nie miał w chwili śmierci swojego świadczenia, to rentę rodzinną wylicza się jak hipotetyczną rentę z tyt. całkowitej niezdolności do pracy, jaką w dniu śmierci uzyskałby zmarły. Renta całkowita jest wyższa niż częściowa.

ps. przy tym drugim warunku tj. powstania niezdolności w czasie ub. em.-rent. lub nie później niż 1,5 roku po jego ustaniu. Skoro odprowadzał składki zmarły wtedy, to był "w ubezpieczeniu" ZUS. Nieważne czy z etatu, zlecenia, działalności gospodarczej, czy obowiązkowo-czy dobrowolnie.
ZOFIA658 / 79.190.158.* / 2014-10-07 08:22
Witam
mam pytanie-ile lat okresów składkowych i nieskładkowych jest wymagane do przyznania renty rodzinnej po zmarłym mężu w dn 15.06.2011r ,a wniosek został złożony 28.09.2011r. przy całkowitej niezdolności do pracy-25 lat czy 30 lat jak twierdzi ZUS.
ZOFIA658 / 79.190.158.* / 2014-10-07 14:01
Nadmieniam ,że sprawa w tej sprawie trwa już 3 lata
wiwan / 2014-10-08 07:47
Jak rozumiem zmarły miał ponad 30 lat.
Wystarczy więc jego ogólny staż ubezpieczeniowy...5 lat.

ALE rzeczywiście staż 25/30 pojawia się jako warunek dodatkowy.
Mianowicie;
1. owe ww min 5 lat musi przypaść w ciągu ostatnich 10 lat przed śmiercią. Z owego warunku zwalnia posiadanie przez zmarłego '30 lat okresów składkowych'
2. śmierć musi przypaść najogólniej w okresie ub. rentowego (lub posiadania już innego świadczenia) lub nie później niż 18 miesięcy od ustania owego ubezpieczenia/świadczenia. Z owego warunku zwalnia posiadanie '25 lat stażu tj. okresów składkowych i nieskładkowych'.

Więc najprawdopodobniej ZUS i Pani myślicie o innych okresach.
ZOFIA658 / 79.190.158.* / 2014-10-08 09:18
Mój mąż zmarł mając 57 lat. w tym czasie pracował. orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy otrzymał już pośmiertnie. Ponieważ nie ma tych 5-ciu lat w ciągu ostatnich 10-ciu lat przed śmiercią, to muszę udowodnić całkowity staż. Ponieważ zmarł 15.06.2011 r. to jest pytanie ile lat muszę udowodnić? czy obowiązuje go już nowa ustawa, która weszła we wrześniu 2011 r? Ja myślę że 25 lat . Wniosek mogę złożyć w ciągu 5 lat, więc data złożenia wniosku nie powinna mieć znaczenia. bardzo proszę o podpowiedż
ZOFIA658 / 79.190.158.* / 2014-10-08 14:24
Dodam jeszcze że mój mąż przed śmiercią był zatrudniony na czas nieokreślony i pracował 2 lata 3 miesiące i27 dni
wiwan / 2014-10-08 09:54
Czyli chodzi o kwestię nr. 1. Nowelizacja weszła w życie 23 listopada 2011- tj. owe zwolnienie z warunku 5/10 jeśli suma okresów składkowych wyniosła min. 30 lat.
Nie ma ona przepisu przejściowego. Stąd sprawa w sądzie. Ja nie podejmuję się ocenić, czy decyduje data śmierci, czy wniosku.
Zwracam uwagę jednak, że wcześniej nie było zapisu w ustawie o 25 latach jako zwalniającym- było tak w jednostkowych sprawach na skutek indywidualnych orzeczeń sądów, podpierano się w tym uchwałą SN

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/uchwala;siedmiu;sedziow;sn;izba;pracy;ubezpieczen;spolecznych;i;spraw;publicznych,ia,i,uzp,5,05,7669,orzeczenie.html
ZOFIA658 / 79.190.158.* / 2014-10-08 14:35
w pierwszej decyzji zaliczono 14lat pracy.obecnie 24 lata.w uzasadnieniu podano że przepisu podanego w pkt1 nie stosuje się dla ubezpieczonych całkowicie nizdolnych do pracy, którzy udowodnili okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 25lat
ZOFIA658 / 79.190.158.* / 2014-10-09 09:11
Art.57.1. renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełni łącznie następujące warunki:
1)jest niezdolny do pracy
2)ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy
3) niezdolność powstała..............
2. przepisu ust.1pkt 3 nie stosuje się do ubezpieczonego .który udowodnił okres składkowy i nieskładkowy dla mężczyzn-25lat
wiwan / 2014-10-09 13:13
To kiedy powstała niezdolność do pracy (a w przypadku r. rodzinnej- śmierć) to odrębna kwestia od kwestii 5 lat stażu w ostatnim dziesięcioleciu.
ZOFIA658 / 79.190.158.* / 2014-10-09 09:33
czy mam rozumieć -jeżeli mój mąż był całkowicie niezdolny do pracy w chwili śmierci i udowodnię ,że całkowity staż jego pracy wynosił 25lat to przysługuje renta?
ZOFIA658 / 79.190.158.* / 2014-10-09 13:57
proszę o podpowiedż
wiwan / 2014-10-09 19:20
Już ją, a raczej je Pani uzyskała.

