Forum Forum finansoweKonta

konto wspolne a spadek

konto wspolne a spadek

jimi / 83.25.0.* / 2010-05-14 09:50
mam przed soba ryzykowny okres w zyciu i chcialbym zabezpieczyc pewne osoby obce na wszelki wypadek.Moge zostawic decyzje na wypadek smierci ale to troche klopotow potem bo sad,podatek(dla osoby obcej suma znaczaca) a gdyby tak rachunek czy lokate przeksztalcic na wspolna-moje ryzyko ze moge stracic ale potem bez problemu-kazdy ma rowne prawa wiec po smierci nie ma sadu,podatku.Czy dobrze rozumuje,czy czegos nie pomijam bo wydaje mi sie to za proste?
Wyświetlaj:
kazimierzklocek / 178.37.114.* / 2014-05-18 16:05
czy w trakcie trwania małżeństwa i wspólnego konta mogę w każdej chwili zmienić współwłasność tylko na mnie
H Szatkowski / 2014-05-19 23:11
Jeden współposiadacz tego uczynić nie może. Tak jak przy zawarciu umowy do jej zmiany są potrzebni oboje małżonkowie, o ile w ogóle bank umożliwia taką zmianę w przypadku tej konkretnej opcji konta.
szklarek / 2010-05-15 09:44
Jeśli z umowy konta nie będzie wynikało inaczej- współwłaściciel tego konta po Pana śmierci będzie uprawniony do 1/2 zgromadzonych środków- będzie mógł je przelać na swoje konto indywidualne, a nawet musiał, bo na ogół banki w razie śmierci współposiadacza blokują taki rachunek do postępowania spadkowego. Ta 1/2 byłaby wolna od podatku od spadku i darowizn. Pozostałe środki wchodzą w masę spadkową po Panu.
Ale spadkobiercy mogą zechcieć więcej, wystąpić do sądu o to, by na podstawie historii konta ustalić, że gros środków pochodzi z Pana wpłat. Może warto pomyśleć o dodatkowej umowie z współposiadaczem mówiącej o równym udziale w koncie oraz część pieniędzy przekazywać mu w gotówce, by sam je na wspólne konto wpłacał.

Jeszcze jedna obawa jest taka, że w przypadku zgromadzenia środków w takiej wysokości, że wypłata współposiadacza przekraczałaby 10 tys. euro bank elektronicznie informuje Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, wprowadzając takie transakcje do systemu informatycznego. Wypłata / przelew więc takiej kwoty od razu zainteresowałaby odpowiednie służby skarbowe ( nieujawnione Pana dochody ).

Najnowsze wpisy

Kredyty gotówkowe - najlepsza oferta: