Forum Forum emerytalneInne

Komu przysługuje renta rodzinna

Komu przysługuje renta rodzinna

Money.pl / 2008-08-27 20:18
Komentarze do wiadomości: Komu przysługuje renta rodzinna.
Wyświetlaj:
ewel83 / 2013-11-23 23:37
witam,
pytanie w imieniu mamy: mama w chwili śmierci ojca w 2004 roku miala 42 lata, moja 21 letnia siostra pobiera po ojcu rente rodzinną z ZUS do dnia dzisiejszego ponieważ sie uczy (przedtem pobierałam ją ja przez kilka lat do chwili ukonczenia szkoly.) mam pytanie, czy w chwili ukonczenia szkoly przez siostrę moja mama bedzie miala prawo przejąc rentę po siostrze? czy jest mozliwośc np podziału renty po ojcu między mamą a siostrą?
wiwan / 2013-11-25 12:26
Czyli mama ma lat 51, i z opisu sytuacji wynika, że 50 lat mama osiągnęła ok 3 lat po uzyskaniu przez siostrę 18 lat. Spełnia zatem podstawowy warunek prawa do renty rodzinnej po mężu dożywotnio- bo wiek 50 lat uzyskała nie później niż 5 lat o zaprzestania wychowywania dziecka uprawnionego do renty rodzinnej po tym samym zmarłym- czyli z art. 70, ust. 2 Ustawy emerytalnej.

Wcześniej też, okresowo -do pełnoletności siostry miała takie prawo.

Może więc już teraz złożyć wniosek- wraz z siostrą będą dwiema uprawnionymi, renta sumarycznie wzrośnie o 1/17 i będzie dzielona na dwie jednakowe kwoty (brutto).
Może też zaczekać do zakończenia nauki przez siostrę i "przejąć" rentę w identycznej wysokości jak będzie ostatnia wypłacona siostrze.

Zawsze rencista rodzinny podlega jednak ograniczeniom kwotowym w dorabianiu- jeśli więc mama teraz pracuje, wykonuje zlecenie, prowadzi DG i przekracza próg dochodowy 70% przeciętnego wynagrodzenia to jej wniosek o rentę może być bez sensu finansowego dla rodziny, bo jej połowa renty może zostać zmniejszona o kwotę większą, niż wzrost renty o ww 1/17.
terunia / 2013-11-21 19:25
Witam ! mam trochę podobne pytanie i nie wiem czy jest sens składać wniosek o rentę rodzinną czy jestem bez szans?.Mąż zmarł w 23.01 .2013r. przepracował 33lata składkowe,ale ostatnie 8 lat był bezrobotny zarejestrowany w U.P więc nie miał 5 lat przepracowanych w ostatnich 10 latach . czasami w w ciągu tych 8 lat pracował na umowę o pracę ostatnia umowa była od 25.05. -2011 do 31.07. 2011, więc upłyneło od śmierci 17m.i 23 dni ,moje pytanie jest czy mogę składać wniosek na rentę r., jaką szansę mam ją uzyskać ? Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję
terunia / 2013-11-21 19:50
Bardzo przepraszam ,ale byłam niedokładna ,nie napisałam ile mam lat ,mam 58 lat mą ż miał 60 l.
wiwan / 2013-11-21 21:51
To, że od ostatniego ubezpieczenia społecznego ( ostatni dzień umowy o pracę ) do dnia śmierci Pani męża minęło nie więcej niż 18 miesięcy NIE ma znaczenia, bo z owego warunku maks. 18 miesięcy i tak był zwolniony posiadając staż ubezpieczeniowy nie mniejszy niż 25 lat. Mi wyszło, że było to o 1 dzień więcej niż Pani. Czyli nawet gdyby było to np. 19 miesięcy nie wpłynęło by negatywnie.

Z kolei z warunku min. 5 lat ubezpieczenia w ciągu ostatnich 10 lat życia mąż nie musiał spełnić, zwalniało go z tego to, że miał nie mniej niż 30 lat składkowych. Wynika to z w miarę nowego zapisu ustawy emerytalnej- art. 50, ust. 4.

