Forum Forum emerytalneZUS

kontrola z miejscu zamieszkania

kontrola z miejscu zamieszkania

Maksik2 / 2012-08-03 23:43
Witam. Jestem na zwolnieniu lekarskim, z adnotacją - chory może chodzić. Lekarz orzecznik z ZUS-u nie zakwestionował zwolnienia - wzywano mnie na badanie. Następnego dnia pracownik ZUS przyszedł mnie skontrolować w miejscu zamieszkania, nie było mnie w mieszkaniu, jedynie przez domofon spytał się o mnie syna, syn odpowiedział,że gdzieś wyjechałem, następnych pytań nie było. Następnie dostałem pismo z prośbą o wyjaśnienie nieobecności w miejscu zamieszkania. Czy mając symbol "2" na zwolnieniu L4 mogę wyjechać np. na działkę, do rodziny, do znajomego? Pytałem się lekarza i orzecznika ZUS czy mogę gdzieś wyjechać, odpowiedziano mi , że nie ma przeszkód, ponieważ na L4 jest jasno napisane że mogę chodzić. Czy wobec tego mogę obawiać się jakiejś negatywnej decyzji z ZUS-u, dla ścisłości była to jedna jedyna wizyta pracownika z ZUS-u, a mój syn nie podpisywał żadnego dokumentu z wizyty. Czy wpis na L4- pacjent może chodzić zezwala mi na dowolne wykorzystywanie czasu zwolnienia, oczywiście, wykluczając podejmowanie w tym czasie jakiejkolwiek pracy. Serdecznie proszę o pilną odpowiedź. Pozdrawiam
Wyświetlaj:
Rundirridim / 31.174.192.* / 2015-03-16 21:35
Witam jestem na zwolnieniu lekarskim na którym to lekarz wpisał adres do zameldowania a ja przebywam pd innym adresem miałam kontrole i prosza mnie o wyjasnienia czy bedzie potrzebne jakes zaświadczenie z urzedu gminy cxy wtsarczy moje pismo i jk to ująć bo to mój błąd ewidentnie jest


Prosze o odpowiedz
wiwan / 2015-03-17 10:14
Akurat UG co niby ma wydać, kiedy ma wiedzę o zameldowaniu, a nie o zamieszkaniu obywatela. Kolejny powód by jednak wykonywać obowiązek meldunkowy, bo wbrew opiniom powszechnym nadal on istnieje.

Generalnie w piśmie wyjaśniającym ważne jest sensowne i prawdziwe wyjaśnienie. "Twarde" dowody w razie wydania decyzji odbierającej zasiłek i odwołania do sądu.

Oczywiście warto taki dowód, jeśli jest dołączyć do pisma.

Jeśli miejsce zamieszkania jest Pani własnością- to z UG już Pani ma decyzję o podatku od nieruchomości/ opłacie za wieczyste użytkowanie.
Jeśli zamieszkuje Pani na zasadzie najmu- ma Pani umowę.

Dobrze byłoby, gdyby wyjaśnienie trafiło do ZUS jeszcze przed końcem terminu na jaki jest ZLA, tak aby ewentualna ponowna kontrola zdążyła się odbyć w tym czasie.
Rundirridim / 31.174.192.* / 2015-03-17 12:47
Dziękuje za odpowiedz. Z zamieszkaniem jest tak ze mieszkam u męża ale nie jestem jeszcze zameldowan , złozyłam wyjaśnienie i miła Pani powiedziała ze powinno wystarczyć złozyłam tez pismo z adresem pod którym można mnie Jeśli chodź o to świadczenie t w jakim czasie jest ono wypłacane od koniec miesiąca ? Nie mam wiedzy na ten temat
wiwan / 2015-03-17 12:54
To zależy od tego kto jest Pani płatnikiem/jaki tytuł ubezpieczenia. Jeśli jest nim duży pracodawca ( czyli jest Pani na etacie, a pracodawca ubezpiecza min. 21 osób ) to on ( wyręczając ZUS ) wypłaca zasiłek w takim terminie jak wypłaca/wypłacał normalne wynagrodzenie.

ZUS ma termin 30 dni od uzyskania kompletu dokumentów od innego niż ww płatnika.
wiwan / 2012-08-06 10:49
Chodzi nie tylko o niepodejmowanie pracy, ale o wszelkie działania powodujące to, że leczenie może potrwać dłużej lub być mniej efektywne.
Nie ma Pan obowiązku warować w domu, ale jasna jest też różnica pomiędzy pojechaniem do innej dzielnicy, a wojażami po Polsce do wujka ze szczecina, ciotki z Lublina itp.

Warto przy dłuższym wyjeździe, ale "stacjonarnym" np. do rodziny- poinformować ZUS o miejscu pobytu. Bo zakład ma prawo kontroli wszędzie :-).

Zresztą obawy chyba przedwczesne. Cofnięcie zasiłku odbywa się decyzją ZUS, i jak od każdej decyzji zakładu jest droga odwoławcza.

Przydać się może:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/falszywe;zwolnienie;szef;lub;zus;to;sprawdzi,209,0,371921.html

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/chorobowe;pod;lupa;pracodawca;moze;sprawdzac;l4,117,0,786805.html
Maksik2 / 2012-08-06 11:24
dzięki za odpowiedź, jak mi się wydaje z formalnego punktu widzenia, to w zasadzie ZUS powinien udowodnić, że wyjazd gdziekolwiek, zakłócił mi leczenie; czy np. przy depresji wyjazd na wypoczynek do Ciechocinka - spacery, spacery, mógłby być przyczyną cofnięcia zasiłku. Wg mnie po prostu informuję ZUS pisemnie, że w okresie od do będę w Ciechocinku w domu wczasowym. Co Pan na to??
wiwan / 2012-08-06 20:05
No nie bardzo. Tak to jest, że ZUS coś uznaje i wydaje decyzję...

W Pana konkretnym przypadku sytuacja jest jasna, bo jak widać podejmuje Pan starania o powrót do zdrowia większe, niż tego prawo wymaga i ponosi dodatkowe koszty.
Tak, poinformować ZUS.
Teraz rozumiem to nękanie przez Zakład.

Zwolnienia lekarskie na choroby niesomatyczne budzą większe podejrzenia ZUS, jako mniej namacalne...

Na wszelkie "zaś" należy zachować rachunek, fakturę za pobyt w DW.

Najnowsze wpisy