Forum Forum podatkoweInne

Koniec roku podatkowego

Koniec roku podatkowego

Ines861114 / 2012-12-03 22:42
Od niedawna mam założoną działalność gospodarczą, a że zbliża się koniec roku, to nasuwają się pytania.

Zacznę od początku - działalność założyłam w kwietniu 2012, pani w US troszkę mnie zamotała i wybrałam podatek liniowy, który oczywiście chciałabym zmienić na zasady ogólne - wyczytałam, że mogę to zrobić do 20 stycznia 2013. Narazie nie płacę podatku, gdyż mam więcej kosztów niż przychodów. Wiem, że wypełniam PIT 36L (do kiedy?), ale w styczniu pracowałam też na umowę zlecenie, z której mam RMUA - czy muszę wypełniać 2 pity?
Mam jeszcze pytania dotyczące ZUS, czy mam iść do ZUSu złożyć druk DRA na 2013 rok? (kiedy?) Mam też problem, jak płynnie przejść na nowy rok... z tego co wiem, to zakładam nową KPiR na nowy rok (nawet wygodniej). Nie wiem też czy dobrze robię - np za ZUS za październik płacę w listopadzie i do KPiR też wpisuję w listopadzie (ogólnie faktury i rachunki wpisuję pod miesiącem, w którym to płaciłam i wystawiałam), czyli za grudzien płacę w styczniu i w styczniu też wpisuję do KPiR? Czy muszę wypełniać DRA na nowy rok?
Mam nadzieję, że nie zamotałam za bardzo, ale tak widzę te wszystkie sprawy... czy mógłby ktoś wytłumaczyć mi to wszystko łopatologicznie, jak to jest z tym nowym rokiem? :)
pozdrawiam:)
Wyświetlaj:
wiwan / 2012-12-04 11:26
Częściowo i na szybko:

1.Nie ma obowiązku wypełnienia nowej deklaracji DRA z nowym rokiem, o ile nadal w nowym roku składki będą płacone od podstaw minimalnych, mimo, że kwotowo zmieniają się owe podstawy od 1 stycznia.

2. Poza PIT 36L z DG dodatkowo, na podstawie PIT 11 od zleceniodawcy- PIT 37. Oba do 30 kwietnia 2013 r.
PIT 11 powinien dotrzeć do końca lutego.

3. Rezygnacja z liniowego- zawiadomienie pisemne swojego US, do 20 stycznia, nie ma formularza.

Więcej i profesjonalnie- na pewno 'belladonna' :-)))
belladonna / 2012-12-04 21:56 / Tysiącznik profesjonalny
Nawiązujesz do "tysiącznik profesjonalny"??? hihihi... ja nawet nie wiem skąd mi się to wzięło :)
Nie mam nic do dodania :)

Obecnie problemowe jest zagdnienie pt. jak to z tymi zaliczkami za grudzień przy skali i liniowym :)

Najnowsze wpisy