Forum Forum emerytalneInne

Komu przysługuje renta rodzinna

Komu przysługuje renta rodzinna

Money.pl / 2008-08-27 20:18
Komentarze do wiadomości: Komu przysługuje renta rodzinna.
Wyświetlaj:
Ewa223 / 88.199.63.* / 2014-05-30 15:20
Dziekuje za informacje.Prawo do renty mam,a szkola ta to studium roczne wiec czy wtedy tez do konca roku bedzie mi przysługiwac?
wiwan / 2014-05-30 21:55
NIE. Przedłużanie ponad 25 rok życia dotyczy zgodnie z art. 68, ust. 2 Ustawy emerytalnej jedynie ostatniego roku STUDIÓW wyższych.
Ewa223 / 88.199.63.* / 2014-05-30 13:22
Witam,3 grudnia 2014 kończę 25 lat.Od września chciałam sie zapisać na roczny kierunek czy dostanę rente do grudnia?
wiwan / 2014-05-30 13:57
Rozumiem, że inne okoliczności uzyskania/posiadania prawa do renty istnieją.

Tak, prawo do renty będzie do grudnia. Jeśli ów roczny kierunek to studia*(dość egzotyczne) to w związku z tym, że ów pierwszy rok na którym ukończysz 25 lat będzie jednocześnie ich ostatnim rokiem- renta należna będzie dłużej- do końca roku akademickiego.

* nie dotyczy studiów podyplomowych/doktoranckich.
Anna105 / 83.8.217.* / 2014-05-30 12:16
Witam,
Mam 23 lata i studiuję. W kwietniu tego roku zmarł mój tato. Należy mi się renta rodzinna, którą już otrzymałam. Jednak w decyzji jest napisane, żeby zgłosić się z orzeczeniem sądu o podziale ziemi, bo osobie pełnoletniej posiadającej gospodarstwo rolne nie przysługuje renta.
Orzeczenie z sądu już przyszło i zgodnie z prawem należę do gospodarstwa
Nie wiem co dalej czy wystarczy sporządzić jakąś umowę dzierżawną czy coś innego....
wiwan / 2014-05-30 12:45
Czyli chodzi o rolniczą rentę rodzinną z KRUS, ojciec był w ubezpieczeniu rolniczym jako rolnik, małżonek rolniczki lub domownik...

Nie jest tak, że nie przysługuje renta. Prawo do renty jest, ale chodzi o kwestię jej wysokości.
Składa się ona bowiem z części składkowej oraz części uzupełniającej.
Wypłata tej drugiej zostaje zawieszona, jeśli rencista nie zaprzestał/prowadzi dz. rolniczą.

A zgodnie z ustawą uznaje się, że prowadzi jeśli jest właścicielem/posiadaczem w rozumieniu ustawy o podatku rolnym.
Orzeczenie z sądu dokumentuje owo posiadanie i jest podstawą dla KRUS ww zawieszenia.

By mieć wypłacaną rentę, należy rzeczywiście albo ziemię sprzedać, darować albo wydzierżawić na min. 10 lat (umowa pisemna zarejestrowana) komuś, kto NIE jest
a) małżonkiem rencisty,
b) jego zstępnym lub pasierbem,
c) osobą pozostającą z rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym,
d) małżonkiem osoby, o której mowa w lit. b lub c;

lub przeznaczyć na zalesienie.

Szczęśliwie na te "ruchy" ma Pani rok od nabycia spadku, bo nabyła gospodarstwo w drodze dziedziczenia ( no chyba, że już wcześniej miała Pani jakiś w nim udział we własności.