Zatem - ma Pani prawo do r. rodzinnej po mężu, bo zarówno mąż spełnił swoje warunki, a Pani spełnia swój warunek (wieku) by uzyskać r. rodzinną.
Jak najbardziej można składać wniosek rentowy.
terunia / 2013-11-22 16:09
bardzo dziękuję za szybką odpowiedź , tylko nie wiem czy to nie chodzi o art.58 ust. 4 , przeczytałam tę ustawę i mam takie wrażenie , ale może się mylę..i jeszcze jedno małe pytanko . Przyznana renta r, będzie mi przysługiwałą od dnia złożenia wniosku czy może jest inaczej. jestem mile zaskoczona szybką i konkretną odpowiedzią ,jeszcze raz serdecznie dziękuję
wiwan / 2013-11-22 20:03
Tak, art. 58. Trafiła mi się literówka.
__
Renta jest wypłacana za cale miesiące, od miesiąca w którym złoży Pani wniosek (art.129). Nie ma tu proporcjonalnego obniżenia np. o 1/3 z powodu złożenia wniosku dopiero 11 dnia miesiąca.

Tyle, że technicznie- jeśli np. będzie trzeba uzupełnić dokumentację itp. pierwsza wypłata może być opóźniona, ale za w kwocie to za dwa miesiące. Decyzja będzie zawierać też termin wypłaty- stały w każdym miesiącu- wktórm świadczenie będzie wypłacana. Tak jak przy emeryturach jest to 5, 10, 15, 20 lub 25 dzień miesiąca.

W Pani przypadku renta ta będzie dożywotnia, oczywiście po uzyskaniu swojego powszechnego wieku emerytalnego będzie mogła Pani złożyć wniosek o emeryturę i przejść na nią- tracąc prawo do renty.
Halina1053 / 109.231.8.* / 2013-11-18 20:53
Jestem na rencie po zmarłym mężu czy jak nabędę prawa emerytalne tzn.60 lat i zostanę na męża rencie czy będę miała zniżki jak dla emerytów dziękuję za odpowiedz
wiwan / 2013-11-18 22:55
Ulgi ustawowe (komunikacja publiczna międzymiastowa) są identyczne dla emerytów i rencistów. W komunikacji miejskiej- decyduje uchwała rady gminy/miasta. Nie sądzę by często zdarzały się gminy różnicujące emerytów i rencistów pod tym względem.

Tyle, że nawet jakby różnice były- to samo osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego przez rencistę rodzinnego nie oznacza zmiany statusu na emeryta.

Ps. Już nie 60 lat- wiek powszechny przecież jest podwyższany. Obecnie dla kobiet wynosi już 60 lat i 3 miesiące- tzn. w takim wieku przechodzą kobiety, gdy przechodzą najwcześniej jak to możliwe dla swego rocznika i kwartału urodzin.
Ewelina9006 / 37.8.255.* / 2013-10-22 15:43
Witam. Mam 23 lata i w czerwcu skończyłam szkołę policealną. Postanowiłam iść na studia. Pani w KRUSie powiedziała, że będzie mi przysługiwać wyrównanie za miesiąc wrzesień. Poinformowałam KRUS jeszcze podczas wakacji, że zapisałam się na studia i zamierzam się dalej uczyć (zaświadczenie o złożeniu papierów na studia). We wrześniu nie dostałam renty rodzinnej bo była wstrzymana. Zaczął się październik i od razu na początku miesiąca zawiozłam do KRUSu zaświadczenie o statusie studentki. Dziś jednak przyszła decyzja z KRUSu. Chodzi w niej o okres od 1.09-31.10 i pisze w niej tak:
"Z renty przysługującej do wypłaty 1110zł potrąca się kwotę zł 10 miesięcznie z tytułu na składki ubezpieczeniowe"
a dalej:
"Należność za czas od 1.09 do 31.10 wynosi kwotę 1099zł, i wraz z przysługującymi odsetkami z tytułu opóźnienia od [puste pola] tj. za [puste pola] dni w kwocie zł [puste pola] została pomniejszona o zaległe należności z tytułu składek w kwocie zł [puste pola], a pozostała kwota zł 1099 będzie przekazana na rachunek bankowy w najbliższym czasie.

