Forum Forum prawneCywilne

kontrole STOARTu w domach wczasowych

kontrole STOARTu w domach wczasowych

e-milia / 83.9.115.* / 2008-07-20 11:53
Witam,
prowadze nad morzem maly dom wczasowy-20 pokoi, w kazdym tv. Wczoraj odwiedzila mnie kontrola ze STOARTu, twierdzac, ze powinnam podpisac z nimi umowe/licencje i zaplacic za posiadanie tv w pokojach goscinnych.
Czy rzecziwiscie jestem do tego zobowiazana? Czy nie wystarcza, ze place abonament tv? Czy jezeli podpisze i zaplace STOARTowi to nie nawiedzi mnie kolejna organizacja, ktorej bede musiala placic? Dodatkowo dodam, ze w domu wczasowym znajduje sie 'recepcja'-osobny pokoj, w ktorym mieszka recepcjonistka, znajduje sie w nim rowniez tv. Do pokoju tego przychodza goscie aby sie rozliczyc itd. Czy to tez moze byc powod do placenia kolejnej wspanialej organizacji?
Wyświetlaj:
Ekspert / 77.223.201.* / 2008-08-20 18:43
Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych za publiczne odtwarzanie utworów muzycznych (zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunalu Sprawiedliwości miejscem publicznym są też pokoje hotelowe, ponieważ goście często się zmieniają i jest ich w sumie sporo; sygnatury wyroku nie pamiętam) należy się wynagrodzenie autorom (ZAiKS), wykonawcom (STOART, SAWP) i producentom (ZPAV; plyty audio-video). Trzeba zatem podpisać umowę z ZAiKS i STOART/SAWP (opcjonalnie także z ZPAV, jeśli odtwarzana muzyka pochodzi z plyt AV). Różnica między STOART a SAWP jest taka, że STOART reprezentuje wykonawców z Polski i z zagranicy, podczas gdy SAWP tylko z Polski. Lepiej zatem od razu podpisać umowę ze STOART (wtedy SAWP można sobie darować - inaczej placiloby się 2x tej samej grupie). Jeśli oczywiście ktoś odtwarza tylko polskie utwory (ściślej: utwory polskich wykonawców, których prawa chroni SAWP), wówczas wystarczy SAWP.
Nostra / 83.21.172.* / 2009-06-07 22:23
Oj ale bzdury!!!
po 1. Nie Zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału .... - tylko zgodnie z dyrektywą
po2. nie pokój jest miejscem publicznym - tylko prywatny charakter pokoii hotelowych nie ma znaczenia
po 3 Stoart nie zastępuje SAWP tylko sie uzupełniają i trzeba mieć oba
po 4 jest jeszcze kilka organizajci których autor posta nie wymienił widocznie słabo go szkolili.
po 5 Jest możliwość obejścia ustawy w zakresie prywatnego wynajmu pokoii w agroturystyce, domach wczasowych itp

w razie pytań : porady_prawne@op.pl

Najnowsze wpisy