Forum Forum emerytalneInne

Komu przysługuje renta rodzinna

Komu przysługuje renta rodzinna

Money.pl / 2008-08-27 20:18
Komentarze do wiadomości: Komu przysługuje renta rodzinna.
Wyświetlaj:
joanna_69 / 178.159.161.* / 2013-08-03 18:49
Witam!
Jestem wdową po zmarłym policjancie od 10 lat.Ja również pracuje w pełnym wymiarze godzin. Otrzymujemy razem z dwójką dzieci rentę rodzinną. Chciałam się dowiedzieć czy będzie mi się należała dożywotnia renta rodzinna jeśli w wieku 51 lat mój syn będzie mieć 18 lat?
wiwan / 2013-08-05 12:36
Ustawa ubezpieczeniowa mundurowa MON ( art. 24 ) co do zasady odsyła w tej kwestii do ustawy cywilnej- powszechnej Ustawy emerytalnej.

No chyba, że śmierć męża nastąpiła w czasie pełnienia służby w kontyngencie policyjnym wydzielonym do realizacji zadań, o których mowa w art. 145a
ust. 1 pkt 1–3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji lub była w związku ze służbą następstwem czynu karalnego - wtedy renta przysługuje Pani bez względu na wiek i stan zdrowia - czyli bez ograniczeń 'zusowych', a więc też i dożywotnio bez 'warunku 5o lat'.

Jeśli okoliczności śmierci męża były inne- dotyczą Panią warunki z art. 70 Ustawy emerytalnej powszechnej- czyli renta rodzinna będzie dla Pani dożywotnia, jeśli wiek 50 lat albo orzeczenie o niezdolności do pracy uzyska Pani nie później niż 5 lat od zaprzestania wychowywania dziecka uprawnionego do r. rodzinnej po tym samym zmarłym. Zaprzestanie wychowywania oznacza owszem uzyskanie przez syna 18 lat, ale może nastąpić WCZEŚNIEJ, jeśli wejdzie on w związek małżeński przed 18 urodzinami (co wynika z KRO) albo utraci rentę z powodu porzucenia szkoły.

Skoro więc jest Pani od syna 33 lata starsza, warunek zostanie w 100% spełniony.-
Ola... / 37.108.6.* / 2013-07-23 09:25
Witam,miesiąc temu Zus przyslal mi list z dolaczonym formularzem,mialam wypelnic jaka mam umowę w pracy,czy renta podlega zawieszeniu itd i mialam im to odespać do 14 dni od dnia doręczenia,ale zapomnialam,minal juz miesiąc,czy w związku z tym Zus moze mi zawiesić rentę w tym miesiącu? Proszę o szybka odpowiedz
wiwan / 2013-07-23 09:50
Tak, jeśli na podstawie swoich informacji- np. składek odprowadzonych z tej umowy o pracę wynika, że podstawa ubezpieczeń (wynagrodzenie brutto) powoduje już przekroczenie progu 70% (zmniejszenie) lub 130% przeciętnego wynagrodzenia (zupełne zawieszenie).
Emila2479 / 217.212.231.* / 2013-07-20 15:05
Witam. Mam pytanie czy należy mi się reta po ojcu gdy w wieku 18lat przerwałam naukę i wzięłam ślub teraz jestem po rozwodzie i chce pójść do szkoły mając 21lat
wiwan / 2013-07-23 09:54
Dla dziecka uprawnionego do r. rodzinnej po zmarłym rodzicu NIE ma znaczenia to, czy wstąpi/jest w związku małżeńskim. Warunki brane pod uwagę dla prawa do renty to wiek, pobieranie nauki/studiowanie lub kwestia całkowitej niezdolności do pracy.

