Forum Forum emerytalneInne

Komu przysługuje renta rodzinna

Komu przysługuje renta rodzinna

Money.pl / 2008-08-27 20:18
Komentarze do wiadomości: Komu przysługuje renta rodzinna.
Wyświetlaj:
kamil601 / 178.180.8.* / 2014-09-04 17:56
Renta zostala wstrzymana na mój wniosek, co to oznacza dla mnie? Czy zus dalej będzie wyplacac mi rente po podjeciu nauki? I co musze zrobić by dalej otrzymywac rente?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-09-04 20:17
Konieczny będzie Wniosek o ponowne ustalenia prawa do r. rodzinnej. Zdaje się można to zrobić na formularzu takim, na jakim w ogóle o tę rentę się występuje tj. ZUS-Rp2 .
By był skuteczny w dniu jego złożenia musisz już spełniać warunek uzyskania renty tj. mieć status studenta/ucznia i dokument to stwierdzający.
kamil601 / 46.204.155.* / 2014-09-03 13:07
Witam mam 21 lat i dwa lata temu zawiesilem rente rodzinna w zusie . Czy jesli teraz rozpoczne nauke dalej będzie mi przyslugiwac renta?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-09-03 21:58
Rozumiem, że byłeś/jesteś dzieckiem zmarłego, a nie mężem.

Tak, podjęcie nauki/studiów pozwoli ponownie uzyskać rentę. Formalności zależeć będą od tego, czy 'zawiesiłem' oznacza zaprzestanie nauki i wstrzymanie renty decyzją ZUS, czy złożyłeś swój wniosek o wykluczenie z kręgu uprawnionych do renty,np. ze względu na uzyskiwanie dodatkowych przychodów, a w efekcie zmniejszanie wypłaty świadczenia.
PaJe1265 / 82.145.220.* / 2014-08-31 21:03
Witam
Mam 20 lat, skończyłem średnia szkole i zacząłem pracować (umowa o pracę) od sierpnia o wynagrodzeniu do października 2300zł brutto i później 2600zł brutto. Jakbym zaczął naukę w szkole zaocznej dalej mi przysługuje renta rodzinna po ojcu?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-09-01 13:21
Jak rozumiem w czasie szkoły średniej prawo do renty było.

Tak, ponowne podjęcie nauki w tym wieku ponownie dałoby prawo do renty rodzinnej. To, że nauka zaoczna nie ma znaczenia.

Co do kwoty przychodu dodatkowego- obecnie nie spowoduje ona żadnego zmniejszenia samej kwoty wypłaty renty, bo obecnie ( wrzesień -listopad ) owe graniczne 70% przeciętnego wynagrodzenia wynosi 2618,00 zł.
Jak będzie wyglądał nowy limit od grudnia jeszcze GUS nie wie. Ale zmiana nie będzie radykalna, najwyżej będziesz miał świadczenie lekko zmniejszane. Obowiązek poinformowania ZUS o zarobkowaniu, uzyskiwanych z niego przychodach będzie istniał jednak bez względu na to, czy limit będzie przekroczony czy nie.
PaJe1265 / 82.145.222.* / 2014-09-01 23:42
Mam jeszcze jedno pytanie, czy młodsze rodzeństwo które również dostaje rentę zostanie im zmniejszona, ponieważ nie dawno im została zwiększoną, myślę że to moja renta rozdzielona została pomiędzy nimi. Może mi pan/pani wyjaśnić jak jest z tym?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-09-02 09:03
Tak, została 'rozdzielona' - mniej więcej.

Chodzi o to, że podstawą renty rodzinnej po zmarłym jest świadczenie, które on sam w dniu śmierci już pobierał, albo hipotetyczne, jakie by uzyskał w dniu śmierci- tu przyjmuje się, że byłaby to renta z tyt. całkowitej niezdolności do pracy- wyliczona ze stażu ubezpieczeniowego i zarobków zmarłego.

Tak wyliczona kwota- 100%- nie trafia do rodziny uprawnionej do renty. Ustawowe zmniejszenie wygląda tak, że
- 1 osoba uprawniona uzyskuje 85% ww kwoty,
- 2 osoby uzyskują łącznie 90%
- 3 i więcej uzyskuję 95%.

Większa niż 1 liczba osób oznacza równy podział pomiędzy uprawnionych.

