Forum Forum emerytalneInne

Komu przysługuje renta rodzinna

Komu przysługuje renta rodzinna

Money.pl / 2008-08-27 20:18
Komentarze do wiadomości: Komu przysługuje renta rodzinna.
Wyświetlaj:
Boż / 46.175.40.* / 2014-03-19 23:21
Witam,
Mój brat jest upośledzony umysłowo, ma obecnie 23 lata i pobiera rentę socjalną. Wcześniej póki się uczył w szkole specjalnej, pobierał rentę rodzinną z KRUSu, razem z moim drugim bratem oraz ze mną. Obecnie tylko ja dostaję rentę rodzinną. Z tego co wyczytałam (w Internecie itd), skoro u brata powstała niezdolność do pracy przed 16 rokiem zycia (bo jest od urodzenia upośledzony), to rentę rodzinną mógłby nadal otrzymywać (razem z socjalną, tylko ten zbieg rent nie mógłby przekraczać odpowiednich wartości).
Moje pytanie jest następujące. Czy można teraz wystąpić do KRUSu o rentę rodzinną dla brata? (skoro już brat zaprzestał jej pobierania)
wiwan / 2014-03-28 14:48
Tak. Jako osoba całkowicie niezdolna do pracy spełnia warunek jej uzyskania bez względu na wiek i warunek nauki/studiowania. Jest to uprawnienie więc dożywotnie, albo do "odzyskania" zdolności do pracy.

Tyle, że kwotowo niewiele to zwiększy łącznie rentę dla Was z KRUS, bo jedynie o 5% lub 5,5% jeśli zmarły miał wypadek przy pracy rolniczej lub chorobę zawodową rolniczą.
IV1990 / 158.75.83.* / 2014-03-09 19:30
Witam, urodziłam się 31.08.1990 pobieram w krus-ie rentę rodzinną. Uczęszczałam do technikum (4 lata), póżniej studia, obecnie powinnam być na I roku II stopnia (lub IVroku) ale zachorowałam i musiałam zrobić roczną przerwę. Rentę otrzymuje się do 25.r a wtedy będę na I roku II st, do końca zabraknie mi tylko 1 roku. ponieważ urodziłam się w sierpniu a rok akademicki kończy się 30 września to co teraz mam robić? Bo co z tego że przedłużą mi na miesiąc jak nie będę mogła studiować dalej, czy jest szansa na dalsze przedłużenie?
wiwan / 2014-03-10 12:41
Co do zasady- nie, bo przedłużenie prawa do renty poza 25 urodziny dotyczy sytuacji uzyskania tego wieku na ostatnim roku studiów. Tu takowa nie zachodzi.

Ale jest szereg wyroków, w indywidualnych sprawach, takie prawo dających- poprzez stwierdzenie, że jeśli zdanie wszystkich egzaminów i uzyskanie wpisu na ostatni rok nastąpi przed 25 urodzinami- to uznaje się, że jednak ma tu miejsce ukończenia 25 lat na ostatnim roku, mimo że jest to przed 1 października.

Np.

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/wyrok;sn;izba;pracy;ubezpieczen;spolecznych;i;spraw;publicznych,ia,ii,uk,15,07,8379,orzeczenie.html

Zatem po prostu warto zawalczyć i w takiej sytuacji od decyzji wstrzymującej rentę się odwołać.
milena.g / 95.41.140.* / 2014-02-23 19:55
mam pytanie gdy pobieram rente rodzinna po zmarlej mamie w wysokosci ponad 700 zl poniewaz zaocznie sie ucze i znajde prace to nadal bede dostawala rente? czy jest jakis prog miesiecznego dochodu..?
wiwan / 2014-02-24 11:12
Tak- jest kwestia zmniejszania lub całkowitego zawieszania wypłaty r. rodzinnej na skutek uzyskiwania przez rencistę innych przychodów podlegających ub. społecznym.

Są dwa progi - 70% i 130% przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni kwartał w kraju ogłaszanego przez GUS co 3 miesiące. Przekroczenie pierwszego powoduje zmniejszenie, drugiego- zawieszenie.

Obecnie (grudzień 2013- luty 2014) jest to odpowiednio 2556,20 zł i 4747,30 zł brutto/mc.