Więc podjęcie nauki i jej kontynuowanie do 25 urodzin ( ew. dłużej- na ostatnim roku studiów ) przywraca prawo do r. rodzinnej. Oczywiście będzie potrzebny wniosek o wznowienie + zaświadzcenie ze szkoły o przyjęciu.
Ania44 / 95.49.148.* / 2013-07-16 22:27
Witam, 4 moich dzieci dostaje rentę rodzinna po zmarłym w 2010 roku mężu, ich ojcu. Mąż był ubezpieczony w KRUS od 1988 roku do chwili śmierci. Jednocześnie w latach 1991-1994 prowadził własną działalność i odprowadzał składki do ZUSu. Mam pytanie, Czy mam prawo ubiegać się do ZUSu o choćby jakiś dodatek dla dzieci do renty rodzinnej?
Z góry Dzięuję. Pozdrawiam
wiwan / 2013-07-17 11:44
Do ZUS- nie- bo w chwili śmierci mąż nie spełniał warunków uzyskania r. z tyt. niezdolności do pracy, tym samym dzieci nie uzyskałby r. rodzinnej z ZUS.

Ale okres ub. w ZUS powinien być uwzględniony przy wyliczaniu wysokości r. rodzinnej z KRUS.
Powinna była Pani w czasie składania wniosku na dzieci przedstawić dokumenty na ub. męża w ZUS.

Jeśli tego Pani nie uczyniła- należy złożyć wniosek o powtórne ustalenie wysokości świadczenia- z dołączeniem dokumentacji ZUS.

Uwaga- niekoniecznie musi to dać podwyżkę świadczenia- jeśli zarówno bez okresu ZUS, jak i z nim wyliczone świadczenie było/będzie niższe niż rolnicza emerytura podstawowa- bo r. rodzinna korzysta z gwarancji wysokości minimalnej w tej kwocie właśnie.

Zwiększenie byłoby po 1 % e. podstawowej za każdy rok ZUS- w części składkowej renty.

Podstawa prawna- art. 30 w powiązaniu z art. 25, ust. 2a Ustawy o ub. społecznym rolników.
Ania44 / 83.31.144.* / 2013-07-17 15:10
Dziękuję bardzo za podpowiedź.
Pozdrawiam
ada134 / 5.185.224.* / 2013-07-16 10:34
Witam!
Mam 35lat i mam 10letnią córkę dotąd brałam rentę po zmarłym mężu czy wychodząc drugi raz za mąż muszę to gdzieś zgłaszać?
wiwan / 2013-07-16 10:44
Powtórne zamążpójście wdowy- rencistki rodzinnej niczego nie zmienia w jej prawie do r. rodzinnej po zmarłym poprzednim mężu.

Jedyne zgłoszenie może dotyczyć zmiany nazwiska, jeśli do niego na skutek ślubu dojdzie.
Marta650 / 94.254.198.* / 2013-07-10 23:05
Witam. Mam pytanie dotyczące renty rodzinnej. Mój tata zmarł 6 i pół roku temu, miał 50 lat, w chwili śmierci nie pracował i był zarejestrowany od 6 lat w UP jako bezrobotny, wczesniej pracował 22 lata. Po jego śmierci mamie odmówiono renty rodzinnej (skończyła 50lat pół roku po jego śmierci), czy w chwili obecnej powinna Sie ponownie o nią ubiegać? I czy jeśli tak może ubiegać Sie o wyrównanie za poprzednie lata? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2013-07-11 09:25
Matce odmówiono r. rodzinnej z powodu niespełnienia warunków przez zmarłego w chwili śmierci tj.
- tego, że zmarł później niż 18 miesięcy od ostatniego ub. społecznego lub innego okresu ściśle wymienionego w art. 57, ust. 1, pkt. 3.

Warunku tego nie musiałby spełnić, gdyby w chwili śmierci miał staż ubepzieczeniowy min. 25 lat
- tego, że nie spełnił warunku posiadania min. 5 lat stażu ubezpieczeniowego w ciągu ostatnich 10 lat życia ( art. 58, ust.2 )
Nie musiałby go spełnić, gdyby miał staż min. 30 lat ( art. 58, ust. 4 ).

Zatem by teraz ponownie wnioskować o r. rodzinną musiałaby zajść nowa okoliczność- tj. udowodnienie, że zmarły ww warunki w chwili śmierci spełnił tj. np. odnaleźć świadectwa pracy dające zwiększenie stażu zmarłego lub poświadczające choć 1 dzień ubezpieczenia w ciągu 18 miesięcy przed śmiercią.

Sam upływ czasu niczego nie zmienił, nie było też przez lata w tym zakresie większej zmiany (poza dodaniem ww art. 58, ust. 4), które w sytuacji Pani mamy coś by zmieniły.
wiwan / 2013-07-11 09:26
Ps. przywołałem zapisy USTAWY
z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
karolcia21052 / 37.7.182.* / 2013-07-10 20:09
Witam
Mam 21lat studiuję,pobieram rentę po zmarłym ojcu.Chciałam się zapytać czy w okresie wakacji mogę podjąć pracę zarobkową (jeśli tak to jaką i do jakiej kwoty wynagrodzenia).Boję się że jeśli się podejmę takiej pracy renta zostanie mi odebrana przez ZUS.. i stąd moje pytanie : czy mogę się zatrudnić przy jednoczesnym pobieraniu co miesiąc renty w wysokości1415zł..
Proszę o jak najszybszą odpowiedz.
Z góry dziękuję.
wiwan / 2013-07-10 20:17
Już to w tym wątku padło wielokrotnie. Są limity dodatkowego przychodu, których przekroczenie przez rencistę powoduje zmniejszenie lub całkowite zawieszenie wypłaty świadczenia. Ale chodzi o przychody będące tytułem do ub. społecznych, a więc podlegające oskładkowaniu.

Kwota renty jest bez znaczenia.
Te limity to 70% i 130% przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie ( czerwiec- sierpień) te limity to odpowiednio 2618,10 zł i 4862,10 zł brutto/mc.

Zarobkowanie na etacie podlega tym limitom, na umowie cywilno-prawnej ( zlecenie albo dzieło ), umowie agencyjnej - nie, bo dzieło co do zasady nie jest oskładkowane tak jak zlecenie ucznia/studenta do 26 roku życia.

Powyższe z art. 105 Ustawy emerytalnej.
kkoooj / 89.228.8.* / 2013-07-09 11:52
Witam, mam rentę po zmarłym rodzicu, mam 18 lat i uczę się. Tu moje pytanie(może głupie), czy renta(KRUS) jest wypłacana również na wakacjach?
wiwan / 2013-07-09 12:16
Tak, również. Co do zasady. Inaczej jest w sytuacji gdy w czasie wakacji rencista nie ma już statusu ucznia- tj. został np. skreślony w maju, złożył dokumenty do nowej/innej szkoły i został/zostanie przyjęty.

Wtedy r.rodzinna nie jest należna za czerwiec- sierpień.

Tu jeszcze nieco na temat ( zasady KRUS i ZUS w tym zakresie są jednakowe ):

http://www.money.pl/forum/renta-przez-okres-wakacji-t3537691.html

http://www.money.pl/forum/renta-rodzinna-przez-wakacje-t3258140.html
Violaaa / 188.47.70.* / 2013-07-08 12:08
Witam w tym roku zaczynam studia oraz pobieram rentę rodzinną i mam pytanie czy w związku z tym przysługuję mi stypendium socjalne ?
wiwan / 2013-07-08 12:35
Pytanie raczej na dział prawny. R. rodzinna na pewno wchodzi do dochodów, których wysokość decyduje o prawie studenta do stypendium socjalnego.
Jadwiga2013 / 87.205.52.* / 2013-07-01 10:31
Mam 62 lata, jestem wdową i pobieram rętę rodzinną po męzu ponieważ jest ona wyższa od mojej emerytuty.W niedługim czasie wyjdę poraz drugi za mąż, Mam pytanie czy po zawarciu nowego związku małżeńskiego będę mogła nadal korzystać z renty rodzinnej po pierwszym mężu? czy muszę przejść na moją emeryturę zdecydowanie niższą. Proszę o poradę
wiwan / 2013-07-01 20:58
Wstąpienie przez Panią w związek małżeński będzie BEZ wpływu na Pani prawo do renty rodzinnej czy jej wysokość.