Skoro w Waszym przypadku :
-było uprawnionych 3 osoby, łącznie renta wynosiła 95%, co dla każdego dawało 31,66%
-są uprawnione 2 osoby, łącznie renta wynosi 90%, dla każdego zatem po 45%

Ponowne zwiększenie liczby uprawnionych powoduje ponowny podział na nową liczbę rencistów, więc owszem Twoje przystąpienie do renty zmniejszy wypłaty dla rodzeństwa.

Dlatego- na przyszłość warto pamiętać, że jeśli jeden z uprawnionych zarobkuje i przekracza swoim przychodem ów próg 70% przeciętnego wynagrodzenia, co powoduje zmniejszenie jemu wypłacanej renty- warto przekalkulować, czy nie powinien on złożyć wniosku o wykluczenie z kręgu uprawnionych- bo cała rodzina w sumie traci z renty więcej na skutek zmniejszenia jemu wypłaty, niż straciłaby, gdyby zmniejszyła liczbę uprawnionych. Innymi słowy jeśli są 3 osoby uprawnione, w tym Ty, i zarobkujesz i uzyskasz sporą podwyżkę i Twoja renta zacznie być zmniejszana np. o 200 zł brutto, a stanowi to więcej niż 5% świadczenia zmarłego, to 'kalkuluje' się by Cię wykluczyć z kręgu uprawnionych, bo 90% dla dwojga pozostałych będzie kwotowo więcej niż 95% dla trojga pomniejszone o owe 200 zł, z Twoich 31,66%
wija / 213.17.181.* / 2014-08-29 09:53
moja starsza córka ma 22 lata i nie chce się dalej uczyć, do tej pory pobierała rentę rodzinną, czy jej część dostanie teraz moja młodsza córka 11 lat
wiwan / 2014-08-29 10:29
Jak rozumiem młodsza córka też jest uprawniona. Zakład dokona nowego podziału renty- teraz na nową liczbę osób tj. z pominięciem starszej córki. Nie wiem ile osób jest obecnie uprawnionych (Pani też ?) .
Oczywiście starsza córka ma obowiązek zawiadomić ZUS o przerwaniu/zakończeniu nauki.
staaaach / 83.28.10.* / 2014-08-25 18:58
Witam,Moja sytuacja wygląda następująco. Pobieram rentę po zmarłych rodzicach, moja siostra również,w tym roku kończę 25 lat i prawo do świadczenia. Mam takie pytanie: Czy kwota mojego świadczenia w całości będzie dodana do pieniędzy siostry(ma jeszcze 2 lata przez które może pobierać rentę)?
wiwan / 2014-08-26 11:51
Rozumiem, że prawo obecnie masz ze względu na trwanie szkoły/studiów....

Tak, wraz z Twoim ustaniem prawa do renty Zakład dokona z urzędu ponownego jej ustalenia dla nowej liczby uprawnionych (tj. 1). Oznacza to, że siostra uzyska świadczenie wyższe o większość Twojej dotychczasowej części. Różnica sumy waszych części obecnie, a przyszłej renty siostry wyniesie 1/18- bo przy dwu osobach uprawnionych renta łącznie stanowi 90% świadczenia (hipotetycznego) zmarłego, przy jednej-85%
staaaach / 79.185.158.* / 2014-08-26 12:29
Tak prawo do świadczenia mam ze względu na trwanie studiów. Dziękuję za wyjaśnienie.
Pytajacy / 178.37.181.* / 2014-08-25 08:25
Dostałem rente rodzinną wraz rentą socjaną z ZUS, czy jeśli tak jak wtedy otrzymam na komisji ZUS całkowitą niezdolność otrzymam znów te dwie renty razem? Dodam że dwa lata temu byłem na komisji i byłem na studiach inżynierskich na ostatnim rok studiów inżynierskich. Czy teraz by uzsykać znów te dwie renty muszę studiować? dwa lata temu na komisji miałem skończone 27lat. Zachorowałem w czasie nauki szkolnej tzn w 4 klasie technikum. Czy jeśli wymagane jest bym studiował bym dostał dwie renty: socjalną i rodzinną po zmarłym tacie ( zmarł w 1994 roku) gdy zacznę nowe studia? Czy może dostanę już dwie te renty znów gdy otrzymam całkowitą niezdolność znów? czy może też będę miał prawo do tych dwóch rent nawet wtedy gdy nie będę studentem?
wiwan / 2014-08-25 13:40
Uściślijmy- jest możliwy zbieg prawa do DWU tych świadczeń, ale kwotowo wypłata stanowi w takiej sytuacji niekoniecznie wynosi prostą sumę obu świadczeń, bo jest tu limit taki, aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy - czyli obecnie 2 x 844,45 zł = 1688,90 zł brutto.