Na decyzji rentowej jest pouczenie o obowiązku zgłaszania tych dodatkowych przychodów. Najpierw na zasadzie zamiaru ich uzyskiwania (spodziewana data i wysokość), a po roku kalendarzowym (do końca lutego) szczegółowego rozliczenia z ZUS- przychodów rzeczywiście uzyskanych.

Wynika to z art. 104 i 105 ustawy emerytalnej.

Ps. Czy jesteś jedyną do tej renty uprawnioną, czy też jest to renta dzielona np. z rodzeństwem ?
Paulina01234 / 79.163.241.* / 2014-02-22 21:23
Witam, jak wygląda sytuacja otrzymywania renty po zmianie nazwiska? Mam 21 lat, uczę się i w tym roku wychodzę za mąż czy dalej będę otrzymywała rentę rodzinną po ojcu?
wiwan / 2014-02-24 11:04
Zamążpójście jest bez wpływu na prawo do renty rodzinnej dziecka po zmarłym.

Jeśli poza rentą ma Pani jakiś dochód podlegający ZUS- aktualizacji danych personalnych dokonuje ów płatnik. Jeśli jest tylko renta- musi Pani dokonać tego sama w placówce Zakładu dokumentując tę zmianę danych- np. nowym dowodem osobistym, akt małżeństwa.
bartek727 / 92.55.217.* / 2014-02-18 12:06
Witam mam nadpłatę renty rodzinnej czy mogę pobierać rentę dalej jeżeli będe kontynuował nauke i jednocześnie spłacać rente w ratach. Jeżeli tak to w jaki sposób mam to zrobić ? Z góry dziękuje za odpowiedz
wiwan / 2014-02-18 12:58
Jak nadpłata, z jakiego tytułu i co mówi decyzja.

Co do zasady w przypadku wypłacenia świadczenia nienależnego i istnienia dalszego prawa do świadczenia Zakład sam to rozlicza, tj. wypłaca świadczenie bieżące częściowo* aż do rozliczenia zwrotu renty określonego w decyzji o nienależności pobranego świadczenia za dany okres.

* to jaka część może być potrącana wynika z art. 139 do 141 ustawy emerytalnej.

Czyli można potrącić nawet 50% renty, ale do wypłaty musi zostać min. 60 % renty minimalnej.
bartek727 / 92.55.217.* / 2014-02-18 13:23
czyli nie musze pisac żadnych podan do prezesa kasy? wystarczy ze wysle zaswiadczenie o kontynuacji nauki?
wiwan / 2014-02-18 13:57
A, czyli to renta z KRUS i decyzja została wydana w czasie, gdy renty jeszcze nie wznowiono. Zasady są takie same jak w ZUS.
Zaświadczenie o podjęciu nauki/pobieraniu nauki dołączasz do wniosku o wznowienie wypłaty renty. Wznowienie nastąpi od miesiąca złożenia wniosku i jednocześnie ruszą potrącenia w opisanych granicach.

Jeszcze kwestia terminu- jeśli w decyzji o zwrocie podano ostateczną datę zwrotu i będzie ona wcześniejsza niż możliwa data podjęcia nauki i tego udokumentowania zaświadczeniem- będzie moim zdaniem potrzebny wcześniej wniosek o odroczenie spłaty nienależnie pobranej renty z argumentem takim, że teraz gotówkowo Cię nie stać, a podjąłeś kroki (np. złożenie dokumentów do szkoły) by rentę odzyskać, a więc Kasa będzie miała z czego sobie potrącać.

Lepiej sprawę załatwiać osobiście, czasem chcą jakichś dodatkowych oświadczeń.
bartek727 / 92.55.217.* / 2014-02-18 14:48
dzięki wielkie. tak to renta z KRUS załatwie to osobiście decyzja została wydana wczoraj a jutro pójde po zaświadczenie
bartek727 / 92.55.217.* / 2014-02-18 13:20
decyzja o wstrzymaniu wyplaty i żadaniu zwrotu nienależnie pobranych swiadczen emerytalno rentowych z powodu zaprzestania nauki
Kaala12 / 82.145.221.* / 2014-02-12 11:14
Witam
Mam pytanie dotyczące renty moja mama zmarła 3 lata temu była ciężko chora mi przysługiwała renta , gdy nie korzystałam z niej gdy złożę teraz wszystkie papiery i gdyby mi ją przyznano dostanę jakiś procent zwrotu za te 3 lata?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-02-12 11:47
Nie, jeśli spełniasz warunki renty pobierania- renta będzie wypłacana poczynając od miesiąca w którym zostanie złożony wniosek. BEZ wyrównania wstecz.

Wyrównanie, ewentualne odsetki są należne gdy świadczenie nie jest wypłacane lub wypłacane w kwocie zaniżonej z winy ZUS.
kasiajarosz / 94.254.210.* / 2014-02-02 12:53
Witam. 5 lutego koncze 25 lat. Rente rodzinna dostane za caly miesiac, czy tylko za te piec dni?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-02-03 14:56
Za cały. Renty rodzinnej nie* dzieli się proporcjonalnie do liczby dni spełniania warunków jej pobierania. Wystarczy 1 dzień w miesiącu kalendarzowym by renta była należna.

Oczywiście mówimy o sytuacji gdy w tym miesiącu jednocześnie będziesz uczennicą/studentką.

*obliczenie proporcjonalne miałoby miejsce, gdyby dochodziło do zastąpienia renty rodzinnej innym świadczeniem- np. rentą z tyt. niezdolności do pracy.
k.drop / 213.158.222.* / 2014-01-27 21:47
Syn niepełnosprawny intelektualnie posiada rentę socjalną. Pytanie czy można się ubiegać o rentę rodzinną dla niego pomimo, że od śmierci jego ojca upłynęło trzy lata?
wiwan / 2014-01-28 13:48
Upływ czasu nie jest tu przeszkodą. Byłby w przypadku dziecka nie niezdolnego do pracy- bo takie ma ograniczenia wiekowe związane z pobieraniem nauki/studiowaniem - a więc z wiekiem traci prawo do r. rodzinnej.

W tym konkretnym przypadku prawo syna do r. rodzinnej zależy od tego, kiedy powstała jego niezdolność do pracy. Warunkiem uzyskania r. socjalnej było powstanie niezdolności do pracy, na skutek naruszenia sprawności organizmu, która musiała przypaść :
- przed ukończeniem 18. roku życia albo
- w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
Nie są to pojęcia tożsame. Z kolei dla prawa do r. rodzinnej konieczne jest powstanie niezdolności do pracy 1) do ukończenia 16 lat;
2) do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia.

Czyli warunki obu rent nieco się różnią.

Jeśli niezdolność powstała we wskazanym wyżej okresie- syn ma prawo do r. rodzinnej.
Szczęśliwie oba świadczenia można łączyć, ale z ograniczeniem kwotowym:

" Osobie uprawnionej do renty socjalnej zostanie przyznana renta rodzinna, której wysokość nie przekracza 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Łączna wysokość renty rodzinnej i renty socjalnej nie może przekraczać 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. W przypadku jednak, gdy łączna wysokość tych dwóch świadczeń przekracza 200% najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, obniżeniu podlega wysokość renty socjalnej. Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być jednak niższa niż 10% kwoty najniższej renty"
imaginexx / 178.43.101.* / 2014-01-25 20:45
Witam.
Mam pytanie odnośnie renty rodzinnej po zmarłym rodzicu.
Dostałam niedawno pewne pismo z KRUSu, które postanawia; że będę dostawać rentę do 28.02.2014r. ponieważ kończę w tym miesiącu 16 lat.
Moje pytanie brzmi: czy powinnam składać do KRUSu jakieś zaświadczenie o nauce w gimnazjum? Czy bez tego zaświadczenia zostanie wycofana moja renta rodzinna? Czy po decyzji kontynuowania nauki w liceum też będę musiała wybrać się do KRUSu z następnymi papierami?
Proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuję za wszystkie rady.
Pozdrawiam.
wiwan / 2014-01-27 13:38
Tak, będą konieczne kolejne zaświadczenia ze szkół, bo bez warunku pobierania nauki/studiowania renta rodzinna dla dziecka jest możliwa właśnie tylko do ukończenia 16 roku życia albo w przypadku gdybyś była całkowicie niezdolna do pracy.

Kolejne decyzje rentowe będą więc okresowe. A mimo to, gdybyś np. została skreślona z listy uczniów/studentów w tym czasie miałabyś obowiązek poinformowania o tym KRUS, a w efekcie renta byłaby wstrzymana od następnego miesiąca po skreśleniu. Kolejne wznowienie- znów na wniosek i nowe dokumenty poświadczające podjęcie nauki.