Przelew na konto dostałam wczoraj ale wynosi 1099, czyli tak jakby tylko za jeden miesiąc(kwota jest taka bo otrzymuje dodatek dla sierot zupełnych). Czy KRUS wypłaci mi za drugi miesiąc w drugim przelewie czy byłoby od razu na jednym?
Proszę bardzo o pomoc bo nie wiem czy czekać jeszcze na wyrównanie za wrzesień czy co w ogóle robić:(
wiwan / 2013-10-22 19:13
Należy się od decyzji odwołać zgodnie z pouczeniem pod nim zawartym. Z opisu sytuacji wynika pełne Twoje prawo do r. rodzinnej za wrzesień i kolejne miesiące, ze względu na spełnienie warunku ustawowego kontynuowania edukacji jak i formalne- dostarczenie obu zaświadczeń z uczelni w terminie. Podejrzewam zwykły techniczny błąd decyzji tj. to, że opiewa ona na dwa miesiące kalendarzowe, a nie uznanie przez Kasę braku prawa do renty za 1 miesiąc.
Ewelina9006 / 37.8.255.* / 2013-10-22 20:46
A czy istnieje możliwość, że wyrównanie przyjdzie kilka dni później? Bo z tego pisma wynika jakby mi przyznali za te dwa miesiące pieniądze moim zdaniem
wiwan / 2013-10-22 21:02
Z tego pisma ( twoich cytowań ) wynika kwota 1099 za DWA miesiące :

"Należność za czas od 1.09 do 31.10 wynosi kwotę 1099zł...." ,a więc z niewiadomej przyczyny pomniejszona o jednomiesięczne świadczenie, skoro dotąd tyle otrzymywałaś co miesiąc, a we wrześniu nie miała miejsca sytuacja pojawienia się drugiej uprawnionej, np. siostry, a więc podziału renty.
Ewelina9006 / 37.8.255.* / 2013-10-23 20:20
A w jaki sposób można się odwołać od tej decyzji? Istnieje w internecie może jakiś wzór pisma?
wiwan / 2013-10-24 12:59
Trudno o wzór, kiedy w każdej sprawie inne są przyczyny odwołania.

Musi być podane;
- dane odwołującego się- czyli strony
- dane odpowiedniego (jest w decyzji) sądu, do którego za pośrednictwem placówki KRUS wnosimy
- dane tej placówki

Formuła - 'odwołuję się od decyzji nr.... z dnia ....
Podanie powodu odwołania ( brak przyznania renty za miesiąc )
Podanie żądanie- jej wypłata.

Uzasadnienie- zgodnie z ustawą się należy, bo... spełnione były warunki kontynuowania nauki i terminowo zawiadomiono Kasę.

+ ew. załączniki- kopie zaświadczeń ze szkoły, albo potwierdzenia ich przyjęcia przez Kasę.

Podpis.
683 / 2013-10-20 18:39
witam , mam pytanie dotyczace renty rodzinnej. W tym roku w sierpniu skonczyłam szkołe nastepną zaczełam we wrzesniu, Chodzi o to ze zaswiadczenie otrzymałam dopiero pod koniec wrzesnia jednak dostarczyłam go do ZUSu dopiero w pazdzierniku gdyz nie wiedziałam wtedy jeszcze ze ma znaczenie miesiac złożenia wniosku o rente. W rezultacie dostałam odpowiedz ze wzamiaja rente od 1 pazdziernika. Z doswiadczenia wiedziałam ze renty i dak nie zdaza mi naliczyc na wrzesnie i bedzie wyrównanie w pazdzierniku i dlatego sie nie spieszyłam z dostarczeniem zaswiadczenia. Mam pytanie czy istnieje jakakolwiek możliwosc odzyskania renty za wrzesien? Dodam tylko ze status słuchacza posiadam od 1 wrzesnia a wiec nie przerwalnie od momentu ustania ostatniego.
wiwan / 2013-10-21 14:04
Co innego techniczne naliczenie, a co innego ustawowy termin obowiązujący rencistę i ZUS w zakresie podjęcia/wznowienia wypłaty.