Powyższe wynika z art. 32 w nawiązaniu do art. 28 Ustawy o ub. społecznym rolników.
Anna105 / 83.8.217.* / 2014-05-30 13:10
Dziękuję serdecznie za szybką odpowiedź
Pozdrawiam
renta wyjatkowa / 188.216.178.* / 2014-05-27 23:16
po smierci meza dzieci dostaly rente wyjatkowa,ja nie pracowalam, bylam tylko zatrudniona przez 1,5 , totez nie mam zadnego ubezpieczenia, i skladek zus , teraz wwieku 54 lat nie msm mozliwosci na prace, do tej pory nikt nie chcial mnie zatrudnic, pracowalam na czarno- czasami ,moj syn ostatni rok co otrzymije rente, po ttym nie mamy zadnych srodkow materialnych czy w tym przypadku moge otrzymac rente po mezu
wiwan / 2014-05-28 00:05
5 godzin temu przecież uzyskała Pani odpowiedź w tym wątku.
Hegemon72 / 88.156.25.* / 2014-05-27 20:25
Może ktoś się orientuje. Mam 42 lata i od 13 lat jestem na pierwszej grupie inwalidzkiej. Oboje rodzice nie żyją, czy mam prawo do dodatku dla sieroty zupełnej?
Hegemon72 / 88.156.25.* / 2014-05-27 21:40
Dziękuję za odpowiedź. Niestety jestem na rencie inwalidzkiej.
wiwan / 2014-05-27 20:33
To zależy od tego, czy obecnie jest Pan na rencie z tyt. niezdolności do pracy, czy na rencie rodzinnej po którymś z rodziców.

Dodatek d.s.z jest dodatkiem do r. rodzinnej jedynie
renta w drodze wyjatku / 188.216.178.* / 2014-05-27 15:19
po mezu dzieci dostaly rente rodzinna w drodze wyjatko,ja mialam wtedy 33 lat, dzis mam 54 od chwili smierci meza pracowalam tylko 2 lata. czy moge ubiegac sie o ta rente. dziekuje bardzo za odpowiec.
wiwan / 2014-05-27 18:24
Ja rozumiem dzieci były nieletnie, a więc to zmarły "po swojej stronie" tj. stażem ubezpieczeniowym i tym kiedy śmierć przypadła nie spełnił warunków uzyskania hipotetycznej renty z tyt. niezdolności do pracy, a w rodzinie nie było niezbędnych środków utrzymania.

Jak rozumiem też w związku z wiekiem, zakończeniem szkół/studiów dzieci już prawa do renty nie mają.

To, że uzyskaliście Państwo wtedy rentę w tym trybie nie powoduje automatycznie przeniesienia tego prawa na Panią.
Ponownie należy złożyć wniosek o rentę. Ponownie decyzja będzie odmowna - bo zmarły miał zbyt mały staż lub śmierć przypadła po ponad 18 mc od ostatniego ubezpieczenia emerytalno-rentowego. I dopiero można wnioskować o rentę w drodze wyjątku. Ponownie dojdzie też do rozpatrzenia, czy obecnie znów zachodzi okoliczność :
- braku niezbędnych środków utrzymania oraz
- braku możliwości zarobkowania przez Panią ze względu na całkowitą niezdolność do pracy
Ola91 / 89.230.8.* / 2014-05-26 22:26
Mama w chwila śmierci taty miała ukończone 45 lat ur.8.8.1965r.Tato zmarł 17 10 2010r był na rencie.Czy będzie mieć prawo do renty po nim jak ja skończę studiować.
wiwan / 2014-05-26 23:21
Twoje studia są bez związku z prawem mamy do r. rodzinnej. Są w związku z jej wysokością, bo może być okres gdy do renty będziecie uprawnione obie, a wtedy renta łącznie będzie wynosić 90% świadczenia ojca, zamiast obecnych 85% (jak rozumiem obecnie jesteś jedyną uprawnioną), ale będzie dzielona na Was dwie.

Tak. Na pewno wraz z 50 urodzinami mama uzyska prawo do r. rodzinnej.
Barbara 1005 / 31.61.42.* / 2014-05-22 20:55
Witam !!Jestem rozwiedziona z wyłącznej winy byłego męża i płaci mi alimenty w wysokości 1500 zł. Mam 64 lata a były mąż 66 lat. Ożenił się ponownie i w razie jego śmierci czy będzie mi i jego obecnej żonie przysługiwała renta i w jakiej kwocie . Pozdrawiam Barbara.
wiwan / 2014-05-23 10:27
Jeśli owe alimenty są wynikiem ugody sądowej lub zasądzone przez sąd i będą nadal należne w dniu jego śmierci- to spełni Pani 'po swojej' stronie warunek uzyskania renty rodzinnej po nim. Będzie to prawo niezależne od ewentualnego prawa obecnej żony-przyszłej wdowy.