Ustawa emerytalna przewiduje taką utratę jedynie w okolicznościach, gdy prawo do r. rodzinnej powstało w wyniku czasowej niezdolności do pracy wdowy/wdowca i odzyskania tej zdolności oraz gdy r. rodzinna dla wdowy była wynikiem wychowywania dziecka uprawnionego do renty i doszło do zaprzestania wychowywania takiego dziecka.
Jadwiga2013 / 2013-07-03 08:41
Bardzo dziękuje za odpowiedż. Pozdrawiam serdecznie.
hela / 89.231.68.* / 2013-06-11 20:11
czy jak dostałam rete rodzinna to moge to moge wypłacic z axa pieniodzie
wiwan / 2013-06-11 21:11
Jakie pieniądze ?

Pytanie jest o :

- środki z Pani OFE,
- środki z OFE zmarłego,
- polisę na życie/dożycie zmarłego
- polisę NNW ?
wdowa 22843 / 79.185.33.* / 2013-06-08 18:44
Witam!
Pobieram rentę rodzinną razem z córką, która studiuje i ma 22 lata.
Czy jak wyjdzie za mąż dochód jej męża będzie brany pod uwagę?
wiwan / 2013-06-10 09:12
Wyjście za mąż pełnoletniego dziecka uprawnionego do r. rodzinnej niczego NIE zmienia w kwestii r. rodzinnej.

Tym bardziej w kwestii zmniejszania/zawieszania jej świadczenia w związku z uzyskiwaniem przez nią innych przychodów podlegających ub. społecznym- bo jak rozumiem o to Pani pyta.
jarek7915 / 2013-06-07 14:08
Witam.

Moja siostra ukończyła 25 lat i 30 czerwca przestanie mieć rentę po zmarłym ojcu.
Ja mam 24 lata i kończę studia w lipcu ale mam zamiar zacząć kolejne w październiku.
Od maja zacząłem pracę na pół etatu.

Czy w tej sytuacji przysługuje mi renta do ukończenia 25 roku życia?
A jeśli tak to czy również należy mi się renta mojej siostry?
wiwan / 2013-06-10 09:18
Jeśli zmarły ojciec siostry był również Twoim ojcem lub ojczymem- tak, masz prawo do r. rodzinnej po nim.

Tyle, że prawo miałeś to prawo już wcześniej i obecna sytuacja z siostrą w tym prawie niczego nie zmieni.

Zmiana dotyczyłaby kwoty łącznej wypłaty r. rodzinnej.
Jako dwie osoby uzyskalibyście tylko o 1/17 więcej, niż w sytuacji, gdy uprawniona jest 1 osoba.

W takim sensie r. siostry 'przeszłaby' na Ciebie. Inaczej jest z kwestią zawieszania r. z powodu uzyskiwania przychodów. Jeśli ze swojej pracy- wymiar etatu nie gra roli- uzyskujesz więcej niż 70 % przeciętnego wynagrodzenia ( obecnie 2618,10 zł brutto/mc ) Twoja r. zostanie zmniejszona.
interesantka / 188.147.5.* / 2013-07-20 14:27
Czy w tych latach po osiągnięciu 18 lat otrzymując rentę są to lata liczące się na posredniqku do lat pracy
ewa747 / 79.190.158.* / 2013-08-14 12:25
Witam
mam pytanie- czy będąc na zasiłku przed emerytalnym mogę podjąć pracę.
wiwan / 2013-08-14 13:22
Chyba na świadczeniu przedemerytalnym. Zasiłki przedemerytalne były przyznawane do maja 2004 r, więc już chyba wszyscy uprawnieni przeszli po prostu na emeryturę.