I tak maksymalnie do ukończenia 25 lat, lub nieco dłużej- do końca roku akademickiego na którym owe 25 urodziny przypadną, jeśli będzie on ostatnim rokiem (planowo) tych studiów.
kassi / 31.2.55.* / 2014-01-20 12:04
witam.. mam takie pytanko posiadam rente z krusu po tacie bo mi zmarł i się uczę,mam 18 lat i czy dostane zwrot podatku?
wiwan / 2014-01-20 12:14
A co to ma wspólnego z rentą jako taką. To kwestia stricte podatkowa. Zwrot i jego wysokość zależy od tego, czy poza rentą miałaś inne dochody w 2013 r. podlegające PIT, a jeśli tak- to czy ich płatnika poinformowałaś o tym, że rentę pobierasz.

Jeśli nie było takich dochodów, zwrot zależy od tego ile łącznie tej renty z KRUS dostałaś. Jeśli dochód był nie wyższy niż 3091 zł- będzie zwrot pobranych wszystkich zaliczek PIT od renty.
jarek7915 / 2014-01-18 15:35
Witam.

W maju 2014 roku będę miał 25 urodziny ( rocznik 89 ). Mam rentę do końca maja 2014 ponieważ się uczę w rocznej szkole policealnej, która właśnie w maju się kończy.
Moje pytanie brzmi : Czy jeśli zapisze się od września 2014 na inny(trwający rok - tzn. do maja 2015)kierunek, to czy należy mi się dalej renta ?
Dziękuję za odpowiedź.
wiwan / 2014-01-20 12:05
Nie, bo kwestia przedłużania prawa do renty poza 25 urodziny- do końca roku, dotyczy roku akademickiego, a więc studiów i to roku ostatniego i to tego, na którym owe urodziny przypadły.
Tu mówisz o szkole policealnej oraz o przerwaniu prawa do r. rodzinnej.
Ania....88 / 91.205.72.* / 2014-01-09 16:14
Witam,
Mój tata zmarł w 2004 roku miał prawo do renty, w związku z czym ja i mój brat nabyliśmy praw do renty rodzinnej (jednocześnie staliśmy się współwłaścicielami ziemi). W chwili śmierci taty miałam (16 lat a mój brat 13) cały czas się uczyliśmy ale mieszkaliśmy w domu z mamą która prowadziła dalej gospodarstwo. Moje pytanie brzmi czy w tym okresie kiedy się uczyliśmy i pobieraliśmy rentę rodzinną byliśmy jednocześnie zobowiązani do opłacania składek w KRUS? Jeżeli tak to z jakiego tytułu prawnego? Bardzo proszę o odpowiedź
wiwan / 2014-01-09 20:31
Nie, nie podlegaliście obowiązkowi rolniczego ub. społecznego (KRUS) właśnie z powodu posiadania prawa do r. rodzinnej. I nie ma znaczenia to, czy była ona z KRUS, czy z ZUS. Co więcej brat dodatkowo do 16 r. życia nie mógł być uznany za domownika, a więc podlegać temu ubezpieczeniu nawet gdyby renty nie miał.
Nawet gdy Ty, a potem brat wraz z pełnoletniością staliście się rolnikami w rozumieniu ustawy o KRUS, a nadal mieliście prawo do renty- zwalniało to Was z ub. rolniczego.

Powyższe z art. 6, pkt. 1 i pkt. 2, art. 7, ust. 1 oraz art. 16, ust. 3 USTAWY
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników
Ania....88 / 91.205.72.* / 2014-01-10 14:20
Bardzo dziękuję za pomoc:)
Pozdrawiam
Dariaaaaa / 2014-01-09 11:18
Witam,
Jestem mamą syna(19L.) uczącego się z orzeczeniem o niepełnosprawności, całkowicie niezdolnego do pracy z powodu niedowidzenia, obecnie jest na rencie z ZUS. Czy po mojej(62L.) śmierci lub ojca(79L.) jest możliwość pobierania dożywotniej emerytury po rodzicach? Z góry dziękuje za odpowiedz
wiwan / 2014-01-09 12:15
Syn będzie w takiej sytuacji uprawniony do r. rodzinnej po JEDNYM z rodziców, gdy nastąpi śmierć drugiego, będzie mógł wystąpić o zmianę renty rodzinnej już pobieranej na rentę rodzinną po drugim rodzicu. Co będzie miało oczywiście sens, jeśli drugi umierający rodzic będzie miał w dniu śmierci wyższe swoje świadczenie, lub gdy wszystko nastąpi przed jego (drugiego rodzica ) emeryturą - wyliczona hipotetyczna renta z tyt. całkowitej niezdolności do pracy będzie wyższa.