Kwestią otwartą jest to, czy w chwili swej śmierci były mąż spełni swoje warunki ubezpieczeniowe- tj. czy będzie na swojej emeryturze, rencie lub czy spełni warunki uzyskania hipotetycznej renty z tyt. niezdolności do pracy.

Tak samo otwartą kwestią (bo mało danych) czy obecna żona uzyska prawo. Jeśli będzie miała już 50 lat i będą we wspólności małżeńskiej- to zdecydowanie tak.

Renta wyniesie wtedy (dwie osoby uprawnione) 90% świadczenia zmarłego (pobieranego lub hipotetycznego) bez dodatków, jeśli jakieś będzie wtedy pobierać.
Zatem dla Pani 45%. To kwota brutto. Renta podlega PIT i s. zdrowotnej.

O kwestii zbiegu renty rodzinnej i własnej emerytury Pani wie ?
natala494 / 83.4.208.* / 2014-05-13 18:41
Witam .Mam 16 lat i pobieram rente rodzinna po zmarłej mamie ale urodziłam dziecko i wkrótce biore slub cywilny czy przysługuje mi nadal renta rodzinna ?
wiwan / 2014-05-13 22:53
Twoje zamążpójście i macierzyństwo są BEZ wpływu na Twoje prawo do renty, o ile oczywiście będziesz kontynuować naukę/potem studia- bo taki jest warunek po 16 roku życia.

Natomiast zdecydowanie Twoje zamążpójście wpływa na prawo do renty rodzinnej Twojego ojca/wdowca po zmarłej jeśli dotąd Cię wychowywał. Chodzi o to, że wychodząc za mąż przestajesz być formalnie wychowywana przez ojca, czyli dochodzi do pozornego przyspieszenia pełnoletności. A ojciec przestanie być uprawnionym do renty, jako osoba wychowująca dziecko do renty uprawnione.
ewi506 / 2014-04-28 21:03
Witam. Pobieram rentę rodzinną po rodzicach, otrzymuje rentę ponieważ kontynuuję naukę chciałabym pójść do pracy tylko boję się że z powodu pójścia do pracy odbiorą mi rentę ponieważ mam inne dochody... I chciałam zapytać do jakiego wieku będę pobierać rentę jeśli wciąż będę kontynuowała naukę.? Z góry dziekuję za odpowiedz. Pozdrawiam.
wiwan / 2014-05-09 16:47
Mylisz dwie właściwie niezależne kwestie.
1. PRAWO do r. rodzinnej- czy z pracą, czy bez trwa dla dorosłego dziecka (nie posiadającego orzeczenia o niezdolności do pracy) o ile się ono uczy/studiuje do ukończenia 25 lat. Jeśli owe 25 urodziny przypadną na ostatnim roku studiów- prawo wydłuża się do końca owego roku akademickiego.
Zatem na utratę prawa do renty wpłynie przerwanie zakończenie nauki lub uzyskanie ww wieku w zależności co nastąpi wcześniej.
2.WYPŁATA świadczenia- uzyskiwanie dochodu (np. z etatu), który podlega* ub. społecznym- jeśli przekracza limity wysokości powoduje zmniejszenie lub całkowite zawieszenie wypłaty. Te progi to 70 i 130 % przeciętnego wynagrodzenia, więc obecnie bez jakiegokolwiek uszczerbku na wysokości renty możesz dorabiać 2676,40 zł brutto/mc .