Co do samego prawa do świadczeń, a raczej jego utrzymania:

- r. socjalna wymaga posiadania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy. Kwestia edukacji, studiów jest i będzie tu już bez znaczenia.
- r. rodzinna w tym wieku wymaga owej całkowitej niezdolności, kwestia studiów bez wpływu.

Zatem kwestia nauki/studiów jest już w Twoim przypadku bez wpływu na prawo do każdej z tych rent z osobna, w zbiegu, czy dla ich wysokości.
Konrad123 / 193.227.116.* / 2014-08-04 11:23
Witam mam takie pytanie a mianowicie mam rentę po zmarłym tacie, skończyłem gimnazjum i chcialbym kontynuować naukę w szkole zaocznej czy dalej będzie mi przysługiwać renta ?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-08-04 12:32
Tak. To, że szkoła będzie w trybie innym niż dzienny nie ma znaczenia.

By nie utracić renty za wrzesień należy dotrzymać wrześniowego terminu dostarczenia zaświadczenia o rozpoczęciu nauki z owej szkoły.
Konrad123 / 193.227.116.* / 2014-08-04 19:42
A czy ma znaczenie to ze to jest szkola zaoczna weekendowa? I czy ma znaczenie to ze mam 17 lat.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-08-04 21:06
Napisałem- tryb szkoły- zaoczna, dzienna, wieczorowa, korespondencyjna nie ma znaczenia.

Dla kwestii r. rodzinnej dziecka znaczenie ma wiek lat 16 i potem dopiero 25, no chyba że ma orzeczenie o niezdolności do pracy.

Ma znaczenie jeszcze wiek 18 lat, ale dla prawa jego rodzica do renty rodzinnej (czyli dla wdowy/wdowca).
Konrad123 / 193.227.116.* / 2014-08-04 21:58
A czy mógłbyś mi wytłumaczyć to prawo dla rodzica ?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-08-05 09:11
Wdowiec/wdowa ma prawo do r. rodzinnej:
- od razu, jeśli w chwili śmierci żony/męża ma min. 50 lat
- jeśli ma mniej- uzyskuje prawo dopiero wraz z 50 urodzinami, o ile nastąpią one do 5 lat od śmierci- czyli jeśli w dniu śmierci męża/żony mają min. 45 lat.

Jeśli jednak wychowują dziecko do r. rodzinnej uprawnionej- to mają to prawo bez względu na wiek.

Za wychowywanie uznaje się sytuację, gdy dziecko ma do 18 lat lub do dnia jego wstąpienia w związek małżeński przed 18 urodzinami (czasem za zgoda sądu rodzinnego się to dzieje).

Jak widać prawo do renty rodzinnej wdowy/wdowca w pewnym wieku może pojawiać się i zanikać kilka razy nawet (jeśli jest np. dwoje dzieci w wieku różniącym się o 1-2 lata). Tak samo też może się zmieniać liczba uprawnionych do renty w takiej rodzinie.


Całą powyższą sytuację zmienia to, jeśli wdowa/wdowiec ma lub uzyskuje orzeczenie o swojej niezdolności do pracy. Tak samo niezdolność dziecka do pracy pozwala na uzyskanie renty bez względu na wiek czy warunek nauki.
Konrad 123 / 193.227.116.* / 2014-08-05 09:52
Dzięki za pomoc.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Konrad123 / 193.227.116.* / 2014-08-04 19:37
Dziekuje za pomoc, bo bylem w zus i wprowadzili mnie w błąd.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-08-05 10:31
Czym wprowadzili ? Jaka była kwestia i odpowiedź Zakładu ?
endrju22 / 83.31.196.* / 2014-07-22 12:41
Witam. Mam 22 lata i od roku pracuję , mój tata zmarł dwa dni temu , czy jeśli będę nadal pracował i zacznę teraz studia zaoczne to będzie mi przysługiwać renta? ( zarabiam najniższą krajową)
wiwan / 2014-07-22 22:08
Tak. Podejmując naukę/studia spełnisz warunek uzyskania renty rodzinnej, a wynagrodzenie z etatu nie spowoduje zmniejszania wypłaty świadczenia- bo jest niższa od 70% przeciętnego wynagrodzenia krajowego.

