Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Kontrola ZUS. Rozpatrzyli zwolnienia chorobowe, zaoszczędzili miliony

Kontrola ZUS. Rozpatrzyli zwolnienia chorobowe, zaoszczędzili miliony

Wyświetlaj:
cvx / 109.199.23.* / 2013-08-17 11:44
A ile zarobił na łapówkach tego to już nie piszą .
marian222 / 213.195.159.* / 2013-08-17 00:08
Lekarze orecznicy przeprowadzili 253.200 badań.
Koszty szacunkowe:253.000 badań, każde 15 minut(wiem bo byłem na takim badaniu)w sumie daje to 63.300 roboczogodzin, nie wiem jaka jest stawka lekarza orzecznika, ale myślę że co najmniej 30zł daje to razem koszt 1.899.000zł.
Do tego zwraca się koszty przyjazdu badanego w moim przypadku było to 15zł, przyjmując taką kwotę średnio wychodzi 253.200 badań razy 15 zł, daje to kwotę 3.792.000zł
Razem wychodzi już 5.697.000.
ZUS wtym momencie zaoszczędził już tylko 10.100.000 minus 3.793.000daje to kwotę 4.403.000
Lecz nie są to wszystkie koszty jakie ponosi ZUS w związku z badaniami kontrolnymi.
Dochodzą koszty pracowników ZUZ związane z weryfikacją zwolnień, trzeba wysłać wezwania do stawienia się w siedzibie,dochodzą koszty związane z kopiowaniem dokumentacji lekarskiej,wreszcie koszty związane z z wypisywaniem i wysyłką orzeczeń.
To jescze nie koniec kosztów ponieważ dochodzą również koszty związane z odwołaniami ludzi którzy nie zgadzają się z decyzjami ZUS.
Są to koszty rozpatrywania odwołań,oraz wydawania decyzji odmownej(raczej pozytywnych nie należy się spodziewać)
Jeżeli klient nadal się nie zgadza z decyzją ZUZ dochodzą koszty związane z opiniowaniem i odwołaniem się do sądu.
Dochodzą koszty sądowe, raczej dwie instancje, ponieważ jeżeli ZUS przegra w pierwszej instancji na pewno będzie próbował w drugiej
W około 50% ZUS przegrywa sprawy sądowe, dochodzą więć dodatkowe koszty związane z odsetkami.
Przedstawiłem szacunkowe koszty ZUS tylko dla lekarzy orzeczników podobnie mają się koszty związane z kontrolami wykorzystania zwolnień
T.J. / 83.8.144.* / 2013-08-16 15:04
Ciekawe że ZUS nigdy nie reagował na jawne ogłaszane w środkach przekazu sytuacje gdy w ramach protestu/strajku całe grupy pracowników szły na chorobowe !!! I nikt się nie brał za lekarzy wypisujących lewe zwolnienia.!!!
Tak samo ZUS nie jest taki szybki w sprawdzaniu lewych zwolnień nawet po zgłoszeniu pracodawcy o podejrzeniu wyłudzenia chorobowego wtedy gdy płaci pracodawca !!!
ajk669 / 83.19.86.* / 2013-08-16 13:46
Ciekawe tylko dlaczego nikt nie kontroluje jak wiele osób pracuje mimo, że stan zdrowia im na to nie pozwala. Gdyby ZUS wypłacił mi chorobowe za same tylko przechodzone przeziębienia - miałbym niezłą premię
magdalen165 / 85.237.164.* / 2013-08-16 11:05
dlatego coraz wiecej ludzi niepłaci skladki horobowej bo jest niobowiązkowa bo poco ?
H Szatkowski / 2013-08-16 10:53

Wówczas od momentu wygaśnięcia ubezpieczenia podstawą jego świadczenia chorobowego będzie nie dotychczasowe wynagrodzenie, a przeciętne miesięczne wynagrodzenie w kraju.

Oczywiście nie tak. Podstawą będzie dotychczasowe wynagrodzenie, ale nie więcej niż przeciętne.
To dość zasadnicza różnica, bo wersja PAP oznaczałaby podwyżkę zasiłku po ustaniu ubezpieczenia dla każdego, kto miał dotąd wynagrodzenia niższe od przeciętnych. Co oczywiście nie ma miejsca.

Najnowsze wpisy