*Zwracam uwagę, że zlecenie ucznia/studenta w wieku do 26 lat ubezpieczeniom tym nie podlega, więc na zleceniu można dorabiać dowolnie.
ZUS Renty Rodzinne / 151.228.40.* / 2014-04-23 10:38
Wczerwcu minie rok jak odmówił ZUSrenty rodzinnej po zmarlym ojcu. Jestem sama na zasilku chorobowym w angli z racji choroby juz dwa lata. Niestarcza mi na pogodzenie wszystkich wydatków na uczace się dzieci. Co mogę zrobić.czy mam szanse na odwolanie sie od tej decyzji do sadu czy moze powinnam żądać alimentów od zmarlego rodzicow.proszę o pomoc.i odpowiedz na maila:(elzbietawasilewska250812@gmail.com).potrzebuję pomocy znajomi radzą zlozyc sprawę do sadu. Odmówiono mi tej renty z powodu że ZuS nie chcial skompletować zmarlego lat pracy przed 1990rokiem . Nierozumi przecież to wszystko muszą mieć w systemie każdą odprowadzona skladke kazdy przepracowany rok. Proszę mi pomóc. Odzial który odmowil mieści się w Giżycku. E.Wasilewska
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-04-23 11:08
1. Na odwołanie się do sądu był 1 miesiąc od otrzymania decyzji, informacja taka jest w owej decyzji odmownej. By więc w ogóle z Zakładem się sądzić należy ponownie złożyć wniosek o rentę i od ponownej decyzji odmownej w ww terminie się odwołać. Co oczywiście ma sens, jeśli są/będą podstawy.

2. Co do alimentów od dziadków się nie wypowiadam, to kwestia pozaubezpieczeniowa.

3. ZUS tylko w nielicznych przypadkach (np. osób prowadzących DG) ma informację o składkach sprzed 1999 r., bo dopiero po 1998 zaprowadzono indywidualne konta dla każdego ubezpieczonego. Wcześniej składka (a jeszcze wcześniej podatko-składka) była odprowadzana przez danego płatnika (np. zakład pracy) hurtem za wszystkich ubezpieczonych. Po prostu był to odpis z funduszu płac- czyli określony % z kwoty, jaką np. w styczniu 1986 w danym zakładzie wypłacono łącznie wszystkim pracownikom od dyrektora po sprzątaczkę.
Stąd przy wniosku o świadczenie niezbędne są dokumenty poświadczające okres ubezpieczenia oraz owe zarobki, by wstecznie ustalić wysokość indywidualnego wkładu ubezpieczonego do ZUS.

Dodatkowo r. rodzinna jest z ub. rentowego, a tej składki nie ewidencjonuje się i obecnie.

4. Zwracam uwagę, że niekonieczne jest udokumentowanie całej historii ubezpieczeniowej, wystarczy taka, która pozwala spełnić wymogi minimalne do uzyskania świadczenia- lepsze świadczenie zaniżone z powodu braku części dokumentów niż żadne.

5. Zatem musi Pani wydobyć jakąś dokumentację. Nie pisze nic Pani o matce/wdowie, innym (np. przyrodnim rodzeństwie). Jeśli osoby takie istnieją- jest prawdopodobne, że jako zamieszkałe w kraju owe dokument złożyły i być może renta jest już komuś wypłacana. Wtedy wystarczyłby wniosek bez ww dokumentacji- o podział renty, tj. uwzględnienie Pani w kręgu uprawnionych.

Choćby po to jest wskazany ponowny kontakt z ZUS, w celu ustalenia, czy ktoś w międzyczasie wniosek o rentę po zmarłym złożył.
Magda 1000 / 2014-04-22 13:47
Witam.

Od kilku miesięcy otrzymuję rentę rodzinną po zmarłej mamie. Kończę teraz studia licencjackie i żeby dalej być uprawnioną do otrzymywania renty muszę kontynuować naukę. Chciałabym podjąć naukę za granicą i chciałabym się dowiedzieć, czy renta to obejmuje? Jeżeli tak, to czy musi to być uczelnia publiczna, czy też może być to szkoła prywatna?
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.
wiwan / 2014-04-22 14:08
Ustawa emerytalna (art. 68) NIE różnicuje pod tym względem szkół na krajowe i zagraniczne. Może być więc zagraniczna, i tak jak w przypadku szkół polskich- nieważne czy publiczna, czy tryb stacjonarny.