O ILE ojciec spełnił "po swojej stronie" w dniu śmierci warunki uzyskania renty rodzinnej po nim.
Tj. najogólniej - miał już swoją emeryturę lub rentę z tyt. niezdolności do pracy, albo spełnił warunki wiekowo-stażowe wymagane do uzyskania renty z tyt. niezdolności do pracy.
małaga / 178.42.44.* / 2014-07-16 21:56
Witam.
Obecnie zakończyłam studia magisterskie. Zamierzam od września pójść do 2 letniej szkoły policealnej. Będąc na drugim roku w tej szkole skończę 25 lat (nauka zaczyna się we wrześniu, a ja kończe 25 lat w grudniu), wiec moje pytanie brzmi, czy będzie mi przysługiwała renta do końca tego drugiego roku, czy tylko do ukończenia 25 r.ż?
I drugie pytanie - czy jeśli pójdę do zaocznej szkoły, to ma znaczenie dla pobierania renty?
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
wiwan / 2014-07-21 15:02
Prawo do renty tylko do miesiąca (włącznie) ukończenia 25 lat. Przedłużanie poza ten okres, do końca roku- dotyczy roku akademickiego i tylko studiów wyższych. Nie ma zastosowania więc do szkoły policealnej.

Tryb zaoczny nie ma znaczenia.

Zwracam uwagę na obowiązek poinformowania ZUS o zakończeniu studiów.
małaga / 89.230.74.* / 2014-07-23 15:15
Dziękuję za odpowiedź.
ela_k18 / 2014-07-09 08:56
Pytanie? Mam 46 lat skonczone w styczniu,moj maz zmarl w lipcu tego roku czy przysluguje mi renta rodzinna.Nadmieniam, ze nie pracuje.
wiwan / 2014-07-10 14:24
Nic nie wspomina Pani o niepełnoletnich Waszych dzieciach - zatem prawo do renty uzyska Pani dopiero w wieku 50 lat, bo spełni się warunek jej uzyskania przez wdowę z art.70, ust. 2 Ustawy emerytalnej.

Inaczej byłoby gdyby uzyskała Pani orzeczenie o niezdolności do pracy....
Anna30 / 77.254.243.* / 2014-07-04 08:30
Witam. Pobierałam rentę rodzinną od stycznia 2006 r., w lipcu 2006 r. wyszłam za mąż- mąż posiadał grunt rolny powyżej 1ha, wydzierżawił 0,3 ha- umowa dzierżawy na 10 lat do 2016 r. Rentę pobierałam do czasu zakończenia nauki- do 2009 r. Aktualnie pani która dzierżawi grunt chce wypowiedzieć umowę. Czy może to mieć jakiś wpływ na pobraną wcześniej rentę- czy może dojść do takiej sytuacji że będę musiała zwracać rentę od 2006 i ewentualnie jakąś karę płacić? Czy po zerwaniu umowy dzierżawy muszę ten fakt zgłaszać do krus? (aktualnie nie mam nic wspólnego z krus, pracuję i podlegam pod zus)
wiwan / 2014-07-04 11:54
Wstecznie to niczego nie zmieni. Moim zdaniem fakt zakończenia dzierżawy należy do KRUS zgłosić- bo wpływa to na kwestię ubezpieczenia KRUS męża- bo domyślna z ustawy dz. rolnicza znów będzie prowadzona na areale skutkującym obowiązkowym ub. rolniczym. A na Pani obowiązek będzie wpływać z chwilą zakończenia aktualnie trwającego podlegania ZUS (np. na skutek utraty pracy).
Łukasz962 / 31.61.138.* / 2014-07-03 23:40
mam jeszcze jedno pytanie Czy za nienależnie pobrana rentę naliczane są odsetki. Jeżeli tak to jakie?
wiwan / 2014-07-04 11:25
Tak. Wynika to z art. 84 Ustawy o systemie ub. społecznych.
Są to odsetki ustawowe- obecnie 13% w skali roku:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/wskazniki/odsetki-ustawowe/

(druga tabela).

łatwiej stosować kalkulator:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/kalkulatory/odsetek/

(opcja gospodarcze)
Łukasz962 / 31.61.138.* / 2014-07-03 17:44
Witam mam pytanie odnośnie renty czy jezeli renta rodzinna była dzielona pomiędzy mnie i brata i jedna ze stron pobierała rentę nienależnie to czy drugiej stronie należy sie wyrównanie kwoty
wiwan / 2014-07-03 22:03
Z ZUS- nie. Można tego dochodzić w procesie cywilnym od...brata.