Art. 135, ust. 1 ustawy emerytalnej jest jasny:
"W razie ustania przyczyny powodującej wstrzymanie wypłaty świadczenia, wypłatę wznawia się od miesiąca ustania tej przyczyny, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o wznowienie wypłaty lub wydano z urzędu decyzję o jej wznowieniu..."

odwołanie miałoby sens, gdyby opóźnienie wynikało z winy ZUS- np. Zakład zgubiłby zaświadczenie, kazał donieść nowe i uwzględnił termin tego doniesienia, zamiast pierwotnego dostarczenia.
683 / 2013-10-24 18:50
tak też myslałam ale jeszcze zadwoniłam do ZUSu i pani z wydziału rent powiedziała mi zebym na razie napisała w tej sytuacji wniosek o ponowne naliczenie renty a nie odwołanie...
kaaa1990 / 89.77.30.* / 2013-10-19 10:28
Witam , mam pytanie : moja siostra pobiera rentę około 24 dnia każdego miesiąca, czy ja będę tak samo ją pobierał, czy mogę dostać pożniej lub wczesniej?
wiwan / 2013-10-21 13:55
Terminy wypłaty świadczenia to 5, 10, 15, 20, 25
dzień miesiąca, za który jest ono należne i jest on podany w decyzji.

Formalnie więc może to być inny termin, ale technicznie, jeśli renta rodzinna jest wypłacana 2 i więcej uprawnionym- jest to ten sam termin.

Sporo więc zależy od tego, czy 'dołączysz' do siostry jako drugi uprawniony/a do tej samej renty, czy też zanim powstanie Twoje prawo do renty straci je siostra.
kaaa1990 / 89.77.30.* / 2013-10-22 22:09
w mojej decyzji nie ma napisane do ktorego dnia miesiaca dostaję rentę.
wiwan / 2013-10-23 08:43
W decyzji ustawowo MUSI być podany termin jej wypłaty, bo za każdy dzień spóźnienia można dochodzić odsetek. A te nalicza się od następnego dnia po terminie, termin musi być jasno określony.

Dotyczy to zarówno KRUS jak i ZUS.
Renty mundurowe mają tylko 1 termin, 5 dzień miesiąca, nie wiem czy w związku z tym pojawia się on w decyzji, ale nie jest to 24/25.

Zatem- termin jest jednak w decyzji, albo nie jest to decyzja rentowa.
kaa1990 / 89.77.30.* / 2013-10-23 12:40
w mojej decyzji jest napisane ze wydano ją 10.09.2013 . pierwszą rentę dostałem dnia 17.09 a w tym miesiącu jej nie dostałem
nie wiem o co chodzi.
wiwan / 2013-10-24 13:02
Ja też nie wiem, całą swoją wiedzą w tym zakresie się podzieliłem. Termin wypłaty wskazuje na "20". Problem jest jeszcze taki, że jeśli otrzymałeś ją też tak dawno, to na odwołanie się jest za późno- bo jest na to miesiąc od otrzymania.

Wskazany osobisty kontakt z placówką ubezpieczyciela.
Maria T / 83.8.19.* / 2013-10-10 15:19
Witam
Dzis dostalam wiadomosc z KRUSu o zwroct renty rodzinnej od 2007 roku do 2013 poniewaz dopiero teraz dopatrzyli sie że bylam współwłascicielem ziemi wielkosc 1ha ,ktora byla wydzierzawiana lecz nie zostalo to zgloszone o czym nie mialam pojecia czy istnieje jakies wyjscie z tej sytuacji ? prosze o pomoc
kaaa1990 / 89.77.30.* / 2013-10-23 12:23
jest napisane,że decyzję wydano dnia 10.09.2013 pozniej dostałem ją 17.09 a teraz nie dostałem , a wiem że moja siostra ma około 24. to nie wiem co sie dzieje. Jakby wstrzymali mi rentę to miałbym pismo prawda?
wiwan / 2013-10-14 13:56
Tak- odwołanie do sądu pracy/ub. społecznych wskazanego w decyzji i we wskazanym terminie tj. miesiąca od jej (odpisu) otrzymania.

Sąd rozstrzygnie czy samo niedopełnienie obowiązku zgłoszenia/rejestracji umowy dzierżawy może skutkować tak samo jak jej w ogóle niezawarcie.

