kontrakt managerski

7.04. / 193.130.234.* / 2014-04-07 11:22
aby kontrakt managerski nie został uznany za umowę o pracę, jakie elementy charakterystyczne dla umowy o pracę nie mogą sie w nim znaleźć?
Wyświetlaj:
szklarek / 2014-04-07 12:38
Normowany czas pracy, podległość decyzyjna, brak odpowiedzialności prawnej za efekty pracy, powoływanie się na zapisy KP np. w kwestii czasu wolnego, 'urlopu', kwesti macierzyńskich itp.

Dużo większe znaczenie od zapisów ma po prostu stan rzeczywisty, bo przecież umowa o pracę jest tak zasadniczo prostym i krótkim aktem, a mimo zapisów kontraktu, w rzeczywistości może być wiele znamion stosunku pracy.

No i jeszcze kwestia, tego czy chodzi o ewentualne zastrzeżenia US, ZUS, czy PIP lub samego menadżera...
7.04. / 193.130.234.* / 2014-04-07 12:55
Dziękuję. W sytuacji, gdy jednak zatrudnienie nastąpi na podstawie umowy zlecenia, w której zleca się reprezentowanie i prowadzenia spraw spółki z o.o w wariantach:

A. jako członek zarządu
B. jako pracownik

Czy umowa zlecenia może regulować czas pracy/urlop/miejsce pracy, gdy zleceniobiorca prowadzi własną działalność gospodarczą?
szklarek / 2014-04-07 21:53
Kontekst prowadzenia przez zleceniobiorcę jednocześnie DG niespecjalnie wpływa na zapisy umowy zlecenia. Ma znaczenie przede wszystkim podatkowe. Bo jeśli w ramach zlecenia dla podmiotu X ma wykonywać, to co robi dla innych podmiotów w ramach DG, co jest przedmiotem jego DG to raczej powinna to być umowa po prostu o świadczenie usług pomiędzy dwoma podmiotami prowadzącymi DG, a nawet jeśli będzie to jednak zlecenie to i tak dla celów podatkowych będzie to usługa w ramach DG- co przekłada się na kwestię zaliczek podatkowych, KUP i w ogóle rozliczenia przychodu z takiego zlecenia.

Pomijając już DG- zlecenie może przewidywać jakieś parapracownicze uprawnienia, odpowiedniki urlopu, nadgodzin itp. Ale jak już w tym wątku napisano- są znamiona stosunku pracy, które jeśli występują łącznie- dają podstawę do stwierdzenia, że jest to ukryty stosunek pracy.

Najnowsze wpisy