Oczywiście należy uwzględnić to, że jeśli uprawniona jest jedna osoba- to renta rodzinna stanowi 85% świadczenia, które pobierał zmarły ( bez wliczenia dodatków, jakie miał zmarły ) lub ww hipotetycznej renty z tyt. niezdolności do pracy.

Śmierć drugiego rodzica da dodatkowo synowi do jego renty rodzinnej dodatek dla sieroty zupełnej ( obecnie 382,50 zł ).


Dodatkowo znaczenie ma to, jaką rentę obecnie ma syn.
Jeśli jest to renta z tyt. niezdolności do pracy ( bo zdążył nabyć 1 rok stażu ubezpieczeniowego ) to przejście na rentę rodzinną wymaga rezygnacji z renty z tyt. niezdolności do pracy.
Jeśli jest to jednak renta socjalna można ją łączyć ( częściowo ) z renta rodzinną.

"Łączna wysokość renty rodzinnej i renty socjalnej nie może przekraczać 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. W przypadku jednak, gdy łączna wysokość tych dwóch świadczeń przekracza 200% najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, obniżeniu podlega wysokość renty socjalnej. Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być jednak niższa niż 10% kwoty najniższej renty"
Sabina23 / 2013-11-30 22:56
Witam, bardzo proszę o pomoc,mój tata zmarł w lutym 2012 roku,posiadał prawo do renty,ja od września 2013roku zapisałam się do policealnej i posiadam prawo do renty po tacie ale mam pytanie czy mimo tego iż się nie uczyłam po śmierci ojca tylko dopiero teraz mam prawo się starać o zwrot renty za ten okres? z góry dziękuje za odpowiedź,
wiwan / 2013-12-02 12:08
NIE, bo w tym czasie nie spełniałaś warunków uprawniających Cię do uzyskania prawa do r. rodzinnej z art. 68 ust. 1, pkt. 2 ustawy emerytalnej- czyli łącznie bycia w wieku 16- 25 lat ORAZ pobierania nauki.

Warunku drugiego w tym okresie nie spełniałaś, a nie piszesz nic o posiadaniu orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy, które z warunku pobierania nauki oraz wieku by Cię zwalniało.
Sabina23 / 2013-12-02 15:10
Nie nie posiadałam orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy,dopiero teraz podjęłam naukę,pytam dlatego bo znajoma mówiła żebym się dowiedziała czy jest możliwość takiego zwrotu ponieważ nieraz takie przypadki się zdarzają.
wiwan / 2013-12-02 17:22
Zdarzają się, gdy ubezpieczony spełnia warunki do uzyskania/otrzymywania świadczenia i dopełni wymogów np. terminowego złożenia wniosku- a na skutek BŁĘDU Zakładu świadczenia nie ma przyznanego lub ma wstrzymane. To, czy dzieje się to na skutek orzeczenia sądu czy na skutek wykrycia swego błędu przez zakład czy na skutek odwołania, które nie trafia do sądu pracy i ubezpieczeń- to już kwestia wtórna.
Sabina23 / 2013-12-02 19:23
No tak teraz już rozumiem znajoma po prostu miała taki przypadek i dlatego się dopytuję ale dziękuję bardzo za pomoc.
roza11435 / 89.74.78.* / 2013-11-25 14:22
od roku jestem rozwiedziona,otrzymuję od byłego męża alimenty -na mnie.mam nie wysoką rentę,czy po śmierci męża mogę liczyć na rentę rodzinną .mam 55 lat.
wiwan / 2013-11-25 15:06
TAK, o ile alimenty te już są, albo do jego śmierci będą oficjalne, tj. będą ustalone wyrokiem sądu rodzinnego lub będą wynikać z ugody sądowej.

Podstawa- art. 70, ust. 3 Ustawy emerytalnej.

Najnowsze wpisy