Chodzi o definicję zaprzestania prowadzenia dz. rolniczej i to, że stanowi ona warunek wypłaty części świadczeń KRUS- z art. 32 w nawiązaniu do art. 28 Ustawy o ub. społ. rolników.
LIK / 46.170.62.* / 2013-10-09 11:53
witam , mam 23 lata pobieram rentę rodzinną po ojcu , planuję wziąć ślub , czy po zawarciu związku małżeńskiego przysługuje mi renta?
wiwan / 2013-10-10 13:37
Zamążpójście rencistki rodzinnej jest BEZ wpływu na jej prawo do r. rodzinnej. Nadal znaczenie ma warunek wieku i pobierania nauki/studiowania.
Iwona458 / 213.76.160.* / 2013-09-20 11:45
Witam. mam 20 lat. pobieram rente rodzinna po zmarlym ojcu. mojej mamie brakuje do 50 lat cztery lata i dwa msc. czy aby dostala rente na stale musze uczyc sie do jej 50 roku zycia?
wiwan / 2013-10-08 13:06
Nie. Zakończenie nauki przez dziecko uprawnione do r. rodzinnej jest bez wpływu na prawo matki/wdowy do renty, o ile nie następuje przed 18 urodzinami owego dziecka. Warunek wdowy to ukończenie 50 lat nie poźniej niż 5 lat od śmierci męża lub zaprzestania wychowywania dziecka uprawnionego. To drugie następuje wraz z jego 18 urodzinami lub wejściem w związek małżeński lub zakończeniem edukacji- w zależności co nastąpi wcześniej.
Agata P. / 89.229.192.* / 2013-09-11 11:56
Witam,
chciałabym się zapytać czy mojej mamie będzie przysługiwała renta rodzinna, jeżeli w grudniu ukończy 50 lat. Zapis mówi, że "Wdowa nabywa również prawo do renty rodzinnej, jeżeli wiek 50 lat osiągnie w ciągu 5 lat od chwili śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania dzieci uprawnionych do renty (tj. w ciągu 5 lat od ukończenia przez dzieci 18 roku życia)."
Czy jeżeli otrzymywałam rentę do 25 r.ż. ponieważ się uczyłam (tj. do 2011 r.) czy od tego momentu będzie się liczyło te 5 lat?
wiwan / 2013-10-08 13:00
Sama sobie odpowiedziałaś- NIE- bo zaprzestanie wychowywania miało miejsce w twoim przypadku w wieku 18 lat.

Cytat jest nieprecyzyjny- zaprzestanie wychowywania dziecka uprawnionego do renty rodzinnej może nastąpić wcześniej niż w dniu jego 18 urodzin_
- jeśli wcześniej wstąpi w związek małżeński
- jeśli wcześniej zakończy naukę i nie podejmie nowej do dnia swoich 18 urodzin.
Aneta M / 85.221.174.* / 2013-08-28 13:29
Dzień dobry mam takie pytanie , ja z dwoma córkami otrzymuje rentę rodzinną ,jedna z nich ma 20 lat ale nie będzie kontynuować dalszej nauki .Czy jej część renty będzie podzielona na nas , natomiast ja mam do końca stycznia 2014 co dalej się robi . Pozdrawiam
wiwan / 2013-08-28 22:57
Będzie podzielona, ale łącznie jako dwie uprawnione uzyskacie nieco mniej kwotowo, niż obecnie we trójkę. Trzy osoby uprawnione pobierają łącznie 95% hipotetycznego świadczenia zmarłego. Dwie- 90%. Zatem 'strata' wyniesie 1/19.

Decyzja dla Pani prawdopodobnie opiewa na okres do uzyskania przez młodszą córkę 18 lat, bo wtedy ustaje prawo do renty młodej* i zdolnej do pracy wdowy.
Jeśli skończy Pani 50 lat nie później niż 5 lat od zaprzestania** wychowywania córki uprawnionej do renty- Pani prawo do renty powstanie ponownie i będzie dożywotnie.

*czyli mającej w chwili śmierci męża mniej niż 45 lat.