Orzecznictwo (np. wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 18.08.2010r., w sprawie o sygn. akt III AUa 476/10, Sąd Okręgowy w Ostrołęce III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 13 marca 2014r. Sygn. akt: III U 1707/13) jest tu takie, że stwierdzenia nienależnego pobrania renty za jakiś okres przez jednego z kilku uprawnionych NIE prowadzi do wstecznego innego podziału renty, tj. na uprawnionych rzeczywiście w tym okresie. Zatem brat zwraca ZUS-owi, ale Ty nic wstecznie na tym nie zyskujesz. Nowy podział następuje od miesiąca w którym ZUS wydaje decyzję o nienależności świadczenia.

Podstawa- art. 73, 74, 133 i 138 Ustawy emerytalnej.

Jak widać też zwrot w takim przypadku dotyczy 1/2 z 90% świadczenia zmarłego, a nie tylko 5% wynikających z różnicy 90% i 85% ( dla jednego uprawnionego ).
weltes / 2014-07-01 21:33
pytanie czy jeśli mam rente rodzinną czy bd miał prawo do statusu osoby bezrobotnej/zasiłku dla bezrobotnych
wiwan / 2014-07-01 22:15
Status bezrobotnego jest możliwy, jeśli renta nie przekracza 1/2 płacy minimalnej, czyli w 2014 limit ten wynosi 840 zł.
Chodzi o kwotę brutto.

Powyższe z art. 2, ust. 1, pkt 2, ppkt. c Ustawy o promocji zatrudnienia.

Zasiłek dla bezrobotnych poza statusem bezrobotnego wymaga spełnienia innych warunków.
justyna55 / 2014-07-01 10:53
Witam,
Mam 22 lata i otrzymuję rentę po zmarłej matce wraz z bratem. Moje pytanie jest takie: czy mogę zrzec się swojej części renty, aby mój brat mógł otrzymywać całą kwotę?
wiwan / 2014-07-01 12:36
TAK. Formalnie jest to wniosek o wykluczenie z kręgu uprawnionych do świadczenia na podstawie art. 107a Ustawy emerytalnej. Nie ma gotowego formularza.
Zakład wyda decyzję, renta zostanie ustalona tylko "na brata".
Wniosek jest odwracalny, tj. za jakiś czas, o ile nadal będziesz spełniać warunek uzyskania r. rodzinnej- kontynuacja nauki/studiów, wiek do 25 lat zasadniczo- można złożyć wniosek o ponowne ustalenia prawa dla Ciebie do renty.

Uwaga rachunkowa. Kwota brutto dla brata nie wyniesie tyle, ile suma obecnych waszych kwot brutto.

Chodzi o to, że jedna osoba uprawniona uzyskuje rentę w kwocie 85%, a dwie łącznie w kwocie 90% świadczenia zmarłego. Zatem brat uzyska o tę 1/18 mniej.
justyna55 / 2014-08-11 16:29
Jeszcze jedno mam pytanie, jeśli przerwę naukę czy moja część renty automatycznie przejdzie na brata?
phi 715 / 31.6.175.* / 2014-08-12 09:33
w przypadku moich znajomych bliźniaczek renta rodzinna nie przeszła AUTOMATYCZNIE....ZUS rządał zgłoszenia osoby która chciała pobierać to 85%....lepiej się dopytaj u źródła...czyli ZUS
phi 715 / 31.6.175.* / 2014-08-12 09:36
przepraszam to nie rząd żądał ani dał tylko ZUS...;)
wiwan / 2014-08-12 10:11
W przypadku 'justyny55' sytuacja wyjściowa jest taka, że są już dwie osoby uprawnione do r. rodzinnej, pobierają rentę, a następnie jedna z nich albo składa wniosek o wykluczenia, albo traci prawo na skutek zaprzestania nauki.

W przypadku bliźniaczek musiała być sytuacja, w której przed zaprzestaniem nauki przez rencistkę, jej siostra już wcześniej prawa do renty nie miała- na skutek tego, że je utraciła albo nigdy o nie nie wystąpiła.
phi715 / 31.6.175.* / 2014-08-12 15:08
Masz rację"wiwan" ,tak było-chylę czoła i pozdrawiam :)
wiwan / 2014-08-12 09:16
Tak, ale:
- jak już napisałem nie będzie to dokładnie kwotowo ta sama część
- zmiana w podziale od wydania decyzji przez Zakład- a ta na skutek zawiadomienia przez rencistę o utracie uprawnienia, do czego jest zresztą uprawniony, lub ustalenia tego przez ZUS.

Ale tak, czy inaczej w sytuacji utraty uprawnienia np. na skutek przerwania edukacji nie ma konieczności składania wniosku o nowy podział renty.

Powyższe z art.107a ustawy emerytalnej.

Najnowsze wpisy