Tak, można dorabiać do świadczenia bez utraty prawa do niego. Natomiast kwota uzyskiwanego przychodu może powodować zmniejszenie lub całkowite zawieszenie wypłaty świadczenia. Dzieje się to na zasadach jak w przypadku rent, ale z zastosowanie progów przychodu wynoszących 25% i 70% przeciętnego wynagrodzenia. tj. przekroczenie pierwszego powoduje zmniejszenie, drugiego- zupełne zawieszenie wypłaty świadczenia. Obecnie( od marca 2013) to odpowiednio 880,50 zł i 2 465,20 zł brutto/mc.
wiwan / 2013-07-23 10:02
NIE.
Okres pobierania r. rodzinnej nie jest okresem ub. społecznego wliczanego do okresu od którego zależy prawo do zasiłku dla bezrobotnych, ani okresu od którego zależy wysokość (80%/100%/120%) tego zasiłku.

Ps. rencista rodzinny, którego renta przekracza 1/2 minimalnego wynagrodzenia w ogóle nie może się zarejestrować jako bezrobotny.

Powyższe na podstawie art. 2, 71 i 72 Ustawy o promocji zatrudnienia i instrumentach rynku pracy.
Asia720 / 85.198.249.* / 2013-06-07 06:18
Witam, mam 22 lata uczę się i pobieram rentę. Dzisiaj dostałam pismo z ZUS-u, że renta zostanie podzielona na dwie części, ponieważ moja mama złożyła o to wniosek. Ojciec zginął 22 lata temu, mama ma teraz 52 lata. Czytałam, że wdowie zostanie przyznana renta do 5 lat od śmierci męża, jeśli osiągnie wiek 50 lat. Dlaczego więc doszło do tego podziału dopiero teraz? I czy mogło do niego dojść?
Pozdrawiam.
wiwan / 2013-06-07 09:17
Do r. rodzinnej jest prawo, a nie obowiązek- ZUS sam z siebie jego nie ustala. Ustala NA WNIOSEK ubezpieczonego. Dopiero teraz, bo:
- teraz matka złożyła wniosek.
Niewykluczone, że wcześniej matka już pobierała r. rodzinną wraz z Tobą, ale jej prawo wygasło wraz z uzyskaniem przez Ciebie pełnoletności albo ze względów czysto kalkulacyjnych matka nie złożyła wniosku na siebie lub z czasem złożyła wniosek o wykluczenie jej z kręgu uprawnionych- po prostu ze względu na uzyskiwane przez nią przychody (np. z etatu) jej część byłaby i tak w całości zawieszona lub znacznie zmniejszona- summa summarum- w efekcie uzyskiwałyście więc z ZUS więcej kwotowo, gdy tylko Ty byłaś uprawniona, niż gdybyście były uprawnione obie.

Tak- warunkiem uzyskania dożywotniego prawa do renty rodzinnej jest ukończenie przez nią 50 lat nie później niż 5 lat od śmierci męża. Ale jest druga opcja- przysługuje również, gdy uzyskuje ten wiek nie później niż 5 lat od zaprzestania wychowywania dziecka uprawnionego do r. rodzinnej po tym samym zmarłym. Co na ogół oznacza po prostu 18 urodziny dziecka- i tak było pewnie w Waszym przypadku. pozostałe przypadki- gdy dziecko gamoń przed 18 porzuca szkołę i traci z tego powodu rentę albo wstępuje w związek małżeński- co oznacza zaprzestanie wychowywania przez rodzica.

Reasumując- mogło do tego dojść.

Podstawa- art. 70 i 105 ustawy emerytalnej:
(uwaga, tekst od tego czasu nowelizowany, ale akurat nie w zakresie ww artykułów)

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html
wdowa22843 / 79.185.34.* / 2013-05-31 22:04
Witam!!
Długo nie pisałam, bo od marca. Przypomnę, ze miałam problem z waloryzacją renty.
Nareszcie po trzech miesiącach przyznano mi racje. Renta została przeliczona jeszcze raz i ma być wyrównana.
Dziękuje za wszystkie podpowiedzi i obliczenia.

Najnowsze wpisy