**oznacza jej 18 urodziny lub zaprzestanie nauki lub jej wyjście za mąż- w zależności co nastąpi wcześniej.

Powyższe może się zmienić jeśli pojawi się u Pani orzeczona niezdolność do pracy.
eew / 79.185.125.* / 2013-08-23 14:29
Witam.Dostaje czesciowa rente po mezu z KRUS poniewaz mam pole.Czy moge je oddac w dzierzawe synowi aby pobierac calosc renty?
wiwan / 2013-08-23 22:38
NIE. Takie przekazanie nie spełnia definicji zaprzestania działalności rolniczej ze względu na bliskie pokrewieństwo potencjalnego dzierżawcy.
Nie może to być: małżonek, dziecko, wnuk, prawnuk, pasierb, osoba pozostająca z rencistą we wspólnym gosp. domowym, ani mąż/żona ww osób.

Podstawa- art. 32 w powiązaniu z art. 28, ust. 4, pkt. 1 Ustawy o ub. społ. rolników.
ulqa / 91.196.14.* / 2013-08-14 20:37
Witam mam pytanie ukonczylem 25 lat w mysl zcego skonczyla mi sie renta ,moja matka w liscie w ra z z moim zakonczeniu wyplaty dostala podjecie wyplaty i tj.rente na stale,wyzsza kwote a nie ma ukonczonych 50 lat ,ojciec był górnikiem nie zmarl w pracy . czy mojamam bdzie otrzymywac rente na stale?
wiwan / 2013-08-15 12:40
Skoro ojciec zmarł nie w pracy i jak rozumiem nie był również w dniu śmierci na emeryturze, rencie górniczej, to nawet jeśli śmierć nastąpiła przed 1999 r. to nie jest to renta rodzinna górnicza. Ustalenie więc prawa do renty na stałe dla matki przed ukończeniem 50 lat musi wiązać się z tym, że stała się niezdolna do pracy nie później niż 5 lat od śmierci ojca lub zaprzestania wychowywania dziecka uprawnionego, czyli w tych okolicznościach- Twoich 18 urodzin. No i orzeczona niezdolność jest trwała.

Wynikałoby to z art. 70 ustawy emerytalnej.

Jeśli jest inaczej- proszę o datę śmierci ojca i fakt, czy czy dotychczas obie pobierałyście po 1/2 renty, czy też matka była wyłączona na skutek swego wniosku i tylko Ty ją pobierałaś.
monichulka / 109.243.169.* / 2013-08-11 21:28
Witam! Pobieram rentę rodzinną w KRUS za zmarłą mamę, właśnie zmarł mój tata, on pobierał już emeryturę. Czy ja mogę złożyć podanie do KRUS żeby pobierać i za tatę rentę? Dodam, że jeszcze się uczę..
wiwan / 2013-08-14 13:08
NIE. Nie można łączyć dwu rent rodzinnych. Można złożyć wniosek o rentę po ojcu i wybrać ją zamiast dotychczasowej renty po matce, co oczywiście ma sens, gdy kwota wyliczona nowego świadczenia będzie wyższa.

Niezależnie od powyższego będzie Ci należny obecnie dodatek dla sieroty zupełnej jeśli złożysz wniosek o ten dodatek. Obecna kwota to 382,50 zł brutto.
Klaudia19_2012 / 46.204.44.* / 2013-08-04 20:17
Witam.
Pobieram rentę rodzinną po zmarłym ojcu.
Chciałam zapytać bo szkołę zaczynam od października,czy jak w październiku przyniosę do zus-u zaświadczenie,że się dalej uczę to nadpłacą mi w październiku za wrzesień?
Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.
wiwan / 2013-08-05 12:14
Jeśli chodzi o to, że poprzednia decyzja rentowa kończy się na sierpniu- to co do zasady TAK, jeśli w międzyczasie nie doszło do utraty statusu ucznia.

Rozumiem, że nowa szkoła to studia- jeśli przed październikiem dostarczysz oświadczenie o podjęciu studiów/przyjęciu na nie, a w październiku już zaświadczenie, to renta będzie wypłacona już we wrześniu, nie będzie potrzeby wyrównania.

Jeśli okoliczności są jednak inne- tj. np. nowa szkoła zaczyna rok szkolny od 1 września, to zaświadczenie dopiero w październiku pozbawi renty za wrzesień, jeśli wcześniej nie miałaś prawa do renty-również za wrzesień nie będzie należna.

Najnowsze wpisy