Ustawowy warunek 25 lat stażu ubezpieczeniowego, który zwalnia z konieczności tej, by śmierć/niezdolność nastąpiła w trakcie ubezpieczenia lub nie później niż 18 mc od ustania ubezpieczenia w przypadku Pani męża jest w ogóle bezprzedmiotowa skoro zmarł będąc w zatrudnieniu, a więc w trakcie ubezpieczenia emerytalno-rentowego.
Pani problem z rentą rodzinną polega na tym, że zmarły nie spełnił DRUGIEGO warunku- tj. posiadania owych min. 5 lat stażu w ciągu ostatnich 10 lat przed śmiercią. Warunku tego nie musi spełniać ubezpieczony/zmarły który ma samych okresów składkowych łącznie min. 30 lat. I jest to jak już wiemy przepis w miarę nowy.

Przytoczyłem orzecznictwo SN- dość mocne (skład 7 sędziów) więc z większą szansą na jego zastosowanie w Pani procesie sądowym- że fakt posiadania 25 lat stażu (lata składkowe+nieskładkowe) już też do zwolnienia z warunku 5/10 wystarcza.

Ale nie ma tu automatyzmu- zapisu takiego nie ma i nie było w ustawie. To jest uchwała SN w konkretnej sprawie.

Zatem uzyska Pani prawo do renty jeśli owe 25 lat stażu Pani wykaże ORAZ jeśli sąd w Pani konkretnej sprawie podpierając się uchwałą SN wyda taki wyrok. Uchwała ta była wiążąca dla tamtej sytuacji, dla owego sądu okręgowego w Suwałkach.
ZOFIA658 / 79.190.158.* / 2014-10-10 07:31
Dziękuję bardzo, bardzo.
Xyzd / 94.254.144.* / 2014-09-19 10:20
Rozumiem,czyli chodzi tu o to ze będę miała niższa rente przez to ze był tylko czesciowo niezdolny do pracy? I wyliczona ona zostanie z 75% renty całkowitej jaka by otrzymał . Kurczę , teraz takie problemy gdyby die za życia starał o ta rente a nie pił nie miałabym żadnego problemu, a teraz starać sie musimy za niego .
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Xyzd / 31.175.253.* / 2014-09-19 11:00
To znaczy jak odwrotnie?
Karcia95 / 2014-09-12 19:15
a co jeśli dostawaliśmy wcześniej alimenty (ja i moje rodzeństwo)? nie ma to już żadnego znaczenia?
będą z tego powodu jakieś konsekwencje, że kasa nie wstrzymała mi wcześniej tych pieniędzy? (gdy ukończyłam 18 lat)
wiwan / 2014-09-15 12:02
Alimenty mają znaczenie dla prawa do r. rodzinnej dla rozwódki/rozwodnika oraz dla prawa dla odszkodowania powypadkowego dla osób, które nie są dziećmi/małżonkiem zmarłego na skutek takiego wypadku.

Nie mają znaczenia dla kwestii zawieszania renty. Nawet w przypadku, gdy Kasa na skutek swego błędu wypłacała świadczenie, które okaże się nienależnym - podlega ono zwrotowi nawet za 3 lata wstecz. Tyle, że bez odsetek.

Po prostu w Twoim przypadku należy skutecznie przekonać Kasę, o owym nieprowadzeniu dz. rolniczej w latach poprzednich i na przyszłość pamiętać, że jako współwłaściciel gospodarstwa o takiej wielkości podlegasz Ustawie o ub. społ. rolników, że ustawa ta stosuje domniemania, że posiadacz ziemię uprawia, a więc podlega KRUS. I tak naprawdę uwolnisz się od tego z Kasą związku zbywając trwale (darowizną, sprzedażą) swój udział.

Więcej:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatkip/artykul/kiedy;nie;trzeba;placic;krus,61,0,428349.html
Karcia95 / 2014-09-12 16:35
oczywiście chodzi mi o rentę z KRUSu. Czy zostanie ona wstrzymana? (jest to ok. 230zł/os)
wiwan / 2014-09-12 17:03
Przeczytaj w tym wątku wczorajsze pytanie 'forever144' i udzieloną odpowiedź.