Byle było odpowiednie tego udokumentowanie. Oznacza to m.in. wymóg tłumaczenia przysięgłego zaświadczeń ze szkoły.
weltes / 83.27.236.* / 2014-04-16 19:20
Witam moj tato zmarł rok temu pobierał rente jeśli trzy lata nie chodze do szkoły a zaczne uczęszczać do zaocznej czy przyznają mi rente dodam że mam niecałe 22 lata i pracuje (najniższa krajowa)
wiwan / 2014-04-16 22:29
Tak. To, że przez kilka lat nie spełniałeś warunków uzyskania prawa do renty nie sprawia, że prawo do niej się przedawnia, z chwilą ich spełnienia można składać wniosek o świadczenie.

Przy płacy minimalnej z jednoczesnego etatu nie będzie też zmniejszenia r. rodzinnej, bo następuje to dopiero po przekroczeniu progu 70% przeciętnego wynagrodzenia, co obecnie (marzec-maj) oznacza 2676,40 zł brutto/mc.
beata sowa / 62.141.216.* / 2014-04-03 20:04
Witam,

14 lutego 2013r. zmarł mój mąż. Ja urodziłam się 4 czerwca 1970r. a nasza córka - 13 czerwca 1995. Córka uczy się i pobiera rentę rodzinną. Kilka razy słyszałam, że w momencie kiedy przestanie się uczyć (studiować) tzn. w wieku 25 lat, istnieje możliwość przejęcia przeze mnie - matki/wdowy, pobieranej przez córkę renty.
Proszę o informację jaki przepis reguluje tę sprawę.
Dziękuję i pozdrawiam.
Beata
wiwan / 2014-04-03 21:39
Przez krótki okres tj. luty 2013- czerwiec 2013 do renty poza córką była uprawniona i Pani, z tyt. wychowywania dziecka do r. rodzinnej uprawnionego.

By być ponownie uprawnioną do r. rodzinnej ( bez kwestii powstania u Pani niezdolności do pracy orzeczonej przez orzecznika ZUS ) musi spełnić Pani warunek uzyskania 50 lat nie później niż 5 lat od śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania córki uprawnionej do renty. Córka do swoich 18 urodzin była uprawniona do renty i nie wyszła wcześniej za mąż. To oznacza, że ww zaprzestanie nastąpiło wraz z jej 18 urodzinami.
Niestety ani 1 ani 2 warunku Pani nie spełni, jest Pani po prostu za młoda.

Tylko ewentualne powstanie u Pani niezdolności do pracy na ww zasadach- tj. nie później niż 5 lat od 18 urodzin córki wznowiłoby Pani prawo do r. rodzinnej.
Z wiadomych względów tego Pani nie życzę.

Podstawa - art. 70 USTAWY
z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
Iwona901 / 178.36.187.* / 2014-03-27 17:24
Witam,
Cyt."Wdowa nabywa również prawo do renty rodzinnej (...) od zaprzestania wychowywania dzieci uprawnionych do renty (tj. w ciągu 5 lat od ukończenia przez dzieci 18 roku życia). "
Moja mama skończyła 50 lat w marcu 2014, natomiast brat skończył 18 lat w styczniu 2009r, a więc różnica wynosi 5 lat i 2 miesiące. Czy te 5 lat liczy się rocznikowo, czy z dokładnością co do dnia?
wiwan / 2014-03-28 14:54
Co do dnia. Zaprzestanie wychowywania dziecka uprawnionego do renty rodzinnej nie zawsze oznacza datę jego 18 urodzin. Może to być również jego wstąpienie w związek małżeński przed 18 urodzinami albo zaprzestanie pobierania nauki po uzyskaniu lat 16 i nie wznowienie jej przed 18 urodzinami (brak niezdolności do pracy). Bo wtedy dziecko traci prawo do r. rodzinnej więc w dniu 18 urodzin już tym bardziej nie jest dzieckiem uprawnionym.

Najnowsze wpisy