Nie jest przeszkodą Twój wiek skoro się uczysz, ale formalne ustawowe domniemanie, że jako (współposiadacz) gospodarstwa dz. rolniczą prowadzisz, a co za tym idzie renta powinna być wstrzymana już dawno- no chyba, że obowiązków informacyjnych dopełniliście i Kasa oświadczeń nie podważała.
Karcia / 217.8.185.* / 2014-09-12 16:20
Witam, mam 19 lat. Moi rodzice byli współwłaścicielami pola 3.29 ha, po czym się rozwiedli a ojciec płacił nam alimenty. Gdy miałam 15 lat tata zginął w wypadku. Mama dostała 4/8 wspomnianego wyżej majątku a ja i trójka mojego rodzeństwa po 1/8. Czy mam prawo jeszcze do renty rodzinnej po zmarłym ojcu, jeżeli uczę się w ostatniej klasie technikum? Proszę o szybką pomoc
krystianooo / 95.41.46.* / 2014-09-12 12:56
Witam wszystkich chcialbym,sie dowiedzieć czy jak podejmę studia podyplomowe. Które zaczynaja sie od października a renete mam do grudnia tego roku to co wtedy przedluzaja renete czy juz nie bo nie wiem czy to ma sens dalszej nauki
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-09-12 13:11
Rozumiem, że w grudniu masz 25 urodziny.
Zatem prawo do r. rodzinnej NIE zostanie przedłużone. Studia podyplomowe nie są studiami wyższymi w rozumieniu Ustawy prawo o szkol. wyższym, a co za tym idzie w rozumieniu art. 68, ust. 2 ustawy emerytalnej. A tylko studiów wyższych dotyczy owo przedłużanie prawa do renty ponad 25 lat- do końca roku akademickiego, jeśli jest on rokiem ostatnim studiów.
forever144 / 79.185.127.* / 2014-09-11 18:40
Witam,
Proszę o pomoc. Otrzymuje rentę rodzinną po mamie, która zmarła gdy miałam 9 lat. Opiekował się mną tata. Dwa lata temu, gdy miałam 17 lat zginął w wypadku. Po jego śmierci otrzymałam spadek, który dzieli się także na dzieci z wcześniejszego małżeństwa (dom + ok 3 ha pola). Obecnie otrzymuję także dodatek jako zupełna sierota. Studiuję. Czy w takim przypadku KRUS może mi odebrać jedyne pieniądze z jakich się utrzymuję? Chce nadmienić, iż całe gospodarstwo od dwóch lat nie jest użytkowane.
wiwan / 2014-09-11 19:52
Odebrać z jakiego tytułu ???

Chodzi o składki za ub. rolnicze ? O niezaprzestanie dz. rolniczej? Renta rodzinna jest z KRUS czy z ZUS ?
forever144 / 79.185.127.* / 2014-09-11 19:58
KRUS.
wiwan / 2014-09-11 20:11
Czyli kwestia zawieszenia wypłaty renty na podstawie art. 28 ustawy o ub. społecznym rolników z powodu niezaprzestania dz. rolniczej.

Formalnie po roku od odziedziczenia gospodarstwa wypłata renty powinna była być zawieszona. No chyba, że wcześniej dz. rolniczej trwale się zaprzestało ( tu jak rozumiem w ogóle nie podjęło ). Miałaś obowiązek poinformować Kasę o nabyciu gospodarstwa oraz o tym, że dz. rolnicza nie jest prowadzona. Teraz KASA może domagać się udowodnienia tych faktów.

Sprawę komplikuje współwłasność- czyli wasza wzajemna odpowiedzialność za ww obowiązki informacyjne w zakresie sytuacji każdego z 3 współwłaścieli jak i waszej solidarnej odpowiedzialności za składki każdego z Was, jeśli Kasa uzna ich należność.
forever144 / 79.185.61.* / 2014-09-12 20:08
Dziękuje
mila849 / 95.40.180.* / 2014-09-08 15:59
Prosze o pomoc we wrześniu zaczynam szkole roczna a w listopadzie będę mieć 25lat czy renta zostanie mi przedluzona do czerwca ?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
mila849 / 46.215.48.* / 2014-09-12 12:38
Ok a jeżeli podejmę studia podyplomowe ktore trwaja 3semestry od października to jak renta kończy mi sie w listopadzie to tez nie zostanie przedluzona ?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-09-12 13:07
Też.

Przedłużanie prawa do r. rodzinnej do końca roku akademickiego dotyczy JEDYNIE studiów wyższych. Studia podyplomowe ani doktoranckie nie są studiami wyższymi w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. I SN zresztą też się wielokrotnie w tej kwestii wypowiedział (np. w orzeczeniu z dnia 13 stycznia 2006 r.
wiwan / 2014-09-08 21:01
Nie, bo szkoła ta nie jest uczelnią wyższą, a rok szkolny nie będzie ostatnim rokiem studiów wyższych.
Przedłużanie prawa do renty kształcącego się rencisty ponad 25 rok życia dotyczy jedynie ostatniego roku STUDIÓW wyższych.

Oczywiście pomijamy tu kwestię posiadania przez niego orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy.
PaJe1265 / 82.145.220.* / 2014-09-05 23:21
A co związku z ciągłości nauki. Jak przerwę naukę na 1 rok a później zacznę się uczyć dalej mi przysługuje renta? Albo jak mam ciągłośc nauki ale opuściłem 1 rok pobierania renty później mogę wznowić pobieranie właśnie tej renty?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-09-06 10:02
Tak, prawo do renty rodzinnej w tym sensie jest odnawialne. Tj. ponowne spełnienie warunków ( w tym przypadku wieku i nauki/studiów ) jej otrzymywania i złożenie wniosku o jej wznowienie skutkuje wznowieniem właśnie wypłaty świadczenia.

Najnowsze wpisy